Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απόφαση είναι δική σου, βάσει των επιλογών:

  1. Φέρνεις την ίνα εξωτερικά κατευθείαν στο δωμάτιο που είναι ο Router.
  2. Φέρνεις την ίνα εσωτερικά (μέσω άλλων δωματίων) από την είσοδο στο δωμάτιο που είναι ο Router.
  3. Έρχεται η ίνα στην είσοδο και κάνεις χρήση της υπάρχουσας πρίζας δικτύου για να συνδεθεί με τον Router (προϋπόθεση να μπει ξεχωριστό ΟΝΤ).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Η απόφαση είναι δική σου, βάσει των επιλογών:

  1. Φέρνεις την ίνα εξωτερικά κατευθείαν στο δωμάτιο που είναι ο Router.
  2. Φέρνεις την ίνα εσωτερικά (μέσω άλλων δωματίων) από την είσοδο στο δωμάτιο που είναι ο Router.
  3. Έρχεται η ίνα στην είσοδο και κάνεις χρήση της υπάρχουσας πρίζας δικτύου για να συνδεθεί με τον Router (προϋπόθεση να μπει ξεχωριστό ΟΝΤ).

Δύο ερωτήσεις.

1)η ιδανική περίπτωση όπου είναι να τρυπήσουν 2 τοίχους να διασχίσει η ίνα σε ευθεία 3 δωμάτια, είναι εφικτό απτό συνεργείο του ΟΤΕ; Ή είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Υπάρχει κάποιος κανόνας για το τι προβλέπεται να κάνουν; Μέχρι πιο όριο δηλαδή.

2)αν τελικά καταφύγω στο 3. Και μου βάλουν την ίνα στο πρώτο δωματιο απτό δρόμο και εκεί συνδεθει το ΟΝΤ με τη πρίζα δικτύου  η οποία επικοινωνει με το ρούτερ μου, υπαρχει κάποιο μειονέκτημα σε αυτό;  Επίσης ,επειδή στη πρίζα εκεί έχω switch υπάρχει πρόβλημα αν το ΟΝΤ συνδεθεί στο switch αντί για τη πρίζα;

Χιλιοευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχουν υποχρέωση να την τερματίσουν στην είσοδο του σπιτιού. Από εκεί και πέρα είναι στην διακριτική ευχέρεια του συνεργείου του εργολάβου (με τον οποίο έχει σύμβαση ο ΟΤΕ, διότι δεν έχει δικά του συνεργεία) αν έχουν την διάθεση και τον χρόνο να την τερματίσουν εκεί που θέλεις. Συχνά το κάνουν αλλά σε μικρές αποστάσεις. Όταν μετο καλό έρθουν, τους ρωτάς και βλέπεις.

2. Κανονικά βάζοντας το ΟΝΤ στην πρίζα, δεν μπορείς να έχεις άλλη συσκευή. Με χρήση switch γίνεται αλλά θα πρέπει και στην πλευρά που τερματίζει το καλώδιο να μπει κι εκεί switch πριν τον Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jkoukos είπε

1. Έχουν υποχρέωση να την τερματίσουν στην είσοδο του σπιτιού. Από εκεί και πέρα είναι στην διακριτική ευχέρεια του συνεργείου του εργολάβου (με τον οποίο έχει σύμβαση ο ΟΤΕ, διότι δεν έχει δικά του συνεργεία) αν έχουν την διάθεση και τον χρόνο να την τερματίσουν εκεί που θέλεις. Συχνά το κάνουν αλλά σε μικρές αποστάσεις. Όταν μετο καλό έρθουν, τους ρωτάς και βλέπεις.

2. Κανονικά βάζοντας το ΟΝΤ στην πρίζα, δεν μπορείς να έχεις άλλη συσκευή. Με χρήση switch γίνεται αλλά θα πρέπει και στην πλευρά που τερματίζει το καλώδιο να μπει κι εκεί switch πριν τον Router.

2. Το ρούτερ μου έχει patch panel και switch. 

Όποτε για να μιλήσουμε συγκεκριμένα....

Αν γίνει αυτή η λύση και μου τερματίσουν στο παιδικό δωμάτιο όπου είναι το πρωτο δωμάτιο του σπιτιού απτό δρόμο. Μπαίνει το ΌΝΤ εκεί σε switch το οποίο switch είναι σε πρίζα δικτύου.

Πάμε τώρα στο δωμάτιο που είναι το ρούτερ... Το καλώδιο στο οποίο καταλήγει η πριζα απτό παιδικό δωματιο ,όπου είναι το switch me to ONT, φτάνει στο patch panel μου. Μετά απτό patch panel θα συνδεθεί καλωδιακι με switch και από εκεί στο ρούτερ.

Αυτή είναι η διαδικασία για να δουλέψουν όλα;;

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, με ένα τελευταίο βήμα. Θα συνδέσεις μία θύρα LAN του Router με μία του switch που είναι στον ίδιο χώρο. Μόνο με αυτό το καλώδιο θα έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο όλες οι άλλες πρίζες. Δηλαδή ο Router θα συνδεθεί με το δεύτερο Switch με δύο καλώδια δικτύου, ένα από WAN θύρα του και το άλλο από μία LAN.

  • ONT --> Switch1 --> πρίζα --> Patch Panel --> Switch2 --> WAN θύρα Router. Αυτά για να συνδεθεί στο Internet ο Router.
  • LAN θύρα Router --> Switch2, για να αποκτήσουν πρόσβαση όλες οι ενσύρματες συσκευές του σπιτιού.

Ένα ερώτημα καθώς έχει αναφερθεί πριν αλλά δεν έγραψες σχετικά.

Από την στιγμή που είναι μονοκατοικία, δεν μπορεί να έρθει η ίνα κατευθείαν στον χώρο που είναι τώρα ο Router, από τον εξωτερικό χώρο; Δηλαδή αντί να μπει στο πρώτο δωμάτιο, να έρθει περιμετρικά του τοίχου μέχρι το άλλο. Αυτή είναι η βέλτιστη επιλογή αν υπάρχει δυνατότητα.

 

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Ναι, με ένα τελευταίο βήμα. Θα συνδέσεις μία θύρα LAN του Router με μία του switch που είναι στον ίδιο χώρο. Μόνο με αυτό το καλώδιο θα έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο όλες οι άλλες πρίζες. Δηλαδή ο Router θα συνδεθεί με το δεύτερο Switch με δύο καλώδια δικτύου, ένα από WAN θύρα του και το άλλο από μία LAN.

  • ONT --> Switch1 --> πρίζα --> Patch Panel --> Switch2 --> WAN θύρα Router. Αυτά για να συνδεθεί στο Internet ο Router.
  • LAN θύρα Router --> Switch2, για να αποκτήσουν πρόσβαση όλες οι ενσύρματες συσκευές του σπιτιού.

Ένα ερώτημα καθώς έχει αναφερθεί πριν αλλά δεν έγραψες σχετικά.

Από την στιγμή που είναι μονοκατοικία, δεν μπορεί να έρθει η ίνα κατευθείαν στον χώρο που είναι τώρα ο Router, από τον εξωτερικό χώρο; Δηλαδή αντί να μπει στο πρώτο δωμάτιο, να έρθει περιμετρικά του τοίχου μέχρι το άλλο. Αυτή είναι η βέλτιστη επιλογή αν υπάρχει δυνατότητα.

 

Γίνεται αυτό που λες αλλά η απόσταση περιμετρικά εξωτερικά είναι πολύ μεγάλη δε θα τους πειράζει αυτό ; Από την άλλη πλευρά του σπιτιού δηλαδή είναι η αυλή μου και εκεί σαυτη την πλευρά είναι και το δωμάτιο που είναι τα ρούτερ κτλ. Αλλά η απόσταση περιμετρικά είναι μεγαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους το ζητάς όταν έλθουν. Εκ των προτέρων δεν είναι σίγουρο τίποτα. Βασικά θεωρώ ότι είναι ευκολότερο από το να περάσουν εσωτερικά την ίνα μετά από 3 δωμάτια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σκαψανε ο ΟΤΕ χθες σπίτι μου και έξω απτό σπίτι μου έχει αυτά τα καλωδιακια που πετάνε που έβαλα στη φωτό από κάτω.γιστι είναι αυτά συγκεκριμένα έξω απτό σπίτι μου κ όχι κάπου αλλού όσο βλέπω στο δρόμο;

Ξέρετε πόσο καιρό κάνει ο ΟΤΕ να μου συνδέσει στο σπίτι την οπτική μετά το σκαψίμο;

 

Screenshot_20240418_215916.jpg.0b0b9ccfa98f549821d728abc8998150.jpg

 

Μη μου πείτε ότι δε ξέρει κανείς;; 😜

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε μένα 3 βδομάδες μετά την αίτηση, φίλος μου έχει φτάσει 2 μήνες.

ok ευχαριστω πολυ.

γιατι εχουν αφησει αυτη την αναμονη που εβαλα στη φωτο μονο εξω απτο σπιτι μου και οχι πουθενα αλλου στην οδο?ξερει κανεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Hamurabi said:

ok ευχαριστω πολυ.

γιατι εχουν αφησει αυτη την αναμονη που εβαλα στη φωτο μονο εξω απτο σπιτι μου και οχι πουθενα αλλου στην οδο?ξερει κανεις?

 

Ίσως επειδή έχεις κάνει αίτηση ενώ άλλοι όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Ίσως επειδή έχεις κάνει αίτηση ενώ άλλοι όχι?

Έκανα αίτηση αλλά μου λέγανε ότι δεν έχω ακόμα δυνατότητα γιστι δεν είχαν περαστεί ίνες όποτε μου την απέρριπταν.

Τι να πω θα δείξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Βασικά καλύτερα να τερματίσει η ίνα εκεί που πρέπει.ισως αν τους δώσω και κάνα δωράκι να δεχτούν τι να πω.

Αν θέλετε να πάει απ´ έξω περιμετρικά, γίνεται. Απλά λογικά όχι εκείνη την ημέρα που θα έρθουνε. Διότι εκείνη την ημέρα θα κάνουν εκτίμηση πόσο χρόνο θα χρειαστούν, πόσα μέτρα σπιράλ, και πόσα άτομα (συνήθως γίνεται με διπλό συνεργείο και παίρνει περίπου από 2 ώρες εώς και 5 ώρες ανάλογα την δυσκολία). Το λέω διότι συνήθως έρχεται ένας τεχνικός μόνος του ή αν έρθουν 2 μαζί μπορεί να έχουν το επόμενο ραντεβού 1 ώρα μετά και η δικιά σας εγκατάσταση να θέλει 3 ώρες οπότε λογικά θα σας ζητήσουν να προχωρήσετε σε επαναπρογραμματισμό ραντεβού με διπλό συνεργείο (2 τεχνικών) για κάποια άλλη μέρα.

Κατα την γνωμη μου καλύτερα να γίνει η όδευση εξωτερικά με σπιράλ πάρα να γίνουν 3-4 τρύπες μέσα στο σπίτι και να περάσει η ίνα απο 3 δωμάτια.

Και κάτι άλλο που μόλις μου ήρθε στο μυαλό είναι πως θα μπορούσατε να καλέσετε έναν ηλεκτρολόγο και να σας περάσει όλο το σπιράλ περιμετρικά και να αφήσει μέσα στο σπιράλ έναν οδηγό και όταν έρθει ο τεχνικός για να περάσει την ίνα, να υπάρχει ήδη η υποδομή έτοιμη και απλά να περάσει την ίνα μέσα στο σπιράλ. 

Επεξ/σία από TravaoZoria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, TravaoZoria είπε

Αν θέλετε να πάει απ´ έξω περιμετρικά, γίνεται. Απλά λογικά όχι εκείνη την ημέρα που θα έρθουνε. Διότι εκείνη την ημέρα θα κάνουν εκτίμηση πόσο χρόνο θα χρειαστούν, πόσα μέτρα σπιράλ, και πόσα άτομα (συνήθως γίνεται με διπλό συνεργείο και παίρνει περίπου από 2 ώρες εώς και 5 ώρες ανάλογα την δυσκολία). Το λέω διότι συνήθως έρχεται ένας τεχνικός μόνος του ή αν έρθουν 2 μαζί μπορεί να έχουν το επόμενο ραντεβού 1 ώρα μετά και η δικιά σας εγκατάσταση να θέλει 3 ώρες οπότε λογικά θα σας ζητήσουν να προχωρήσετε σε επαναπρογραμματισμό ραντεβού με διπλό συνεργείο (2 τεχνικών) για κάποια άλλη μέρα.

Κατα την γνωμη μου καλύτερα να γίνει η όδευση εξωτερικά με σπιράλ πάρα να γίνουν 3-4 τρύπες μέσα στο σπίτι και να περάσει η ίνα απο 3 δωμάτια.

Και κάτι άλλο που μόλις μου ήρθε στο μυαλό είναι πως θα μπορούσατε να καλέσετε έναν ηλεκτρολόγο και να σας περάσει όλο το σπιράλ περιμετρικά και να αφήσει μέσα στο σπιράλ έναν οδηγό και όταν έρθει ο τεχνικός για να περάσει την ίνα, να υπάρχει ήδη η υποδομή έτοιμη και απλά να περάσει την ίνα μέσα στο σπιράλ. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .μια ερωτηση μόνο...όταν έρθει η ίνα γύρω γύρω. ,θα κάνω μια τρύπα στον τοίχο μου να μπει μέσα..μετά θα βάλουν αυτοί στην εσωτερική πλευρά του τοίχου κάποιο πριζάκι;όπου θα τερματίζει ι ίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...