Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, sofikoukouvagia said:

Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη, αν έχει απαντηθεί και πιο παλιά το ερώτημά μου, αλλά οι σελίδες είναι πολλές και ο χρόνος λίγος.

Έχουμε βάλει σχεδόν 2,5 χρόνια εξωτερική εγκατάσταση οπτικών ινών στην πρόσοψη του κτηρίου μου (μονοκατοικία). Και τώρα ήρθε ο καιρός για μια μικρή ανακαίνιση στην πρόσοψη. Μου πρότεινε ο εργολάβος να ξηλώσουμε τα παλιά καλώδια χαλκού, όπου είναι εξωτερικά στην πρόσοψη.

Ποια η γνώμη ή ακόμα καλύτερα η γνώση σας για αυτό;

ποια ειναι τα παλια καλωδια χαλκου? τωρα παιζεις με οπτικη? μηπως τα καλωδια πανε και σε αλλα σπιτια ειναι δηλαδη καλωδια απο box?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, poulinos είπε

ποια ειναι τα παλια καλωδια χαλκου? τωρα παιζεις με οπτικη? μηπως τα καλωδια πανε και σε αλλα σπιτια ειναι δηλαδη καλωδια απο box?

Τα παλιά καλώδια τηλεφωνίας εντέλει, μπορεί το χαλκού να είναι άστοχη έκφραση δεν ξέρω. Οπτική ίνα έχω 2,5 χρόνια όπως είπα με εξωτερική εγκατάσταση στην πρόσοψη. Όχι έρχεται από το αρχαίο κουτί στο παραδιπλανό σπίτι και τελειώνει στο δικό μου.

 

Επίσης σε κάθε δωμάτιο έχει από μια πρίζα τηλεφώνου, που πλέον είναι άχρηστες λόγω της ίνας. Καμιά ιδέα για το τι να τις κάνω;

Επεξ/σία από sofikoukouvagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, sofikoukouvagia said:

Τα παλιά καλώδια τηλεφωνίας εντέλει, μπορεί το χαλκού να είναι άστοχη έκφραση δεν ξέρω. Οπτική ίνα έχω 2,5 χρόνια όπως είπα με εξωτερική εγκατάσταση στην πρόσοψη. Όχι έρχεται από το αρχαίο κουτί στο παραδιπλανό σπίτι και τελειώνει στο δικό μου.

τοτε ναι δεν εχει νοημα.μαλλον εννοεις τα καλωδια του οτε που σε ενα σημειο ενωνονται με τα δικα σου(χωνευτη). εφοσον σταματαει σε σενα μπορει να τα βγαλει να τα κανει κουλουρα και να τα δεσει καπου αν δεν θες να τα κοψεις τελειως

λογικα ενα γκρι εκρου καλωδιο εννοεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, sofikoukouvagia said:

Τράβηξα δύο φωτογραφίες για να είμαστε σίγουροι. Το κουτί από δίπλα και το καλώδιο που μπαίνει στην πόρτα μου.

IMG_20230701_220237.jpg

IMG_20230701_220308.jpg

ναι ειναι το κουτι του οτε. εφοσον δεν συνεχιζει το καλωδιο σε αλλο σπιτι δεν επηρεαζεις κανεναν. ειτε κουλουρα  καο το αφηνεις  στο διπλα σπιτι(νομιζω βλεπω περβαζι) ειτε το αποσυνδεεις τελειως απο το κουτι

αν εχει περβαζι αστο απο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει και στο άλλο ερώτημα μου, καλοδεχούμενος: Σε κάθε δωμάτιο έχει από μια πρίζα τηλεφώνου, και πλέον είναι άχρηστες λόγω της ίνας. Καμιά ιδέα για το τι να τις κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, sofikoukouvagia said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει και στο άλλο ερώτημα μου, καλοδεχούμενος: Σε κάθε δωμάτιο έχει από μια πρίζα τηλεφώνου, και πλέον είναι άχρηστες λόγω της ίνας. Καμιά ιδέα για το τι να τις κάνω;

. δηλαδη να μην βοηθησω εγω σε αυτο? 😛μονο για να δωσεις τηλεφωνο σε αλλα δωματια .αν κανεις ανακαινιση περνας καλωδιο δικτυου για να μπορεις να δωσεις  internet και με καλωδιο αμα θες καπου ή να βαλεις access point.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, poulinos said:

. δηλαδη να μην βοηθησω εγω σε αυτο? 😛μονο για να δωσεις τηλεφωνο σε αλλα δωματια .αν κανεις ανακαινιση περνας καλωδιο δικτυου για να μπορεις να δωσεις  internet και με καλωδιο αμα θες καπου ή να βαλεις access point.

Χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ! 🤪

Επειδή έχω πολλές άγνωστες λέξεις και δεν θέλω να γίνω πιο φορτικός θα κρατήσω το μήνυμα σου να το δείξω στον ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, sofikoukouvagia said:

Χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ! 🤪

Επειδή έχω πολλές άγνωστες λέξεις και δεν θέλω να γίνω πιο φορτικός θα κρατήσω το μήνυμα σου να το δείξω στον ηλεκτρολόγο.

αγαπητε φιλη,φιλε να το πω πιο απλα. εχεις βαλει καπου το ftth modem. απο εκει μπορεις να δωσεις τηλεφωνια απο τα υπαρχον πριζακια σε ολα τα δωματια αν θες να εχεις τηλεφωνικη συσκευη σε αλλο δωματιο. αν ομως ειναι να κανεις ανακαινιση στο σπιτι μπορεις να περασεις καλωδια δικτυου.με αυτο κερδιζεις δυο πραγματα.α.εχεις στο δωματιο σου μια smart tv και επειδη tο router ειναι μακρυα και δεν εχει καλο σημα εσυ την συνδεεις με καλωδιο.εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ενα repeater για να εχεις καλυτερο ασυρματο σημα σε εκεινο το δωματιο απλα η διαφορα ειναι οτι αντι να συνδεθει ασυρματα το repeater με το router θα συνδεθει με καλωδιο και θα ειναι access point και θα παιζει καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

αγαπητε φιλη,φιλε να το πω πιο απλα. εχεις βαλει καπου το ftth modem. απο εκει μπορεις να δωσεις τηλεφωνια απο τα υπαρχον πριζακια σε ολα τα δωματια αν θες να εχεις τηλεφωνικη συσκευη σε αλλο δωματιο. αν ομως ειναι να κανεις ανακαινιση στο σπιτι μπορεις να περασεις καλωδια δικτυου.με αυτο κερδιζεις δυο πραγματα.α.εχεις στο δωματιο σου μια smart tv και επειδη tο router ειναι μακρυα και δεν εχει καλο σημα εσυ την συνδεεις με καλωδιο.εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ενα repeater για να εχεις καλυτερο ασυρματο σημα σε εκεινο το δωματιο απλα η διαφορα ειναι οτι αντι να συνδεθει ασυρματα το repeater με το router θα συνδεθει με καλωδιο και θα ειναι access point και θα παιζει καλυτερα

Υπόχρεος και πάλι 🥳

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

οτι απορια εχεις με καποια εννοια just ask

Αν έχω καταλάβει καλά για να κάνω την οποιαδήποτε εργασία αλλαγής χρήσης στις παλιές πρίζες τηλεφωνίας, πρέπει να σκάψω και έχει φασαρία. Δεν υπάρχει κάποια εύκολη επιλογή;

Έχω δύο extenders στο σπίτι, είμαι καλυμμένος με το σήμα προς ώρας νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, sofikoukouvagia said:

Αν έχω καταλάβει καλά για να κάνω την οποιαδήποτε εργασία αλλαγής χρήσης στις παλιές πρίζες τηλεφωνίας, πρέπει να σκάψω και έχει φασαρία. Δεν υπάρχει κάποια εύκολη επιλογή;

Έχω δύο extenders στο σπίτι, είμαι καλυμμένος με το σήμα προς ώρας νομίζω

ή ανοιγεις ολα τα κουτια διακλαδωσεων και ευχεσαι να περναει κανα utp

https://infinity-cable-products.com/products/cat6-stranded-cm-utp-1000ft-reel-in-box-bulk-cable

κατι σαν αυτο που ειναι slim

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulinos είπε

ή ανοιγεις ολα τα κουτια διακλαδωσεων και ευχεσαι να περναει κανα utp

https://infinity-cable-products.com/products/cat6-stranded-cm-utp-1000ft-reel-in-box-bulk-cable

κατι σαν αυτο που ειναι slim

Τώρα πως έκατσε η συγκυρία, αφού είναι στη φάση ολοκλήρωσης εργασίας επισκευής σε σπίτι και λόγω χρόνου που πιέζει για κλείσιμο, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει slim καλώδιο cat6 τουλάχιστον κάπου να μπορεί να αγοραστεί άμεσα και να μην υπάρχει αναμονή πότε θα έρθει από εξωτερικό. Άσε που από εξωτερικό προκύπτει επιπρόσθετο ερωτηματικό τι γίνεται και με δυνατότητα αποστολής καθώς και τελωνεία/δασμούς.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousias είπε

Τώρα πως έκατσε η συγκυρία, αφού είναι στη φάση ολοκλήρωσης εργασίας επισκευής σε σπίτι και λόγω χρόνου που πιέζει για κλείσιμο, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει slim καλώδιο cat6 τουλάχιστον κάπου να μπορεί να αγοραστεί άμεσα και να μην υπάρχει αναμονή πότε θα έρθει από εξωτερικό. Άσε που από εξωτερικό προκύπτει επιπρόσθετο ερωτηματικό τι γίνεται και με δυνατότητα αποστολής καθώς και τελωνεία/δασμούς.

10 μέτρα δεν σου φτάνουν;

https://www.skroutz.gr/s/35674642/Techly-U-UTP-Cat-6-Καλώδιο-Δικτύου-Ethernet-10m-Μαύρο-U6-SLIM-100BKT.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...