Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για σχολές.


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! Αν θέλετε να βοηθήσετε απαντήστε όσο γρηγορότερα μπορείτε διότι μέχρι την Δευτέρα στις 8 το πρωί με ενδιαφέρει αυτό το thread, μετά μπορεί να κλειδώσει. Ξέρω έπρεπε να το κάνω νωρίτερα για να πάρω καμια γνώμη αλλά δεν το σκέφτκηκα.

Είμαι ο Γιάννης και είμαι 23 χρονών και είμαι σε ένα δίλλημα. Λοιπόν λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων και κάποιων άλλων προσωπικών γεγονότων και κάτι θέματα υγείας που είχα, δεν σπούδασα στην ''σωστή ηλικία'' όπως όλοι. Επίσης γενικά έχω αλλάξει 1-2 σχολές επειδή δεν ήξερα τι ήθελα στην μια δε μ'αρεσαν οι εγκαταστάσεις και το κλήμα στην άλλη γενικά δεν ξέρω και πολύ τον εαυτό μου και δυσκολεύομαι. Πάντως επειδή είναι καλό να έχεις ένα χαρτί στο χέρι σου, και επειδή μιλάω μόνο για ΑΕΙ-ΤΕΙ εντός Αθήνας (επειδή μου δίνεται η δινατότητα λόγω ενός θέματος υγείας που είχα παλιά), το μόνο που βρήκα ενδιαφέρον είναι τα Τουριστικά στο Π.Α.Δ.Α και το Μάρκετινγκ Και Επικοινωνίας στο Ο.Π.Α. Γενικά θέλω να ασχοληθώ με πολλά στην  ηλικία αυτή από το να βγάζω μεγάλα μεροκάματα σερβιτόρος μέχρι να μάθω barista, από esports μέχρι HR σε εταιρεία και πάει λέγοντας. Σίγουρα στο μέλλον μπορώ να βγάλω και μια σχολή ιδιωτική δεν είναι κάτι αυτό γίνεται ανα πάσα στιγμή, αλλά όσον αφορά ΑΕΙ-ΤΕΙ νομίζω δεν είναι καλό να το καθυστερώ άλλο.

Θέλω οπότε να μου πείτε τα πάντα, την γνώμη σας, οτιδήποτε ξέρετε για αυτες τις σχολες.

1) Αξίζουν οι σχολές αυτές στις μέρες μας; Υπάρχουν προοπτικές;

2) Μπορούν να συνδιαστούν; Να έχεις τελειώσει τουριστικά και να μπορείς να ασχοληθείς και με το αντικείμενο της άλλης σχολής, αλλά και το ανάποδο.

3) Πιστεύετε οτι υπάρχουν καλύτερες σχολές όσον αφορά τα Τουριστικά στην Αθήνα; Είτε δημόσιες είτε ιδιωτικές. Και όταν λέω τουριστικά εννοώ όλο το φάσμα, οτιδήποτε αφορά τα τουριστικά στην Ελλάδα μια και θεωρείται δυνατή υπόθεση, αλλά κυρίως με ενδιαφέρουν τα τουριστικά επαγγλέματα και τα ξενοδοχεία (όχι ξεναγοί, οχι ταξιδιωτικός πράκτορας και τέτοια). Από barista όπως είπα πριν μέχρι μεγάλο στέλεχος σε τουριστικό κλάδο. Όλες οι δουλειές που έχουν να κάνουν με τουριστικά μου φαίνονται καλές.

4) Πιστέυετε ότι υπάρχουν καλύτερες σχολές από αυτήν του Ο.Π.Α στην Αθήνα; Είτε δημόσιες είτε ιδιωτικές.

5) Αν πιστεύετε ότι υπάρχουν καλύτερες σχολές και εκτός Αθήνας ή Ελλαδας, γράψτε τες και θα τις στο μυαλό μου.

Νομίζω δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο αν θυμηθώ κάτι θα κάνω Edit το αρχικό!

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας!

 

(Μην το κλείσετε ζήτησα να σβηστεί το άλλο από το Μπλα Μπλα, κανονικά εδώ έπρεπε να είναι το θέμα δικό μου λάθος)

Επεξ/σία από GoDRiC-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το σκέφτεσαι, αν είναι να κάνεις κάτι κάνε το τώρα, και με όρεξη γιατί μετά ούτε όρεξη θα έχεις, θα πλακώσουν και υποχρεώσεις, έξοδα και δεν θα μπορείς.

Όσον αφορά τις σχολές, από διάβασμα πως πας, γενικά με τα μαθήματα το 'χεις; Γιατί άλλο το να μπεις σε μια σχολή, και άλλο να την βγάλεις κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι αξίζουν 

2. Δεν υπάρχει επιχείρηση που να μην συνδυάζεται με μάρκετινγκ και να μην απαιτεί επικοινωνία,  το ξενοδοχείο ή το bar ή ακόμη και τα esports είναι επιχειρήσεις 

Για σχολές δε ξέρω.

Γενικά ότι και να κάνεις, ένα πτυχίο και γνώση από τέτοιες σχολές είναι χρήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τουριστικές σχολές είναι χάσιμο χρόνου για μένα, πιο πολλές πιθανότητες έχεις να μπεις σε ξενοδοχεία και τουριστικά πρακτορεία με μια ξένη γλώσσα όπως Γερμανικά ή Ρωσικά. (σαν 2η πάντα γιατί χωρίς Αγγλικά δεν πας πουθενά)

Το Μάρκετινγκ και η Επικοινωνία από την άλλη έχουν πολύ καλές προοπτικές σε περίπτωση που επιλέξεις να εξειδικευτείς σε κάτι όπως Social Media Marketing/Management, Online Advertising, Public Relations κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Σωστά το σκέφτεσαι, αν είναι να κάνεις κάτι κάνε το τώρα, και με όρεξη γιατί μετά ούτε όρεξη θα έχεις, θα πλακώσουν και υποχρεώσεις, έξοδα και δεν θα μπορείς.

Όσον αφορά τις σχολές, από διάβασμα πως πας, γενικά με τα μαθήματα το 'χεις; Γιατί άλλο το να μπεις σε μια σχολή, και άλλο να την βγάλεις κιόλας!

Συμφωνώ φίλε και έχω αργήσει ήδη αλλά δυστυχώς είμαι από τους άτυχους που δεν είναι τόσο σίγουροι για τον εαυτό τους ή τους στόχους τους.. 

Από διάβασμα ήμουν του 15 μαθητής, οι σχολές και οι 2 που είπα έχουν βάση 12-14 περίπου. Καλός ήμουν σχετικά δεν διάβαζα πολύ, αν διάβαζα απο μικρός θα είχα καλύτερο βαθμό αλλά δεν με γέμιζε τόσο το σχολείο και τα μαθήματα. Πλέον στα 23 έχω άλλο μυαλό σχετικά, αλλά τα έχω αφήσει τα διαβάσματα και όλα αυτα. Έχω σκοπό να τα πιάσω όμως. Εξάλλου αυτές οι 2 σχολές δεν έχουν τόσο άμεση σχέση με τα μαθήματα στο σχολείο. Προφανώς δε θα πήγαινα μαθηματικό ή φυσικό ή οικονομικό, καταννοώ ποιες σχολές είναι δύσβατες για μένα αυτή τη στιγμή.. Θεωρώ πως αυτές που ανέφερα μπορώ να τις βγάλω.

3 ώρες πριν, Axelq είπε

Οι τουριστικές σχολές είναι χάσιμο χρόνου για μένα, πιο πολλές πιθανότητες έχεις να μπεις σε ξενοδοχεία και τουριστικά πρακτορεία με μια ξένη γλώσσα όπως Γερμανικά ή Ρωσικά. (σαν 2η πάντα γιατί χωρίς Αγγλικά δεν πας πουθενά)

Το Μάρκετινγκ και η Επικοινωνία από την άλλη έχουν πολύ καλές προοπτικές σε περίπτωση που επιλέξεις να εξειδικευτείς σε κάτι όπως Social Media Marketing/Management, Online Advertising, Public Relations κλπ

Κοίτα απο την μία συμφωνώ, μια και από τουριστικά μου αρέσει μόνο διοίκηση σε ξενοδοχείο ή τουριστικά επαγγέλματα (κυρίως σε bar κάτι, ορόφους, γενικά οτιδήποτε), οπότε πράγματι ίσως να μην χρειάζεται αυτό το ΑΕΙ για αυτά που μου αρέσουν εμένα. Πιστεύω με ένα χαρτί Μάρκετινγκ, με κατατακτήριες ή με κάποια ιδιωτική σχολή στο μέλλον ή καποιο μεταπτυχιακό να με καλύπτει. Η αλήθεια είναι δεν θέλω να μάθω όλο τον κλάδο των τουριστικών, δε με ενδιαφέρουν τα πρακτορεία, οι ξεναγοί, οι εκδηλώσεις και όλα αυτά. Με ενδιαφέρει πιο πρακτικό κομμάτι. 

Όσο για τα αγγλικά ξέρω καλά, αλλά ναι δεν ξέρω άλλη γλώσσα και το έχω καθυστερήσει κι αυτό... Σκέφτομαι για Ρωσικά-Γερμανικά-Ισπανικά.

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

1. Ναι αξίζουν 

2. Δεν υπάρχει επιχείρηση που να μην συνδυάζεται με μάρκετινγκ και να μην απαιτεί επικοινωνία,  το ξενοδοχείο ή το bar ή ακόμη και τα esports είναι επιχειρήσεις 

Για σχολές δε ξέρω.

Γενικά ότι και να κάνεις, ένα πτυχίο και γνώση από τέτοιες σχολές είναι χρήσιμα.

Αφού δεν πρόλαβα να μπω σαν παίχτης στα esports, θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ σαν κάποια άλλη δουλειά. Αυτό βασικά ήταν το όνειρο μου, αλλά επειδή ζω και στην Ελλάδα και πρέπει να είμαι προσγειωμένος, κοιτάω κι άλλες αναλλακτικές (ξέρω ακούγεται μακάβριο λίγο, αλλά προτιμώ να είμαι προσγειωμένος λίγο παρά να απογοητεύομαι).

Σίγουρα η επιχείρηση θέλει μάρκετινγκ, τα τουριστικά όμως; Πχ έστω ότι στόχος είναι να μπω και στις 2 (είτε με κατατακτήριες είτε οτιδήποτε). Είναι σωστότερο να βγάλω το Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας στην ΑΣΟΕΕ μια και είναι πιο γενικό και μετά αν θέλω να ασχοληθώ με τα τουριστικά ή το ανάποδο; Δηλαδή να έχω τελειώσει τουριστικά και να θέλω να ειδικευτώ στο Μάρκετινγκ... Δε ξέρω αλλά μου φαίνεται καλύτερο προοπτική κάποιος να έχει πτυχίο σε Μάρκετινγκ και μετά να κάνει μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε, σε HR, τουριστικά κτλ, παρά να έχει τελειώσει τουριστικά που είναι πιο ειδικευμένο από μόνο του, και μετά να ασχοληθεί με το Μάρκετινγκ. Μπορεί να είμαι και λάθος απλά την γνώμη μου λεω.

 

Πάντως επειδή ημουν στο Ο.Π.Α Στο Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων, έφυγα διότι δεν μου άρεσαν τα μαθήματα που αφορούσαν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το Μάρκετινγκ. Μπορεί να έκανα λάθος που έφυγα αλλά τώρα έγινε.. Ήξερα ότι στα επόμενα εξάμηνα μπορούσα να πάρω κατεύθυνση Μάρκετινγκ και να έκανα τέτοια μαθήματα, αλλά ειλικρινά κάτι λογιστικές και κάτι οικονομικά με κούρασαν και τα απεχθάνομαι. Έπειτα είδα ότι η σχολή αυτή έχει αυτόνομο τμήμα Μάρκετινγκ και υπέθεσα ότι θα εξειδικεύονται πολύ παραπάνω από οσο θα το κάνανε στην προηγούμενη. 

Γενικά έχω θολώσει λίγο, είμαι σίγουρος πως από θέμα εκπαίδευσης, με ενδιαφέρει μόνο το Μάρκετινγκ ή Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις-Τουριστικά Επαγγέλματα. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος όμως είναι απο πού να το πιάσω και που να συνεχίσω.. Αν θα ασχοληθώ με το 1 μόνο ή και με τα 2 μαζί.. 

Συγγνώμη αν κούρασα απλά όσο γράφω σκέφτομαι. Δεν έχω και πολύ χρόνο εξάλλου λίγες ώρες έμειναν μέχρι να παραδώσω την σκέψη μου οπότε κάθε σχόλιο-ιδέα καλοδεχούμενα όσο προλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Αφού δεν πρόλαβα να μπω σαν παίχτης στα esports, θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ σαν κάποια άλλη δουλειά. Αυτό βασικά ήταν το όνειρο μου, αλλά επειδή ζω και στην Ελλάδα και πρέπει να είμαι προσγειωμένος, κοιτάω κι άλλες αναλλακτικές (ξέρω ακούγεται μακάβριο λίγο, αλλά προτιμώ να είμαι προσγειωμένος λίγο παρά να απογοητεύομαι).

Σίγουρα η επιχείρηση θέλει μάρκετινγκ, τα τουριστικά όμως; Πχ έστω ότι στόχος είναι να μπω και στις 2 (είτε με κατατακτήριες είτε οτιδήποτε). Είναι σωστότερο να βγάλω το Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας στην ΑΣΟΕΕ μια και είναι πιο γενικό και μετά αν θέλω να ασχοληθώ με τα τουριστικά ή το ανάποδο; Δηλαδή να έχω τελειώσει τουριστικά και να θέλω να ειδικευτώ στο Μάρκετινγκ... Δε ξέρω αλλά μου φαίνεται καλύτερο προοπτική κάποιος να έχει πτυχίο σε Μάρκετινγκ και μετά να κάνει μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε, σε HR, τουριστικά κτλ, παρά να έχει τελειώσει τουριστικά που είναι πιο ειδικευμένο από μόνο του, και μετά να ασχοληθεί με το Μάρκετινγκ. Μπορεί να είμαι και λάθος απλά την γνώμη μου λεω.

Πάντως επειδή ημουν στο Ο.Π.Α Στο Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων, έφυγα διότι δεν μου άρεσαν τα μαθήματα που αφορούσαν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το Μάρκετινγκ. Μπορεί να έκανα λάθος που έφυγα αλλά τώρα έγινε.. Ήξερα ότι στα επόμενα εξάμηνα μπορούσα να πάρω κατεύθυνση Μάρκετινγκ και να έκανα τέτοια μαθήματα, αλλά ειλικρινά κάτι λογιστικές και κάτι οικονομικά με κούρασαν και τα απεχθάνομαι. Έπειτα είδα ότι η σχολή αυτή έχει αυτόνομο τμήμα Μάρκετινγκ και υπέθεσα ότι θα εξειδικεύονται πολύ παραπάνω από οσο θα το κάνανε στην προηγούμενη. 

Γενικά έχω θολώσει λίγο, είμαι σίγουρος πως από θέμα εκπαίδευσης, με ενδιαφέρει μόνο το Μάρκετινγκ ή Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις-Τουριστικά Επαγγέλματα. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος όμως είναι απο πού να το πιάσω και που να συνεχίσω.. Αν θα ασχοληθώ με το 1 μόνο ή και με τα 2 μαζί.. 

Συγγνώμη αν κούρασα απλά όσο γράφω σκέφτομαι. Δεν έχω και πολύ χρόνο εξάλλου λίγες ώρες έμειναν μέχρι να παραδώσω την σκέψη μου οπότε κάθε σχόλιο-ιδέα καλοδεχούμενα όσο προλαβαίνει.

τα 23 δεν είναι μεγάλη ηλικία για esports, άλλοι κάνουν καριέρα και στα 40+ βλέπε lifecoach/kibler. Σαφώς αυτοί οι παίκτες είχαν μεγάλο υπόβαθρο έως εκείνο το σημείο και προέρχονταν από ανάλογους χώρους, είναι γεγονός πως τα παιχνίδια μαθαίνονται καλά από νεαρή ηλικία βλέπε 14-16 αλλά γιατί όχι και 20 ή και 23... δε ξέρω τι υπόβαθρο έχεις ή αν είσαι ανταγωνιστικός σε κάτι, είναι γεγονός ότι όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε πιο δύσκολα αλλά το χειρότερο είναι ότι έχουμε ευθύνες/ανάγκες που δε μας επιτρέπουν να συγκεντρωθούμε και να γίνουμε ανταγωνιστικοί σε κάτι τέτοιο. Εγώ έπαιζα επαγγελματικά για χρόνια esports και έχω βγάλει λεφτά από αυτά τόσο ως παίκτης σε διάφορα μεγάλα τουρνουά του εξωτερικού όσο και ως coach, κυρίως hearthstone έπαιζα αλλά έχω παίξει και starcraft 2 & WoW arena σε υψηλό επίπεδο. Δυστυχώς κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας με αναγκάσανε να αποσυρθώ ενώ θα μπορούσα να κάνω καριέρα σε αυτά, ωστόσο συνεχίζω ακόμη και σήμερα να βγάζω το εισόδημα μου από παιχνίδια αλλά όχι παίζοντας ανταγωνιστικά. Η άποψη μου είναι ότι η πιθανότητα να βγάλεις κάτι καλό από esports είναι πολύ μικρή, αγγίζει το 1% και αυτό κυρίως μέσω streaming γιατί τα τουρνουά έχουν τεράστια διακύμανση και είναι πολύ λίγα αλλά και κλειστά για τους περισσοτέρους που δεν είναι δυνατές προσωπικότητες και γνωστοί στα social media. Δε λέω, η εμπειρία του να παίζεις σε μία μεγάλη διοργάνωση είναι απίστευτη και το να είσαι διάσημος σε μία κοινότητα αλλά δε το θεωρώ έξυπνο να το δεις ως μέσω που θα σε ζήσει, σαφώς μπορείς να το παλέψεις αλλά μην κάνεις το λάθος να μείνεις πίσω σε άλλα πράγματα, έτσι και αλλιώς δε θεωρώ πως είναι κάτι που δεν συνδυάζεται με άλλα πράγματα. Ακόμη και αυτοί που βγάλανε πολλά από αυτά τα παιχνίδια μέσω μεγάλων διοργανώσεων, μην νομίζεις ότι είναι εξασφαλισμένοι οικονομικά, κυρίως το streaming τους κρατάει. Τα esports δεν έχουν φτάσει ακόμη τα επίπεδα του πραγματικού αθλητισμού και κανείς δε ξέρει αν θα τα καταφέρουν. Σαφώς κάτι πάει να γίνει, είδα τις προάλλες ότι ο παναθηναικός έχει ομάδα esports? ως αρχαίος στο χώρο μου φάνηκε κάπως αστείο, κάποτε θα γέλαγες με κάτι τέτοιο. 

Ασχολούμαι πολύ με μάρκετινγκ μέσω της επιχείρησης μου και θα έλεγα πως το λατρεύω κυρίως γιατί ουσιαστικά και αυτό σαν esport είναι. Είναι γεμάτο στρατηγική και ανταγωνισμό, μη σου πω ότι η εμπειρία μου ως παίκτη με έχει βοηθήσει πολύ σε διάφορα στρατηγικά θέματα που το αφορούν, τα card games και γενικά παιχνίδια στρατηγικής έχουν πολλά κοινά με το μάρκετινγκ για αυτό θεωρώ ότι το μάρκετινγκ είναι πολύ ωραία καριέρα για αυτούς που τους αρέσει ο ανταγωνισμός και η στρατηγική, όπως οι gamers. Άλλοι το βλέπουν ως σοβαρή καριέρα, εγώ προσωπικά το βλέπω σαν να παίζω total war ξέρω γω. Προσωπικά δεν θα πήγαινα για διαφορετικό bachelor / master, θα ήθελα το μεταπτυχιακό να είναι επέκταση του πτυχίου μου για τη μέγιστη δυνατή εξειδίκευση, είναι σημαντικό να είσαι εστιασμένος σε κάτι στην αγορά εργασίας, όχι βέβαια ότι δε μπορεί να σου βγει αυτό που θες να κάνεις. Αν έπρεπε να συνδυάσω και τα 2 τότε μάλλον θα πήγαινα για μάρκετινγκ πτυχίο. Δεν είναι κακός συνδυασμός γενικά.

Και εγώ διοίκηση επιχειρήσεων σπούδασα και μου άρεσε πολύ η οικονομική θεωρία γιατί λατρεύω τη στρατηγική αλλά κάτι διαγράμματα και κάτι τέτοια δε τα χώνευα πολύ για αυτό ήμουν και μέτριος στο μάθημα των οικονομικών. Τα περισσότερα οικονομικά τα έμαθα μέσα από τις επιχειρήσεις μου αλλά και πάλι δεν λύνω τίποτα πολύπλοκα διαγράμματα με καμπύλες, κυρίως θεωρία και απλή ανάλυση εφαρμόζω, δεν είμαι σύμβουλος οικονομικών. Τα οικονομικά είναι χρήσιμα και στο μάρκετινγκ αλλά υποθέτω τέτοια τμήματα ειδικά επικοινωνίας μάλλον δεν εστιάζουν πολύ σε αυτά ή έστω παλεύονται περισσότερο από αυτά του διοικητή. Δεν είναι ότι ο διοικητής κάθεται και λύνει ασκήσεις και εξισώσεις, απλά στο τμήμα διοίκησης σε προετοιμάζουν και για τα πιο ακραία πράγματα που αφορούν μία επιχείρηση τα οποία μπορεί να απαιτούν πολύ πιο βαριά οικονομικά. Αντικειμενικά ο μέσος διαφημιστής δεν χρησιμοποιεί λιγότερο τα οικονομικά από τον μέσο διοικητή απλά ο διαφημιστής μάλλον δεν θα βρεθεί στο σημείο όπου τα χρειάζεται απελπισμένα. και μπορεί πολλές φορές να μη τα χρειάζεται και καθόλου. 

Όπως το κόβω μάλλον θα ήταν καλύτερα να αρχίσεις με μάρκετινγκ, και εγώ ένιωσα το ίδιο συναίσθημα όταν ξεκίνησα την επιχείρησή μου, αυτό που έλεγα είναι γιατί δεν πήγαινα σε ένα σχολείο μόνο για μάρκετινγκ και επικοινωνίας....θα μου ήταν πολύ πιο χρήσιμο σε όλα τα επίπεδα για αυτό που κάνω τώρα. Θα με έβαζε πολύ καλύτερα στο κλίμα μίας επιχείρησης, γιατί όλα ξεκινάνε από το μάρκετιγνκ όπως σε πια κανάλια θα ερευνήσεις, πως θα είναι το προϊόν σου και αν αξίζει αυτό, σε πια κανάλια θα πουλήσεις, σε πια κανάλια θα κατασκοπεύσεις, σε πια κανάλια θα εισάγεις/προσλάβεις, πως θα επικοινωνήσεις σε αυτά τα κανάλια ώστε να πετύχει το σχέδιο σου. Γενικά άμα δεις ένα business plan είναι γεμάτο μάρκετινγκ. Είναι εξαιρετικά σημαντικός κλάδος που σε βάζει για τα καλά μέσα σε μια επιχείρηση και σου είναι άμεσα χρήσιμο για το οτιδήποτε, από μία μικρή ατομική επιχείρηση έως απλά να βρεις δουλειά κάπου ως μισθωτός γιατί θα ξέρεις καλύτερα τα κόλπα που επηρεάζουν τους άλλους αλλά και αν αξίζει το αντικείμενο που θες να πουλήσεις ή και που θα βρεις τον εργοδότη σου και πια η πιθανότητα να πάρεις τη δουλειά. Είναι απίστευτη επιστήμη η επικοινωνία και η ανθρώπινη συμπεριφορά αλλά και να μπορείς να παίζεις με άνεση σε αγορές που σε ενδιαφέρουν. Η διοίκηση είναι πολύ all around και πολλές φορές αφορά πράγματα που δεν θα σου είναι χρήσιμα, επίσης η διοίκηση και η οργάνωση είναι πιο πολύ έμφυτο ταλέντο που αν ένα πράγμα έχει το οποίο δεν είναι έμφυτο αυτό είναι το μάρκετινγκ. Το μάρκετινγκ είναι σαν να μαθαίνεις kickboxing ενώ η διοίκηση σαν να μαθαίνεις karate. Με το 1ο μπορείς να δείρεις πολύ πιο γρήγορα και εύκολα. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει (σοβαρό) οικονομικό τμήμα που να μην διδάσκει λογιστική και χρηματοοικονομική,γιατί πολύ απλά είναι τα πιο χρήσιμα εργαλεία των επιχειρήσεων. Αν ο κύριος λόγος που άλλαξες τμήμα είναι αυτός,τότε δυστυχώς την πάτησες καθώς τα ίδια μαθήματα θα βρεις μπροστά σου και στο μάρκετινγκ.Το πρόγραμμα σπουδών δεν το κοίταξες ; 

Όπως και 'να έχει,βλέπω από τον τρόπο που γράφεις πως βρίσκεσαι σε μια γενική σύγχυση.Δεν υπάρχει τμήμα που να διδάσκει μόνο μαθήματα που σου αρέσουν.Διάλεξε όποιο τμήμα του ΟΠΑ νιώθεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο (αφού υπάρχει η επιλογή για ΟΠΑ μην πας κάπου αλλού,είναι κρίμα) και να είσαι έτοιμος να αντλήσεις γενική και ολοκληρωμένη γνώση.Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μέλλει γενέσθαι,ίσως η λογιστική που απεχθάνεσαι τώρα σου εξασφαλίσει ένα πιάτο φαΐ στο μέλλον.Τέλος,να θυμάσαι πως το business μάρκετινγκ συνδυάζει μεταξύ άλλων οικονομικά και στατιστική, οπότε το να λες ότι θες να σπουδάσεις μάρκετινγκ χωρίς οικονομικά είναι σαν να θες να γίνεις οδηγός της formula χωρίς δίπλωμα αυτοκινήτου.

Τώρα για τα τουριστικά, πιστεύω πως οι σπουδές παίζουν ελάχιστον ρόλο.Οι γνωριμίες,η γλώσσα και η προϋπηρεσία είναι αυτά που πράγματι μπορούν να σου εξασφαλίσουν μια καλή δουλίτσα σε αυτόν τον κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

τα 23 δεν είναι μεγάλη ηλικία για esports, άλλοι κάνουν καριέρα και στα 40+ βλέπε lifecoach/kibler. Σαφώς αυτοί οι παίκτες είχαν μεγάλο υπόβαθρο έως εκείνο το σημείο και προέρχονταν από ανάλογους χώρους, είναι γεγονός πως τα παιχνίδια μαθαίνονται καλά από νεαρή ηλικία βλέπε 14-16 αλλά γιατί όχι και 20 ή και 23... δε ξέρω τι υπόβαθρο έχεις ή αν είσαι ανταγωνιστικός σε κάτι, είναι γεγονός ότι όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε πιο δύσκολα αλλά το χειρότερο είναι ότι έχουμε ευθύνες/ανάγκες που δε μας επιτρέπουν να συγκεντρωθούμε και να γίνουμε ανταγωνιστικοί σε κάτι τέτοιο. Εγώ έπαιζα επαγγελματικά για χρόνια esports και έχω βγάλει λεφτά από αυτά τόσο ως παίκτης σε διάφορα μεγάλα τουρνουά του εξωτερικού όσο και ως coach, κυρίως hearthstone έπαιζα αλλά έχω παίξει και starcraft 2 & WoW arena σε υψηλό επίπεδο. Δυστυχώς κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας με αναγκάσανε να αποσυρθώ ενώ θα μπορούσα να κάνω καριέρα σε αυτά, ωστόσο συνεχίζω ακόμη και σήμερα να βγάζω το εισόδημα μου από παιχνίδια αλλά όχι παίζοντας ανταγωνιστικά. Η άποψη μου είναι ότι η πιθανότητα να βγάλεις κάτι καλό από esports είναι πολύ μικρή, αγγίζει το 1% και αυτό κυρίως μέσω streaming γιατί τα τουρνουά έχουν τεράστια διακύμανση και είναι πολύ λίγα αλλά και κλειστά για τους περισσοτέρους που δεν είναι δυνατές προσωπικότητες και γνωστοί στα social media. Δε λέω, η εμπειρία του να παίζεις σε μία μεγάλη διοργάνωση είναι απίστευτη και το να είσαι διάσημος σε μία κοινότητα αλλά δε το θεωρώ έξυπνο να το δεις ως μέσω που θα σε ζήσει, σαφώς μπορείς να το παλέψεις αλλά μην κάνεις το λάθος να μείνεις πίσω σε άλλα πράγματα, έτσι και αλλιώς δε θεωρώ πως είναι κάτι που δεν συνδυάζεται με άλλα πράγματα. Ακόμη και αυτοί που βγάλανε πολλά από αυτά τα παιχνίδια μέσω μεγάλων διοργανώσεων, μην νομίζεις ότι είναι εξασφαλισμένοι οικονομικά, κυρίως το streaming τους κρατάει. Τα esports δεν έχουν φτάσει ακόμη τα επίπεδα του πραγματικού αθλητισμού και κανείς δε ξέρει αν θα τα καταφέρουν. Σαφώς κάτι πάει να γίνει, είδα τις προάλλες ότι ο παναθηναικός έχει ομάδα esports? ως αρχαίος στο χώρο μου φάνηκε κάπως αστείο, κάποτε θα γέλαγες με κάτι τέτοιο. 

Ασχολούμαι πολύ με μάρκετινγκ μέσω της επιχείρησης μου και θα έλεγα πως το λατρεύω κυρίως γιατί ουσιαστικά και αυτό σαν esport είναι. Είναι γεμάτο στρατηγική και ανταγωνισμό, μη σου πω ότι η εμπειρία μου ως παίκτη με έχει βοηθήσει πολύ σε διάφορα στρατηγικά θέματα που το αφορούν, τα card games και γενικά παιχνίδια στρατηγικής έχουν πολλά κοινά με το μάρκετινγκ για αυτό θεωρώ ότι το μάρκετινγκ είναι πολύ ωραία καριέρα για αυτούς που τους αρέσει ο ανταγωνισμός και η στρατηγική, όπως οι gamers. Άλλοι το βλέπουν ως σοβαρή καριέρα, εγώ προσωπικά το βλέπω σαν να παίζω total war ξέρω γω. Προσωπικά δεν θα πήγαινα για διαφορετικό bachelor / master, θα ήθελα το μεταπτυχιακό να είναι επέκταση του πτυχίου μου για τη μέγιστη δυνατή εξειδίκευση, είναι σημαντικό να είσαι εστιασμένος σε κάτι στην αγορά εργασίας, όχι βέβαια ότι δε μπορεί να σου βγει αυτό που θες να κάνεις. Αν έπρεπε να συνδυάσω και τα 2 τότε μάλλον θα πήγαινα για μάρκετινγκ πτυχίο. Δεν είναι κακός συνδυασμός γενικά.

Και εγώ διοίκηση επιχειρήσεων σπούδασα και μου άρεσε πολύ η οικονομική θεωρία γιατί λατρεύω τη στρατηγική αλλά κάτι διαγράμματα και κάτι τέτοια δε τα χώνευα πολύ για αυτό ήμουν και μέτριος στο μάθημα των οικονομικών. Τα περισσότερα οικονομικά τα έμαθα μέσα από τις επιχειρήσεις μου αλλά και πάλι δεν λύνω τίποτα πολύπλοκα διαγράμματα με καμπύλες, κυρίως θεωρία και απλή ανάλυση εφαρμόζω, δεν είμαι σύμβουλος οικονομικών. Τα οικονομικά είναι χρήσιμα και στο μάρκετινγκ αλλά υποθέτω τέτοια τμήματα ειδικά επικοινωνίας μάλλον δεν εστιάζουν πολύ σε αυτά ή έστω παλεύονται περισσότερο από αυτά του διοικητή. Δεν είναι ότι ο διοικητής κάθεται και λύνει ασκήσεις και εξισώσεις, απλά στο τμήμα διοίκησης σε προετοιμάζουν και για τα πιο ακραία πράγματα που αφορούν μία επιχείρηση τα οποία μπορεί να απαιτούν πολύ πιο βαριά οικονομικά. Αντικειμενικά ο μέσος διαφημιστής δεν χρησιμοποιεί λιγότερο τα οικονομικά από τον μέσο διοικητή απλά ο διαφημιστής μάλλον δεν θα βρεθεί στο σημείο όπου τα χρειάζεται απελπισμένα. και μπορεί πολλές φορές να μη τα χρειάζεται και καθόλου. 

Όπως το κόβω μάλλον θα ήταν καλύτερα να αρχίσεις με μάρκετινγκ, και εγώ ένιωσα το ίδιο συναίσθημα όταν ξεκίνησα την επιχείρησή μου, αυτό που έλεγα είναι γιατί δεν πήγαινα σε ένα σχολείο μόνο για μάρκετινγκ και επικοινωνίας....θα μου ήταν πολύ πιο χρήσιμο σε όλα τα επίπεδα για αυτό που κάνω τώρα. Θα με έβαζε πολύ καλύτερα στο κλίμα μίας επιχείρησης, γιατί όλα ξεκινάνε από το μάρκετιγνκ όπως σε πια κανάλια θα ερευνήσεις, πως θα είναι το προϊόν σου και αν αξίζει αυτό, σε πια κανάλια θα πουλήσεις, σε πια κανάλια θα κατασκοπεύσεις, σε πια κανάλια θα εισάγεις/προσλάβεις, πως θα επικοινωνήσεις σε αυτά τα κανάλια ώστε να πετύχει το σχέδιο σου. Γενικά άμα δεις ένα business plan είναι γεμάτο μάρκετινγκ. Είναι εξαιρετικά σημαντικός κλάδος που σε βάζει για τα καλά μέσα σε μια επιχείρηση και σου είναι άμεσα χρήσιμο για το οτιδήποτε, από μία μικρή ατομική επιχείρηση έως απλά να βρεις δουλειά κάπου ως μισθωτός γιατί θα ξέρεις καλύτερα τα κόλπα που επηρεάζουν τους άλλους αλλά και αν αξίζει το αντικείμενο που θες να πουλήσεις ή και που θα βρεις τον εργοδότη σου και πια η πιθανότητα να πάρεις τη δουλειά. Είναι απίστευτη επιστήμη η επικοινωνία και η ανθρώπινη συμπεριφορά αλλά και να μπορείς να παίζεις με άνεση σε αγορές που σε ενδιαφέρουν. Η διοίκηση είναι πολύ all around και πολλές φορές αφορά πράγματα που δεν θα σου είναι χρήσιμα, επίσης η διοίκηση και η οργάνωση είναι πιο πολύ έμφυτο ταλέντο που αν ένα πράγμα έχει το οποίο δεν είναι έμφυτο αυτό είναι το μάρκετινγκ. Το μάρκετινγκ είναι σαν να μαθαίνεις kickboxing ενώ η διοίκηση σαν να μαθαίνεις karate. Με το 1ο μπορείς να δείρεις πολύ πιο γρήγορα και εύκολα. 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλήθεια το εκτιμώ και με βοήθησε. Όσο για τα esports ανέφερα πως ήταν όνειρο μου να γίνω pro παίχτης και να πληρώνομαι κλπ ακριβώς αυτά που βλέπω στο εξωτερικό. Αλλά πλέον στα 23 και παίζοντας ήδη απο τα 17 μου αυτό το game (CSGO) δεν κατάφερα να το κάνω παρά μόνο κάτι τοπικά 1v1 tours που κέρδιζα παλιά για μικρά prizes, και λίγα πράγματα με 5v5.. Κοίτα ποτέ δεν είναι αργά, επειδή συνεχίζω και παίζω και κάνω training τον εαυτό μου ακόμα, έχω φτάσει σε ένα ανταγωνιστικό επίπεδο.. Το μόνο που δεν έχω είναι να με σπρώξει κάποιος. Παρόλα αυτά όπως είπα, θα με ενδιέφερε ιδανικά στο μέλλον να ασχολιόμουν γενικά με τα esports. Όχι σαν παίχτης μονο. Και εδώ είναι που έρχεται το Marketing & Communicaton. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.. 

Σίγουρα δεν αφήνω άλλες δουλειές έξω, μπορεί να μη μπω ποτέ στο esport industry, μπορεί απλά να καταλήξω σε μια μικρή επιχείρηση και να παίρνω απλά βασικά λεφτά και να είμαι μίζερος or something. Πάντως ιδανικά το esport είναι αυτό που με εκφράζει και πραγματικά ψάχνω τρόπους που θα μπορούσα να ασχοληθώ με αυτό και να ζω απο αυτό.. Μάλλον θα χρειαστεί να αφήσω την χώρα αυτή στο μέλλον αν θέλω να πετύχω σε αυτό, πόσο μάλλον αν στείλω κανα CV σε εταιρίες στο εξωτερικό για esport (πχ pro orgs, gaming events κτλ) και με δεχτούν.

Συμπερασματικά, το Μάρκετινγκ είναι ο μόνος κλάδος μιας επιχείρησης που μου φαίνεται ενδιαφέρον. Τώρα αν πρέπει να ξέρω και μαθηματικά και στατιστική και οικονομικά για να πετύχω σε αυτόν, μάλλον τότε σκέφτομαι λάθος και δε μου κάνει ο κλάδος.. Παρόλα αυτά επειδή δεν μ'αρέσει κάτι άλλο, δεν ξέρω τι να κάνω. Αν όντως είναι έτσι (δηλαδή το Μαρκετινγκ αν έχει όντως τόσο στρατηγικά μαθηματικά, οικονομικά πολλά, στατιστικές και τέτοια) τότε μάλλον με βλέπω για τουριστικά και ΚΥΡΙΩΣ τουριστικα επαγγέλματα σαν 2η λύση διότι ΔΕΝ μ'αρέσει κάτι άλλο.. Φυσικά υπάρχει και η λύση να μάθω 2-3 γλώσσες ακόμα και ότι γίνει, και να δουλεύω κλασσικά γραμματέας, σερβιτόρος, κανά barista κτλ.

4 ώρες πριν, gianniskou είπε

Δεν υπάρχει (σοβαρό) οικονομικό τμήμα που να μην διδάσκει λογιστική και χρηματοοικονομική,γιατί πολύ απλά είναι τα πιο χρήσιμα εργαλεία των επιχειρήσεων. Αν ο κύριος λόγος που άλλαξες τμήμα είναι αυτός,τότε δυστυχώς την πάτησες καθώς τα ίδια μαθήματα θα βρεις μπροστά σου και στο μάρκετινγκ.Το πρόγραμμα σπουδών δεν το κοίταξες ; 

Όπως και 'να έχει,βλέπω από τον τρόπο που γράφεις πως βρίσκεσαι σε μια γενική σύγχυση.Δεν υπάρχει τμήμα που να διδάσκει μόνο μαθήματα που σου αρέσουν.Διάλεξε όποιο τμήμα του ΟΠΑ νιώθεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο (αφού υπάρχει η επιλογή για ΟΠΑ μην πας κάπου αλλού,είναι κρίμα) και να είσαι έτοιμος να αντλήσεις γενική και ολοκληρωμένη γνώση.Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μέλλει γενέσθαι,ίσως η λογιστική που απεχθάνεσαι τώρα σου εξασφαλίσει ένα πιάτο φαΐ στο μέλλον.Τέλος,να θυμάσαι πως το business μάρκετινγκ συνδυάζει μεταξύ άλλων οικονομικά και στατιστική, οπότε το να λες ότι θες να σπουδάσεις μάρκετινγκ χωρίς οικονομικά είναι σαν να θες να γίνεις οδηγός της formula χωρίς δίπλωμα αυτοκινήτου.

Τώρα για τα τουριστικά, πιστεύω πως οι σπουδές παίζουν ελάχιστον ρόλο.Οι γνωριμίες,η γλώσσα και η προϋπηρεσία είναι αυτά που πράγματι μπορούν να σου εξασφαλίσουν μια καλή δουλίτσα σε αυτόν τον κλάδο.

Το κοίταξα, και είδα πως μόνο στο 1ο έτος έχει τα μαθήματα που λες και λίγο στο 2ο.. Ναι κυρίως ο λόγος ήταν αυτός που άλλαξα, θα μπορούσα να συνεχίσω Διοίκηση Επιχειρήσεων στο Ο.Π.Α γιατί ήταν από τις καλύτερες στην χώρα (μη πω η καλύτερη) και να έπαιρνα κατεύθυνση Μάρκετινγκ, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω, δεν μου άρεσε τότε (πριν 2 χρόνια). Τώρα ότι κι αν κάνω είναι αργά διότι αν διαγραφείς μου φαίνεται δε μπορείς να ξαναγραφτείς. Αλλά δεν με πειράζει, προτιμώ το Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας μια και είναι αυτόνομο θα είναι καλύτερο στους τομείς αυτούς, εξάλλου είναι οι μόνοι τομείς που μου ακούγονται ενδιαφέρον.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι είμαι σε σύγχυση και αυτό συμβαίνει επειδή δεν με ξέρω καλά. Τα παίρνω πολύ απλά τα πράγματα. Μαθητής του 15, εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, 23 χρονών, καλά αγγλικά (1-2 γλώσσες θέλει ακόμα), λεφτά για εξωτερικό πανεπιστήμιο ή επαρχία δεν υπάρχουν ακόμα, οπότε τι μένει; Ή να ψάξω μια σχολή που μπορώ να μπω ΑΕΙ (επειδή η Αθήνα έχει μόνο ΑΕΙ), ή να αρχίσω να δουλεύω σε απλές δουλειές όπως όλοι, υπάλληλοι κλπ κλπ. Τα σκέφτομαι πολύ απλά τα πράγματα. Πήρα ένα βιβλίο είδα όλες τις σχολές της Αθήνας, και μόνο αυτές οι 2 μου φάνηκαν ενδιαφέρον. Δε ξέρω αν πρέπει να απολογηθώ για τον τρόπο σκέψης μου αλλά έτσι είναι. Δεν είμαστε όλοι γεννημένοι να ξέρουμε από τα 15 μας τι θέλουμε να κάνουμε, εγώ είχα και έχω μεγάλη δυσκολία σε αυτό και δεν ξέρω ποιος φταίει σε αυτό. Πάντως τα πράγματα είναι ως έχει.

Συμφωνώ για το Ο.Π.Α είναι πραγματικά δυνατό πανεπιστήμιο και είναι το μόνο στην χώρα που έχει τέτοιο τμήμα. Τώρα για τα τουριστικά δεν ξέρω τι εννοείς για γνωριμίες. Οι γνωριμίες πάντα παίζουν ρόλο παντού (και φυσικά εγώ δεν έχω κονέ παρά μόνο τον πατέρα μου σε κάποια θέματα). Αλλά γενικά είχα αναπτύξει το σκεπτικό ότι καλύτερο θα ήταν να αρχίσω με το Μάρκετινγκ, μια και με τα τουριστικά μπορώ και στο μέλλον με μια ιδιωτική σχολή να μάθω πράγματα αν θέλω (τύπου Le Monde, ΙΕΚ Όμηρος, ΙΕΚ ΑΚΜΗ, Κολλέγια κτλ) μια και θεωρώ πως εμβαθύνουν περισσότερο στα πρακτικά και τα τουριστικά είναι κάτι που το θέλουν αυτό. Έχουν και καλή επαγγελματική αποκατάσταση αυτού του είδους οι σχολές τουλάχιστον στο τουριστικό τομέα. 

Δε ξέρω το σκεπτικό μου αν είναι ορθό, κι εγώ προς το Ο.Π.Α σκέφτομαι... μου φαίνεται πιο σωστό αν θέλω να μάθω και τα 2, να αρχίσω με το Μάρκετινγκ και μετά να ειδικευτώ στα τουριστικά. Πείτε μου όμως, το ανάποδο γίνεται; Αξίζει; Όσον αφορά Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις και Τουριστικά Επαγγέλματα, το Μάρκετινγκ σαν πτυχίο θα βοηθούσε ακόμα και εκεί;

Επίσης να αναφέρω πως το μηχανογραφικό θα το κάνω σήμερα ή αύριο νωρίς το πρωί, οπότε το θέμα θα κλειδώσει αύριο, αν έχει κανείς να προσθέσει ή να βοηθήσει παρακαλώ ας το κάνει σύντομα. :P

Επεξ/σία από GoDRiC-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GoDRiC- είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλήθεια το εκτιμώ και με βοήθησε. Όσο για τα esports ανέφερα πως ήταν όνειρο μου να γίνω pro παίχτης και να πληρώνομαι κλπ ακριβώς αυτά που βλέπω στο εξωτερικό. Αλλά πλέον στα 23 και παίζοντας ήδη απο τα 17 μου αυτό το game (CSGO) δεν κατάφερα να το κάνω παρά μόνο κάτι τοπικά 1v1 tours που κέρδιζα παλιά για μικρά prizes, και λίγα πράγματα με 5v5.. Κοίτα ποτέ δεν είναι αργά, επειδή συνεχίζω και παίζω και κάνω training τον εαυτό μου ακόμα, έχω φτάσει σε ένα ανταγωνιστικό επίπεδο.. Το μόνο που δεν έχω είναι να με σπρώξει κάποιος. Παρόλα αυτά όπως είπα, θα με ενδιέφερε ιδανικά στο μέλλον να ασχολιόμουν γενικά με τα esports. Όχι σαν παίχτης μονο. Και εδώ είναι που έρχεται το Marketing & Communicaton. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.. 

Σίγουρα δεν αφήνω άλλες δουλειές έξω, μπορεί να μη μπω ποτέ στο esport industry, μπορεί απλά να καταλήξω σε μια μικρή επιχείρηση και να παίρνω απλά βασικά λεφτά και να είμαι μίζερος or something. Πάντως ιδανικά το esport είναι αυτό που με εκφράζει και πραγματικά ψάχνω τρόπους που θα μπορούσα να ασχοληθώ με αυτό και να ζω απο αυτό.. Μάλλον θα χρειαστεί να αφήσω την χώρα αυτή στο μέλλον αν θέλω να πετύχω σε αυτό, πόσο μάλλον αν στείλω κανα CV σε εταιρίες στο εξωτερικό για esport (πχ pro orgs, gaming events κτλ) και με δεχτούν.

Συμπερασματικά, το Μάρκετινγκ είναι ο μόνος κλάδος μιας επιχείρησης που μου φαίνεται ενδιαφέρον. Τώρα αν πρέπει να ξέρω και μαθηματικά και στατιστική και οικονομικά για να πετύχω σε αυτόν, μάλλον τότε σκέφτομαι λάθος και δε μου κάνει ο κλάδος.. Παρόλα αυτά επειδή δεν μ'αρέσει κάτι άλλο, δεν ξέρω τι να κάνω. Αν όντως είναι έτσι (δηλαδή το Μαρκετινγκ αν έχει όντως τόσο στρατηγικά μαθηματικά, οικονομικά πολλά, στατιστικές και τέτοια) τότε μάλλον με βλέπω για τουριστικά και ΚΥΡΙΩΣ τουριστικα επαγγέλματα σαν 2η λύση διότι ΔΕΝ μ'αρέσει κάτι άλλο.. Φυσικά υπάρχει και η λύση να μάθω 2-3 γλώσσες ακόμα και ότι γίνει, και να δουλεύω κλασσικά γραμματέας, σερβιτόρος, κανά barista κτλ.

To cs:go έχει το επιπρόσθετο βαρίδι ότι είναι 5v5 και εκεί πραγματικά θα χρειαστείς business skills, απαιτεί πολλά παραπάνω από το απλά να είσαι καλός. Το έζησα και αυτό όταν έπαιζα arena στο wow, είναι αρκετά ψυχοφθόρο συγκριτικά με το να παίζεις μόνος, ειδικά αν εσύ πρέπει να τα οργανώσεις όλα.  Ναι, το esports industry έχει πολλούς ρόλους διότι κάθε ομάδα ή διοργανωτής ή εταιρία παιχνιδιού είναι εν τέλι μία επιχείρηση που έχει κάμποσους ρόλους, τώρα πιο "core" ρόλοι μπορεί να περιλαμβάνουν σχολιαστές, οργανωτές, μάνατζερς, διαφημιστές....σαφώς οι δεξιότητες του μάρκετινγκ/επικοινωνίας είναι μακράν οι πιο σημαντικές για κάτι τέτοιο, δεν είναι κάτι εύκολο να χωθείς σε τέτοιο χώρο και να ανέβεις από εκεί. Η μεγάλη δύναμη του μάρκετινγκ είναι ότι σου επιτρέπει να πάρεις αυτό που σου αρέσει και να βρεις τρόπο να βγάλεις λεφτά από αυτό και μάλιστα καλά λεφτά. Σου επιτρέπει να μπεις σε οποιοδήποτε κλάδο σου αρέσει, δε νομίζω να βρεις πολλούς δυστυχισμένους marketers γιατί συνήθως ζουν όπως θέλουν. Οι τουριστικές επιστήμες παραδόξως μπορεί να έχουν μία σύνδεση με esports γιατί προφανώς οι παίκτες μένουν κάπου πριν πάνε στο τουρνουά. Άμα δουλεύεις σε κανά ξενοδοχείο δίπλα από τέτοια διοργάνωση τότε μπορεί να είναι καλή φάση. Δε ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό. 

Δεν θα χαρακτήριζα τα οικονομικά του μάρκετιγνκ κάτι το τρομερό. Άμα μπορείς να κάνεις βασικές πράξεις όπως πρόσθεση και αφαίρεση τότε μπορείς να τα καταφέρεις. Δεν είναι κάτι δύσκολο οι πιθανότητες και η στατιστική, σαφώς εξαρτάται και από το επίπεδο που τα εξασκείς, δεν απαιτούν όλοι οι μάρκετινγκ ρόλοι του ίδιου επιπέδου οικονομικά. Πιο πολύ θεωρεία είναι και λογικά συμπεράσματα μέσω ανάλυσης συγκεκριμένων δεδομένων. Είδες ξέρω γω ότι 1000 άτομα αγοράσανε το τάδε προϊόν όταν η τιμή του ήταν 340Ε και μόνο 500 το αγοράσανε όταν ήταν 300Ε, τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό? μήπως το 340 τους κολλάει καλύτερα στο μάτι? μήπως ήταν απλά μία παράξενη διακύμανση? Είναι πιο δύσκολο να μαζέψεις τα σωστά δεδομένα και να σκεφτείς αυτά που πρέπει παρά οι μαθηματικές πράξεις που απαιτούνται. Θα το χαρακτήριζα πολύ θεωρητικό και εμπειρικό πράγμα. Δεν είσαι σε καμία περίπτωση οικονομικός διευθυντής, λογιστής ή μαθηματικός. Για την ακρίβεια αυτοί υπάρχουν ακριβώς στην επιχείρηση για να σε βοηθήσουν στις αναλύσεις σου άμα χρειαστεί. Ο ρόλος του διαφημιστή είναι πιο πολύ ένας ρόλος εμπειρίας.

Το μάρκετινγκ είναι γεμάτο αναλύσεις και υπολογισμούς όπως γενικά μία επιχείρηση αλλά το πιο δύσκολο κομμάτι που το χαρακτηρίζει κατά την άποψη μου είναι η ψυχολογία και η επικοινωνία, αν θες και κάτι ακόμη, η κατασκοπεία.... για εμένα για να γίνεις καλός σε αυτό πρέπει να είσαι καλός κατάσκοπος, είναι ένα παιχνίδι γνώσης όπου ψάχνεις τη καλύτερη στρατηγική και καμιά φορά ο τρόπος να τη πάρεις είναι να τη κλέψεις από άλλον, η θεωρία παιγνίων είναι πολύ σημαντική στο μάρκετινγκ όπως και στα games.

Δε ξέρω αν όλα αυτά σου φαίνονται καλά ή όχι. Γενικά στη ζωή καλό είναι να κάνουμε ότι μας διασκεδάζει γιατί τότε το κάνουμε καλύτερα. Έχεις προυπηρεσία ως σερβιτόρος ή barista? άμα αυτό σου αρέσει τότε κάνε αυτό. Άμα από την άλλη απλά χτίζεις εικόνες στο μυαλό σου και φαντάζεσαι πράγματα τότε κράτα μία επιφύλαξη διότι η πράξη διαφέρει πολύ από τη σκέψη. Άλλο ένα σπουδαίο πράγμα στο μάρκετινγκ.... ο πραγματισμός... κρίνουμε από τη πράξη και όχι από τη σκέψη γιατί μόνο έτσι κάνεις σωστές προβλέψεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι΄αυτό σε ρώτησα, από μαθήματα πώς τα πήγαινες και γενικά, αν το 'χεις. Το τμήμα Μάρκετινγκ του ΟΠΑ είναι από τα πιο καλά τμήματα, και καθώς είναι ΟΠΑ έχει και αρκετά οικονομικά μέσα, γιατί από εκεί εκτός από εξειδικευμένος στο Μάρκετινγκ θα έχεις και μια γενική γνώση οικονομικών, αρκετά επαρκή ώστε να μπορείς να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο και να μπορέσεις να σταθείς σαν οικονομικό στέλεχος σε οποιαδήποτε επιχείρηση.

Το πρόγραμμα σπουδών όπως θα δεις έχει σε κάθε εξάμηνο, από 1-2 μαθήματα οικονομικών - χρηματοοικονομικών.

https://www.dept.aueb.gr/el/mbc_courses

Αν μπορέσεις να ανταπεξέλθεις, εσύ ξέρεις! Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς παραπάνω και έχεις μετανιώσει που άφησες το Οργάνωσης και Διοίκησης, go for it! Βάλε στόχο να το τελειώσεις και θα τα καταφέρεις, αν κατάφερνες το Οργάνωσης τότε σίγουρα "έχεις" και αυτό!

Για τα Τουριστικά, για εμένα αξίζουν πολύ λιγότερο από το Μάρκετινγκ - άλλο υπόβαθρο εντελώς, τώρα αν θες να μπεις στον τουριστικό κλάδο και δεν σε ενδιαφέρει κάτι άλλο, θεωρώ ότι θα σε δυσκολέψει πολύ λιγότερο, ίσως μόνο κάποιες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις εργαστηρίων, αλλά ΟΚ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Από το Μάρκετινγκ πάντως, με το υπόβαθρο που θα έχεις, αν μάθεις στην πράξη (μέσω της δουλειάς) κάποια πράγματα, μπορείς να μπεις άνετα στα τουριστικά.

Ιδιωτικές σχολές κατά την γνώμη μου δεν αξίζει καμία, τα χαρτιά που δίνουν είναι πατσαβούρια, μόνο μια ξέρω που έχει καλό όνομα αλλά νομίζω είναι πολύ ακριβές οι σπουδές εκεί (ίσως μετρούσαν πριν από μια δεκαετία, ξέρω 'γω).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι θα σου πω ένα πράγμα.

Στην Ελλάδα υπάρχουν 4 υπερκορεσμένα πτυχία.

Πληροφορικής, Φιλόλογων, Μάρκετινγκ-Οικονομικά και Μηχανικών.

Τα Τουριστικά, αν και δεν μπορούν να κορεστούν ποτέ, είναι επάγγελμα με τεράστια υπομονή, χαμηλόμισθο και θέλει γνωριμίες.

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να μπεις σε ΑΕΙ και έχεις όρεξη για διάβασμα, σου προτείνω τρόφιμο.

Πχ. Τεχνολογία Τροφίμων.

Μεγάλη απορρόφιση από την αγορά και οι μισθοί ανάλογα με το που εργάζεσαι.

Δυσκολη σχολή, πρέπει να έχεις καλές βάσεις στη Χημεία, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Φιλαρακι θα σου πω ένα πράγμα.

Στην Ελλάδα υπάρχουν 4 υπερκορεσμένα πτυχία.

Πληροφορικής, Φιλόλογων, Μάρκετινγκ-Οικονομικά και Μηχανικών.

Τα Τουριστικά, αν και δεν μπορούν να κορεστούν ποτέ, είναι επάγγελμα με τεράστια υπομονή, χαμηλόμισθο και θέλει γνωριμίες.

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να μπεις σε ΑΕΙ και έχεις όρεξη για διάβασμα, σου προτείνω τρόφιμο.

Πχ. Τεχνολογία Τροφίμων.

Μεγάλη απορρόφιση από την αγορά και οι μισθοί ανάλογα με το που εργάζεσαι.

Δυσκολη σχολή, πρέπει να έχεις καλές βάσεις στη Χημεία, αλλά...

ΚΑΙ Δικηγόρων, αλλά δεν είδα κανέναν να πεινάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2019 στις 1:02 ΜΜ, mechpanos είπε

ΚΑΙ Δικηγόρων, αλλά δεν είδα κανέναν να πεινάει.

Αυτόν που πεινάει δεν θα τον δεις ποτέ...

Νομική εχει βγάλει η γυναίκα μου αλλα άφησε την δικηγορία εδω και 10 χρόνια!

Κατα την γνώμη μου είναι μια επιστήμη/δουλειά την οποία για να την ακολουθήσεις πρέπει να την γουστάρεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...