Προς το περιεχόμενο

Το clusterfuck που αποτελεί η αναζήτηση εργασίας


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Man βάλε προτεραιότητα να μπεις στον χώρο να μάθεις και να δικτυωθεις και θα έρθουν και τα άλλα. Και εμένα στην πρώτη δουλειά μου είπαν ότι θα φτιάχνω emoticons και πήγα.

Ε σε ένα μήνα έφτιαχνα κάτι sites , μετά για κάτι μήνες css, μετά Java και έμπλεξα με jsp,servlets,ajax και κατέληξα σε 2 χρόνια να τρέχω projects μόνος μου και να έχω συνεργαστεί με πολλούς καλούς προγραμματιστες που είχαν όρεξη να με εκπαιδεύσουν στα πάντα.

Αν είχα κολλήσει στα emoticons είναι πολύ πιθανό να μην είχα ακολουθήσει τελικά το επάγγελμα.

Οπότε χωσου όπου μπορείς και κοίτα να ρουφήξεις τα πάντα, θα έρθει ο καιρός που θα μπορείς να είσαι πλέον επιλεκτικός

Συμφωνώ , όπως ήδη έχω πει στην αρχή του θέματος ο TS είναι υπερβολικά επιλεκτικός/βιαστικός για τα κυβικά του. Μπορεί να φτάσει τόσο ψηλά όσο φιλοδοξεί αλλά θα γίνει με κόπο , υπομονή και επιμονή γιατί δεν υπάρχει κόκκινο χαλί στρωμένο να τον περιμένει.

Οταν τελειώσει με υποχρεώσεις (σχολή , στρατό) και ξεκινήσει να βρει πραγματική εργασία θα έχει μια ψιλοσύγκρουση με την πραγματικότητα και τότε θα θυμηθεί τι του λέγαμε ορισμένοι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά από 20 χρόνια και τρομερή δουλειά αν με ρωτούσε κάποιος αν αξίζει να φτάσεις στην κορυφή θα έλεγα όχι.

Δεν αξίζει τα ατελείωτα ξενύχτια,  βιβλία,  ταξίδια, forums, βοήθεια σε συναδέλφους για να γίνεις ο top of the top.

Και να εξηγήσω,  εκεί που τερματιζεις από αποδοχές ξεκινάει μια άλλη κάστα ανθρώπων. 

Υπάρχει ένα ρητό στο ΙΤ που λέει: Υπάρχουν δύο ειδών άτομα στο ΙΤ.Αυτοι που καταλαβαίνουν αυτό που δεν διαχειρίζονται και αυτοί που διαχειρίζονται αυτό που δεν καταλαβαίνουν. 

Αν ξεκινούσα από την αρχή θα προτιμούσα να είμαι ένας μέτριος μάνατζερ πάρα ο ημιθεος της τεχνολογίας. 

Γιατί στην χειρότερη περίπτωση του ενός με την καλύτερη του άλλου θα είχαμε μεγάλη διαφορά στις απολαβές. 

Εξάλλου ο κόσμος αλλάζει συνεχώς,  στα 50 τι όρεξη να έχεις για να τα δώσεις όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία που έχω είναι τι γίνονται ολοι αυτοι οι developers στην Ελλάδα, όταν φτάσουν τα 45-50. Αν σκεφτεί κανείς ότι ο αριθμός των senior developers, των managers και των solution architects είναι αρκετά μικρότερος, είναι σαν να βγαίνει από την αγορά της πληροφορικής ενα μεγάλο ποσοστό που ξεκίνησε σαν προγραμματιστές. Ισχύει όμως ότι δεν είναι ένα επάγγελμα που υπάρχει για πολλές δεκαετίες για να έχουν φτάσει πολλοί σε τέτοια ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Μια απορία που έχω είναι τι γίνονται ολοι αυτοι οι developers στην Ελλάδα, όταν φτάσουν τα 45-50. Αν σκεφτεί κανείς ότι ο αριθμός των senior developers, των managers και των solution architects είναι αρκετά μικρότερος, είναι σαν να βγαίνει από την αγορά της πληροφορικής ενα μεγάλο ποσοστό που ξεκίνησε σαν προγραμματιστές. Ισχύει όμως ότι δεν είναι ένα επάγγελμα που υπάρχει για πολλές δεκαετίες για να έχουν φτάσει πολλοί σε τέτοια ηλικία.

Πολλοί μετά τα 45 φτιάχνουν δικές τους εταιρείες ή το γυρνάνε στο συμβουλευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2019 στις 4:38 ΜΜ, fitriolis είπε

Μια απορία που έχω είναι τι γίνονται ολοι αυτοι οι developers στην Ελλάδα, όταν φτάσουν τα 45-50. Αν σκεφτεί κανείς ότι ο αριθμός των senior developers, των managers και των solution architects είναι αρκετά μικρότερος, είναι σαν να βγαίνει από την αγορά της πληροφορικής ενα μεγάλο ποσοστό που ξεκίνησε σαν προγραμματιστές. Ισχύει όμως ότι δεν είναι ένα επάγγελμα που υπάρχει για πολλές δεκαετίες για να έχουν φτάσει πολλοί σε τέτοια ηλικία.

Consultants, tech leads, project managers, architects

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...