Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μάλλον τα πόσα "διαμερίσματα" έχει το κάθε κτίριο. Πχ σε μένα γράφει 1, μιας κι είναι μονοκατοικία, ενώ σε πολυκατοικίες στα Βριλήσσια βλέπω μεγαλύτερο αριθμό.

Αυτό δεν μπορεί ούτε θα μπορούσε να το ξέρει όποιος σκάβει νομίζω ή έστω αυτός που καταχωρεί τα στοιχεία. Πχ. βλέπω μονοκατοικίες που ξέρω με πάνω από 1 και αντίθετα πολυκατοικίες που ξέρω με 1 ή με πολύ λίγα διαμερίσματα πχ. 5, όταν αποκλείεται η συγκεκριμένη πολυκατοικία να έχει μόνο 5 διαμερίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
11 minutes ago, tryfos said:

Αυτό δεν μπορεί ούτε θα μπορούσε να το ξέρει όποιος σκάβει νομίζω ή έστω αυτός που καταχωρεί τα στοιχεία. Πχ. βλέπω μονοκατοικίες που ξέρω με πάνω από 1 και αντίθετα πολυκατοικίες που ξέρω με 1 ή με πολύ λίγα διαμερίσματα πχ. 5, όταν αποκλείεται η συγκεκριμένη πολυκατοικία να έχει μόνο 5 διαμερίσματα.

Δεν γνωρίζω τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διόρθωση, κι εγώ πιστεύω τα διαμερίσματα αν κρίνω από την δικιά μου πολυκατοικία κι όσες γνωρίζω 

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, πρώτα έρχεται ο τεχνικός να κάνει μελέτη του χώρου της πολυκατοικίας για την εγκατάσταση κ άλλη μέρα έρχεται για να κάνει την εγκατάσταση?

Επίσης, η nova στο ρουτερ που δίνει για 500αρα, το converter (ή όπως αλλιώς λεγεται) της οπτικής ειναι ενσωματωμένο μέσα στο ρουτετ? Δηλαδή είναι μια συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ilias78 said:

Επίσης, η nova στο ρουτερ που δίνει για 500αρα, το converter (ή όπως αλλιώς λεγεται) της οπτικής ειναι ενσωματωμένο μέσα στο ρουτετ? Δηλαδή είναι μια συσκευή?

Ναι, είναι ενσωματωμένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

εμένα τελειώνει το συμβόλαιο της 100αρας NOVA καιέγινε προσφορά τρελή από INALAN , βρίσκομαι φυσικά σε περιοχή κάλυψής της, έχει κ  ο γείτονάς μου στην πολυκατοικία. 1GBps και απεριόριστα τηλ εντός Ελλάδας, σταθερά και κινητά, με 24€ / μήνα τελική με το ΦΠΑ μαζί δηλαδη!   ορμάω !

50% εκπτωση από το πακέτο τους !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Καλησπέρα

εμένα τελειώνει το συμβόλαιο της 100αρας NOVA καιέγινε προσφορά τρελή από INALAN , βρίσκομαι φυσικά σε περιοχή κάλυψής της, έχει κ  ο γείτονάς μου στην πολυκατοικία. 1GBps και απεριόριστα τηλ εντός Ελλάδας, σταθερά και κινητά, με 24€ / μήνα τελική με το ΦΠΑ μαζί δηλαδη!   ορμάω !

50% εκπτωση από το πακέτο τους !

Πολύ χαίρομαι, αγαπητέ φίλε. Ωστόσο, έχε το νου σου γιατί σε δύο πράγματα χωλαίνει η Inalan: Το ρηχό σκάψιμο για τοποθέτηση οπτικών ινών και τις αποσυνδέσεις (μικρές ή μεγάλες). ΔΕΝ το λέω για να σε αποτρέψω, προς Θεού, απλώς προσπαθώ να σου επιστήσω την προσοχή για να υπάρχει backup σύνδεση, είτε σταθερή είτε κινητή.

ΥΓ Δεν είναι παντού έτσι, ένας φίλος που έβαλε στην Άνω Κυψέλη, έτυχε να μην έχει κανένα θέμα με αποσυνδέσεις, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε...😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Πολύ χαίρομαι, αγαπητέ φίλε. Ωστόσο, έχε το νου σου γιατί σε δύο πράγματα χωλαίνει η Inalan: Το ρηχό σκάψιμο για τοποθέτηση οπτικών ινών και τις αποσυνδέσεις (μικρές ή μεγάλες). ΔΕΝ το λέω για να σε αποτρέψω, προς Θεού, απλώς προσπαθώ να σου επιστήσω την προσοχή για να υπάρχει backup σύνδεση, είτε σταθερή είτε κινητή.

ΥΓ Δεν είναι παντού έτσι, ένας φίλος που έβαλε στην Άνω Κυψέλη, έτυχε να μην έχει κανένα θέμα με αποσυνδέσεις, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε...😉

έχει ο γείτονας στο διπλανό διαμέρισμα, είναι ήδη το κουτί κάτω δίπλα στην είσοδο της πολυκατοικίας, από κει θα τραβήξουν απευθείας κ σε μένα. 2 χρόνιοα τώρα, δεν έχει πρόβλημα λέει. Κυριακή, κοντή γιορτή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν παρακολουθείς την σελίδα τους στα μ.κ.δ. αρκετά συχνά ανακοινώνουν προβλήματα. αν θέλεις σταθερότητα κι όχι απλά να λες ότι έχεις 1gbps πανε στους μεγάλους. Εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα, γιατι ακομα κι αν οι μεγαλοι εχουν μια διακοπη σου δινουν στο κινητο απεριοριστα data κι εχεις προσβαση μεχρι να διορθωθει το προβλημα. Με την inalan τι θα κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

πάντως αν παρακολουθείς την σελίδα τους στα μ.κ.δ. αρκετά συχνά ανακοινώνουν προβλήματα. αν θέλεις σταθερότητα κι όχι απλά να λες ότι έχεις 1gbps πανε στους μεγάλους. Εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα, γιατι ακομα κι αν οι μεγαλοι εχουν μια διακοπη σου δινουν στο κινητο απεριοριστα data κι εχεις προσβαση μεχρι να διορθωθει το προβλημα. Με την inalan τι θα κάνεις; 

Είναι η οπτική γωνία που θα το δει κάποιος. Μπορεί να πει: ¨Χρειάζομαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ συμμετρικό. Βάζω την Inalan σε τιμή χώμα και με τα ρέστα έχω απεριόριστα data στο κινητό ή -γιατί όχι;- μια φθηνή σταθερή vdsl σαν backup" (λέμε τώρα). Μπορούμε βέβαια να υποθέσουμε άπειρα επιπλέον σενάρια. Εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες και τις απαιτήσεις του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκε σε προηγούμενα post ένας σύνδεσμος όπου εμφανίζεται η εξέλιξη της εγκατάστασης οπτικής ίνας. Βλέποντας το στην περιοχή μου και σε συνδυασμό με τα έργα που έγιναν λίγες ημέρες πριν, το μόνο που αναγράφει είναι:

ΠΑΡΟΧΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ: HELLENIC OPENFIBER ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΕ

ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ: FTTH/B

ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ FTTH/B: ΟΧΙ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΤΙΚΗ ΕΝΔΟΚΤΙΡΙΑΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ: ΟΧΙ ή ΑΓΝΩΣΤΟ

ΚΑΛΥΨΗ ΑΠΟ: 30/09/2023

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ......τάδε

ΚΩΔΙΚΟΣ ΚΤΙΡΙΟΥ: .......τάδε

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΧΩΡΟΙ: 12  (  εδώ γιατί ορίζει 12, αφού τα διαμερίσματα είναι 11;  )

 

Κι αναρωτιέμαι, πως μπορώ να μάθω ποιος πάροχος έχει αναλάβει αυτή την εγκατάσταση στο δρόμο, γιατί αν κατάλαβα σωστά με όσα αναφέρατε νωρίτερα, έχουν χωρίσει ανά περιοχές οι πάροχοι τις εγκαταστάσεις.

Επίσης, πότε εκτιμάτε ότι θα μπορούσε να είναι έτοιμο το δίκτυο για παροχή σε οικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, gousias said:

Αναφέρθηκε σε προηγούμενα post ένας σύνδεσμος όπου εμφανίζεται η εξέλιξη της εγκατάστασης οπτικής ίνας. Βλέποντας το στην περιοχή μου και σε συνδυασμό με τα έργα που έγιναν λίγες ημέρες πριν, το μόνο που αναγράφει είναι:

ΠΑΡΟΧΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ: HELLENIC OPENFIBER ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΕ

ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ: FTTH/B

ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ FTTH/B: ΟΧΙ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΤΙΚΗ ΕΝΔΟΚΤΙΡΙΑΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ: ΟΧΙ ή ΑΓΝΩΣΤΟ

ΚΑΛΥΨΗ ΑΠΟ: 30/09/2023

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ......τάδε

ΚΩΔΙΚΟΣ ΚΤΙΡΙΟΥ: .......τάδε

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΧΩΡΟΙ: 12  (  εδώ γιατί ορίζει 12, αφού τα διαμερίσματα είναι 11;  )

 

Κι αναρωτιέμαι, πως μπορώ να μάθω ποιος πάροχος έχει αναλάβει αυτή την εγκατάσταση στο δρόμο, γιατί αν κατάλαβα σωστά με όσα αναφέρατε νωρίτερα, έχουν χωρίσει ανά περιοχές οι πάροχοι τις εγκαταστάσεις.

Επίσης, πότε εκτιμάτε ότι θα μπορούσε να είναι έτοιμο το δίκτυο για παροχή σε οικία;

Καλησπερα,

Η Hellenic Openfiber ειναι η wind, πλεον nova.

Αφου σκαψουν τους δρομους, που υποθετω θα γινει στις 30/9 πρεπει να περιμενεις μεχρι να δωσουν διαθεσιμοτητα, που απο οτι ξερω κυμαινεται σε μερικες βδομαδες ή λιγο παραπανω απο μηνα. Μολις δωσουν διαθεσιμοτητα πρεπει να κανεις την αιτηση και το χρονικο διαστημα, μεχρι την ενεργοποιηση δεν ειναι σταθερο. Μπορει να τυχει να γινει αρκετα γρηγορα αλλα και το αντιθετο.. Ελπιζω να σε καλυψα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Xatzz είπε

Καλησπερα,

Η Hellenic Openfiber ειναι η wind, πλεον nova.

Αφου σκαψουν τους δρομους, που υποθετω θα γινει στις 30/9 πρεπει να περιμενεις μεχρι να δωσουν διαθεσιμοτητα, που απο οτι ξερω κυμαινεται σε μερικες βδομαδες ή λιγο παραπανω απο μηνα. Μολις δωσουν διαθεσιμοτητα πρεπει να κανεις την αιτηση και το χρονικο διαστημα, μεχρι την ενεργοποιηση δεν ειναι σταθερο. Μπορει να τυχει να γινει αρκετα γρηγορα αλλα και το αντιθετο.. Ελπιζω να σε καλυψα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο δρόμος, όπως και γύρω-γύρω τα υπόλοιπα τετράγωνα, έχουν σκαφτεί και κλείσει με ασφαλτόστρωση πριν λίγες ημέρες. Οπότε λύθηκε η απορία, ποιος πάροχος έχει την εγκατάσταση.

Σε αυτή την περίπτωση, αν επέλεγα πχ Cosmote ή Vodafone, δεν θα είχα και την καλύτερη εμπειρία, λόγω ότι η Nova εχει τη γραμμή, σωστά;

Στο σημείο που αναφέρει ως ανεξάρτητους χώρους 12, επειδή είναι 11 τα διαμερίσματα, γιατί το αναφέρει όμως ως 12;

Και μία ακόμη απορία, υπάρχει περίπτωση να περάσει και 2ος πάροχος γραμμή οπτικής ίνας;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gousias είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο δρόμος, όπως και γύρω-γύρω τα υπόλοιπα τετράγωνα, έχουν σκαφτεί και κλείσει με ασφαλτόστρωση πριν λίγες ημέρες. Οπότε λύθηκε η απορία, ποιος πάροχος έχει την εγκατάσταση.

Σε αυτή την περίπτωση, αν επέλεγα πχ Cosmote ή Vodafone, δεν θα είχα και την καλύτερη εμπειρία, λόγω ότι η Nova εχει τη γραμμή, σωστά;

Στο σημείο που αναφέρει ως ανεξάρτητους χώρους 12, επειδή είναι 11 τα διαμερίσματα, γιατί το αναφέρει όμως ως 12;

Και μία ακόμη απορία, υπάρχει περίπτωση να περάσει και 2ος πάροχος γραμμή οπτικής ίνας;

Εύχομαι ολόψυχα να είσαι η εξαίρεση και σε κανένα μήνα να σε συνδέσουν, αλλά το πιθανότερο (ο μ.ο. δηλ.) είναι γύρω στους 2-2,5 μήνες. Στο δικό μου σπίτι έχει σκάψει (η Cosmote) εδώ και 2 μήνες και ακόμα να δώσει διαθεσιμότητα.

Όσο για τον 2ο πάροχο.... κάνουν και τίποτε άλλο από το να σκάβουν και να ξανασκάβουν στους ίδιους δρόμους των μεγάλων αστικών κέντρων η Cosmote, η Nova, η Vodafone, η Inalan, η ΔΕΗ και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις; Χώρια που μου θυμίζουν τους αδελφούς Ντάλτον στον Λούκι Λουκ. Τους είχαν -κλασικά- πάντα στο ίδιο κελί και, όταν ήθελαν να δραπετεύσουν, έσκαβαν 4 (τέσσερις) τρύπες στο τοίχο της φυλακής! Την  επόμενη μέρα ο διευθυντής των φυλακών ενημέρωνε τον Λούκι Λουκ και εκείνος, όταν ερχόταν, έβλεπε τέσσερις τρύπες κατά σειρά ύψους: Μια στο ύψος του Τζόε, μια στο ύψος του Τζακ, μια στο ύψος του Ουίλιαμ και μια στο ύψος του Άβερελ!!!😂😄😄😂

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε περιοχή με ftth υποδομή Vodafone αλλά έχω Cosmote.

Επειδή σε σύντομο χρονικό διάστημα πρόκειται να μετακομίσω, είδα στο site της Cosmote ότι στην συγκεκριμένη διεύθυνση του νέου σπιτιού δίνει διαθεσιμότητα fiber. Άραγε πόσο χρόνο περίπου παίρνει να γίνει η εγκατάσταση στην πολυκατοικία αν δεν υπάρχει;

Χρειάζεται εγώ να κάνω κάτι άλλο με τους υπόλοιπους ένοικους ή απλά κάνω αίτηση μεταφοράς γραμμής και περιμένω;

Μέχρι να γίνει η όλη συνδεσμολογία με γυρνάνε σε VDSL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...