Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ο τίτλος σου θα είναι Μηχανικός Πληροφορικής μεν (αφού αυτό σπούδασες κατά την ακαδημαϊκή σου πορεία οπότε είναι λόγικό), αλλά κατά πάσα πιθανότητα μόνο μέσα στο κείμενο. Το τμήμα πλέον είναι άλλο και το παλιό δεν υφίσταται, άρα ο συνολικός τίτλος του πτυχίου δεν μπορεί να είναι με το όνομα του παλαιού ιδρύματος και του παλαιού τμήματος.

Με μια πολύ μικρή επιφύλαξη για το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, δεν έχω δει πτυχίο από αυτό ακόμη, παρόλα αυτά δίνω 99% πιθανότητα να εφαρμόζει την ίδια ακριβώς γραμμή με το Διεθνές Πανεπιστήμιο.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσαν αυτές οι παπαριές να υπάρχουν. Να σπουδάζεις 8 εξάμηνα και να ψάχνεσαι αν είσαι πανεπιστήμιο ή όχι. Να είσαι ανώτατη σχολή αλλά όχι πανεπιστήμιο να είσαι τριτοβάθμια αλλά όχι ακριβώς να κάνουν όλα 3ετη -> 4ετή χωρίς να αλλάζει κάτι. Να κάνουν τα 4ετη ΤΕΙ -> Πανεπιστήμια και οι χιλιάδες απόφοιτοι απλά να ψάχνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, lactate said:

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσαν αυτές οι παπαριές να υπάρχουν. Να σπουδάζεις 8 εξάμηνα και να ψάχνεσαι αν είσαι πανεπιστήμιο ή όχι. Να είσαι ανώτατη σχολή αλλά όχι πανεπιστήμιο να είσαι τριτοβάθμια αλλά όχι ακριβώς να κάνουν όλα 3ετη -> 4ετή χωρίς να αλλάζει κάτι. Να κάνουν τα 4ετη ΤΕΙ -> Πανεπιστήμια και οι χιλιάδες απόφοιτοι απλά να ψάχνονται.

Γνώμη μου είναι πως ευθύνονται οι πανίσχυρες συντεχνίες (με πρώτους τους μηχανικούς του ΤΕΕ) που δημιούργησαν αυτή την ανοησία. Το θέμα θα έπρεπε να είχε λυθεί οριστικά το 2001 με την εφαρμογή της Μπολώνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Γνώμη μου είναι πως ευθύνονται οι πανίσχυρες συντεχνίες (με πρώτους τους μηχανικούς του ΤΕΕ) που δημιούργησαν αυτή την ανοησία. Το θέμα θα έπρεπε να είχε λυθεί οριστικά το 2001 με την εφαρμογή της Μπολώνια.

Δεν είναι μόνο οι μηχανικοί. Τα επαγγέλματα υγείας; Νοσηλευτές από ΑΕΙ και νοσηλευτές και ΤΕΙ που ο καθένας λέει ότι βλακεία θέλει. Η άλλη ειχε γράψει ότι από ΤΕΙ δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις ερευνητική δουλειώ ενώ από το ΑΕΙ έχουν και νομίζουν ότι επειδή είναι από ΑΕΙ είναι εξορισμού καλύτεροι. Η μαιευτική είναι μόνο ΤΕΙ ενώ επί της ουσίας είναι κάτι σαν κατεύθυνση της νοσηλευτικής. Οι φυσικοθεραπευτές, εργοθεραπευτές και πάει λέγοντας. και το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό ίδρυμα τι εννοέι; Δεν βασίζονται στην τεχνολογία τα περισσότερα (Αν όχι όλα τα επαγγέλματα); Δηλαδή οι χειρουργοί που ασχολούνται με ρομποτική χειρουργική δν χρειάζονται φοβερή τεχνολογική κατάρτηση; Χωρίσαμε τα πάντα σε κομματάκια διαιοτολόγοι ΑΕΙ και διαιτολόγοι ΤΕΙ που δεν μπορούν να ανοίξουν γραφείο λες και τα διαιτολογικά γραφεία χρειάζονται και έναν σαν διαιοτολόγο που δεν εείναι διαιτολόγος. Οι οινολόγοι είναι ΤΕΙ αλλά το χημικό με 2 μαθήματα σου δίνει δίπλωμα οινολόγου. Και οι ασυναρτησίες δεεν έχουν τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, lactate said:

Δεν είναι μόνο οι μηχανικοί. Τα επαγγέλματα υγείας; Νοσηλευτές από ΑΕΙ και νοσηλευτές και ΤΕΙ που ο καθένας λέει ότι βλακεία θέλει. Η άλλη ειχε γράψει ότι από ΤΕΙ δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις ερευνητική δουλειώ ενώ από το ΑΕΙ έχουν και νομίζουν ότι επειδή είναι από ΑΕΙ είναι εξορισμού καλύτεροι. Η μαιευτική είναι μόνο ΤΕΙ ενώ επί της ουσίας είναι κάτι σαν κατεύθυνση της νοσηλευτικής. Οι φυσικοθεραπευτές, εργοθεραπευτές και πάει λέγοντας. και το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό ίδρυμα τι εννοέι; Δεν βασίζονται στην τεχνολογία τα περισσότερα (Αν όχι όλα τα επαγγέλματα); Δηλαδή οι χειρουργοί που ασχολούνται με ρομποτική χειρουργική δν χρειάζονται φοβερή τεχνολογική κατάρτηση; Χωρίσαμε τα πάντα σε κομματάκια διαιοτολόγοι ΑΕΙ και διαιτολόγοι ΤΕΙ που δεν μπορούν να ανοίξουν γραφείο λες και τα διαιτολογικά γραφεία χρειάζονται και έναν σαν διαιοτολόγο που δεν εείναι διαιτολόγος. Οι οινολόγοι είναι ΤΕΙ αλλά το χημικό με 2 μαθήματα σου δίνει δίπλωμα οινολόγου. Και οι ασυναρτησίες δεεν έχουν τέλος.

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ανέφερα ως προεξάρχοντες τους μηχανικούς - φυσικά δεν είναι η μόνη "κλίκα"...

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 5:12 ΜΜ, nikos123123 είπε

το τει μου μηχανικος πληροφορικης εγινε πανεπιστημιο Ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος Η/Υ..για να παρω πτυχιο πανεπιστημιου θα πρεπει να παρω αλλα 16 μαθηματα καθαρης ηλεκτρολογιας,δηλαδη ηλεκτροτεχνια και τετοια,αξιζει αυτο? απο την αλλη τι μελλον μπορω να εχω με ενα πτυχιο ενος πρωην τει ? (απο φυσικη ειμαι ασχετος και στο τει εχω κατευθυνση λογισμικου)...αξιζει να παρω το πτυχιο τει και μετα να ακολουθησω καποιο μεταπτυχιακο σε αυτο που με ενδιαφερει?

Το ίδιο έγινε και στο δικό μου τμήμα.

Μπήκα το 2014 και το Ιουνίο τελειώνω.

Μηχανικών πληροφορικής και είμαι τα δίκτυα κατεύθυνση.

Προσωπικά θα τελειώσω ΤΕΙ και θα πάω για μεταπτυχιακό.

Που το συζητάγαμε με καθηγητές είπε ότι θα δυσκολέψουν και ότι η βαθμολογία θα γίνει αυστηρή. Το 4 δεν θα γίνεται 5.

Ειδικά όσοι έχουν φύγει κιόλας από τη πόλη που σπουδάζουν είναι δύσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nikos123123 said:

το θεμα ειναι,με το πτυχιο τει τωρα που δεν υπαρχουν τα τει,θα βρουμε δουλεια? σε 5 χρονια θα εχουμε δουλεια?

Οτι δουλειά θα έβρισκες με οποιοδήποτε πτυχίο του κλάδου της πληροφορικής, απ' οποιοδήποτε άλλο ελληνικό ΑΕΙ. 

Με λίγα λόγια, εξαρτάται από το πόσο θα το κυνηγήσεις εσύ - μιλώντας για ιδιωτικό τομέα. Αν ασχοληθείς θα έχεις πάντα δουλειά.

Μη σε απασχολεί η αλλαγή ονομασίας των σχολών - επικεντρώσου στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Οτι δουλειά θα έβρισκες με οποιοδήποτε πτυχίο του κλάδου της πληροφορικής, απ' οποιοδήποτε άλλο ελληνικό ΑΕΙ. 

Με λίγα λόγια, εξαρτάται από το πόσο θα το κυνηγήσεις εσύ - μιλώντας για ιδιωτικό τομέα. Αν ασχοληθείς θα έχεις πάντα δουλειά.

Μη σε απασχολεί η αλλαγή ονομασίας των σχολών - επικεντρώσου στην ουσία.

ευχαριστω ρ ,δεν στο κρυβω οτι φρικαρα λιγο που θα εχει τετοια ονομασια,αλλα αφου αναγνωριζεται ο τιτλος μηχανικος πληροφορικης και ο κοπος μου,οκ το καπινω το ηλεκτροτετοιο τιτλικο στο πτυχιο...επισης ειχα φρικαρει οτι του τυπου με πτυχιο τει δεν θα με παρει κανεις σε 3 χρονια που θα βγω,τοσο θελω ακομα πανω κατω + 1 χρονο φανταριλικι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/10/2019 at 17:12, nikos123123 said:

το τει μου μηχανικος πληροφορικης εγινε πανεπιστημιο Ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος Η/Υ..για να παρω πτυχιο πανεπιστημιου θα πρεπει να παρω αλλα 16 μαθηματα καθαρης ηλεκτρολογιας,δηλαδη ηλεκτροτεχνια και τετοια,αξιζει αυτο? απο την αλλη τι μελλον μπορω να εχω με ενα πτυχιο ενος πρωην τει ? (απο φυσικη ειμαι ασχετος και στο τει εχω κατευθυνση λογισμικου)...αξιζει να παρω το πτυχιο τει και μετα να ακολουθησω καποιο μεταπτυχιακο σε αυτο που με ενδιαφερει?

Αν είσαι πληροφορική ΠΑΔΑ οι αιτήσεις για το αν θες 5ετης ή ΤΕΙ έχουν τελειώσει ήδη από τέλη Ιουνίου αν θυμάμαι καλά. 

Προσωπικά εγώ πήγα για 5ετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, Aggeluska said:

Αν είσαι πληροφορική ΠΑΔΑ οι αιτήσεις για το αν θες 5ετης ή ΤΕΙ έχουν τελειώσει ήδη από τέλη Ιουνίου αν θυμάμαι καλά. 

Προσωπικά εγώ πήγα για 5ετες.

Εφόσον μιλάμε για τέτοια περίπτωση, ΙΣΩΣ και να αξίζει καθώς κάνεις πακέτο βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό, βγαίνοντας από τη σχολή με τίτλο MEng.

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να εξετάσεις, αναλόγως με τα μαθήματα που ζητάνε, αν σε συμφέρει να κάνεις το Master ξεχωριστά μετά το 4ετες Bachelor.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να τελειώσεις Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών κανονικά είναι σχεδόν αδύνατο. Έχει τόσα μαθηματικά που αποκλείεται να μπορείς να τα περάσεις χωρίς πάρα πολύ διάβασμα. Και φαντάζομαι ακόμα και τα βασικά θα τα έχεις ξεχάσει.

Και πολύ φυσική που χρειάζεται τα ανώτερα μαθηματικά. Πχ Ηλεκτρομαγνητικά πεδία.  Η Ηλεκτροτεχνία μπροστά σε αυτά είναι παιδική χαρά.

Προφανώς αν το κάνεις το πτυχίο σου θα είναι κλάσεις ανώτερο. Μην ακούς τι λένε εδώ πέρα, μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό, με πολύ μεγαλύτερο πεδίο επαγγελματικής απασχόλησης. Το "Ηλεκτρολόγος" στον τίτλο κάνει κάτι αδαείς να μπερδεύουν το εύρος.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, possiz said:

Για να τελειώσεις Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών κανονικά είναι σχεδόν αδύνατο. Έχει τόσα μαθηματικά που αποκλείεται να μπορείς να τα περάσεις χωρίς πάρα πολύ διάβασμα. Και φαντάζομαι ακόμα και τα βασικά θα τα έχεις ξεχάσει.

Και πολύ φυσική που χρειάζεται τα ανώτερα μαθηματικά. Πχ Ηλεκτρομαγνητικά πεδία.  Η Ηλεκτροτεχνία μπροστά σε αυτά είναι παιδική χαρά.

Προφανώς αν το κάνεις το πτυχίο σου θα είναι κλάσεις ανώτερο. Μην ακούς τι λένε εδώ πέρα, μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό, με πολύ μεγαλύτερο πεδίο επαγγελματικής απασχόλησης. Το "Ηλεκτρολόγος" στον τίτλο κάνει κάτι αδαείς να μπερδεύουν το εύρος.

Ο άνθρωπος είπε ήδη πως δεν τον ενδιαφέρει το αντικείμενο του ΗΜΜΥ.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, possiz είπε

Για να τελειώσεις Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών κανονικά είναι σχεδόν αδύνατο. Έχει τόσα μαθηματικά που αποκλείεται να μπορείς να τα περάσεις χωρίς πάρα πολύ διάβασμα. Και φαντάζομαι ακόμα και τα βασικά θα τα έχεις ξεχάσει.

Και πολύ φυσική που χρειάζεται τα ανώτερα μαθηματικά. Πχ Ηλεκτρομαγνητικά πεδία.  Η Ηλεκτροτεχνία μπροστά σε αυτά είναι παιδική χαρά.

Προφανώς αν το κάνεις το πτυχίο σου θα είναι κλάσεις ανώτερο. Μην ακούς τι λένε εδώ πέρα, μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό, με πολύ μεγαλύτερο πεδίο επαγγελματικής απασχόλησης. Το "Ηλεκτρολόγος" στον τίτλο κάνει κάτι αδαείς να μπερδεύουν το εύρος.

καλησπερα καταρχιν δεν με ενδιαφερει και κατα δευτερον ειμαι ασχετος απο μαθηματικα και φυσικη,δεν ξερω ουτε τα βασικα ,και να σου πω την αληθεια οτι ευρως και να εχει εγω με το λογισμικο θελω να ασχοληθω,και μεταπτυχιακο ισως κανω δικτυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, nikos123123 said:

καλησπερα καταρχιν δεν με ενδιαφερει και κατα δευτερον ειμαι ασχετος απο μαθηματικα και φυσικη,δεν ξερω ουτε τα βασικα ,και να σου πω την αληθεια οτι ευρως και να εχει εγω με το λογισμικο θελω να ασχοληθω,και μεταπτυχιακο ισως κανω δικτυα

Ακριβώς γι' αυτό είναι καλύτερη επιλογή (από κάθε άποψη) το master μετά το βασικό πτυχίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...