Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν είναι τίποτα. Στη οικοδομή μου έχουν βάλει μόνο ένα κουτί στην είσοδο στο ισόγειο.

Από εκεί τράβηξαν 2 γραμμές με την λεπτή "αόρατη" σε 2 διαμερίσματα στον πρώτο (γύρω γύρω) στις σκάλες. Μάλιστα τη 2η την έκαναν τόσο χάλια με  ζιγκ-ζαγκ και 50 πόντους από το πάτωμα όπου ήταν θέμα χρόνο να την τραβήξει κάποιος κατά λάθος κουβαλώντας κάτι.

Ευτυχώς όταν τους έστειλα email με φωτογραφίες έστειλαν πάλι τεχνικό να την ξηλώσει και να την περάσει πιο ψηλά σχεδόν στο ταβάνι.

Εμένα που είμαι στον 2ο δεν φτάνει η αόρατη γιατί έχει max 30 μέτρα και θέλουν να μου τραβήξουν με πιο χοντρή οπτική 50+ μέτρα πάλι γύρω γύρω στις σκάλες και με καρφάκια. 

2 μήνες τώρα που έχω κάνει αίτηση και μιλάω με το support της Nova (αυτή έχει το έργο στην περιοχή μου) ώστε να βρεθεί μια λύση και να ξανά φτιάξουν την εγκατάσταση με κουτί σε κάθε όροφο. Αν και δεν το βλέπω. Απλά με αποφεύγουν με δικαιολογίες.

Το κακό είναι ότι και στην Cosmote να πάω πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχω αφού η εγκατάσταση στο κτίριο έχει γίνει από την Nova

IMG_20240127_101239.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Αυτό δεν είναι τίποτα. Στη οικοδομή μου έχουν βάλει μόνο ένα κουτί στην είσοδο στο ισόγειο.

Από εκεί τράβηξαν 2 γραμμές με την λεπτή "αόρατη" σε 2 διαμερίσματα στον πρώτο (γύρω γύρω) στις σκάλες. Μάλιστα τη 2η την έκαναν τόσο χάλια με  ζιγκ-ζαγκ και 50 πόντους από το πάτωμα όπου ήταν θέμα χρόνο να την τραβήξει κάποιος κατά λάθος κουβαλώντας κάτι.

Ευτυχώς όταν τους έστειλα email με φωτογραφίες έστειλαν πάλι τεχνικό να την ξηλώσει και να την περάσει πιο ψηλά σχεδόν στο ταβάνι.

Εμένα που είμαι στον 2ο δεν φτάνει η αόρατη γιατί έχει max 30 μέτρα και θέλουν να μου τραβήξουν με πιο χοντρή οπτική 50+ μέτρα πάλι γύρω γύρω στις σκάλες και με καρφάκια. 

2 μήνες τώρα που έχω κάνει αίτηση και μιλάω με το support της Nova (αυτή έχει το έργο στην περιοχή μου) ώστε να βρεθεί μια λύση και να ξανά φτιάξουν την εγκατάσταση με κουτί σε κάθε όροφο. Αν και δεν το βλέπω. Απλά με αποφεύγουν με δικαιολογίες.

Το κακό είναι ότι και στην Cosmote να πάω πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχω αφού η εγκατάσταση στο κτίριο έχει γίνει από την Nova

IMG_20240127_101239.jpg

Έτσι ακριβώς είναι. Σε γενικές γραμμές η ποιότητα εγκατάστασης της NOVA υπολείπεται του ΟΤΕ (για τη Vodafone δεν έχω εικόνα). Τουλάχιστον, κατά την ταπεινή μου άποψη θα πράξεις σοφά να διαλέξεις για πάροχο τον ιδιοκτήτη της γραμμής: μειώνονται έτσι αισθητά τα όποια θέματα και ο χρόνος επίλυσής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgeole είπε

Έτσι ακριβώς είναι. Σε γενικές γραμμές η ποιότητα εγκατάστασης της NOVA υπολείπεται του ΟΤΕ (για τη Vodafone δεν έχω εικόνα). Τουλάχιστον, κατά την ταπεινή μου άποψη θα πράξεις σοφά να διαλέξεις για πάροχο τον ιδιοκτήτη της γραμμής: μειώνονται έτσι αισθητά τα όποια θέματα και ο χρόνος επίλυσής τους.

Η ποιότητα εξαρτάται από τον τεχνικό και όχι τόσο αν είναι στη μέση ο ΟΤΕ ή η Nova. Έχουμε δει κακοτεχνίες από όλες τις εταιρίες δυστυχώς…

Θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα τεχνικού στον οποίον θα πέσει κανείς. Αν είναι καλός, θα κάνει καλή δουλειά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, daveathens είπε

Η ποιότητα εξαρτάται από τον τεχνικό και όχι τόσο αν είναι στη μέση ο ΟΤΕ ή η Nova. Έχουμε δει κακοτεχνίες από όλες τις εταιρίες δυστυχώς…

Θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα τεχνικού στον οποίον θα πέσει κανείς. Αν είναι καλός, θα κάνει καλή δουλειά!

Είναι ΚΑΙ θέμα τεχνικού. Αν η επιβλέπουσα εταιρεία δεν έχει καθορισμένες γραμμές, συστήματα, τρόπους εργασίας κλπ κλπ αφήνοντας λάσκα τα λουριά στoυς εργολάβους, τότε... Κλασικό παράδειγμα πριν λίγες μέρες σε μια τριώροφη πολυκατοικία πήγε ο μηχανικός που συνεργάζεται με τη NOVA να κάνει αυτοψία. Αντί να χτυπήσει κουδούνι, να συνεργαστεί και να μιλήσει με τον διαχειριστή ή όποιον άλλον υπεύθυνο για το πώς θα γίνουν οι οδεύσεις, οι τρύπες κλπ έριξε μια 2λεπτη ματιά απ' έξω, σημείωσε κάτι στα χαρτιά του και εξαφανίστηκε. Μόλις ήρθαν τα συνεργεία, μόνο προβλήματα δημιουργούσαν. Οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων στη NOVA έπεσαν φυσικά στο απόλυτο κενό.

Αντίθετα, σε μια άλλη πολυκατοικία στη Λαμπρινή (Γαλάτσι - Αθήνα) σε όχι κακοτεχνία, αλλά κάποιο λάθος του συνεργείου του ΟΤΕ (δεν θυμάμαι πια λεπτομέρειες), μίλησαν με τους από πάνω τους και το θέμα αποκαταστάθηκε.

ΥΓ Φυσικά όλοι κάνουν κακοτεχνίες. Ωστόσο ήμουν σαφής: Σε γενικές γραμμές.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι την βοήθειά σας,

μιας και έχω ραντεβου την Δευτέρα με το συνεργείο για να δούν τον χώρο και πως θα γίνει η εγκατάσταση, αναρωτιόμουν τα εξής.

Η αναμονή της οπτικής, μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας, βρίσκετε στο πεζοδρόμιο, ακριβώς πάνω απο το σημείο στο οποίο υπάρχει ο σωλήνας απο τον οποιο μπαίνει το υπόγειο αναλογικό καλώδιο του ΟΤΕ. Βέβαια η αναμονή είναι σε βάθος μερικών εκατοστών (καλά, κανείς δεν καταλαβαίνει οτι οποιαδήποτε εργασία και να γίνει, ΕΥΔΑΠ, Φυσικό αέριο, ΔΕΗ, κτλ, θα την κόψουν αμέσως???) ενώ το καλώδιο του ΟΤΕ σε βάθος ενός μέτρου περίπου.

Αναρωτιώμουν αν μπορούσα να τους ζητήσω/πιέσω να μπει η οπτικη απο τον ίδιο σωλήνα (3 ιντσες) που μπαίνει και το καλώδιο.

 

Επίσης, στην πολυκατοικία υπάρχει δομημένη καλωδίωση με 2 πρίζες δικτύου σε κάθε δωμάτιο κάθε διαμερίσματος και όλα τα καλώδια καταλήγουν σε patch panel σε ένα κοινόχρηστο δωμάτιο του υπογείου. Το καλώδιο του ΟΤΕ πάει στον κατανεμητή. Απο τον κατανεμητή φεύγουν 4χUTP καλώδια (ενα για καθε διαμέρισμα) προς το patch panel. Εκεί υπάρχουν τα modem/router/switch του καθενός και πατσάρονται στις θύρες που φεύουν προς τα δωμάτια που ενδιαφέρει τον καθένα. 

Εννοείτε μας βολεύει η οπτική να έρθει εκεί και μετά όποιο διαμέρισμα "βάζει" να μπαίνει ο ανάλογος τερματικός εξοπλισμός και μετά το δίκτυο να ανεβαίνει στο διαμέρισμα του καθενός μέσω την υπάρχουσας δομημένης.

Φαντάζομαι οτι μπορώ να τους ζηήσω κάτι τέτοιο  (εφόσον όλοι συμφωνούμε οτι δεν θέλουμε τρύπες στους τοίχους και καλώδια να φαίνονται στα διαμερίσματά μας). Τι λέει η εμπειρία σας με τα συνεργεία? είναι συνεννοήσιμα ή ακολουθούν αυστηρά έναν μπούσουλα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, εκεί που τελειώνει η αναμονή σκάβουν περίπου ένα μέτρο για να βρουν το σωλήνα του ΟΤΕ και από εκεί περνάνε την ίνα προκειμένου να έρθει στον κατανεμητή (σε εμένα ο ΟΤΕ έτσι έκανε χωρίς να τους πω τίποτα).

Στο δεύτερο ερώτημα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν ξέρω τι εντολές έχουν σχετικά με τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

Κύριοι την βοήθειά σας,

μιας και έχω ραντεβου την Δευτέρα με το συνεργείο για να δούν τον χώρο και πως θα γίνει η εγκατάσταση, αναρωτιόμουν τα εξής.

Η αναμονή της οπτικής, μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας, βρίσκετε στο πεζοδρόμιο, ακριβώς πάνω απο το σημείο στο οποίο υπάρχει ο σωλήνας απο τον οποιο μπαίνει το υπόγειο αναλογικό καλώδιο του ΟΤΕ. Βέβαια η αναμονή είναι σε βάθος μερικών εκατοστών (καλά, κανείς δεν καταλαβαίνει οτι οποιαδήποτε εργασία και να γίνει, ΕΥΔΑΠ, Φυσικό αέριο, ΔΕΗ, κτλ, θα την κόψουν αμέσως???) ενώ το καλώδιο του ΟΤΕ σε βάθος ενός μέτρου περίπου.

Αναρωτιώμουν αν μπορούσα να τους ζητήσω/πιέσω να μπει η οπτικη απο τον ίδιο σωλήνα (3 ιντσες) που μπαίνει και το καλώδιο.

 

Επίσης, στην πολυκατοικία υπάρχει δομημένη καλωδίωση με 2 πρίζες δικτύου σε κάθε δωμάτιο κάθε διαμερίσματος και όλα τα καλώδια καταλήγουν σε patch panel σε ένα κοινόχρηστο δωμάτιο του υπογείου. Το καλώδιο του ΟΤΕ πάει στον κατανεμητή. Απο τον κατανεμητή φεύγουν 4χUTP καλώδια (ενα για καθε διαμέρισμα) προς το patch panel. Εκεί υπάρχουν τα modem/router/switch του καθενός και πατσάρονται στις θύρες που φεύουν προς τα δωμάτια που ενδιαφέρει τον καθένα. 

Εννοείτε μας βολεύει η οπτική να έρθει εκεί και μετά όποιο διαμέρισμα "βάζει" να μπαίνει ο ανάλογος τερματικός εξοπλισμός και μετά το δίκτυο να ανεβαίνει στο διαμέρισμα του καθενός μέσω την υπάρχουσας δομημένης.

Φαντάζομαι οτι μπορώ να τους ζηήσω κάτι τέτοιο  (εφόσον όλοι συμφωνούμε οτι δεν θέλουμε τρύπες στους τοίχους και καλώδια να φαίνονται στα διαμερίσματά μας). Τι λέει η εμπειρία σας με τα συνεργεία? είναι συνεννοήσιμα ή ακολουθούν αυστηρά έναν μπούσουλα?

 

Αγαπητέ φίλε, α) τα συνεργεία του ΟΤΕ στην πλειοψηφία τους κάνουν καλή δουλειά, β) δεν νομίζω να δεχτούν να μπει η ίνα εκεί που είναι το καλώδιο και γ) όχι, όπου πάνε βάζουν floor boxes και τέλος. Αν σε εσάς δεν ακολουθήσουν το πρωτόκολλο και δεχτούν αυτά που ανέφερες, θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Αν δεν σου κάνει κόπο, ενημέρωσέ μας τι απέγινε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η δομημένη δεν εξυπηρετεί πιστεύω το σύστημα διαχείρησης που θα έχουνε μετά (?)

Πάντως πραγματικά ενημέρωσε μας γιατί είναι άξιο παρατήρησης τι κάνουν σε έτοιμη πολυκατοικία γιατί οι εργασίες τους είναι συγκεκριμένες

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, coyote2 said:

η δομημένη δεν εξυπηρετεί πιστεύω το σύστημα διαχείρησης που θα έχουνε μετά (?)

Συγνώμη, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μπορείς να το εξηγήσεις?

 

Να κάνω ένα update εδώ, μιας και πριν λίγο ήρθε ένας κύριος (νεαρός θα έλεγα) απο το συνεργείο για να δει τον χώρο. 

Το πέρασμα της οπτικής απο τον ίδιο σωλήνα που φέρει και το αναλογικό καλώδιο ήταν και για αυτόν η πρώτη προτεραιότητα. Δεν χρειάστηκε καν να το ζητήσω, απλά όταν το ανέφερα μου απάντησε οτι εννοείτε απο εκεί θα προσπαθήσουν να το περάσουν. Τώρα, αν δεν το καταφέρουν, θα δούμε.

Στο δεύτερο ζήτημα, στην αρχή έφερε κάποιες αντιρήσεις, πχ οτι ο ΟΤΕ το θέλει έτσι, ή οτι αργότερα θα αντικαταστήσει τα ΟΤΝ με routers που παίρνουν απευθείας την οπτικη, ή οτι η εγκατάστασή μας δεν θα μας επιτρέψει στο μέλλον μεγάλες ταχύτητες (εδώ είχε κάποιο δίκιο, μιας και τα καλώδια είναι 5e, αλλά αρκούν για 1Gb)  αλλα τελικά συμφώνησε.

Τουλάχιστον έτσι είπε, περιμένω να δω τι θα πουν τα χαρτιά που θα μου στείλουν....

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Σε μένα πάντως έφεραν την οπτική δίπλα στο rack που τερματίζει η δομημένη μου, μονοκατοικία όμως.

Ακριβώς. Σε πολυκατοικία μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, georgeole said:

Ακριβώς. Σε πολυκατοικία μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το κάνουν.

Στην πολυκατοικία να υπάρχει δομημένη σε κάθε διαμέρισμα, το καταλαβαίνω, αλλά όλα τα διαμερίσματα να καταλήγουν στο ίδιο patch panel, γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στην πολυκατοικία να υπάρχει δομημένη σε κάθε διαμέρισμα, το καταλαβαίνω, αλλά όλα τα διαμερίσματα να καταλήγουν στο ίδιο patch panel, γιατί?

Έλα ντε... Και οικογενειακό να είναι το κτήριο, πάλι μου φαίνεται κάπως. Το πιο σωστό και ξεκάθαρο είναι αυτό που κάνουν οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...