Προς το περιεχόμενο

Παρασκευή Παρουσιάζομαι!


selzola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες help!
Παρασκευή παρουσιάζομαι στην Μυτιλίνη ΠΕΖΙΚΟ.
Δεν θέλω να πάω στρατό ούτε με σφαίρες.

Σήμερα πήγα στην στρατολογία και προσπάθησα να πάρω 3η αναβολή (λόγω της αναπηρίας της μητέρας μου) αλλά μου είπαν οτι δεν γίνεται να πάρω 3η αναβολή για κοινωνικούς λόγους.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω σε κάποιο φρουραρείο και να βγάλω εκεί κάποια αναβολή, η απαλαγή  για λόγους κατάθλιψης η οτιδήποτε, να πάρω κάποιο χαρτί και μετα να το πάω στην στρατολογία;
Μου μένουν μόνο 2 μέρες μέχρι να παρουσιαστώ. Έχω την εντύπωση οτι μπορώ να πάρω αναβολή η απαλλαγή όταν παρουσιαστώ, αλλά μόνο η ιδέα του να παρουσιαστώ με τρελαίνει.
Υπάρχει κάποια άλλη ενναλακτική; (π.χ. αντιρρησίας συνείδησης, έτσι ωστε να μην παρουσιαστώ μυτιλήνη και μετά Ι5 η οτιδήποτε άλλο που να είναι εφικτό)

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε απορία μπορείς να ρωτήσεις εδώ. 

Πάντως με αυτά που ισχύουν απ' όσο ξέρω για να πάρεις απαλλαγή πρέπει να προσκομίσεις χαρτί γιατρού (ψυχιάτρου ή παθολόγου ανάλογα) που δικαιολογεί την απαλλαγή σου για σημαντικούς ιατρικούς λόγους. Πριν την τρίτη αναβολή μπορείς απλά να πας και να πεις δεν θέλω να μπω, στην τρίτη όμως που είναι ουσιαστικά η απαλλαγή πρέπει να πας χαρτί (καλύτερα δημοσίου).

Αφού έχεις γονέα ανάπηρο δικαιούσαι:

Οι οπλίτες που έχουν γονέα με βαριά κινητική αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό 67% και άνω ή είναι τυφλός, μετά την αρχική εκπαίδευση υπηρετούν πλησίον της κατοικίας των γονέων τους, εφ’ όσον υπάρχει Μονάδα ή στην πλησιέστερη Μονάδα, υπό την προϋπόθεση ότι συνοικούν με τους γονείς τους.  

Σίγουρα σε καμιά περίπτωση δεν δικαιούσαι απαλλαγή παρα μόνο αν εσύ έχεις σοβαρό πρόβλημα υγείας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, selzola είπε

Παίδες help!
Παρασκευή παρουσιάζομαι στην Μυτιλίνη ΠΕΖΙΚΟ.
Δεν θέλω να πάω στρατό ούτε με σφαίρες.

Σήμερα πήγα στην στρατολογία και προσπάθησα να πάρω 3η αναβολή (λόγω της αναπηρίας της μητέρας μου) αλλά μου είπαν οτι δεν γίνεται να πάρω 3η αναβολή για κοινωνικούς λόγους.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω σε κάποιο φρουραρείο και να βγάλω εκεί κάποια αναβολή, η απαλαγή  για λόγους κατάθλιψης η οτιδήποτε, να πάρω κάποιο χαρτί και μετα να το πάω στην στρατολογία;
Μου μένουν μόνο 2 μέρες μέχρι να παρουσιαστώ. Έχω την εντύπωση οτι μπορώ να πάρω αναβολή η απαλλαγή όταν παρουσιαστώ, αλλά μόνο η ιδέα του να παρουσιαστώ με τρελαίνει.
Υπάρχει κάποια άλλη ενναλακτική; (π.χ. αντιρρησίας συνείδησης, έτσι ωστε να μην παρουσιαστώ μυτιλήνη και μετά Ι5 η οτιδήποτε άλλο που να είναι εφικτό)

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει!!!

Γιατί το καθυστέρησες τόσο; Πρέπει πλέον να παρουσιαστείς. Στην εξέταση εξήγησε το πολύ έντονο άγχος σου, όταν βρίσκεσαι μπροστά σε κόσμο.

Βλέμμα σταθερό κάτω, κοφτές απαντήσεις. Επιπλέον να εξηγείς το φόβο για την υγεία της μητέρας σου και πως δε θα αντέξεις αν πάθει κάτι.

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγώ παρουσιάζομαι σε μία βδομάδα, αλλά δε θεωρώ ότι όλοι πρέπει να το περάσουν αυτό, είναι πολύς κόσμος που δεν το αντέχει (μπορεί να είμαι κι εγώ ανάμεσά τους).

Ούτε ζηλεύω αυτούς που δε θα πάνε, η θητεία είναι όντως τελευταίες διακοπές με την κοινωνική και ψυχολογική βούλα - υποστήριξη όλων και θεωρώ ότι μαζί με τα (πολλά) της αρνητικά, δίνει ευκαιρίες για contemplating που δε θα είχε κανείς αλλιώς ούτε με... σφαίρες.

Οπότε, αν ο φίλος δεν αντέχει, θα πρέπει να παρουσιαστεί τώρα και να πει την αλήθεια: Δεν αντέχω, πνίγομαι, νομίζω ότι θα πεθάνω αν μπω εκεί. Θα πάρει άλλη μία απαλλαγή, και την τρίτη φορά θα κάνει τον καταθλιπτικό, θα καταλάβουν οι στρ. ψυχίατροι ότι τους δουλεύει, θα του πουν "οκ μην έρθεις" και θα πάρει το ι5 του να προσέχει τη μαμά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...