Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, papp0us είπε

κάπου είχα διαβάσει(θα βρώ και πηγή, αλλα δεν ηταν επίσημη) οτι είναι εύκολος ο διαχωρισμός τους και με την ειδοποίοηση, αφού ανάλογα με το τι ξεκινάει το Tracking code, δείχνει και την κλάση του.

RΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧσε επιστολές
CΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε δέματα
EΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε EMS

οταν μιλάμε φυσικά για συστημένα δέματα.  Κλασσικά με κάθε επιφύλαξη, αν κάνω λάθος, ας διορθώσει κάποιος.

Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου απο επιστολές/πακέτα, νομίζω οντως έτσι πάει.

Για δες εδώ στα Ρωσικά μεν αλλά με το google translate θα τα καταφέρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Για δες εδώ στα Ρωσικά μεν αλλά με το google translate θα τα καταφέρεις.

Μπραααααβο κάτι τέτοιο είχα βρεί , αλλα όχι στα Ρώσικα :P Αυτό φαίνεται πιο ενημερωμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το χρησιμοποιώ και ως tracking, σε κάποιες περιπτώσεις μου έχει τύχει κάποια δέματα που δεν είναι ανιχνεύσιμα στα γνωστά tracking αυτό να τα ανιχνεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα και γώ το ίδιο μήνυμα με έναν φίλο ποροηγούμενος ακριβώς από τον ίδιο υπάλληλο...Δεν ξέρω καν τι εννοεί. Πρόκειται για κινέζικα παπούτσια αξίας περί των 18 ευρώ. 

Screenshot_20200218-221806_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Με τα τελευταία δεδομένα δεν πρέπει να ανησυχείς, απλά, θα περιμένεις να βγει από το τελωνείο και να προωθηθεί για παράδοση.

Τότε για ποιόν λόγο το καθυστερούν αν είναι τόσο ξεκάθαρα όσο τα λέμε? Θα ενημερώσω μόλις υπάρξει εξέλιξη για να ξέρει κ ο επόμενος που θα του έρθει κάτι αντίστοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είμαστε ή του ύψους ή του βάθους.

08/12 στάλθηκε media player απο Κίνα. Σήμερα εμφανίστηκε Ελλάδα, πέρασε ΓΕΤΑ, πήγε κέντρο διανομής. :D Ούτε επικοινωνία, ούτε απόδειξη, τίποτα. Μάλλον το μικρό μέγεθος του MP τους μπέρδεψε και το άφησαν έτσι.

Άντε και το είχα σίγουρο για 15ευρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστειλα και ζήτησα διευκρινήσεις σχετικά με το χρήζει ατέλειας και μου απάντησε μια κυρία με το παρακάτω μήνυμα: 

"Εφόσον έχετε αποδεικτικό αξίας είδους κάτω των 22€ δεν επιβαρύνεστε με χρεώσεις φόρου και τελών εκτελωνισμού συνεπώς χρήζει ατέλειάς με την ολοκλήρωση του ελέγχου από την αρμόδια τελωνειακή αρχή ο παραλήπτης θα ενημερωθεί από το τοπικό ταχυδρομικό κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής του για την παράδοση του δέματος"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ενημέρωση για αυτούς που έτυχε να πληρώσουν το 15, μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ θα πάρουν πίσω τα π@π@...ια τους (sorry για την γλώσσα αλλά με το κράτος που έχουμε). Βέβαια από το τελωνείο που ρώτησα ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Επεξ/σία από marjel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marjel είπε

Μια ενημέρωση για αυτούς που έτυχε να πληρώσουν το 15, μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ θα πάρουν πίσω τα π@π@...ια τους (sorry για την γλώσσα αλλά με το κράτος που έχουμε). Βέβαια από το τελωνείο που ρώτησα ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο συνήγορο.εαν είσαι παθών βάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tarantules είπε

Πάντως η ζημιά έχει ήδη γίνει.Οι αναμονές είναι τεράστιες για κάποιο δέμα και πλέον δεν προβλέπεται να ξεμπουκώσουν οι αποθήκες σύντομα.Οτιδηποτε και να παραγγείλει κάποιος θα έχει minimum χρόνο αναμονής πάνω από 2μηνο με τη σημερινή κατάσταση.

Έχω δέμα από 18 Δεκέμβρη που έχει φτάσει τελωνείο από 1η Φεβρουαρίου και ακόμα η κατάσταση (awaiting custom inspection) δεν έχει αλλάξει.Πιστεύω οτι το κάνουν εσκεμμένα.Ειδικά μετά το φιάσκο με τη χρέωση που αναγκάστηκαν και πήραν πίσω, να οπλιστείτε με υπομονή.Θα αφήνουν τα δέματα να "ωριμάζουν" σαν καλό κρασί και όταν τα παραλαμβάνεις δεν θα θυμάσαι καν οτι τα είχες παραγγείλει.

Μια απο τα ίδια.

2 δέματα απο μέσα Δεκέμβρη που στο 17Track δεν τα εμφανίζει καν πως έχουν φτάσει εδώ.

Υπήρχε και υπάρχει ήδη θέμα με τις αναμονές, δε μπορώ καν να φανταστώ τι θα γίνει απο 'δω και πέρα που το πράγμα με τα ΕΛΤΑ και τις καθυστερήσεις έχει μπουκώσει τόσο πολύ.

Το 2μηνο σε αναμονή που λένε αρκετοί, είναι πολύ αισιόδοξο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2020 στις 6:19 ΜΜ, kosutasu22 είπε

Μα λεει πως θα ειναι υποχρεωμενο το τελωνειο να κολλαει πρασινη ετικετα αν βρεθει τελωνειακως ελευθερο.

Είναι αδύνατον οι τελωνειακοί υπάλληλοι να επικολλούν την πράσινη ετικέτα σε ΚΑΘΕ πακετάκι/φακελάκι, γιατί απαιτεί πολύ χρόνο αν γίνει για όλα, δηλαδή πολύ προσωπικό, και οι τελωνειακοί δεν είναι τόσο πολλοί (σε πλήθος). Το χαρτάκι (θα πρέπει να) το κολλάει το ΕΛΤΑ/ΓΕΤΑ, και ακριβώς ΕΚΕΙ είναι το σημείο όπου μπορεί να γίνει η ματσακονιά και να μπει το χαράτσι, ή να αιτιολογηθεί (ως "παροχή υπηρεσίας εκτελωνισμού").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...