Προς το περιεχόμενο

Αρρωστη γατα


elzo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 hours ago, mclein² said:

το μονο παρηγορο ειναι οτι πεθανε σε φυσιολογικη ηλικια & οχι νωριτερα !

Οι γάτες γενικότερα είναι πιο ανθεκτικές και ζουν περισσότερο από τους σκύλους (εκτός προφανώς από έκτακτες καταστάσεις και προβλήματα). Μια γάτα στο σπίτι και χωρίς απρόοπτα μπορεί εύκολα να πλησιάσει τα 20 έτη! 

Προφανώς όμως μια απώλεια μετά από τόσα χρόνια δεν είναι εύκολη μιας και μιλάμε για κανονικά μέλη μιας οικογένειας... :( 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει πολλές φορές ανάλογες περιστάσεις και τέτοιες πίκρες, και έχω καταλήξει πως πρέπει από πολύ πριν να έχεις κάνει έρευνα για τους κτηνιάτρους της περιοχή σου. Είναι άλλο να έχεις κάποιον οικονομικό για τα συνηθισμένα εμβόλια παράσιτα κτλ και άλλο να ξέρεις κάποιον που μπορεί, έχει τα μέσα και κυρίως την διάθεση να κάνει το κάτι παραπάνω σε επείγουσες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι γάτες γενικότερα είναι πιο ανθεκτικές και ζουν περισσότερο από τους σκύλους (εκτός προφανώς από έκτακτες καταστάσεις και προβλήματα). Μια γάτα στο σπίτι και χωρίς απρόοπτα μπορεί εύκολα να πλησιάσει τα 20 έτη! 

Προφανώς όμως μια απώλεια μετά από τόσα χρόνια δεν είναι εύκολη μιας και μιλάμε για κανονικά μέλη μιας οικογένειας... :( 

+1

Η δική μας κοντεύει τα 20 τώρα και αν εξαιρέσουμε πως δεν ακούει τόσο καλά πλέον, χαίρει άκρας υγείας.

Δυστυχώς τις έκτακτες ασθένειες δεν μπορεί να τις προβλέψει κανείς, ειδικά σε περιπτώσεις όπως του ΟΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή είχα περάσει αντίστοιχη φάση με τη σκυλίτσα μου, να αναφέρω πως την είχα σώσει τελευταία στιγμή με αφαίρεση μήτρας.

 

Ξέρω πως δε πρόλαβα, αλλά έτσι για την ιστορία το παραθέτω και αυτό.

 

Να τη θυμάστε τη γατούλα σας.. δυστυχώς είμαστε όλοι καταδικασμένοι για τέτοιες περιστάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Narayan είπε

+1

Η δική μας κοντεύει τα 20 τώρα και αν εξαιρέσουμε πως δεν ακούει τόσο καλά πλέον, χαίρει άκρας υγείας.

Δυστυχώς τις έκτακτες ασθένειες δεν μπορεί να τις προβλέψει κανείς, ειδικά σε περιπτώσεις όπως του ΟΡ.

20; Εξαιρετικά σπάνιο. Εμένα η γεροντοτερη κοντεύει τα 18 αλλά έχει μείνει η μισή. Δε ξέρω αν θα φτάσει τα 20 

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.vetwest.com.au/pet-library/how-long-do-cats-live-ageing-and-your-feline

Cats are living longer than ever. With improvements in nutrition and veterinary medicine including vaccines and therapeutic agents, cats are living to over 15 years of age and in some cases over 20 years of age. Life expectancy depends on many things, including one important factor - whether your cat is an indoor-only cat or an outdoor cat.

Indoor cats generally live from 12-18 years of age. Many may live to be in their early 20s. The oldest reported cat, Creme Puff lived to be an amazing 38 years old.

Outdoor cats generally live shorter lives due to being more likely to be involved in traumas such as motor vehicle accidents or dog attacks. Outdoor cats are also more susceptible to several life threatening viruses including Feline Immunodeficiency Virus (FIV)  and Feline Leukaemia that are spread by fighting or contact with an infected cat.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elzo είπε

Δυστυχως πεθανε😢😢😢αδειασε το σπιτι, εφυγε η χαρα μου😓😓

Σε νιώθω φίλε μου. Περάσαμε κι εμείς το ίδιο πέρσι. Και μάλιστα ενώ λείπαμε στο εξωτερικό. Σφαίρα επιστροφή, νωρίτερα από το πρόγραμμα, αλλά δεν προλάβαμε.

Τουλάχιστον η δικιά σου έφυγε με οικείο πρόσωπο (εσένα) κοντά της. Μια παρηγοριά και για σένα και για το ζώο πιστεύω

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γάτα σου ήτανε μεγάλης ηλικίας, αν έπαιρνες γνώμη και από δεύτερο κτηνίατρο ενδεχομένως να απέφευγε το πρόβλημα, αλλά δεν είμαι και κτηνίατρος για να κρίνω το σωστό ή το λάθος, όπως και να έχει, με τις καλύτερες συνθήκες να μεγαλώσει μια γάτα και εφόσον αποκλειστούν άλλα παθολογικά αίτια π.χ κάτι κληρονομικό, γύρω από τα 15 με 18 έτη θα πεθάνει, κάποιες τυχερές γάτες ζούν και περισσότερο.

Η γάτα μιας θείας μου έζησε 16 χρόνια, την είχαμε βρει εμείς στον δρόμο στα μέσα του '90 παρατημένη, ήτανε με φαρυγγίτιδα γεμάτο τσίμπλες και παράσιτα, σκελετωμένη από την ασυτία, είχε πυρετό, την πήγαμε κτηνίατρο και λέει τυχερή θα είναι κι αν ζήσει, όταν έγινε καλά μετά από πολύ καιρό ανάρρωσης και φροντίδας στο κτηνιατρείο, την δώσαμε στην θεία μου που την είχε σαν βασίλισσα, στο μεταξύ η γάτα μια φορά γέννησε, δεν της είχε γίνει στείρωση, το αποτέλεσμα ήταν όταν την πήγανε στο σπίτι του παππού διότι έφυγαν διακοπές, όταν γύρισαν και πέρασε κάποιος καιρός κατάλαβαν τι είχε παιχτεί, γέννησε 4 γατάκια. 1-2 χρόνια πριν πεθάνει είχε πάθει ζάχαρο, της έκανε ο γιατρός κάτι ενέσεις και μετά έμαθε την θεία μου να της κάνει αυτή τις ενέσεις. Στα τελευταία της σταμάτησε να τρώει και έπινε μόνο λίγο νερό, άρχισε να χάνει βάρος, έμεινε για κάποιον καιρό στο κτηνιατρείο με ορό, ο κτηνίατρος είπε οτι δεν υπάρχει περίπτωση αναστρεψιμότητας της κατάστασης πέραν από το να μείνει με ενέσεις και ορό και όσο αντέξει στον κτηνίατρο, τελικά πρότεινε ευθανασία.

Ένα χρόνο μετά η θεία μου πήρε 2 άλλες γάτες, η μια πέθανε στα 2-3 έτη, ήταν πάνω στο κρεβάτι τους και το κατάλαβα μετά από ώρες γιατί νόμιζαν πως κοιμόταν, μάλλον κάτι καρδιολογικό.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατάλαβαινω, κρίμα το γατάκι. Έχω και γω ένα περσικο 13 χρόνων και περνάει το γολγοθά του. Είναι σε τελικό στάδιο νεφρικης ανεπαρκειας κάθε μέρα όρους και ένα κάρο φάρμακα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elzo είπε

Δυστυχως πεθανε😢😢😢αδειασε το σπιτι, εφυγε η χαρα μου😓😓

Σε νιώθω απόλυτα. 

40 λεπτά πριν, TitanX είπε

Σε κατάλαβαινω, κρίμα το γατάκι. Έχω και γω ένα περσικο 13 χρόνων και περνάει το γολγοθά του. Είναι σε τελικό στάδιο νεφρικης ανεπαρκειας κάθε μέρα όρους και ένα κάρο φάρμακα. 

Έτσι εχασα και εγω τον δικο μου. Στα 10 του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elzo είπε

Δυστυχως πεθανε😢😢😢αδειασε το σπιτι, εφυγε η χαρα μου😓😓

Εζησε   μια   καλη   ζωη   μαζι  σας   και   εφυγε   γιατι   συμπληρωσε   τον   κυκλο   της   ζωης.

Οι   καλες   στιγμες   θα   μεινουν  για   παντα   να   σας   την  θυμιζουν.

Σκεφτειτε   οτι   τωρα   τρεχει    ανεμελη   στα   πρασινα   λειβαδια   να   κανει  νεες   σκανδαλιες.

Ειναι   κατι   που   το  περναμε   ολοι  μας   υιοθετωντας   ενα   ζωντανο  πλασμα.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...