Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Μπα, πολύ είναι. Συνήθως το ταβάνι είναι 2-2,5 μήνες.

Γράφει ότι τώρα σκάβουν. Εξαιρετικά απίθανο να ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες σε λιγότερο από 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, jkoukos είπε

Γράφει ότι τώρα σκάβουν. Εξαιρετικά απίθανο να ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες σε λιγότερο από 6 μήνες.

Όχι. Σε μας από το σκάψιμο μέχρι τη διαθεσιμότητα ήταν αυτός ακριβώς που έγραψα και μιλάμε για 1 χρόνο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα έχουν όλο το χρόνο που χρειάζονται τα τμήματα προώθησης για να με πρήξουν, δεν χρειάζεται να ανησυχώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, georgeole είπε

Όχι. Σε μας από το σκάψιμο μέχρι τη διαθεσιμότητα ήταν αυτός ακριβώς που έγραψα και μιλάμε για 1 χρόνο πριν.

Μια βόλτα στο adslgr και θα διαπιστώσεις ότι είσαι στις σπάνιες περιπτώσεις που έγραψα πριν. Περιοχές που γνωρίζω από πρώτο χέρι και σχεδόν καθημερινά

ΟΤΕ: Ψυχικό, Χαλάνδρι, Άνοιξη, Άγιο Στέφανο από 8 έως 14 μήνες.

Vodafone: Γηροκομείο (σπίτι), Αμπελόκηποι πάνω από χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Μια βόλτα στο adslgr και θα διαπιστώσεις ότι είσαι στις σπάνιες περιπτώσεις που έγραψα πριν. Περιοχές που γνωρίζω από πρώτο χέρι και σχεδόν καθημερινά

ΟΤΕ: Ψυχικό, Χαλάνδρι, Άνοιξη, Άγιο Στέφανο από 8 έως 14 μήνες.

Vodafone: Γηροκομείο (σπίτι), Αμπελόκηποι πάνω από χρόνο.

Καλώς. Έχω πάντως κι εγώ περιπτώσεις αντίστοιχες με τη δική μου, χωρίς να γνωρίζω την ποσοστιαία αναλογία. Όσο για το adsl.gr, έχω 2 μήνες να μπω. Για να το λες, έτσι θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, georgeole είπε

Καλώς. Έχω πάντως κι εγώ περιπτώσεις αντίστοιχες με τη δική μου, χωρίς να γνωρίζω την ποσοστιαία αναλογία. Όσο για το adsl.gr, έχω 2 μήνες να μπω. Για να το λες, έτσι θα είναι.

Η εγκατάσταση μπορεί να είναι δωρεάν αλλά η τιμή μιας συνδρομής FTTH παραείναι τσουχτερή.

Σε καμία περίπτωση η μάνα μου δεν θα πλήρωνε 3€ το μήνα για μια σύνδεση οπτικής ίνας 1Gbit και άνω.

Επομένως μας συμφέρει να περιμένουμε λίγο ακόμη να πέσουν οι τιμές πριν λάβουμε τις τελικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jcnstd100 είπε

Η εγκατάσταση μπορεί να είναι δωρεάν αλλά η τιμή μιας συνδρομής FTTH παραείναι τσουχτερή.

Σε καμία περίπτωση η μάνα μου δεν θα πλήρωνε 3€ το μήνα για μια σύνδεση οπτικής ίνας 1Gbit και άνω.

Επομένως μας συμφέρει να περιμένουμε λίγο ακόμη να πέσουν οι τιμές πριν λάβουμε τις τελικές αποφάσεις.

Δεν λέει κανείς όχι, ζήτημα επιλογών είναι όλα. Να ξέρεις πάντως ότι η εγκατάσταση σε ένα κτήριο (η οποία αυτή τη στιγμή είναι δωρεάν) δεν είναι καθόλου φθηνή και μπορεί να κυμαίνεται από μερικές εκατοντάδες μέχρι μερικές χιλιάδες ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgeole είπε

Δεν λέει κανείς όχι, ζήτημα επιλογών είναι όλα. Να ξέρεις πάντως ότι η εγκατάσταση σε ένα κτήριο (η οποία αυτή τη στιγμή είναι δωρεάν) δεν είναι καθόλου φθηνή και μπορεί να κυμαίνεται από μερικές εκατοντάδες μέχρι μερικές χιλιάδες ευρώ.

Η μάνα μου δίνει ιδιαίτερη έμφαση στις ταχύτητες που προορίζονται για οικιακή χρήση.

Συνήθως οι υψηλότερες ταχύτες συνιστώνται σε επαγγελματικά δίκτυα μεγάλων επιχειρήσεων και οργανισμών.

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοσμοτε 300αρη .. διαφορετικά συνεργεια γ όλα(σκαψιμο/καθετη /οριζοντια/δηλωση μοντεμ με ont συνδεση)..1o fail σκάει ο τύπος με την διαφανη οπτικη της huawei k δεν την πάει εκεί π προϋπήρχε το ρουτερ αντε 5 10μ αποσταση γυρω απο πρεβαζι αλλα την παραταει στην πορτα με ένα ont huawei... fail 2o έρχεται άλλος φέρνει κ ένα ont Nokia ...απο το huawei ont παει στο nokia κ απο κει speedport!!! Wifi σημα προφανως δεν φτανει μέσα στους άλλους χωρους

1) γιατι εβαλαν 2ο Ont κ δεν δηλωναν τo 1o της huawei?

2) γεμιζουν τον χωρο με mesh extender ή φωναζουν καποιον να ξαναπερασει ινα κ να μπει εκει π επρεπε δηλ σχεδον στην μεση του σπιτιου

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2024 στις 4:26 ΜΜ, georgeole είπε

Μπα, πολύ είναι. Συνήθως το ταβάνι είναι 2-2,5 μήνες.

Από το αρχικό σκάψιμο ή από τη διακλάδωση στο πεζοδρόμιο; 

Επειδή σε εμένα πέρασαν τις κεντρικές ίνες στο στένο την εβδομάδα τέλη Ιουλίου-αρχές Αυγούστου του 2023, μετά πέρασαν 9 μήνες πλήρους σιωπής, και μόλις πριν λίγες μέρες άνοιξε η διαθεσιμότητα για να κάνω αίτημα για να μπει ίνα στην πολυκατοικία, όπου μου έδωσαν χρονικό πλαίσιο ολοκλήρωσης τους 2 μήνες, οπότε μιλάμε συνολικά για ένα ημερολογιακό έτος στο νερό. Και όλα αυτά το κυριολεκτικό κέντρο της Πρωτεύουσας ε... Ανάπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, iTzevelekos είπε

Από το αρχικό σκάψιμο ή από τη διακλάδωση στο πεζοδρόμιο; 

Επειδή σε εμένα πέρασαν τις κεντρικές ίνες στο στένο την εβδομάδα τέλη Ιουλίου-αρχές Αυγούστου του 2023, μετά πέρασαν 9 μήνες πλήρους σιωπής, και μόλις πριν λίγες μέρες άνοιξε η διαθεσιμότητα για να κάνω αίτημα για να μπει ίνα στην πολυκατοικία, όπου μου έδωσαν χρονικό πλαίσιο ολοκλήρωσης τους 2 μήνες, οπότε μιλάμε συνολικά για ένα ημερολογιακό έτος στο νερό. Και όλα αυτά το κυριολεκτικό κέντρο της Πρωτεύουσας ε... Ανάπτυξη.

Από το αρχικό σκάψιμο μέχρι τη διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας (Ιλιον , Αττικη) , απο το περας των εργασιων στον δρομο μεχρι την διαθεσιμοτητα στο σαιτ της cosmote (ο παροχος που εσκαψε) , περασαν 20 μερες περιπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοζήλευτο τουλάχιστον.

Έχω πει το νερό νεράκι με τη σάπια ADSL που υποχρεώθηκα να ανέχομαι για σχεδόν ένα χρόνο.

Η λύτρωση κοντεύει. Ελπίζω χωρίς τις αναποδιές που διαβάζω σε άλλα μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Σε εμας (Ιλιον , Αττικη) , απο το περας των εργασιων στον δρομο μεχρι την διαθεσιμοτητα στο σαιτ της cosmote (ο παροχος που εσκαψε) , περασαν 20 μερες περιπου. 

Ναι, είσαι προφανώς από τις περιπτώσεις που κατεβάζουν το μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οπτική ίνα έχει μπει στην πολυκατοικία εδώ και 1-2 μήνες. Σήμερα πέρασε μια κοπέλα της Nova για να προωθήσει την Nova. Μας ενημέρωσε ότι η εγκατάσταση για να μπει μέσα στο διαμέρισμα η οπτική ίνα, θα είναι δωρεάν μόνο για δύο μήνες περίπου.

Ισχύει; Το δωμάτιο μου είναι χάλια σαν αποθήκη, ο υπολογιστής μου χαλασμένος, θα χρειαστώ μετακίνηση της ντουλάπας για τρύπα στον τοίχο και έλεγα για του χρόνου, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...