Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Thresh said:

Στην πολυκατοικία να υπάρχει δομημένη σε κάθε διαμέρισμα, το καταλαβαίνω, αλλά όλα τα διαμερίσματα να καταλήγουν στο ίδιο patch panel, γιατί?

Για πολλούς λόγους, χωροταξιακούς κυρίως, αλλά και κόστους, επιλέχθηκε αυτή η λύση. Αλλωστε πρόκειτε για οικογενειακή πολύκατοικία, εγώ, ο αδελφός μου και τα δύο πρώτα ξαδέλφια μου. 

Γενικά στο ίδιο σημείο καταλήγουν όλες οι αναμονές απο κάμερες της πολυκατοικίας, καλώδια κεραιών, τόσο επίγειας κεραίας όσο και δορυφορικών αναμονών (8 συν μία με καλώδια ελέγχου μοτέρ) απο εκεί ξεκινάνε και τα καλώδια για τις πρίζες κεραιών σε κάθε διαμέρισμα. Εδώ υπάρχουν οι μείκτες/ενισχυτές της επίγειας καθώς και το multiswitch για να έχουμε μονο ένα πιάτο για τα δύο πακέτα της Ελληνικής αγοράς σε όλα τα δαμερίσματα.

 

1 hour ago, georgeole said:

Έλα ντε... Και οικογενειακό να είναι το κτήριο, πάλι μου φαίνεται κάπως. Το πιο σωστό και ξεκάθαρο είναι αυτό που κάνουν οι εταιρείες.

Σε ποιο αναφέρεσε? Στο floor box? έχουμε δώσει ένα καρο λεφτά να είναι το σπίτι μας όμορφο/design-άτο/sleek κτλ κτλ, να μην φαίνεται ούτε ένα καλώδιο είτε τηλεόρασης, είτε δορυφόρου, είτε τηλεφώνου, είτε συναγερμού,  ούτε σωλήνας aircondition (όλοι προεγκατεστημένοι απο πριν)  και να έχεις το καλώδιο της οπτικής να κόβει βόλτα στους τοίχους σου? σα να είμαστε σε σπίτι που χτίστηκε προ ηλεκτρισμού ??? 

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nkarama είπε

Σε ποιο αναφέρεσε? Στο floor box? έχουμε δώσει ένα καρο λεφτά να είναι το σπίτι μας όμορφο/design-άτο/sleek κτλ κτλ, να μην φαίνεται ούτε ένα καλώδιο είτε τηλεόρασης, είτε δορυφόρου, είτε τηλεφώνου, είτε συναγερμού,  ούτε σωλήνας aircondition (όλοι προεγκατεστημένοι απο πριν)  και να έχεις το καλώδιο της οπτικής να κόβει βόλτα στους τοίχους σου? σα να είμαστε σε σπίτι που χτίστηκε προ ηλεκτρισμού ??? 

Δεν λέει κανείς όχι να δίνετε απόλυτη προτεραιότητα στην εμφάνιση του κτηρίου. Έχω πάντως δύο πραγματάκια να σημειώσω: α) ΑΝ δεχτούν να μην μπει floor box, τότε όλα καλά και β) μέσα στο σπίτι τουλάχιστον θέμα design δεν υφίσταται, με την έννοια ότι ο ΟΤΕ περνάει σε όποιον θέλει διάφανη οπτική ίνα μέχρι το ρούτερ, η οποία, αν δεν ξέρεις πού την έχει περάσει το συνεργείο, ΔΕΝ μπορείς να τη δεις/βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, nkarama said:

Για πολλούς λόγους, χωροταξιακούς κυρίως, αλλά και κόστους, επιλέχθηκε αυτή η λύση. Αλλωστε πρόκειτε για οικογενειακή πολύκατοικία, εγώ, ο αδελφός μου και τα δύο πρώτα ξαδέλφια μου. 

Γενικά στο ίδιο σημείο καταλήγουν όλες οι αναμονές απο κάμερες της πολυκατοικίας, καλώδια κεραιών, τόσο επίγειας κεραίας όσο και δορυφορικών αναμονών (8 συν μία με καλώδια ελέγχου μοτέρ) απο εκεί ξεκινάνε και τα καλώδια για τις πρίζες κεραιών σε κάθε διαμέρισμα. Εδώ υπάρχουν οι μείκτες/ενισχυτές της επίγειας καθώς και το multiswitch για να έχουμε μονο ένα πιάτο για τα δύο πακέτα της Ελληνικής αγοράς σε όλα τα δαμερίσματα.

Δύσκολα τα πράγματα, ίσως μονο αν τα κάνατε μονοι σας, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα συμφωνούσαν να μην κάνουν την εγκατάσταση όπως σε όλες τις πολυκατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα συνδέθηκα και εγώ με το ftth της vodafone, μετά από μεγάλη περιπέτεια. Είχε γίνει ένα τεράστιο γραφειοκρατικό μπάχαλο που ήταν υπαιτιότητα της vodafone. Ενώ η εγκατάσταση στην πολυκατοικία είχε γίνει, δεν είχαμε συνδεθεί με το κεντρικό ΚΑΦΑΟ. Μετά από αρκετά τηλεφωνήματα το θέμα ευτυχώς λύθηκε.  

Παρόλα αυτά, ενώ η εγκατάσταση έγινε σωστά το pon αναβοσβύνει, και ο ρουτερ δεν συγχρονίζει. Θέμα με την ίδια την ίνα δεν υπάρχει, καθώς στο μηχάνημα τερματισμού του τεχνικού έδειχνε οκ. Ο τεχνικός το δήλωσε ως βλάβη, και μου είπε να περιμένω 2-3 ώρες να συγχρονίσει.

Παρόλα αυτά, μέχρι στιγμής δεν έχει σταθεροποιηθεί. Στην τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι μπορεί να πάρει μέχρι δυο μέρες. Αυτό συμβαίνει επειδή έρχομαι από χαλκό? Πριν ήμουν στην nova

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theoritikos είπε

Σήμερα συνδέθηκα και εγώ με το ftth της vodafone, μετά από μεγάλη περιπέτεια. Είχε γίνει ένα τεράστιο γραφειοκρατικό μπάχαλο που ήταν υπαιτιότητα της vodafone. Ενώ η εγκατάσταση στην πολυκατοικία είχε γίνει, δεν είχαμε συνδεθεί με το κεντρικό ΚΑΦΑΟ. Μετά από αρκετά τηλεφωνήματα το θέμα ευτυχώς λύθηκε.  

Παρόλα αυτά, ενώ η εγκατάσταση έγινε σωστά το pon αναβοσβύνει, και ο ρουτερ δεν συγχρονίζει. Θέμα με την ίδια την ίνα δεν υπάρχει, καθώς στο μηχάνημα τερματισμού του τεχνικού έδειχνε οκ. Ο τεχνικός το δήλωσε ως βλάβη, και μου είπε να περιμένω 2-3 ώρες να συγχρονίσει.

Παρόλα αυτά, μέχρι στιγμής δεν έχει σταθεροποιηθεί. Στην τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι μπορεί να πάρει μέχρι δυο μέρες. Αυτό συμβαίνει επειδή έρχομαι από χαλκό? Πριν ήμουν στην nova

Η Vodafone είναι και ο ιδιοκτήτης της γραμμής ή είναι κάποιος άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeole είπε

Η Vodafone είναι και ο ιδιοκτήτης της γραμμής ή είναι κάποιος άλλος;

Ναι είναι και ο ιδιοκτήτης της γραμμής στην περιοχή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, georgeole said:

Δεν λέει κανείς όχι να δίνετε απόλυτη προτεραιότητα στην εμφάνιση του κτηρίου. Έχω πάντως δύο πραγματάκια να σημειώσω: α) ΑΝ δεχτούν να μην μπει floor box, τότε όλα καλά και β) μέσα στο σπίτι τουλάχιστον θέμα design δεν υφίσταται, με την έννοια ότι ο ΟΤΕ περνάει σε όποιον θέλει διάφανη οπτική ίνα μέχρι το ρούτερ, η οποία, αν δεν ξέρεις πού την έχει περάσει το συνεργείο, ΔΕΝ μπορείς να τη δεις/βρεις.

Καλημέρα. Μα αφού το λέω, ο νεαρός που ήρθε, μετά απο ιάφορα μα και μου, τελικά δέχτηκε να φέρει την ινα στο υπόγειο με τα pach panel. 

Οσον αφορα στην διάφανη ίνα, αυτή θα πρέπει κάπως να κοληθεί, οπότε και αυτή να μην φαίνετε, θα φαίνετε η κόλα της.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

Καλημέρα. Μα αφού το λέω, ο νεαρός που ήρθε, μετά απο ιάφορα μα και μου, τελικά δέχτηκε να φέρει την ινα στο υπόγειο με τα pach panel. 

Οσον αφορα στην διάφανη ίνα, αυτή θα πρέπει κάπως να κοληθεί, οπότε και αυτή να μην φαίνετε, θα φαίνετε η κόλα της.  

Δεν το πρόσεξα, φίλε μου. Ου γαρ έρχεται μόνον το αφιλότιμον... Παρεμπιπτόντως έμαθα και για άλλη μια περίπτωση όπως η δική σας, σε επαγγελματικό χώρο όμως. Και εκεί το συνεργείο δέχτηκε να μεταφέρει την ίνα με το ΟΝΤ όπου είπε ο πελάτης.

Όσο για την κόλλα εννοείται ότι ΔΕΝ φαίνεται. Στην πολυκατοικία μας έβαλαν διάφανη ίνα σε 2 διαμερίσματα και είναι όπως το είπα πριν: ΔΕΝ μπορείς να τη διακρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, georgeole said:

Δεν το πρόσεξα, φίλε μου. Ου γαρ έρχεται μόνον το αφιλότιμον...

Ασε.. Βγάλε τα μακρυά, βάλε τα κοντά, βγάλε τα κοντα, βαλε τα μακρυά... γελούσα μια φορά με τον παππού και την γιαγιά που έψαχνε τα γυαλιά στο κεφάλι της και το παθαίνω τώρα κάθε μέρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. 
Είμαι newbie εδώ πέρα, αλλά έχω απηυδήσει τόσο πολύ με το θέμα των οπτικών ινών (ftth συγκεκριμένα) που δεν ξέρω τι να κάνω.

Πέρα απ'το γεγονός ότι έχω πρήξει την κοσμοτε 1 χρόνο πριν έρθω στο σπίτι που είμαι τώρα, άκρη δεν έχω βγάλει και εξηγώ.

Η περιοχή που έμενα πριν 2,5 περίπου χρόνια ήταν στο caravel στο παγκράτι. Δίπλα εκεί έχει κτίριο ΟΤΕ για όσους γνωρίζουν. Με πήραν το 2019, και μου είπαν "κύριε, ήρθε η οπτική. Έχετε με το sfbb κουπόνι, έκπτωση και τα συναφή. Δεν πληρώνετε καν το συνεργείο που θα κάνει την εγκατάσταση". 

Χαρά εγώ, μέσα σε 1 διμηνο περιπου είχαν γίνει οι συνδέσεις, είχαν μπει τα boxes σε κάθε όροφο. Είχα 100 ftth και ήμουνα καλά.

Μετακομίζω καλλιμάρμαρο μεριά. Ακριβώς πριν 1 χρόνο απο σήμερα βλέπω έργα σκαψίματος απο cosmote, άρχισα να κρυφο-χαίρομαι. Ε, οπτική ακόμα δεν έχω δεί. Δεν την βγάζει πουθενά διαθέσιμη. 

Από γνωστό που έχω στην cosmote, μου είπε πως κάτοικοι της περιοχής και συγκεκριμένα μια υπουργός/ γυναίκα υπουργού (δεν έχω ιδέα και δεν με νοιάζει), έχει προσωπικά βάλει μπλόκο στο όλο θέμα. Δεν ξέρω αν στέκει αυτό, αλλά δεν δύναται εν έτει 2024 να μην έχει ftth ενας απ'τους πιο κεντρικούς τομείς των Αθηνών. 

 

Αυτά, ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου να ηρεμήσω. 😂

Thank you in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/02/2024 at 17:32, Silverage said:

Είδαμε το φως το αληθινό επιτέλους!

speedtestbyOokla.png.66c07451e59e1e985879ce447ad1143f.png

Μεγειές!!!!! 🤩

Το θέμα είναι αν παίζουν άλλοι 20 σαν εσένα, μηνμπούκωσουν τα uplinks...

Καλά, ειλικρινά τώρα, έχουν οι πάροχοι το capacity να σηκώσουν 1Gbps υποδομή?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nkarama είπε

Το θέμα είναι αν παίζουν άλλοι 20 σαν εσένα, μηνμπούκωσουν τα uplinks...

Καλά, ειλικρινά τώρα, έχουν οι πάροχοι το capacity να σηκώσουν 1Gbps υποδομή?

Σίγουρα έχουν τέτοια υποδομή, ξεκινώντας από τα uplink των OLTs (switch) και πίσω. Καθώς όμως ένα GPON interface είναι shared σε 64 ή 128 χρήστες, όσο περισσότεροι έχουν 1GBps πακέτο τόσο πιο πιθανό είναι αυτή τη σπάνια περίπτωση που θα υπάρχει traffic ίσο με το interface limit του GPON να το καταλάβουν οι υπόλοιποι. Αν και πάλι, εφαρμόζοντας QoS μπορεί να μη γίνει αντιληπτό.
Αν όμως χρησιμοποιούν XGPON OLTs τότε φαντάζει αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, jpater said:

Σίγουρα έχουν τέτοια υποδομή, ξεκινώντας από τα uplink των OLTs (switch) και πίσω. Καθώς όμως ένα GPON interface είναι shared σε 64 ή 128 χρήστες, όσο περισσότεροι έχουν 1GBps πακέτο τόσο πιο πιθανό είναι αυτή τη σπάνια περίπτωση που θα υπάρχει traffic ίσο με το interface limit του GPON να το καταλάβουν οι υπόλοιποι. Αν και πάλι, εφαρμόζοντας QoS μπορεί να μη γίνει αντιληπτό.
Αν όμως χρησιμοποιούν XGPON OLTs τότε φαντάζει αδύνατο.

Ευχαριστώ, αλλά δεν μιλάω για το last mile αλλά για το capacity προς τα έξω. Οταν κάνω download/streaming etc δεν μένω μέσα στον πάροχο, αλλά βγαίνω έξω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...