Προς το περιεχόμενο

Αγορά φούρνου-εστιών


chriskourou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Αερίου (μιας και έχουμε ήδη παροχή, οπότε δε χρειάζονται μπουκάλες): 

  1. θα μαυρίζουν οι πάτοι των σκευών
  2. το θεωρώ λίγο ανασφαλές το να υπάρχουν φλόγες μέσα στο σπίτι με παιδιά, σκυλιά, γατιά
  3. φαίνεται δύσκολο στο καθάρισμα κι αν είναι κάθε φορά που χύνεται κάτι να αφήνει σημάδια όπως στο μπρίκι θα φρικάρω

1) Δεν ξέρω αν έχεις στο μυαλό σου τα τηγάνια που μπορεί να βλέπεις στην ανοιχτή κουζίνα σε παραθαλάσσιο ταβερνάκι :P αλλά γενικά δεν μαυρίζουν οι πάτοι. Τουλάχιστον αυτό μου έχει δείξει η μέχρι τώρα εμπειρία μου (κοντά στα 15 χρόνια) με ανοιξείδωτες κατσαρόλες/τηγάνια ή με σκεύη τύπου tefal.

2) Παιδιά δεν έχω αλλά τσεκαρισμένο με σκυλί και γατιά ότι δεν μου ήταν ποτέ πρόβλημα. Εννοείται πως σε καμιά περίπτωση δεν αφήνεις το φαγητό να ψήνεται και "πετάγεσαι" στο supermarket (προσωπικά αυτό δεν το έκανα ούτε και με την ηλεκτρική)

3) Το καθάρισμα είναι ένα θέμα, όπως είπα και στο προηγούμενο μου post

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτησω αν γνωριζει κανεις ...

υπαρχει κουζινα φουρνος ελευθερος που να εχει συστημα που να σβηνει αυτοματα αν ξεχασεις πανω το φαγητο ή τον φουρνο αναμενο με το φαι μεσα;

οχι χρονοδιακοπτες, μιλαμε για μεγαλης ηλικιας χειριστη που αρχιζει και ξεχναει, οπως προσφατα αφησε κατσαρολα πανω και εφυγε απο το σπιτι ...

οποτε ψαχνω συστημα ασφαλειας πανω απο ολα και οχι αυτοματισμους και design

σε δυο τρεις μεγαλες αλυσιδες που πηγα με λευκες συσκευες μου ελεγαν δεν υπαρχει τετοιο πραγμα και μου φαίνεται απιστευτο ενω εβρισκα και πανακριβες συσκευες με οτι μπορεις να φανταστεις απο μπλιμπλικια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να σβήνει αυτόματα αν ξεχάσεις το φαγητό; Με τι κριτήρια θα υπολογίζει τον απαιτούμενο χρόνο; Μόνο αν έχει χρονοδιακόπτη που να κάνει αυτόματα off μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Εκτός και αν μιλάμε για ολοκληρωμένο σύστημα που αναγνωρίζει πότε εξέρχεται από την κατοικία ο χειριστής και πότε είναι άδειο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, The_Judas said:

Πως γίνεται να σβήνει αυτόματα αν ξεχάσεις το φαγητό; Με τι κριτήρια θα υπολογίζει τον απαιτούμενο χρόνο; Μόνο αν έχει χρονοδιακόπτη που να κάνει αυτόματα off μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Εκτός και αν μιλάμε για ολοκληρωμένο σύστημα που αναγνωρίζει πότε εξέρχεται από την κατοικία ο χειριστής και πότε είναι άδειο το σπίτι.

όχι βέβαια

αναγννωρίζει ότι ξέχασες το φαγητό τόσο που πάει να καεί και γι'αυτό σβήνει, όταν διαβάζει ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία του σκεύους υπέρμετρα ή όταν περνάει κάποια ώρα που δεν έχει αλλάξει ο χειρισμός της εστίας

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι σωστά, δεν το σκέφτηκα αυτό γιατί αναφέρθηκε περισσότερο η απουσία του χειριστή.

Υπάρχουν νομίζω φούρνοι που τα ψήνουν όλα αυτόματα και σταματάνε αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τεχνολογίες αυτές ασφαλώς υπάρχουν και σε συσκευές της ελληνικής αγοράς

υπάρχουν μέχρι και αισθητήρες που συνδέουν το φούρνο/την εστία με το σκεύος/το φαγητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 11:48 ΠΜ, KoreanW είπε

οι τεχνολογίες αυτές ασφαλώς υπάρχουν και σε συσκευές της ελληνικής αγοράς

υπάρχουν μέχρι και αισθητήρες που συνδέουν το φούρνο/την εστία με το σκεύος/το φαγητό

καποιο λινκ απο συγκεκριμενο μοντελο; γιατι οπου ρωτησα μου ειπαν δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, xrhstosiak said:

καποιο λινκ απο συγκεκριμενο μοντελο; γιατι οπου ρωτησα μου ειπαν δεν υπαρχει

απάντησα σε σχόλιο που μιλούσε για φούρνους και το εννόησα ως εντοιχιζόμενους φούρνους

για ελεύθερες κουζίνες (εστίες+φούρνοι) δεν αναφερόμουν τόσο, γιατί είναι μια σχεδόν παροπλισμένη κατηγορία συσκευών

παρ'όλα αυτά να δώσω ένα παράδειγμα ελεύθερης κουζίνας με αυτόματη λειτουργία για τις εστίες

https://www.electrolux.gr/kitchen/cooking/cookers/electric-cooker/eki6779tox/

Quote

Αυτόματη Απενεργοποίηση
Η λειτουργία απενεργοποιεί αυτόματα τις εστίες, εάν:
• έχουν απενεργοποιηθεί όλες οι ζώνες μαγειρέματος,
• δεν επιλέξετε σκάλα μαγειρέματος μετά την ενεργοποίηση των εστιών,
• χύθηκε κάτι ή έχετε τοποθετήσει κάτι επάνω στο χειριστήριο για περισσότερο από 10 δευτερόλεπτα (ένα σκεύος, ένα πανί, κ.λπ.). Ακούγεται ένα ηχητικό σήμα και οι εστίες απενεργοποιούνται. Αφαιρέστε το αντικείμενο ή καθαρίστε το χειριστήριο.
• η εστία υπερθερμανθεί (π.χ. όταν στεγνώσει το περιεχόμενο κάποιου μαγειρικού σκεύους). Πριν χρησιμοποιήσετε τις εστίες ξανά, η ζώνη μαγειρέματος πρέπει να έχει κρυώσει.
• χρησιμοποιήσετε ακατάλληλο μαγειρικό σκεύος. Ανάβει το σύμβολο και η ζώνη μαγειρέματος απενεργοποιείται αυτόματα μετά από 2 λεπτά.
• δεν απενεργοποιήσετε μια ζώνη μαγειρέματος ή δεν αλλάξετε τη σκάλα μαγειρέματος. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, ανάβει η ένδειξη και οι εστίες απενεργοποιούνται.

και αυτόματη λειτουργία για το φούρνο

Quote

Αυτόματη απενεργοποίηση

Για λόγους ασφαλείας, ο φούρνος απενεργοποιείται αυτόματα μετά από λίγη ώρα αν ένα πρόγραμμα λειτουργεί και δεν αλλάξετε τη θερμοκρασία του φούρνου.

και υπάρχει πάντα και η λύση της αγοράς εντοιχιζόμενων συσκευών με έπιπλο αντάπτορα 

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...