Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Thresh είπε

Καμμία σχέση. Απλά επειδή στα δίκτυα των άλλων θα πληρώνει "νοίκι", χαλάει το marketing των 500 και 1000Mbps στα 26 και 33 ευρώ αντίστοιχα που χρεώνει στις δικές της περιοχές. 

Φαντάσου να έχεις λίγες περιοχές, να σκάνε αιτήσεις για 500 και 1000 και να λες στην πλειοψηφία των πελατών/αιτήσεων, ότι δεν ισχύουν για σας τα 26 και 33 ευρώ, αλλά θα πηγαίνει ακριβότερα. 😛

Η Nova έκανε επιθετική τιμολογιακή πολιτική, αλλά μόνο εκεί που μπορεί, δλδ στις δικές της περιοχές.

H Nova έκανε και εξακολουθεί ακριβώς αυτό:
μάρκετινγκ.

Οι προσφορές «33€ τη 1000άρα» που έβγαλε
αφορούν κυριολεκτικά λιγότερο από 0,1 % των δυνητικών πελατών
( κάντε τα μαθηματικά και τόσο βγαίνει, <0,1 % )
και πήγε και τις παρουσίασε-διαφήμισε στο 100 % των δυνητικών πελατών.

Αν είχε δίκτυο όχι με πλήρη κάλυψη ούτε καν με κάλυψη της πλειοψηφίας
αλλά 'εστω με αξιοπρεπή κάλυψη,
θα έλεγα ναι, οι προσφορές είναι ουσία και όχι κενό γράμμα.

Και επειδή όλες οι προωθητικές ενέργειες γίνονται με μελέτη κόστους,
δε μπορώ να δεχτώ πως όταν έβγαζε καμπάνιες
δεν ήξερε το πλήθος των δυνάμενων πελατών στους οποίους απευθύνονταν οι προσφορές.

Κι αντί να πει ότι έχει ένα <0,1 % των υποψήφιων πελατών με ειδικές προσφορές
και ότι ο κανόνας είναι το κανονικό τιμολόγιο,
στη σελίδα έχει και σήμερα ακόμα πρώτη μούρη την εξαίρεση αντί για τον κανόνα.

Επεξ/σία από bicasa6184
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, apache48 είπε

Το 50 και 100 είναι FTTC ναι. Η βασική ερώτηση είναι αν θα έχει κάποια διαφορά στην ταχύτητα αν βάλω το 200άρι της NOVA σε σχέση με το 200άρι της Vodafone δεδομένου πως αυτά τα κουτιά είναι της Vodafone ή επειδή μιλάμε για FTTH δεν θα μπορούν να μου δώσουν λιγότερη από την εγγυημένη ταχύτητα.

Αγαπητέ φίλε, υπάρχει ένας γενικός και φυσικά χρυσός κανόνας: Όταν κάποια εταιρεία σκάβει στην περιοχή μας και δίνει FTTH, ΑΥΤΗΝ προτιμάμε αρχικά, εκτός αν έχουμε σοβαρούς λόγους για το αντίθετο. Στην περιοχή σου την οπτική ίνα τη διαθέτει η Vodafone, σωστά; Ό,τι και να συμβεί, αν πας στη Vodafone, θα έχεις να κάνεις ΜΟΝΟ με τη Vodafone, ενώ αν πας στη NOVA, δεν είναι ασυνήθιστο το φαινόμενο η NOVA να ρίχνει το φταίξιμο στη Vodafone και το ανάποδο, κάνοντας μπαλάκι τον χρήστη. Στη θέση σου για αρχή θα προτιμούσα τη Vodafone (μη βάλεις τίποτα στο μυαλό σου, στην Cosmote είμαι), θα περίμενα να περάσει η διετία και στο τέλος της θα έκανα ταμείο, θα έκρινα και θα αποφάσιζα: Αν είμαι ευχαριστημένος, μένω (και, αν θέλω, αναβαθμίζω) αν όχι, έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, bicasa6184 said:

H Nova έκανε και εξακολουθεί ακριβώς αυτό:
μάρκετινγκ.

Δεν διαφωνώ, απλά όπως έγραψα και πιο πάνω, εξαιτίας αυτών των τιμών/marketing έχει υψηλότερη αναλογία ενεργών χρηστών.

https://www.infocom.gr/2023/05/23/chamili-paramenei-zitisi-gia-ftth-sto-47-dieisdysi/68278/

Μέχρι τέλος Μαρτίου είχαν κατασκευαστεί 941Κ FTTH συνδέσεις από ΟΤΕ, 278Κ από Vodafone και 90Κ από Nova κι οι συνδρομητές FTTH που είχε ο καθένας τους ήταν 166Κ ο ΟΤΕ, 20Κ η Vodafone και 45Κ η Νova.

Σε αντίθεση με τους άλλους δύο, 1/2 που καλυπτέται από FTTH Nova, έχει ήδη ενεργή σύνδεση FTTH. 

Κακά τα ψέματα όταν σου δίνει 500Mbps φτηνότερα από ότι δίνει η Cosmote τα 50Mbps VDSL, θα το βάλεις κι ας μην "χρειάζεσαι" τόσα Mbps. 

Κανονικά πρέπει κι οι άλλοι 2 να ακολουθήσουν ίδια τακτική στις περιοχές τους. Πλέον ο ΟΤΕ δεν "ρυθμίζεται" από την ΕΕΤΤ στις FTTH και μπορεί να ρίξει τις τιμές, το θέμα είναι αν θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα δυνατότητα το δίνει και είναι shared, δεν είναι όλο το bandwidth δικό σου. Στο upload είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα, καθώς δεν ανεβάζει πολύς κόσμος μεγάλους όγκους. 

Είναι λογικό αυτό που κάνουν και αν κανείς δεν έχει πρόβλημα, είναι τίμια αλλαγή. Εκτός αν φτάσουν να έχουν αναλογία 5:1 ή και χειρότερη (5 πελάτες στο bandwidth του 1). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Όταν κάποια εταιρεία σκάβει στην περιοχή μας και δίνει FTTH, ΑΥΤΗΝ προτιμάμε αρχικά, εκτός αν έχουμε σοβαρούς λόγους για το αντίθετο.

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά υπάρχει κάπου που μπορούμε να δούμε αξιόπιστα ποιος έχει σκάψει που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, apache48 said:

Έχει έρθει αυτό στην οικοδομή μου και θέλω να ρωτήσω αν θα έχει διαφορά να βάλω Vodafone ή αν μπορεί η NOVA να πατήσει πάνω σε αυτά τα κουτάκια της Vodafone για να βάλει οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου. Από'τι κατάλαβα αυτά που έχουν εγκαταστήσει στην οικοδομή μου είναι για γραμμές FTTH. Η ερώτηση μου είναι αν θα είχε διαφορά από άποψη ταχύτητας να συνεχίσω με NOVA ή να βάλω Vodafone και γενικά αν είναι εφικτό αυτό το "πάτημα" της NOVA σε αυτά που έχει εγκαταστήσει η Vodafone στην οικοδομή.

Κάτω στην πυλωτή

1) https://gcdnb.pbrd.co/images/JeHWUz1Ct3Xi.jpg?o=1

2) https://gcdnb.pbrd.co/images/fabOYXeSFUNU.jpg?o=1

Στον όροφο

3) https://gcdnb.pbrd.co/images/1L0iJUt2vaNm.jpg?o=1

4) https://gcdnb.pbrd.co/images/AgfxUYkV2LRX.jpg?o=1

 

 

ναι .εφοσον μπουν τα Floor box βαζεις οποιο παροχο θες.

14 hours ago, apache48 said:

Το 50 και 100 είναι FTTC ναι. Η βασική ερώτηση είναι αν θα έχει κάποια διαφορά στην ταχύτητα αν βάλω το 200άρι της NOVA σε σχέση με το 200άρι της Vodafone δεδομένου πως αυτά τα κουτιά είναι της Vodafone ή επειδή μιλάμε για FTTH δεν θα μπορούν να μου δώσουν λιγότερη από την εγγυημένη ταχύτητα.

εφοσον μιλαμε για ftth θα παρεις 200αρι απο ολους.στο fttc οποιο παροχο και να βαλεις θα παρεις τον ιδιο χαλκο και απο το ιδιο dslam>το μονο που θα αλλαξει ειναι το Cpe.

στο ftth οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

12 hours ago, kirileman said:

Με αυτά και με αυτά, στο σπίτι έχω upload 20 (200αρα σύνδεση) και αν πάω με τον μικρό στο Experience Park που είναι λίγα μέτρα πιο κάτω, έχω upload 200! Μετρημένο σε τυχαίο σημείο του πάρκου. Τραβάς όσα 4k βίντεο χωράει το κινητό και όταν γυρίσεις, τα βρίσκεις στο cloud.

το experience park δεν παιζει με vdsl. το πιο πιθανο ειναι οτι παιζουν με metro ethernet ουτε καν Ftth. που σημαινει οτι μπορει να εχουν ζητησει και 10gbps/10gbps.

2 hours ago, georgeole said:

Αγαπητέ φίλε, υπάρχει ένας γενικός και φυσικά χρυσός κανόνας: Όταν κάποια εταιρεία σκάβει στην περιοχή μας και δίνει FTTH, ΑΥΤΗΝ προτιμάμε αρχικά, εκτός αν έχουμε σοβαρούς λόγους για το αντίθετο. Στην περιοχή σου την οπτική ίνα τη διαθέτει η Vodafone, σωστά; Ό,τι και να συμβεί, αν πας στη Vodafone, θα έχεις να κάνεις ΜΟΝΟ με τη Vodafone, ενώ αν πας στη NOVA, δεν είναι ασυνήθιστο το φαινόμενο η NOVA να ρίχνει το φταίξιμο στη Vodafone και το ανάποδο, κάνοντας μπαλάκι τον χρήστη. Στη θέση σου για αρχή θα προτιμούσα τη Vodafone (μη βάλεις τίποτα στο μυαλό σου, στην Cosmote είμαι), θα περίμενα να περάσει η διετία και στο τέλος της θα έκανα ταμείο, θα έκρινα και θα αποφάσιζα: Αν είμαι ευχαριστημένος, μένω (και, αν θέλω, αναβαθμίζω) αν όχι, έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!😉

στο  ftth αντιθετα με adsl/vdsl το troubleshooting ειναι πολυ πιο απλο οποτε και σε αλλο παροχο να πας  μικρο το κακο. η βλαβη μπορει να φανει αρκετα ευκολα ακομα και με ενα power meter των 100 ευρω.

42 minutes ago, tryfos said:

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά υπάρχει κάπου που μπορούμε να δούμε αξιόπιστα ποιος έχει σκάψει που;

δεν ξερω αν το αναφερει εδω.αλλιως σε fttc μπορεις να δεις ποιος εχει τα Kv.σε ftth βεβαια δεν σημαινει οτι θα δεις kv/olt  ανα τετραγωνο κτλ διοτι ισχυουν τελειως αλλα πραγματα.το olt μπορει να ειναι και 5 Km μακρυα.

https://fttxgr.eu/map

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

1 hour ago, csontheline said:

Κατά πάσα δυνατότητα το δίνει και είναι shared, δεν είναι όλο το bandwidth δικό σου. Στο upload είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα, καθώς δεν ανεβάζει πολύς κόσμος μεγάλους όγκους. 

Είναι λογικό αυτό που κάνουν και αν κανείς δεν έχει πρόβλημα, είναι τίμια αλλαγή. Εκτός αν φτάσουν να έχουν αναλογία 5:1 ή και χειρότερη (5 πελάτες στο bandwidth του 1). 

Το FTTH που έχουμε στο σπίτι είναι με υλοποίηση GPON. Που σημαίνει ότι η οπτική ίνα (2.5Gbps down και 1.25Gbps up) στους δρόμους splittάρεται και μοιράζεται σε 32 σπίτια (ή διαμερίσματα), ανεξαρτήτως παρόχου και χώρας, δεν είναι δικιά μας πατέντα.

Αν είχαμε "όλο το bandwidth" δικό μας θα πληρώναμε 3ψήφια και 4ψήφια πάγια.

Στο adslgr.com υπάρχει χρήστης που έχει βάλει 3x 1Gbps Cosmote, έχει εξοπλισμό και κάνει load balancing (δλδ "ενώνει" τις συνδέσεις) και στο speedtest πιάνει περίπου μέχρι 2300Mbps.

Κοινώς μπουκώνει μόνος του τις γραμμές του και θα μοιράζεται αυτό το bandwidth με άλλα 29 σπίτια, όταν κάποτε βάλουν κι αυτοί. Παίζει δλδ στο μέλλον να μην βλέπει ούτε τα 2300Mbps σε κάποιες χρονικές στιγμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, tryfos said:

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά υπάρχει κάπου που μπορούμε να δούμε αξιόπιστα ποιος έχει σκάψει που;

ΧΕΜΔ (broadband-assist.gov.gr)

Πλέον όμως δείχνει και μελλοντικές περιοχές που θα ολοκληρωθούν φέτος.

Κάνεις αρκετό zoom in και κλικάρεις τις κοκκινες κουκίδες (ανα κτίριο) για να δεις ημερομηνία εμπορικής διαθεσιμότητας.

Έχουν μπει πλέον ΠΟΛΛΕΣ νέες περιοχές με μια τυπική ημερομηνία 23-24 Οκτωβρίου.

Αν τελειώσουν όλα αυτά φέτος, με εξαίρεση τα Δυτικά Προάστια, το λεκανοπέδιο θα έχει μια πολύ καλή κάλυψη.

2 minutes ago, poulinos said:

https://fttxgr.eu/map

αν και δυσκολο το θεωρω αλλα ριξε μια ματια.

Αναξιόπιστο πλέον όταν υπάρχει ο επίσημος χάρτης FTTH.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Thresh said:

ΧΕΜΔ (broadband-assist.gov.gr)

Πλέον όμως δείχνει και μελλοντικές περιοχές που θα ολοκληρωθούν φέτος.

Κάνεις αρκετό zoom in και κλικάρεις τις κοκκινες κουκίδες για να δεις ημερομηνία εμπορικής διαθεσιμότητας.

Αναξιόπιστο πλέον όταν υπάρχει ο επίσημος χάρτης FTTH.

thanxs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πλέον όμως δείχνει και μελλοντικές περιοχές που θα ολοκληρωθούν φέτος.

Κάνεις αρκετό zoom in και κλικάρεις τις κοκκινες κουκίδες (ανα κτίριο) για να δεις ημερομηνία εμπορικής διαθεσιμότητας.

Οκ, θενξ, από ό,τι βλέπω θα είμαστε για χρόνια ακόμα χωρίς ftth εδώ που είμαι...Ούτε καν κόκκινη κουκίδα δεν υπάρχει και μιλάμε για το απόλυτο κέντρο Πειραιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, tryfos said:

Οκ, θενξ, από ό,τι βλέπω θα είμαστε για χρόνια ακόμα χωρίς ftth εδώ που είμαι...Ούτε καν κόκκινη κουκίδα δεν υπάρχει και μιλάμε για το απόλυτο κέντρο Πειραιά.

Και στο κέντρο της Αθήνας υπάρχουν επίσης αρκετές που περιμένουν.

Αν ξεμπερδέψουν με αυτές που δήλωσαν φέτος, του χρόνου λογικά θα πιάσουν και το υπόλοιπο λεκανοπέδιο. 

Btw οι περισσότεροες νέες/μελλοντικές προσθήκες είναι κλασικά της Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και στο κέντρο της Αθήνας υπάρχουν επίσης αρκετές που περιμένουν.

Αν ξεμπερδέψουν με αυτές που δήλωσαν φέτος, του χρόνου λογικά θα πιάσουν και το υπόλοιπο λεκανοπέδιο. 

Btw οι περισσότεροες νέες/μελλοντικές προσθήκες είναι κλασικά της Cosmote.

Το "ανεξάρτητοι χώροι" που αναφέρεται στην καρτέλα του ΧΕΜΔ σε κάθε κτήριο τί σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, tryfos said:

Το "ανεξάρτητοι χώροι" που αναφέρεται στην καρτέλα του ΧΕΜΔ σε κάθε κτήριο τί σημαίνει;

Μάλλον τα πόσα "διαμερίσματα" έχει το κάθε κτίριο. Πχ σε μένα γράφει 1, μιας κι είναι μονοκατοικία, ενώ σε πολυκατοικίες στα Βριλήσσια βλέπω μεγαλύτερο αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...