Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, TravaoZoria είπε

Την τρύπα θα την κάνει το συνεργείο ή ο ηλεκτρολόγος. Όχι εσείς απαραίτητα.

Ανάλογα την ίνα (ίνα της Νόβα ή του ΟΤΕ, θέλει άλλη διάμετρο η τρύπα για να περάσει η ίνα μέσα). Μετά αφού μπεί μέσα, θα βάλουνε ένα πριζάκι οπτικης ίνας και εκει μεσα θα τερματίζει η ινα που έρχεται απο έξω. Εκει μεσα επίσης θα ξεκινάει μια νεα ίνα που θα πηγαίνει στο ΟΝΤ. Κάποτε η εξωτερική ινα πηγαινε απευθειας στο ρούτερ (στους πελάτες της Νοβα) αλλά όπως τραβαγε ο πελατης την ινα για να δει τον κωδικο του wifi κατω απο το ρουτερ, ξηλωνε και την ινα με αποτελεσμα μετα να μην ειχε ο πελατης υπηρεσιες. Οποτε πλεον μπαινει το πριζακι και απο το πριζακι φευγει άλλο καλωδιο ινας το οποιο ειναι ή ενάμιση ή δύο μέτρα και αν το χαλάσει ο πελάτης, κοστίζει 3€ στο διαδύκτιο ή 5-6€ στον Γερμανό και μπορεί και ο ίδιος ο πελάτης να την αλλάξει χωρίς να χρειαστεί αλλαγή η εξωτερικη ίνα! Το πριζάκι αυτο οι τεχνικοι το λένε ΟΤΟ. 
 

Υπάρχουν διάφορα πριζάκια ΟΤΟ. Της Νόβα, του ΟΤΕ 

Παιδιά το ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ έχει 2.5gbps? Επειδή αναβαθμίζω σιγά σιγά τα πάντα στο σπίτι μου από 1gbit σε 2.5.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
46 minutes ago, Hamurabi said:

Παιδιά το ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ έχει 2.5gbps? Επειδή αναβαθμίζω σιγά σιγά τα πάντα στο σπίτι μου από 1gbit σε 2.5.

Ευχαριστώ 

Ναι υποστηρίζει η μια LAN του, αλλά το δίνουν μονο στην 1000αρα. 

FRITZ!Box 5530 Fiber - AVM Greece

Το πόσο θα συνεχίσουν να το δίνουν άλλου παπά ευαγγέλιο, έχει θεματάκια σταθερότητας/θερμοκρασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Ναι υποστηρίζει η μια LAN του, αλλά το δίνουν μονο στην 1000αρα. 

FRITZ!Box 5530 Fiber - AVM Greece

Το πόσο θα συνεχίσουν να το δίνουν άλλου παπά ευαγγέλιο, έχει θεματάκια σταθερότητας/θερμοκρασιών.

1000αρα έχω παραγγείλει κ εγώ.

Υπάρχει κάποια καλή λύση για ρούτερ να αγόραζα δικό μου; Δεν έχω όρεξη για αποσυνδέσεις και προβλήματα με το ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Hamurabi said:

1000αρα έχω παραγγείλει κ εγώ.

Υπάρχει κάποια καλή λύση για ρούτερ να αγόραζα δικό μου; Δεν έχω όρεξη για αποσυνδέσεις και προβλήματα με το ρουτερ

Με τηλεφωνία δεν νομίζω, καλύτερα όμως άνοιξε νέο topic στα Routers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμενα ειχε περασει την οπτικη η Cosmote συριζα στην κασα της ξυλινης πορτας.

Οταν ηταν να βαλω πορτα ασφαλειας επρεπε να την αφαιρεσω τελειως (μου το πε και ο πορτας), γιατι σιγουρα θα κοβοταν. Αλλα δεν περνουσε απο την τρυπα αναποδα να βγει (ειχε γινει μικρη τρυπα και ο τεχνικος την κολλησε μεσα στο σπιτι).

https://www.skroutz.gr/s/38456260/Goobay-Kalodio-Optikis-Inas-SC-APC-3m-Leyko-59596.html?product_id=130384974&sponsored=listing

Αυτο που εκανα ηταν να κοψω και να βγαλω το καπακι (το κομματι  το πρασινο που παει μεσα εξω) ελαφρα με ενα κοπιδι δεξια και αριστερα, την εβγαλα ολη την ινα εξω απο την τρυπα,

ηρθαν εβαλαν την πορτα ασφαλειας, και οταν ηταν να βαλουν τα εξωτερικα πλαινα  καπακια της πορτας ασφαλειας την περασαμε μαζι μεσα απο την τρυπα και εσωτερικα απο τα καπακια, και επειτα ξανακολλησα το καπακι το πρασινο και ολα οκ.

Αλλιως θα επρεπε να φωναξω τεχνικο να την ξαναπερασει απο αλλη τρυπα...

Το καλο ηταν κρυφτηκε και η ινα απο μεσα, για πριν ηταν σε καναλι καθετο διπλα στην πορτα...

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2024 στις 1:52 ΜΜ, jkoukos είπε

Η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορούμε να πιάσουμε σε ένα Gigabit δίκτυο είναι ~948Mbps, οπότε αυτά που πιάνεις είναι άριστα.

Για να πιάσουμε ακριβώς τα 1000Mbps απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο εξοπλισμός μας να υποστηρίζει θύρες δικτύου τουλάχιστον 2,5Gbps.

Τα ΟΝΤ που δίνουν, όπως και τα Router αλλά και η πλειοψηφία των συσκευών του εμπορίου. καθώς και οι κάρτες δικτύου των διαφόρων συσκευών, υποστηρίζουν απλό Gigabit. Οι δικές σου τι δυνατότητες έχουν;

Με αφορμή αυτό... Γνωρίζουμε αν δίνει κάποια εταιρεία εξοπλισμό στα 2.5 gigabit; Η cosmote ξέρω ότι δίνει ένα fritz που έχει μια θύρα lan 2.5g. Το ONT τους όμως δε ξέρω τι υποστηρίζει. Το εσωτερικό μου δίκτυο είναι gigabit αλλά κάνω μεταφορές αρχείων μεταξύ δύο υπολογιστών που έχουν lan 2.5. Δεν είναι ότι καίγομαι να το αλλάξω μιας και θέλω αλλαγή καλωδίων (έχω 5e τώρα) αλλά και switch. Είναι κάμποσο το κόστος. Αλλά αν είναι να το κάνω, να επωφεληθώ και από τα επιπλέον της gigabit σύνδεσης πέρα από τα 948. Τώρα έχω 100 vdsl Vodafone αλλά θα βάλω gigabit σύντομα. Επίσης, σαν εγκατάσταση έχει έρθει μέχρι τον όροφο μου. (cosmote ιδιοκτήτης). Αυτό σημαίνει ότι μόλις κάνω την αίτηση, θα ενεργοποιηθεί άμεσα; Και κάτι τελευταίο. Έχω ακούσει ότι θα εγκριθεί κουπόνι gigabit voucher. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες;  Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, dj_takis said:

Ξέρει κανείς λεπτομέρειες;

Μόνο η Cosmote. 

Όπως είπες έχει μια LAN στα 2.5Gbps κι η θύρα που κουμπώνει η οπτική πάνω επίσης 2.5Gbps.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη αλλά έχει γίνει ενα μπέρδεμα. Από νοβα μας ειπαν οτι δεν χρειάζονται πλέον τρύπες για να φερουν οπτική μέσα στο σπίτι, ισχύει ή ήταν παπαντζα για να πουλήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινός νους χρειάζεται. Με ποιον μαγικό τρόπο θα έρθει μέσα στο σπίτι η ίνα, αν δεν υπάρχει ήδη κατάλληλη υποδομή όδευσης; Δεν θα χρειασθεί να ανοιχθεί κάπου τουλάχιστον μία τρύπα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dj_takis είπε

Τώρα έχω 100 vdsl Vodafone αλλά θα βάλω gigabit σύντομα. Επίσης, σαν εγκατάσταση έχει έρθει μέχρι τον όροφο μου. (cosmote ιδιοκτήτης). Αυτό σημαίνει ότι μόλις κάνω την αίτηση, θα ενεργοποιηθεί άμεσα; 

Εδω παρακαλαμε μηνες εμεις  με ιδιες υποδομες αν καταφέρεις εσυ να κανεις αμεσα τη διαδικασία πες μας τον τροπο😅

Περα απο την πλακα κανονικα δεν θα πρέπει να παρει μηνα η διαδικασία. Οπως και εσυ ετσι και εγω με υπαρχουσα υποδομη στο κτηριο χωρις οπτικη στο διαμέρισμα με νέα αίτηση απο 18/4 (ακυρωσα την πρωτη ενω εγω εκανα την εγκατάσταση στην πολυκατοικία αλλα το γαμησαν το θεμα στην cosmote) βλεπω μου γραφει 25/4 παραδοση εξοπλισμου και ταυτόχρονα λεει οτι πρέπει να γινει ελεγχος της οπτικης ινας και αυτοψια του κτηριου απο εργολαβο (ενω το βλέπουν ενεργοποιημενο στο συστημα) τι στιγμη που ξαναλεω εχει υποδομη ενεργοποιημένη το κτηριο και το εχω πει πολλάκις σ αυτους για να γινει αμεσα και με αλλον πελάτη ενεργοποιημένο στην cosmote ως εκ θαύματος μεσα σε 2,5 βδομάδες χάρις εμένα! 😵‍💫 Και εγω ακομα περιμένω να δω ποτε θα δω gigabit στο σπιτι μου απο τον Γεναρη και έρχεται Πάσχα που ολα θα ναι πίσω και εγω θα σουβλιζω αρνακι🤣

Επεξ/σία από s_mduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s_mduck είπε

Εδω παρακαλαμε μηνες εμεις  με ιδιες υποδομες αν καταφέρεις εσυ να κανεις αμεσα τη διαδικασία πες μας τον τροπο😅

Περα απο την πλακα κανονικα δεν θα πρέπει να παρει μηνα η διαδικασία. Οπως και εσυ ετσι και εγω με υπαρχουσα υποδομη στο κτηριο χωρις οπτικη στο διαμέρισμα με νέα αίτηση απο 18/4 (ακυρωσα την πρωτη ενω εγω εκανα την εγκατάσταση στην πολυκατοικία αλλα το γαμησαν το θεμα στην cosmote) βλεπω μου γραφει 25/4 παραδοση εξοπλισμου και ταυτόχρονα λεει οτι πρέπει να γινει ελεγχος της οπτικης ινας και αυτοψια του κτηριου απο εργολαβο (ενω το βλέπουν ενεργοποιημενο στο συστημα) τι στιγμη που ξαναλεω εχει υποδομη ενεργοποιημένη το κτηριο και το εχω πει πολλάκις σ αυτους για να γινει αμεσα και με αλλον πελάτη ενεργοποιημένο στην cosmote ως εκ θαύματος μεσα σε 2,5 βδομάδες χάρις εμένα! 😵‍💫 Και εγω ακομα περιμένω να δω ποτε θα δω gigabit στο σπιτι μου απο τον Γεναρη και έρχεται Πάσχα που ολα θα ναι πίσω και εγω θα σουβλιζω αρνακι🤣

Μ' απογοητεύεις... Αλλά είναι η πικρή αλήθεια. Τι να πω. Μακάρι να ξεμπερδεύεις σύντομα κι εσύ, αλλά να μην έχω τα ίδια κι εγώ όταν αρχίσει η διαδικασία. Αθήνα κι εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Μ' απογοητεύεις... Αλλά είναι η πικρή αλήθεια. Τι να πω. Μακάρι να ξεμπερδεύεις σύντομα κι εσύ, αλλά να μην έχω τα ίδια κι εγώ όταν αρχίσει η διαδικασία. Αθήνα κι εσύ;

Ναι Αθηνα. Δεν ξερω τι εχουν αλεργεια και κολλαει ετσι το πράγμα τι να πω. Ακομα θα περιμενω για τη δευτερη αιτηση αλλα και εκει μέχρι ενα αλφα χρονικο διαστημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone vdsl και σε έναν μήνα πρόκειται να μετακομίσω. 

Εκεί που θα πάω έχει περάσει έξω από την πολυκατοικία οπτική ίνα αλλά δεν έχει έρθει μέσα ακόμα.

Εμένα με ενδιαφέρει FTTH. Έχω δει το smart readiness. Αξίζει να ασχοληθώ με αυτό ή να πάω μέσω Vodafone; Στην περίπτωση του smart readiness που θα ξέρω ποιος εγκατάστασης είναι καλός;

Επίσης στην Voda μου είπαν ότι η μεταφορά της γραμμής κοστίζει 50 ευρώ. Ξέρει κανείς αν με ftth τα γλυτώνω;

 

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...