Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fu Manchu είπε

Καλησπέρα και απο μένα

Εχω Nova 24ara και ψήνομαι να πάω σε Fiber 300. Εχω κουτάκι έξω από διαμέρισμα και έχω διαθεσιμότητα συμφωνα με την Νova. Η ερώτησή μου έχει να κάνει πιο πολυ με την καλωδίωση. Λόγω του ότι ρεύμα έχω σε μακρινή απόσταση θα χρειαστεί το καλώδιο να περάσει όλο το σπίτι, κολώνες, πράγμα το οποίο δεν θέλω.

Θα μπορούσαν, εναλλακτικά, να μου τραβήξουν οπτική από την καμπίνα που έχουν στην πυλωτή; Λίγο πιο δίπλα είναι το δωμάτιο από πίσω στον ακάλυπτο και εκεί βολεύει περισσότερο να μπει η γραμμή/router.

Ισως να έχει απαντηθεί αλλά αν γνωρίζει κάποιος αν μπορεί ας κάνει τον κόπο να απαντήσει

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δεν έχω ακούσει να το κάνουν για ΚΑΝΕΝΑΝ αυτό και μάλλον δίκαια. Εκτός αν α) συνεννοηθείς μαζί τους και φυσικά β) πληρώσεις.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Fu Manchu είπε

Καλησπέρα και απο μένα

Εχω Nova 24ara και ψήνομαι να πάω σε Fiber 300. Εχω κουτάκι έξω από διαμέρισμα και έχω διαθεσιμότητα συμφωνα με την Νova. Η ερώτησή μου έχει να κάνει πιο πολυ με την καλωδίωση. Λόγω του ότι ρεύμα έχω σε μακρινή απόσταση θα χρειαστεί το καλώδιο να περάσει όλο το σπίτι, κολώνες, πράγμα το οποίο δεν θέλω.

Θα μπορούσαν, εναλλακτικά, να μου τραβήξουν οπτική από την καμπίνα που έχουν στην πυλωτή; Λίγο πιο δίπλα είναι το δωμάτιο από πίσω στον ακάλυπτο και εκεί βολεύει περισσότερο να μπει η γραμμή/router.

Ισως να έχει απαντηθεί αλλά αν γνωρίζει κάποιος αν μπορεί ας κάνει τον κόπο να απαντήσει

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δεν γίνεται αυτό. Αναγκαστικά παίρνεις απο το floor box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αλλα νεα , σημερα ηρθε το συνεργειο και εσκαψε το πεζοδρομιο για να περασει την σωληνα με το πλαστικο μεσα απο το οποιο θα περασει η οπτικη. Μια χαρα δουλεια εγινε , αλλα χωροταξικα βλεπω να γινεται μαλακια.
 

Spoiler

spacer.png

To εξωτερικο κουτι εκ δεξιων της υδροροης , η σωληνα απο το πεζοδρομιο εξ' αριστερων της υδροροης. :) Απορω πως θα τα συνδεσουν... εναεριως πανω απο την υδροροη ? Ακομψο. Και τα δυο συνεργεια εχουν τα δικια τους. Το κουτι μπηκε πανω στον τοιχο του κτιριου και ο σωληνας απο το πεζοδρομιο σηκωθηκε απο το σημειο που υπηρχε η αναμονη στον δρομο , αναμεσα στα δυο κτιρια... Ειδωμεν τι θα γινει οταν το συνδεσουν.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση σας παρακαλώ.
Το ακίνητο μου αυτή τη στιγμή συνδέεται στο τηλεφωνικό δίκτυο με καλώδιο χαλκού. Στην περιοχή μου γίνονται αυτή τη στιγμή εργασίες εγκατάστασης οπτικής ίνας.
Προσωπικά είμαι καλυμμένος απο τις παροχές που έχω αυτη τη στιγμη στο συμβόλαιό μου (50mbps σε συνδυασμο με ενσυρματο δίκτυο σε ολα τα δωμάτια του σπιτιου) και θα προτιμόυσα να γίνει κανονικά η εγκατάσταση του κεντρικού κατανεμητή του δικτύου οπτικών ινών αλλά να παραμείνω στο τρέχον συμβόλαιό μου χωρις να συνδεθώ ακόμα μέσω οπτικής ίνας.
Όπως μου είπαν από την εταιρεία που κάνει την εγκατάσταση του δικτύου οπτικής ίνας, αν δεν συνδεθώ αυτή τη στιγμή μέσω οπτικής ίνας και αποφασίσω να το κάνω κάποια στιγμή στο μελλον - όταν και θα έχει καταργηθεί το δίκτυο χαλκού - θα χρειαστεί να πληρώσω ενα τέλος υψους €150.
 
Ισχύει αυτό; Απο τη στιγμη που έρχεται η οπτική ίνα στην περιοχή σου είσαι υποχρεωμένος να συνδεθείς αλλιως υπάρχει χρέσωση €150 αν το κάνεις όποτε το αποφασίσεις εσυ στο μέλλον;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό μπορεί να γίνει σε 5 χρόνια από τώρα ή για να το πω καλύτερα δεν μπορεί να γίνει σε λιγότερο από 5 έτη

Σε απασχολεί αυτό? 150 δεν θα είναι μπορεί να είναι και προσφορά

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, loukasst1 είπε
Έχω μια ερώτηση σας παρακαλώ.
Το ακίνητο μου αυτή τη στιγμή συνδέεται στο τηλεφωνικό δίκτυο με καλώδιο χαλκού. Στην περιοχή μου γίνονται αυτή τη στιγμή εργασίες εγκατάστασης οπτικής ίνας.
Προσωπικά είμαι καλυμμένος απο τις παροχές που έχω αυτη τη στιγμη στο συμβόλαιό μου (50mbps σε συνδυασμο με ενσυρματο δίκτυο σε ολα τα δωμάτια του σπιτιου) και θα προτιμόυσα να γίνει κανονικά η εγκατάσταση του κεντρικού κατανεμητή του δικτύου οπτικών ινών αλλά να παραμείνω στο τρέχον συμβόλαιό μου χωρις να συνδεθώ ακόμα μέσω οπτικής ίνας.
Όπως μου είπαν από την εταιρεία που κάνει την εγκατάσταση του δικτύου οπτικής ίνας, αν δεν συνδεθώ αυτή τη στιγμή μέσω οπτικής ίνας και αποφασίσω να το κάνω κάποια στιγμή στο μελλον - όταν και θα έχει καταργηθεί το δίκτυο χαλκού - θα χρειαστεί να πληρώσω ενα τέλος υψους €150.
 
Ισχύει αυτό; Απο τη στιγμη που έρχεται η οπτική ίνα στην περιοχή σου είσαι υποχρεωμένος να συνδεθείς αλλιως υπάρχει χρέσωση €150 αν το κάνεις όποτε το αποφασίσεις εσυ στο μέλλον;

Αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή, αγαπητέ φίλε, δεν είναι το κόστος μετάβασης και σύνδεσης της οπτικής ίνας. Το πιο σημαντικό είναι η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, από το πεζοδρόμιο μέχρι μέσα σε όλο το κτήριο. Αυτή, προς το παρόν τουλάχιστον, είναι ΔΩΡΕΑΝ. Αργότερα όμως, δεν ξέρουμε αν θα ισχύει αυτό. Μιλώντας με συνεργεία μου έλεγαν ότι στο μέλλον το κόστος εγκατάστασης θα το μοιράζονται οι πελάτες και η εταιρεία που έχει το δίκτυο. Καλό θα ήταν λοιπόν να φροντίσετε κάποιος/οι να ζητήσετε να συνδεθείτε, έτσι ώστε να γίνει η εγκατάσταση να ξενοιάσετε από αυτόν τον μπελά. Αν πχ το διπλανό σου διαμέρισμα ζητήσει και πάρει FTTH 300, τότε γίνεται η εγκατάσταση και εσύ, ΑΝ και ΟΤΑΝ το θελήσεις, συνδέεσαι σε οπτική ίνα. Αν εκείνη την εποχή θα υπάρχει ή όχι τέλος, δεν έχει νόημα να το συζητάμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστό κι αυτό. Δε μας είπε αν ειναι μόνος του στην πολυκατοικία ή αν ειναι πχ μονοκατοικία

Πάντως τα 100 θα σου τα δώσουν 25-26 ευρω πιστεύω.

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και δεν διαφωνώ.
Απλά στη δική μου περίπτωση θέλω ιδανικά να αποφύγω για την ώρα τρύπες, καναλάκια κτλ. τη στιγμή που δεν θα μου προσφέρει κάτι η οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, loukasst1 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και δεν διαφωνώ.
Απλά στη δική μου περίπτωση θέλω ιδανικά να αποφύγω για την ώρα τρύπες, καναλάκια κτλ. τη στιγμή που δεν θα μου προσφέρει κάτι η οπτική ίνα.

Πρεπει καποιος στο κτιριο σου να αιτηθει συνδεση με οπτικη ινα. Τοτε θα ξεκινησουν οι εργασιες απο το πεζοδρομιο εως εντος του κτιριου. Ολα αυτα , εφοσον τελειωσουν οι εργασιες στον δρομο , περασει κανα 20ημερο πανω κατω , φανει στο συστημα οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα κλπ.

Απο κει και περα , εφοσον αιτηθει καποιος συνδεση στην οπτικη ινα (στο κτιριο σου) , ερχεται ενα ή δυο συνεργεια και σκαβουν στο σημειο που ειναι η αναμονη της οπτικης , σιδερενιος σωληνας , εξωτερικο κουτι στο κτιριο , σπιραλ εως την εισοδο , μικρη τρυπιτσα , εσωτερικο του κτιριου , καναλακια , κεντρικο κουτι , και καναλακια και δευτερον κουτι σε αυτον που αιτηθηκε την οπτικη. Στα υπολοιπα διαμερισματα δεν τραβιεται καναλι/δευτερον κουτι παρα μονο εφοσον καποια στιγμη αιτηθει καποιος απο τους υπολοιπους συνδεση και ερθει ο αντιστοιχος παροχος να τραβηξει καναλι/τρυπα/δευτερον κουτι/εσωτερικο σπιτιου/κλπ.

Αυτα τα λεω επειδη τα εχω προσφατα στο κτιριο μου. Αναλογως τα συνεργεια και παροχο , ισως υπαρχουν διαφοροποιησεις προφανως. Η δουλεια εγινε απο εργολαβο της cosmote και εγινε πολυ καλη δουλεια. Τρυπες ισα που φαινονται , καναλακια στο χρωμα του τοιχου που ωρες ωρες το χανει το ματι σου κλπ.

Επισης να πω και κατι που πολλοι πιστευουν , οπως οι γονεις μου , αλλα δεν ισχυει. Οι γονεις μου , μου λενε  , ε τζαμπα ειναι ας πουμε στον ΟΤΕ να μας κανει την εγκατασταση. Ναι η εγκατασταση ειναι τζαμπα , αλλα πρεπει να αιτηθεις νεα συμβολαιο , που σημαινει ενδεχομενως νεα ταχυτητα , νεα τιμη και ΣΙΓΟΥΡΑ νεα δεσμευση 24 μηνων. Αν καποιος δεν εχει αναγκη την παραπανω ταχυτητα ή δεν ληγει συντομα το συμβολαιο του ισως να μην τον συμφερει. Ας πουμε οι γονεις μου εχουν 50αρα και δεν εχουν αναγκη παραπανω ταχυτητα. Να πανε παλι σε 50αρα , μεσω οπτικης , νεα δεσμευση 2 ετων μονο και μονο για να γινει η εγκατασταση ? Λιγο μαλακια το κοβω...δεν ξερω... ψηνονται βεβαια , αλλα ακομα δεν εχουν κατανοησει πληρως την φαση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mphxths said:

Να πανε παλι σε 50αρα , μεσω οπτικης , νεα δεσμευση 2 ετων μονο και μονο για να γινει η εγκατασταση ? Λιγο μαλακια το κοβω...δεν ξερω... ψηνονται βεβαια , αλλα ακομα δεν εχουν κατανοησει πληρως την φαση.

Υπάρχει fiber 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, kirileman said:

Υπάρχει fiber 50;

Πανευκολα :) Δες στο παρακατω σκρινσοτ τα διαθεσιμα πακετα για την διευθυνση του σπιτιου μου. Εστιασε στο προτελευταιο ;) 
 

Spoiler

spacer.png

Γυφτια τελειως. Η 50αρα συνηθως αν οχι παντα τερματιζει στον χαλκο. Δεν υπαρχει λογος να την δινεις μεσω οπτικης. Δωσε απο 100 και πανω ρε ΟΤΕ...

ΥΓ : Εκτος και αν προσπαθει να καταργησει τελειως τον χαλκο. Οποτε και 50 να ζητησεις , λογω οτι υπαρχει ηδη οπτικη , θα στο δωσει μεσω αυτης θες δεν θες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, mphxths said:

ΥΓ : Εκτος και αν προσπαθει να καταργησει τελειως τον χαλκο. Οποτε και 50 να ζητησεις , λογω οτι υπαρχει ηδη οπτικη , θα στο δωσει μεσω αυτης θες δεν θες.

Αυτό ακριβώς ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2024 στις 2:03 ΜΜ, Fu Manchu είπε

Καλησπέρα και απο μένα

Εχω Nova 24ara και ψήνομαι να πάω σε Fiber 300. Εχω κουτάκι έξω από διαμέρισμα και έχω διαθεσιμότητα συμφωνα με την Νova. Η ερώτησή μου έχει να κάνει πιο πολυ με την καλωδίωση. Λόγω του ότι ρεύμα έχω σε μακρινή απόσταση θα χρειαστεί το καλώδιο να περάσει όλο το σπίτι, κολώνες, πράγμα το οποίο δεν θέλω.

Θα μπορούσαν, εναλλακτικά, να μου τραβήξουν οπτική από την καμπίνα που έχουν στην πυλωτή; Λίγο πιο δίπλα είναι το δωμάτιο από πίσω στον ακάλυπτο και εκεί βολεύει περισσότερο να μπει η γραμμή/router.

Ισως να έχει απαντηθεί αλλά αν γνωρίζει κάποιος αν μπορεί ας κάνει τον κόπο να απαντήσει

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Περίπου ομοιοπαθής και ψάχνω αν υπάρχει άλλος τρόπος για να φτάσει σε άλλο σημείο από εκεί που βολεύτηκαν οι "επαγγελματίες" και πέταξαν το floor box! Αλλά τώρα μιλάμε για Nova, σοβαρά πράγματα, όχι αστείες δουλειές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει 50 αρι που ειναι VDSL στον ΟΤΕ.Αν παρεις τηλ πιθανων θα σου πουνε οτι δεν ειναι διαθεσιμο η ειναι τελικα VDSL.Το ειχα προσωρινά κατα την μεταβαση σε οπτικη.Αν θες FTTH βάζεις οτι ταχυτητα ειναι διαθεσιμη αναλογα με τις αναγκες σου και  το τι θες να πληρωσεις.Κανε τωρα την εγκατασταση που ειναι δωρεαν.

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Ας πουμε οι γονεις μου εχουν 50αρα και δεν εχουν αναγκη παραπανω ταχυτητα. Να πανε παλι σε 50αρα , μεσω οπτικης , νεα δεσμευση 2 ετων μονο και μονο για να γινει η εγκατασταση ? Λιγο μαλακια το κοβω...δεν ξερω... ψηνονται βεβαια , αλλα ακομα δεν εχουν κατανοησει πληρως την φαση.

 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2024 στις 10:40 ΠΜ, babis9007 είπε

Γεια στο φορουμ, εμένα μου πέρασαν την οπτική ίνα στο χώρο μου όμως ο μάστορας δεν μου έκανε καλή δουλειά. Η οπτική ίνα που πηγαίνει στο μπριζάκι είναι κολλημένη στραβά και δεν μπορώ να την καλύψω με κάτι. Σκέφτομαι μήπως την ξεκολλήσω σιγά σιγά με κάποιο πιστολάκι για τα μαλλιά για να ζεσταθεί η σιλικόνη και να βγει εύκολα. Το έχει επιχειρήσει μήπως κανείς αυτό και μπορεί να βοηθήσει?

Δείτε αυτό το βίντεο και θα καταλάβετε πως υπάρχουν πολύ χειρότερες εγκαταστάσεις τελικά!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...