Προς το περιεχόμενο

Τροφή γάτας


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν φτάσω στον κτηνίατρο σκέφτομαι να αλλάξω τις κροκέτες της Ζωής (10 χρονών, στειρωμένη) μιας και αυτή πολύ συχνά παρουσιάζει συμπτώματα διάρροιας.

Αυτη τη στιγμή της δίνω την OK PASSION για στειρωμένες και θέλω να την αλλάξω με μια κροκέτα που να είναι ειδική στη καλή λειτουργία του εντέρου.

1. Έχετε να μου προτείνετε κάποια τροφή που να βελτιώνει τα παραπάνω συμπτώματα αλλά συγχρόνως να είναι και λίγο οικονομική;

2. Έχω δει την EQUILIBRIO SENSITIVE που υπόσχεται οτι βοηθάει στα εντερικά. Δεν τη γνωρίζω την εταιρία, αξίζει να δοκιμάσω;

3. Προκειμένου να έχω περισσότερες επιλογές, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν της δίνω τροφή που δεν είναι για στειρωμένες 

4. Κάποιες τροφές για ενήλικες γάτες χωρίζονται σε ηλικιακές κατηγορίες. ADULT 1-7, 7-12, 12+ κτλ... Κάποιος μου είπε οτι αυτές ειναι βλακείες των εταιριών. Είναι όντως βλακείες ή πρέπει να τηρείται η ηλικιακή κατηγορία.

Δεκτή οποιαδήποτε βοήθεια-συμβουλή..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλό είναι να τη δει κτηνίατρος ώστε να καταλήξει στο γιατί έχει πολύ συχνά συμπτώματα διάρροιας.

Πιθανόν θα σου συστήσει κάποια φαρμακευτική, που δεν είναι οικονομική.

Ο δικός μου έδειξε σε κάτι εξετάσεις αίματος λίγο τσιμπημένες τιμές θυρεοειδή, και επειδή είναι ηλικιωμένος (15+) για να προλάβουμε κανονική εμφάνιση θυρεοειδή πήγαμε σε φαρμακευτική. Είδαμε αμέσως διαφορά, οι επόμενες εξετάσεις ήταν άψογες. Υπήρχε και σε κονσέρβα (ενώ η κροκέτα είναι πολύ ουδέτερη, η αντίστοιχη κονσέρβα βρωμούσε πραγματικά και ο γάτος δεν την πλησίαζε με καμία δύναμη, οπότε το αφήσαμε).

Είναι να τρώει και η γάτα αυτό που θα συστήσει ο κτηνίατρος (αν και συνήθως έχουν κάποιες επιλογές) γιατί ό,τι και να δώσει, αν η γάτα δεν πλησιάζει την τροφή, τι να σου κάνει.

Πάντως, ο δικός μου που είχε πάντοτε μια ευαισθησία με το πεπτικό του, έτσι και φάει τροφή της σειράς (κάτι φτηνές που βρίσκεις στα S/M ή τις πιο οικονομικές στα καταστήματα για κατοικίδια) 9/10 θα τις ξεράσει: είναι αισθητή η διαφορά ποιότητας.

Συμβουλή μου, χωρίς φυσικά να κάνω το δερβίση στην τσέπη κανενός, αν ο γιατρός διαγνώσει θέμα, κάνε μια προσπάθεια να της πάρεις ό,τι καλύτερο μπορείς, πραγματικά θα δεις διαφορά.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Royal Canin Veterinary Diet Gastro Intestinal, αποτελεσματική 100%, οικονομική όχι. Δεν τη δίνουμε συνέχεια, απλώς να ανακουφίσει το ζώο γιατί μπορεί να πάθει αφυδάτωση. Κυκλοφορεί σε ξηρά και κονσέρβα. 

Εγώ στη θέση σου θα έβρισκα τρόπο να πάρω κάτι καλύτερο σε ξηρά τροφή από αυτές των 5-8 ευρώ με χρώματα και σιτηρά. Δε χρειάζεσαι καν κροκέτα για καλή λειτουργία του εντέρου δηλαδή, απλώς πιο ποιοτική τροφή. Εγώ του έπαιρνα χρόνια Royal αλλά με τον καιρό κάτι τον ενόχλησε σε αυτή, αλλάξαμε σε Leonardo και Wellness, το γατί (9.5 ετών πια) είναι ζωηρό και υγιές. Και επίσης καλό θα ήταν να παρακολουθεί κτηνίατρος το ζώο για το καλό του, μεγαλώνει. 😊

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω πρώτα μια προσπάθεια μήπως την πειράζει η τροφή και μετά να απευθυνθώ σε έναν κτηνίατρο.

Πριν λίγο καιρό σε χειρουργείο της αφαιρεσαμε αρκετά δόντια γιατί έχανε πολυ αιμα απο τα ούλα της. Να πάρουμε και λίγο ανάσα , γιατί σε λίγο θα ζουν οι γάτες και θα πεθάνουμε εμείς.:P

Οποιος γνωρίζει και κάποια απο τις ερωτήσεις μου...

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thant είπε

Πριν φτάσω στον κτηνίατρο σκέφτομαι να αλλάξω τις κροκέτες της Ζωής (10 χρονών, στειρωμένη) μιας και αυτή πολύ συχνά παρουσιάζει συμπτώματα διάρροιας.

Αυτη τη στιγμή της δίνω την OK PASSION για στειρωμένες και θέλω να την αλλάξω με μια κροκέτα που να είναι ειδική στη καλή λειτουργία του εντέρου.

1. Έχετε να μου προτείνετε κάποια τροφή που να βελτιώνει τα παραπάνω συμπτώματα αλλά συγχρόνως να είναι και λίγο οικονομική;

2. Έχω δει την EQUILIBRIO SENSITIVE που υπόσχεται οτι βοηθάει στα εντερικά. Δεν τη γνωρίζω την εταιρία, αξίζει να δοκιμάσω;

3. Προκειμένου να έχω περισσότερες επιλογές, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν της δίνω τροφή που δεν είναι για στειρωμένες 

4. Κάποιες τροφές για ενήλικες γάτες χωρίζονται σε ηλικιακές κατηγορίες. ADULT 1-7, 7-12, 12+ κτλ... Κάποιος μου είπε οτι αυτές ειναι βλακείες των εταιριών. Είναι όντως βλακείες ή πρέπει να τηρείται η ηλικιακή κατηγορία.

Δεκτή οποιαδήποτε βοήθεια-συμβουλή..

1. Δεν νομίζω ότι υπάρχει στάνταρ απάντηση σε αυτό, εξαρτάται από την κάθε γάτα πιστεύω. Κάποιες τρώνε τα πάντα και δεν έχουν πρόβλημα, κάποιες είναι πάρα πολύ ευαίσθητες.

Καλή και συγχρόνως οικονομική τροφή δεν υπάρχει. Οι καλές είναι ακριβές. Ο καθένας βρίσκει την καλύτερη που μπορεί με βάση το πορτοφόλι του.

2. Δεν φαίνεται κακή τροφή. Ένα κριτήριο είναι και η τιμή. Από τα συστατικά που διάβασα, δεν μου μοιάζει για κακή τροφή. Δεν μου μοιάζει κακή τροφή και αυτή που δίνεις τώρα όμως αλλά για κάποιο λόγο την ενοχλεί. Είναι στάνταρ η τροφή το πρόβλημα και δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας της γάτας; Αν είναι 10 χρονών και την έτρωγε χρόνια και ξαφνικά τώρα άρχισε τις διάρροιες, θα την πήγαινα κατευθείαν κτηνίατρο. Αν της άλλαξες πρόσφατα την τροφή και κυρίως ΑΠΟΤΟΜΑ και όχι σταδιακά, η διάρροια θα ήταν ψιλοαναμενόμενη.

3. Το "για στειρωμένες" σημαίνει ότι δεν είναι το ίδιο παχυντική με μια απλή τροφή, δεν περιέχει τις ίδιες θερμίδες η ίδια ποσότητα τροφής με μια απλή τροφή. Φαντάζομαι δεν απαγορεύεται απλά πρέπει να προσέξεις την ποσότητα ώστε να μην παχύνει.

4. Πιστεύω και εγώ είναι βλακείες των εταιριών. Μια νέα γάτα έχει θεωρητικά περισσότερες θερμιδικές ανάγκες από μια μεγαλύτερη σε ηλικία γάτα που δεν κινείται και τόσο, οπότε πάλι με τις θερμίδες έχουμε να κάνουμε υποθέτω. Αν έχεις τον νου σου να μην παχύνει η γάτα υπερβολικά, δεν νομίζω να έχεις θέμα, εξαιρετικά υπερβολικό το θεωρώ.

Έχει χύμα κτηνιάτρους που σου λένε "έλα μωρέ, όλες οι τροφές ίδιες είναι, βλακείες των εταιριών", πράγμα με το οποίο διαφωνώ κάθετα, και έχει και τους σούπερ ψυχαναγκαστικούς ιδιοκτήτες που πιστεύουν τα πάντα που λένε οι εταιρίες.

Για μένα το μόνο σημαντικό είναι η α) τροφή να είναι ποιοτική και όχι σκουπίδι του σούπερ μάρκετ των 5 ευρώ τα 7 κιλά στυλ που 100% θα δημιουργήσει θέμα στο γατί και β) να παρακολουθείς το βάρος της γάτας και να μην την αφήσεις να παχύνει επικίνδυνα.

Αυτά για ενήλικες, υγιείς γάτες, για μωρά που έχουν άλλες θερμιδικές ανάγκες θα έπαιρνα 100% τροφή για μωρά και για άρρωστες γάτες με προβλήματα στο ουροποιητικό, κτλ. πάλι ειδική τροφή.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Baator είπε

Είναι στάνταρ η τροφή το πρόβλημα και δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας της γάτας;

Δεν ξερω. Θελω να αποκλείσω το ενδεχόμενο να είναι η τροφή το πρόβλημα, αν και η άλλη μου γάτα δεν έχει κανένα θέμα.

Ήσουνα κατατοπιστικος, ευχαριστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ένα ζώο (γάτα στην συγκεκριμένη περίπτωση) ψιλομεγαλώσει συμβαίνουν δύο πράγματα.

1) Έχει γίνει πια μέλος της οικογένειας, αφού μάλλον θα την έχουμε αρκετά χρόνια, και άρα θέλουμε το καλύτερο γι' αυτή.

2) Πολλές φορές εμφανίζει θέματα υγείας τα οποία άλλες φορές είναι αποτέλεσμα της ηλικίας και άλλες του τρόπου ζωής (στείρωση, μη πολλή δραστηριότητα λόγω διαμονής σε διαμέρισμα, κλπ).

Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις, το "καλύτερο" που ανέφερα παραπάνω είναι συνήθως διατροφή που "τσούζει" στην τσέπη. Όλες οι φαρμακευτικές τροφές είναι εξ' ορισμού ακριβές. Και ποτέ (μα ΠΟΤΕ) δεν έχω δει στις προσφορές του όποιου pet shop, supermarket, κλπ να περιλαμβάνονται αυτού του είδους οι τροφές. Άρα το ξεπαράδιασμα είναι δεδομένο

Αν κάποιος μπλεχτεί σε ένα τέτοιο μονόδρομο, δηλαδή να χρειάζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα φαρμακευτικές (aka τσουχτερές σε τιμή) τροφές μπορεί να κοιτάξει και το zooplus.gr (αν και το site δείχνει ελληνικό στην πράξη τα προϊόντα έρχονται από την Γερμανία). Πρόκειται για site με είδη γενικά για pets στο οποίο προσωπικά βρήκα μεγάλη διαφορά τιμής σε αυτού του είδους τις τροφές. Και στα άλλα πράγματα έχει διαφορά αλλά αυτό που με ώθησε εκεί ήταν η ανάγκη για συνεχή διατροφή με φαρμακευτικές τροφές.

 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.

27 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όταν ένα ζώο (γάτα στην συγκεκριμένη περίπτωση) ψιλομεγαλώσει συμβαίνουν δύο πράγματα.

1) Έχει γίνει πια μέλος της οικογένειας, αφού μάλλον θα την έχουμε αρκετά χρόνια, και άρα θέλουμε το καλύτερο γι' αυτή.

2) Πολλές φορές εμφανίζει θέματα υγείας τα οποία άλλες φορές είναι αποτέλεσμα της ηλικίας και άλλες του τρόπου ζωής (στείρωση, μη πολλή δραστηριότητα λόγω διαμονής σε διαμέρισμα, κλπ).

Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις, το "καλύτερο" που ανέφερα παραπάνω είναι συνήθως διατροφή που "τσούζει" στην τσέπη. Όλες οι φαρμακευτικές τροφές είναι εξ' ορισμού ακριβές. Και ποτέ (μα ΠΟΤΕ) δεν έχω δει στις προσφορές του όποιου pet shop, supermarket, κλπ να περιλαμβάνονται αυτού του είδους οι τροφές. Άρα το ξεπαράδιασμα είναι δεδομένο

Αν κάποιος μπλεχτεί σε ένα τέτοιο μονόδρομο, δηλαδή να χρειάζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα φαρμακευτικές (aka τσουχτερές σε τιμή) τροφές μπορεί να κοιτάξει και το zooplus.gr (αν και το site δείχνει ελληνικό στην πράξη τα προϊόντα έρχονται από την Γερμανία). Πρόκειται για site με είδη γενικά για pets στο οποίο προσωπικά βρήκα μεγάλη διαφορά τιμής σε αυτού του είδους τις τροφές. Και στα άλλα πράγματα έχει διαφορά αλλά αυτό που με ώθησε εκεί ήταν η ανάγκη για συνεχή διατροφή με φαρμακευτικές τροφές.

Καλημερα σας.ΚΟιταξα απο αυτο το σαιτ και βρηκα αυτην εδω την εχετε δοκιμασει?https://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/smilla/smilla_adult_idiaiteres_anagkes/512677

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

farmina n&d με δεδομένο οτι μια γάτα τρώει 50-60 γραμμάρια καταλαβαίνεις οτι τα 36 ευρώ που κάνει η πεντόκιλη κρατάνε για μια αιωνιότητα.

και στο pet shop και ο κτηνίατρος μου είπαν οτι είναι ανώτερη τροφή και απο τις αντίστοιχες royal canin και αν απλά ήταν επώνυμη θα ήταν σε επίπεδα τιμών acana 

 

https://www.pet4u.gr/n-and-d-low-grain-chicken-and-pomegranate-neutered-cat.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασιλης 123 είπε

Καλημερα σας.

Καλημερα σας.ΚΟιταξα απο αυτο το σαιτ και βρηκα αυτην εδω την εχετε δοκιμασει?https://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/smilla/smilla_adult_idiaiteres_anagkes/512677

Δυστυχώς όχι (το "δυστυχώς" πάει για το γεγονός ότι δεν μπορώ να σου δώσω κάποια απάντηση).

Εμείς αυτή που παίρνουμε (από εκεί ξεκίνησε το ξεπαράδιασμα :) και το ψάξιμο για φθηνότερες εναλλακτικές) είναι η s/d της Hill's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

farmina n&d με δεδομένο οτι μια γάτα τρώει 50-60 γραμμάρια καταλαβαίνεις οτι τα 36 ευρώ που κάνει η πεντόκιλη κρατάνε για μια αιωνιότητα.

και στο pet shop και ο κτηνίατρος μου είπαν οτι είναι ανώτερη τροφή και απο τις αντίστοιχες royal canin και αν απλά ήταν επώνυμη θα ήταν σε επίπεδα τιμών acana 

https://www.pet4u.gr/n-and-d-low-grain-chicken-and-pomegranate-neutered-cat.html

Αυτή δίνω και στον δικό μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ακόμα και καιρός να περάσει, η τροφή μυρίζει όπως την πρώτη ημέρα και ο γάτος πάντα πέφτει με τα μούτρα. Έχει δοκιμάσει κάποιος την n&d free grain? Θεωρητικά είναι τοπ. 

Για να απαντήσω και στον ts, o δικός μου μικρός που είχε διάρροια του δίναμε για λίγο καιρό την https://www.petcity.gr/cat/clinical-cat-food/solid-food-clinic-cat/purina-veterinary-diet-gastroenteric-en-400g-detail με πολύ καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, turbakiasss said:

Αυτή δίνω και στον δικό μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ακόμα και καιρός να περάσει, η τροφή μυρίζει όπως την πρώτη ημέρα και ο γάτος πάντα πέφτει με τα μούτρα. Έχει δοκιμάσει κάποιος την n&d free grain? Θεωρητικά είναι τοπ. 

Για να απαντήσω και στον ts, o δικός μου μικρός που είχε διάρροια του δίναμε για λίγο καιρό την https://www.petcity.gr/cat/clinical-cat-food/solid-food-clinic-cat/purina-veterinary-diet-gastroenteric-en-400g-detail με πολύ καλά αποτελέσματα.

Δεν ξέρω όμως αν κάνει η free grain για στειρωμένα γατάκια. Έβγαλε και κάτι νέες η m&d για στειρωμένα αλλά είναι πανάκριβες αφού κυκλοφορούν σε συσκευασίες μέχρι 1,5 κιλό και θέλουν ένα νεφρό 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Για να απαντήσω και στον ts, o δικός μου μικρός που είχε διάρροια του δίναμε για λίγο καιρό την https://www.petcity.gr/cat/clinical-cat-food/solid-food-clinic-cat/purina-veterinary-diet-gastroenteric-en-400g-detail με πολύ καλά αποτελέσματα.

Όταν λες για λίγο καιρό; 3-4 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, η Smilla που αναφέρθηκε, ΔΕΝ είναι καλή τροφή.

Κάνει μπαμ και από την τιμή, αλλά πάντα να κοιτάτε το ποσοστό πραγματικού κρέατος που περιέχει η τροφή.

Αυτό μας ενδιαφέρει.  Αν λέει "παράγωγα κρέατος" (αλεσμένα κόκκαλα και αηδίες δηλαδή) ή είναι τίγκα στα σιτηρά/αλεύρια και στην τέφρα, δεν είναι καλή τροφή.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν την δίνουμε στην ανάγκη, έτσι; Αν έχουμε αδεσποτάκια που ψοφάνε από την πείνα ή αναγκάζονται και τρώνε ποντίκια και σκουπίδια (για να πάρω αφορμή από το πανάθλιο τόπικ που ανέβηκε σήμερα νωρίτερα και κλείδωσε), μια χαρά είναι και η Smilla και πολύ χειρότερες από την Smilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...