Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ερωτηση εχει σχεση με τη ρεκλετα στο ισογειο της πολυκατοικιας...ΑΝ δεν το βγαλουν απο εκει τότε το σημα του σταθερου θα πηγαινει απο το ρουτερ του κυκλωματος της οπτικης εκει και μετα στη καμπινα και το αναποδο...απο την καμπινα θα πηγαινει το σημα κανονικα στον χαλκο στο ισογειο και φυσικα συγχρονως στο διαμερισμα...ακομα και αν ξυλωσουν απο την καμπινα το σημα απο το κυκλωμα της οπτικης θα φτανει μεχρι το ισογειο....που θα μπορει οποιοςδηποτε να βαλει συσκευη και να μιλαει...εχει καποιος γνωση/εμπειρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, trelomam είπε

η ερωτηση εχει σχεση με τη ρεκλετα στο ισογειο της πολυκατοικιας...ΑΝ δεν το βγαλουν απο εκει τότε το σημα του σταθερου θα πηγαινει απο το ρουτερ του κυκλωματος της οπτικης εκει και μετα στη καμπινα και το αναποδο...απο την καμπινα θα πηγαινει το σημα κανονικα στον χαλκο στο ισογειο και φυσικα συγχρονως στο διαμερισμα...ακομα και αν ξυλωσουν απο την καμπινα το σημα απο το κυκλωμα της οπτικης θα φτανει μεχρι το ισογειο....που θα μπορει οποιοςδηποτε να βαλει συσκευη και να μιλαει...εχει καποιος γνωση/εμπειρια;

Σε εμάς τουλάχιστον, το συνεργείο της Cosmote ΔΕΝ ξήλωσε απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, trelomam είπε

η ερωτηση εχει σχεση με τη ρεκλετα στο ισογειο της πολυκατοικιας...ΑΝ δεν το βγαλουν απο εκει τότε το σημα του σταθερου θα πηγαινει απο το ρουτερ του κυκλωματος της οπτικης εκει και μετα στη καμπινα και το αναποδο...απο την καμπινα θα πηγαινει το σημα κανονικα στον χαλκο στο ισογειο και φυσικα συγχρονως στο διαμερισμα...ακομα και αν ξυλωσουν απο την καμπινα το σημα απο το κυκλωμα της οπτικης θα φτανει μεχρι το ισογειο....που θα μπορει οποιοςδηποτε να βαλει συσκευη και να μιλαει...εχει καποιος γνωση/εμπειρια;

Έτσι είναι όπως το λες για αυτό αν δεν το ξηλώσουν αυτοί, αποσύνδεσέ το εσύ. Το καλύτερο (που έχω κάνει και εγώ) είναι να το αποσυνδέσεις από την πρίζα (αν την βρείς σε ποια καταλήγει) του σπιτιού σου με αποτέλεσμα το σήμα να μη βγαίνει καν έξω από το σπίτι σου παρά μόνο από την οπτική ίνα. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πλέον κουπόνια για εγκατάσταση οπτικής ίνας;

αν όχι το κόστος εγκατάστασης σε ένα απλό σπίτι που κυμαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2024 στις 2:08 ΜΜ, trelomam είπε

η ερωτηση εχει σχεση με τη ρεκλετα στο ισογειο της πολυκατοικιας...ΑΝ δεν το βγαλουν απο εκει τότε το σημα του σταθερου θα πηγαινει απο το ρουτερ του κυκλωματος της οπτικης εκει και μετα στη καμπινα και το αναποδο...απο την καμπινα θα πηγαινει το σημα κανονικα στον χαλκο στο ισογειο και φυσικα συγχρονως στο διαμερισμα...ακομα και αν ξυλωσουν απο την καμπινα το σημα απο το κυκλωμα της οπτικης θα φτανει μεχρι το ισογειο....που θα μπορει οποιοςδηποτε να βαλει συσκευη και να μιλαει...εχει καποιος γνωση/εμπειρια;

Όταν ενεργοποιηθεί το κύκλωμα της οπτικής ταυτόχρονα σταματά να παίζει ο χαλκός κι ο λόγος είναι ότι δεν μπορεί η τηλεφωνία να βγαίνει από 2 διαφορετικά κυκλώματα. Η καλωδίωση όμως παραμένει στη ρεκλέτα και δεν πειράζει κάποιος κάτι διότι εσύ μπορεί πχ να μετακομίσεις κι ο άλλος που θα έρθει να μη θέλει οπτική αλλά χαλκό. Αν το ρωτάς για επιστροφή τηλεφωνίας εντός σπιτιού τότε πρέπει να καταργήσεις απλά την κάθετη και να αφήσεις την οριζόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 12/01/2024 at 10:37, poihths said:

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πλέον κουπόνια για εγκατάσταση οπτικής ίνας;

αν όχι το κόστος εγκατάστασης σε ένα απλό σπίτι που κυμαίνεται;

Όχι δεν υπάρχει εδώ και μήνες.

0 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, poihths said:

και για να σου περάσουν τις οπτικές μεσα στο σπίτι;

Ρε συ, αν υπήρχε κάποια χρέωση εγκατάστασης θα το ανέφερα.

Πέρσι Οκτώβριο έγινε στο σπίτι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις μήνες ο ΟΤΕ να εγκαταστησει οπτικη ινα σπιτι μου και ακομα τιποτα.

για να προλάβω την δωρεαν εγκατάσταση (θα σταματήσει και θα ακολουθήσει επιδοτηση "smart reediness"  που δεν ξέρω ποσο ποσοστο της εγκταστασης θα καλύπτει, ισως και ολο) εκανα αιτηση μετατροπής της vdsl σες οπτική ινα στις 18/10/23

στα μέσα Νοεμβρίου ηρθε ο εργολαβος και εκανε αυτοψια. Ενα μηνα μετα πήγα στον ΟΤΕ να δω τι γίνεται.  Απο οτι καταλαβα ο εργολάβος ειχε δηλωσει στο σύστημα ψευτικο ραντεβου τον Νοεμβριο και αδιαφορουσε, πιεστηκε ομως απο τα παραπονα μου και μου εκλεισε ραντεβου το Σαββατο 23/12. Την Παρασκευη μεσημέρι 22/12 το ακύρωσε για τον νεο χρόνο.

παραπονέθηκα πάλι και ζητησα αλλαγη εργολάβου. εχω το δικαίωμα.

ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ απόλυτη. ο ΟΤΕ δεν έκανε καν τον κόπο να απαντήσει, έστω και αρνητικά.

και δεν εχω κανέναν τρόπο να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ, να πάρω μια απάντηση.  Μπορώ μόνο να κάνω παράπονα και αυτα να καταγραφούν. Τίποτα αλλο. Ουτε εστω ένα email για να στειλω.

συνεχειστηκαν τα παραπονα, συνεχειστηκε και η αδιαφορία.

μεχρι που ο ΟΤΕ μου εκλεισε , ψευτικο προφανώς, ραντεβου μέσω sms την 16/01/24 για να ενεργοποιήσει την ανυπαρκτη οπτική ινα.

και περιμένω .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ περιεργο….μιλαω για ραντεβου για εγκατασταση ινας απο κουτι οροφου μεσα στο σπιτι, μου λεει η εγκατασταση γινεται με χυμα την ινα και πιστολι θερμοκολλας… αντε λεω οκ να μη γκρινιαξω …φτανει με 1 ωρα καθυστέρηση, και μου λεει χαλασε το θερμοπιστολο, θα βαλω καναλια αλλα αν ρωτήσει κανένας θα πεις οτι το ζήτησες εσυ….εισαι οκ…έκανα τη καρδια μου πετρα και ειπα το ναι! Αποτελεσμα εξαιρετικο αφου απλα σχεδον δεν φαινεται και προσοχη τα καναλια βιδωμενα με βίδες τσιμεντοσανιδας 2,5μμ Χ 25 για να μη πεταει σοβα , 2 ωρες δουλιτσα το κυκλωμα επαιξε αμεσως και τηλεφωνια και ιντερνετ! Τυχη απλα…ο εργολαβος ειναι ζαριά!

Επεξ/σία από trelomam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...