Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Hamurabi είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .μια ερωτηση μόνο...όταν έρθει η ίνα γύρω γύρω. ,θα κάνω μια τρύπα στον τοίχο μου να μπει μέσα..μετά θα βάλουν αυτοί στην εσωτερική πλευρά του τοίχου κάποιο πριζάκι;όπου θα τερματίζει ι ίνα;

Την τρύπα θα την κάνει το συνεργείο ή ο ηλεκτρολόγος. Όχι εσείς απαραίτητα.

Ανάλογα την ίνα (ίνα της Νόβα ή του ΟΤΕ, θέλει άλλη διάμετρο η τρύπα για να περάσει η ίνα μέσα). Μετά αφού μπεί μέσα, θα βάλουνε ένα πριζάκι οπτικης ίνας και εκει μεσα θα τερματίζει η ινα που έρχεται απο έξω. Εκει μεσα επίσης θα ξεκινάει μια νεα ίνα που θα πηγαίνει στο ΟΝΤ. Κάποτε η εξωτερική ινα πηγαινε απευθειας στο ρούτερ (στους πελάτες της Νοβα) αλλά όπως τραβαγε ο πελατης την ινα για να δει τον κωδικο του wifi κατω απο το ρουτερ, ξηλωνε και την ινα με αποτελεσμα μετα να μην ειχε ο πελατης υπηρεσιες. Οποτε πλεον μπαινει το πριζακι και απο το πριζακι φευγει άλλο καλωδιο ινας το οποιο ειναι ή ενάμιση ή δύο μέτρα και αν το χαλάσει ο πελάτης, κοστίζει 3€ στο διαδύκτιο ή 5-6€ στον Γερμανό και μπορεί και ο ίδιος ο πελάτης να την αλλάξει χωρίς να χρειαστεί αλλαγή η εξωτερικη ίνα! Το πριζάκι αυτο οι τεχνικοι το λένε ΟΤΟ. 
 

Υπάρχουν διάφορα πριζάκια ΟΤΟ. Της Νόβα, του ΟΤΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, TravaoZoria είπε

Την τρύπα θα την κάνει το συνεργείο ή ο ηλεκτρολόγος. Όχι εσείς απαραίτητα.

Ανάλογα την ίνα (ίνα της Νόβα ή του ΟΤΕ, θέλει άλλη διάμετρο η τρύπα για να περάσει η ίνα μέσα). Μετά αφού μπεί μέσα, θα βάλουνε ένα πριζάκι οπτικης ίνας και εκει μεσα θα τερματίζει η ινα που έρχεται απο έξω. Εκει μεσα επίσης θα ξεκινάει μια νεα ίνα που θα πηγαίνει στο ΟΝΤ. Κάποτε η εξωτερική ινα πηγαινε απευθειας στο ρούτερ (στους πελάτες της Νοβα) αλλά όπως τραβαγε ο πελατης την ινα για να δει τον κωδικο του wifi κατω απο το ρουτερ, ξηλωνε και την ινα με αποτελεσμα μετα να μην ειχε ο πελατης υπηρεσιες. Οποτε πλεον μπαινει το πριζακι και απο το πριζακι φευγει άλλο καλωδιο ινας το οποιο ειναι ή ενάμιση ή δύο μέτρα και αν το χαλάσει ο πελάτης, κοστίζει 3€ στο διαδύκτιο ή 5-6€ στον Γερμανό και μπορεί και ο ίδιος ο πελάτης να την αλλάξει χωρίς να χρειαστεί αλλαγή η εξωτερικη ίνα! Το πριζάκι αυτο οι τεχνικοι το λένε ΟΤΟ. 
 

Υπάρχουν διάφορα πριζάκια ΟΤΟ. Της Νόβα, του ΟΤΕ 

Ξέρουμε τι διάμετρο έχει η ίνα του ΟΤΕ γιατι έχω ήδη μια τρύπα για cat6 καλώδιο καθώς και κάποια κανάλια για να δω αν χωράει εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hamurabi είπε

Ξέρουμε τι διάμετρο έχει η ίνα του ΟΤΕ γιατι έχω ήδη μια τρύπα για cat6 καλώδιο καθώς και κάποια κανάλια για να δω αν χωράει εκεί;

Νομίζω για ΟΤΕ τρυπάνε με 10άρι τρυπάνι για να μπει η ινα μεσα στην τρυπα. Η ινα ειναι παρα πολυ λεπτη, η ακρη της που εχει τον κονεκτορα ειναι πιο παχιά γι αυτο τρυπανε με 10αρα αρίδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μας πρώτα πέρασαν την ίνα και μετά κόλλησε με το μηχάνημα ο τεχνικός τον κονέκτορα σε αυτήν. Το ίδιο έγινε απ' όλα τα συνεργεία είτε Vodafone είτε Cosmote σε όσα διαμερίσματα έκαναν την σύνδεση.

Το τρυπάνι στο δικό μου διαμέρισμα ήταν 5άρι, φαντάζομαι αντίστοιχα και στους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Σε μας πρώτα πέρασαν την ίνα και μετά κόλλησε με το μηχάνημα ο τεχνικός τον κονέκτορα σε αυτήν. Το ίδιο έγινε απ' όλα τα συνεργεία είτε Vodafone είτε Cosmote σε όσα διαμερίσματα έκαναν την σύνδεση.

Συγνώμη για να καταλάβω

μέσα από τα κανάλια του τοίχου
περνάνε ίνα σκέτη
και στο μπουάτ που θα την βγάλουν από το κανάλι, έρχονται μετά και κολλάνε τον κονέκτορα

ή περνάνε μέσα από το κανάλι του τοίχου
και την ίνα και τον κονέκτορα που τον έχουν κολλήσει από πριν πάνω της;

Συγνώμη δηλαδή αν ξέρει κάποιος
γιατί στη δεύτερη περίπτωση πόσο διατομή επιτέλους να έχει το κανάλι
για να τη χωρ'αει και την ίνα και τον κονέκτορα;
Να θέλουμε να σκάψουμε τους τοίχους μας μια και καλή,
να κάνουμε την προεγκατάσταση για μελλοντική οπτική
και στο τέλος να μη χωράει ο κονέκτορας...

Πραγματικά τώρα
πόσο διατομή θα λέγατε ότι είναι ασφαλές να έχει το κανάλι για οπτική;

8 ώρες πριν, TravaoZoria είπε

Και κάτι άλλο που μόλις μου ήρθε στο μυαλό είναι πως θα μπορούσατε να καλέσετε έναν ηλεκτρολόγο και να σας περάσει όλο το σπιράλ περιμετρικά και να αφήσει μέσα στο σπιράλ έναν οδηγό και όταν έρθει ο τεχνικός για να περάσει την ίνα, να υπάρχει ήδη η υποδομή έτοιμη και απλά να περάσει την ίνα μέσα στο σπιράλ. 

Αυτό με τον οδηγό στο σπιράλ είναι απαραίτητο;
Δηλαδή ατσαλίνα δεν παίζει να κάνουν τη δουλειά χωρίς οδηγό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Jimis202 είπε

Συγνώμη για να καταλάβω

μέσα από τα κανάλια του τοίχου
περνάνε ίνα σκέτη
και στο μπουάτ που θα την βγάλουν από το κανάλι, έρχονται μετά και κολλάνε τον κονέκτορα

ή περνάνε μέσα από το κανάλι του τοίχου
και την ίνα και τον κονέκτορα που τον έχουν κολλήσει από πριν πάνω της;

Συγνώμη δηλαδή αν ξέρει κάποιος
γιατί στη δεύτερη περίπτωση πόσο διατομή επιτέλους να έχει το κανάλι
για να τη χωρ'αει και την ίνα και τον κονέκτορα;
Να θέλουμε να σκάψουμε τους τοίχους μας μια και καλή,
να κάνουμε την προεγκατάσταση για μελλοντική οπτική
και στο τέλος να μη χωράει ο κονέκτορας...

Πραγματικά τώρα
πόσο διατομή θα λέγατε ότι είναι ασφαλές να έχει το κανάλι για οπτική;

Αυτό με τον οδηγό στο σπιράλ είναι απαραίτητο;
Δηλαδή ατσαλίνα δεν παίζει να κάνουν τη δουλειά χωρίς οδηγό;

 

Υπάρχουν ίνες που είναι με κονεκτορα και στις 2 πλευρες. Οι διαφανες οπτικες ινες και τις βαζει ο ΟΤΕ και μπαινουν μεσα στο σπιτι με θερμοκόλληση χωρις καναλια. Για να μπουν μεσα στο σπιτι θελει τρυπα με 10αρα αριδα για να χωρεσει ο κονεκτορας μεσα στην τρυπα.

Επισης ο οτε και εχει μια άλλη ινα, την ασπρη κλασσικη η οποια εχει κονεκτορα μονο στην μια πλευρα. Στην αλλη πλευρα δεν εχει τιποτα και γινεται κολληση νεου κονεκτορα.  Επειδη δεν εχει στην αλλη πλευρα κονεκτορα, η ινα αυτη μπαινει σε πιο μικρη τρυπα, οποτε η τρυπα γινεται με 5αρι αριδα γιατι χωραει η ινα μεσα χωρις τον κονεκτορα της. Η ασπρη οπτικη ινα μπαινει σε καναλια, δεν κολλαει με θερμοκολληση.

Ο τεχνικός που θα κολλήσει την ασπρη ινα πρέπει να ξέρει να κολλάει ίνες για να μην εχουν μεγάλη απόκλιση οι 2 ακρες της ινας που θα κολληθουν. Αν ξερει, ειναι ευκολο. Ειναι ευκολο αν εχει εμπειρια δηλαδη. Όταν το εχεις κάνει 2.000 φορές φαίνεται εύκολο. 
 

Προσωπικα ομως προτιμω την ινα που εχει τους 2 κονεκτορες και απο τις 2 μεριες δηλαδη και δεν χρειαζεται να γινει καμία κόλληση!!

 

Όσο για τον οδηγο στο σπιραλ δεν ειναι απαραιτητο αλλά αν περασει ο ηλεκτρολογος το σπιραλ, το βαλει και εναν οδηγο ειναι το πιο απλο και ευκολο πραγμα γιατι μια στο εκατομμύριο αν το συνεργειο δεν εχει ατσαλινα, το ραντεβου θα παει για επαναπρογραμματισμο και ειναι κριμα.

Επεξ/σία από TravaoZoria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, TravaoZoria είπε

Την τρύπα θα την κάνει το συνεργείο ή ο ηλεκτρολόγος. Όχι εσείς απαραίτητα.

Ανάλογα την ίνα (ίνα της Νόβα ή του ΟΤΕ, θέλει άλλη διάμετρο η τρύπα για να περάσει η ίνα μέσα). Μετά αφού μπεί μέσα, θα βάλουνε ένα πριζάκι οπτικης ίνας και εκει μεσα θα τερματίζει η ινα που έρχεται απο έξω. Εκει μεσα επίσης θα ξεκινάει μια νεα ίνα που θα πηγαίνει στο ΟΝΤ. Κάποτε η εξωτερική ινα πηγαινε απευθειας στο ρούτερ (στους πελάτες της Νοβα) αλλά όπως τραβαγε ο πελατης την ινα για να δει τον κωδικο του wifi κατω απο το ρουτερ, ξηλωνε και την ινα με αποτελεσμα μετα να μην ειχε ο πελατης υπηρεσιες. Οποτε πλεον μπαινει το πριζακι και απο το πριζακι φευγει άλλο καλωδιο ινας το οποιο ειναι ή ενάμιση ή δύο μέτρα και αν το χαλάσει ο πελάτης, κοστίζει 3€ στο διαδύκτιο ή 5-6€ στον Γερμανό και μπορεί και ο ίδιος ο πελάτης να την αλλάξει χωρίς να χρειαστεί αλλαγή η εξωτερικη ίνα! Το πριζάκι αυτο οι τεχνικοι το λένε ΟΤΟ. 
 

Υπάρχουν διάφορα πριζάκια ΟΤΟ. Της Νόβα, του ΟΤΕ 

 

1 ώρα πριν, TravaoZoria είπε

Υπάρχουν ίνες που είναι με κονεκτορα και στις 2 πλευρες. Οι διαφανες οπτικες ινες και τις βαζει ο ΟΤΕ και μπαινουν μεσα στο σπιτι με θερμοκόλληση χωρις καναλια. Για να μπουν μεσα στο σπιτι θελει τρυπα με 10αρα αριδα για να χωρεσει ο κονεκτορας μεσα στην τρυπα.

Επισης ο οτε και εχει μια άλλη ινα, την ασπρη κλασσικη η οποια εχει κονεκτορα μονο στην μια πλευρα. Στην αλλη πλευρα δεν εχει τιποτα και γινεται κολληση νεου κονεκτορα.  Επειδη δεν εχει στην αλλη πλευρα κονεκτορα, η ινα αυτη μπαινει σε πιο μικρη τρυπα, οποτε η τρυπα γινεται με 5αρι αριδα γιατι χωραει η ινα μεσα χωρις τον κονεκτορα της. Η ασπρη οπτικη ινα μπαινει σε καναλια, δεν κολλαει με θερμοκολληση.

Ο τεχνικός που θα κολλήσει την ασπρη ινα πρέπει να ξέρει να κολλάει ίνες για να μην εχουν μεγάλη απόκλιση οι 2 ακρες της ινας που θα κολληθουν. Αν ξερει, ειναι ευκολο. Ειναι ευκολο αν εχει εμπειρια δηλαδη. Όταν το εχεις κάνει 2.000 φορές φαίνεται εύκολο. 
 

Προσωπικα ομως προτιμω την ινα που εχει τους 2 κονεκτορες και απο τις 2 μεριες δηλαδη και δεν χρειαζεται να γινει καμία κόλληση!!

 

Όσο για τον οδηγο στο σπιραλ δεν ειναι απαραιτητο αλλά αν περασει ο ηλεκτρολογος το σπιραλ, το βαλει και εναν οδηγο ειναι το πιο απλο και ευκολο πραγμα γιατι μια στο εκατομμύριο αν το συνεργειο δεν εχει ατσαλινα, το ραντεβου θα παει για επαναπρογραμματισμο και ειναι κριμα.

 

 

Να ρωτήσω κάτι,αν εγώ βάλω σπιράλ γύρω γύρω από όλο το σπίτι μου για να βγει στην πλευρά της αυλής η ίνα, το σπιράλ θα είναι τεράστιο 30-40 + μέτρα και θα κάνει και λίγες γωνίες. Θα μπορεί μετά να μπει η ίνα σε τόσο μεγάλο σπιράλ εύκολα; Εννοώ αφού θα κάνει και γωνίες το σπιράλ.

 

Επίσης ο οδηγός για το σπιράλ τι είναι ακριβώς;

Συγνώμη αν ακούγεται  amateur η ερώτηση αλλά είμαι τι να κάνω 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TravaoZoria είπε

Υπάρχουν ίνες που είναι με κονεκτορα και στις 2 πλευρες. Οι διαφανες οπτικες ινες και τις βαζει ο ΟΤΕ και μπαινουν μεσα στο σπιτι με θερμοκόλληση χωρις καναλια. Για να μπουν μεσα στο σπιτι θελει τρυπα με 10αρα αριδα για να χωρεσει ο κονεκτορας μεσα στην τρυπα.

Επισης ο οτε και εχει μια άλλη ινα, την ασπρη κλασσικη η οποια εχει κονεκτορα μονο στην μια πλευρα. Στην αλλη πλευρα δεν εχει τιποτα και γινεται κολληση νεου κονεκτορα.  Επειδη δεν εχει στην αλλη πλευρα κονεκτορα, η ινα αυτη μπαινει σε πιο μικρη τρυπα, οποτε η τρυπα γινεται με 5αρι αριδα γιατι χωραει η ινα μεσα χωρις τον κονεκτορα της. Η ασπρη οπτικη ινα μπαινει σε καναλια, δεν κολλαει με θερμοκολληση.

Ο τεχνικός που θα κολλήσει την ασπρη ινα πρέπει να ξέρει να κολλάει ίνες για να μην εχουν μεγάλη απόκλιση οι 2 ακρες της ινας που θα κολληθουν. Αν ξερει, ειναι ευκολο. Ειναι ευκολο αν εχει εμπειρια δηλαδη. Όταν το εχεις κάνει 2.000 φορές φαίνεται εύκολο. 
 

Προσωπικα ομως προτιμω την ινα που εχει τους 2 κονεκτορες και απο τις 2 μεριες δηλαδη και δεν χρειαζεται να γινει καμία κόλληση!!

 

Όσο για τον οδηγο στο σπιραλ δεν ειναι απαραιτητο αλλά αν περασει ο ηλεκτρολογος το σπιραλ, το βαλει και εναν οδηγο ειναι το πιο απλο και ευκολο πραγμα γιατι μια στο εκατομμύριο αν το συνεργειο δεν εχει ατσαλινα, το ραντεβου θα παει για επαναπρογραμματισμο και ειναι κριμα.

Άμα έχουν έτοιμες κουλούρες με κονέκτορες, μετά πώς μπορούν να τις φέρουν στα μέτρα του κάθε σπιτιού και της κάθε εγκατάστασης; Άρα δε μπορούν. Έρχεται το εσωτερικό του σπιτιού στα μέτρα της έτοιμης κουλούρας και όποιον πάρει ο Χάρος δηλαδή.
Και για αυτό γίνονται τσαντίρια τα σπίτια, όχι επειδή φταίει ο μάστορας, αλλά επειδή είναι το σύστημα του συνεργείου τέτοιο.

Και να μην έχουν ούτε ατσαλίνα συνεργείο που περνάει ίνες και καλώδια; Τί μαστορική είναι αυτή από τα τζάμπο; Κατσαβίδια θα έχουν ή να φέρω να έχω;

Μάλιστα.

Εν πάση περιπτώσει επειδή την προεγκατάσταση προτιμώ να την κάνω μόνος μου,
αύριο μπορεί να πρέπει να χωράνε και διπλοί κονέκτορες,
τέσπα ξέρει κανείς ένα σίγουρο μέγεθος διατομής που πρέπει να έχουν τα κανάλια του τοίχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Hamurabi είπε

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι,αν εγώ βάλω σπιράλ γύρω γύρω από όλο το σπίτι μου για να βγει στην πλευρά της αυλής η ίνα, το σπιράλ θα είναι τεράστιο 30-40 + μέτρα και θα κάνει και λίγες γωνίες. Θα μπορεί μετά να μπει η ίνα σε τόσο μεγάλο σπιράλ εύκολα; Εννοώ αφού θα κάνει και γωνίες το σπιράλ.

 

Επίσης ο οδηγός για το σπιράλ τι είναι ακριβώς;

Συγνώμη αν ακούγεται  amateur η ερώτηση αλλά είμαι τι να κάνω 

Η ίνα μπορεί να μπεί σε σπιράλ που είναι 30 ή 40 μέτρα ή 50 μέτρα ή όσα μέτρα θέλετε. Απλά αν είστε πελάτης του ΟΤΕ και σας βάλουν την διάφανη οπτική ίνα, αυτή η ίνα φτάνει μέχρι τα 40 μέτρα. Αν η απόσταση μέχρι το ρούτερ σας είναι πάνω από 40 μέτρα, θα σας βάλουν την άσπρη κλασσική ίνα που δεν μπαίνει με θερμοκόλληση αλλά με καναλια. Αυτό σημαίνει πως μόλις μπεί η ίνα μέσα στο σπίτι, αφού βγεί δηλαδή από το σπιράλ, θα "τρέξει" με κανάλια μέχρι το ρούτερ σας και εκεί θα γίνει η κόλληση της ίνας με το κονεκτοράκι. Αν η απόσταση μέχρι το ρούτερ είναι λιγότερη απο 40 μέτρα, μπορεί να μπει η διάφανη οπτικη ίνα οπότε μέσα στο σπιτι θα γινει θερμοκόλληση και δεν θα χρειαστούν κανάλια. 
 

ο οδηγός για το σπιράλ, είναι κατι σαν καλώδιο που έχει μέσα λεπτό σίδερο, και δένει ο τεχνικός την μία πλευρά της ίνας εκεί με μονωτική, και τραβάει από την άλλη πλευρά του σπιράλ τον οδηγό μέχρι να βγεί η ίνα από την άλλη πλευρά.

 

αλλιώς χωρίς οδηγό, ο τεχνικός βάζει την ατσαλίνα μέσα στο σπιράλ και την σπρώχνει μέχρι να βγεί απο την άλλη μεριά. Αλλά αν το σπιραλ ειναι πχ 40 μέτρα και η ατσαλίνα του τεχνικού ειναι πχ 20 μέτρα, τοτε πρεπει καθε 20 μέτρα το σπιραλ να κοπει και να ενωθει με μια μούφα, για να μπορει καθε 20 μετρα να τραβαει την ατσαλίνα.

16 λεπτά πριν, Jimis202 είπε

Άμα έχουν έτοιμες κουλούρες με κονέκτορες, μετά πώς μπορούν να τις φέρουν στα μέτρα του κάθε σπιτιού και της κάθε εγκατάστασης; Άρα δε μπορούν. Έρχεται το εσωτερικό του σπιτιού στα μέτρα της έτοιμης κουλούρας και όποιον πάρει ο Χάρος δηλαδή.
Και για αυτό γίνονται τσαντίρια τα σπίτια, όχι επειδή φταίει ο μάστορας, αλλά επειδή είναι το σύστημα του συνεργείου τέτοιο.

Και να μην έχουν ούτε ατσαλίνα συνεργείο που περνάει ίνες και καλώδια; Τί μαστορική είναι αυτή από τα τζάμπο; Κατσαβίδια θα έχουν ή να φέρω να έχω;

Μάλιστα.

Εν πάση περιπτώσει επειδή την προεγκατάσταση προτιμώ να την κάνω μόνος μου,
αύριο μπορεί να πρέπει να χωράνε και διπλοί κονέκτορες,
τέσπα ξέρει κανείς ένα σίγουρο μέγεθος διατομής που πρέπει να έχουν τα κανάλια του τοίχου;

Οι συγκεκριμενες ινες βγαινουν σε 10μετρα, 20 μετρα 30 μετρα και 40 μέτρα. Υπολογίζουν οι τεχνικοί τα μέτρα σας, και βάζουν ίνα στα μέτρα σας. Όση ίνα περισσέψει, τυλίγεται σε ειδική κουλούρα και μπαίνει μέσα στο ΟΤΟ και δεν το βλέπετε, ούτε ενοχλεί αισθητικά ή την ταχύτητα.

 

Όσο για την ατσαλίνα, έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Υπάρχουν οργανωμένα συνεργεία και συνεργεία που με το ζόρι είχαν κατσαβίδι πάνω τους. Αυτο συμβαινει γιατι μέχρι και η κουτσή μαρία την έχει δει εργολάβος και προσλαμβάνουν οποιον βρουν και τον βαφτιζουν τεχνικό, με λειψά εργαλεία, για να αρπάξουν ότι και όπως μπορούν από τα κονδύλια της ΕΕ

Επεξ/σία από TravaoZoria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TravaoZoria είπε

Όσο για την ατσαλίνα, έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Υπάρχουν οργανωμένα συνεργεία και συνεργεία που με το ζόρι είχαν κατσαβίδι πάνω τους. Αυτο συμβαινει γιατι μέχρι και η κουτσή μαρία την έχει δει εργολάβος και προσλαμβάνουν οποιον βρουν και τον βαφτιζουν τεχνικό, με λειψά εργαλεία, για να αρπάξουν ότι και όπως μπορούν από τα κονδύλια της ΕΕ

Αυτό περίπου καταλαβαίνω κι εγώ. Μετά μην απορούμε πώς γίνονται μαχαλάδες τα σπίτια.
Και μετά μην ακούω κουβέντα για το ότι δεν πρέπει να είμαστε από πάνω.

Έρχεται η Ντόρα η εξερυνήτρια και κάνει το Μπομπ το μάστορα ένα πράγμα. 

Δε θα πω σε κανένα στο φόρουμ πώς να πράξει, μια φορά άμα δω το Μπομπ το μάστορα να θέλει να κάνει δικές του ταρζανιές στο σπίτι μου, θα τον στείλω επιτόπου να έρθει άλλος που θα ξέρει τη δουλειά του.
Θα είμαι πρώτα κύριος, θα κάνω την προεγκτάστασή μου νοικοκυρεμένα και λογικά, θα πάρω και το μάστορα με το καλό, θα του διευκολύνω τη ζωή να είναι όλα σωστά, θα του δώσω ίσως και για τον κόπο,
αλλά άμα δε θέλει ο άλλος και παίζει το βαρύ πεπόνι που θέλει να κάνει μπερντέ στη δική μου ιδιοκτησία και δε σηκώνει κουβέντα, θα πρέπει να τον αφήσω;
Και στον πάροχο θα εξηγηθώ από την αρχή.

Αλλά στο φλέγον:
Ένα μέγεθος που πρέπει να έχει το κανάλι για να είμαστε σίγουροι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Jimis202 είπε

Ένα μέγεθος που πρέπει να έχει το κανάλι για να είμαστε σίγουροι;

Σε εμάς το κανάλι που πέρασαν στον διάδρομο του ορόφου είναι 10x12mm και αυτό που έβαλα μέσα στο διαμέρισμα 8x10mm.

Το βύσμα που κολλήθηκε στην άκρη της ίνας, το μέτρησα τώρα με παχύμετρο και είναι 9x10mm. Οπότε θεωρώ ότι σωλήνας Φ16 και πάνω, μια χαρά κάνει ακόμη και για έτοιμη ίνα με το βύσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι λίγο πιο γενικό;ας πούμε τώρα ότι βάλανε ίνα σπίτι μου και μπορώ να έχω μέχρι 1000αρα. Στο μέλλον όταν θα υπάρξει υποστήριξη για 1500αρα ας πούμε,τι αλλάζουν από την καλωδίωση μέσα ή έξω απτό σπίτι για να υποστηρίζεται η νέα ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, Hamurabi said:

Να ρωτήσω κάτι λίγο πιο γενικό;ας πούμε τώρα ότι βάλανε ίνα σπίτι μου και μπορώ να έχω μέχρι 1000αρα. Στο μέλλον όταν θα υπάρξει υποστήριξη για 1500αρα ας πούμε,τι αλλάζουν από την καλωδίωση μέσα ή έξω απτό σπίτι για να υποστηρίζεται η νέα ταχύτητα;

Ιδια.

Στο πιλοτικό για τα 10Gbps απλά έδωσαν νέο ΟΝΤ/Router, καμμία αλλαγή στις ίνες, είτε μέσα στο σπίτι είτε στους δρόμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Hamurabi said:

Να ρωτήσω κάτι λίγο πιο γενικό;ας πούμε τώρα ότι βάλανε ίνα σπίτι μου και μπορώ να έχω μέχρι 1000αρα. Στο μέλλον όταν θα υπάρξει υποστήριξη για 1500αρα ας πούμε,τι αλλάζουν από την καλωδίωση μέσα ή έξω απτό σπίτι για να υποστηρίζεται η νέα ταχύτητα;

και 10g και 100g κτλ

17 minutes ago, coyote2 said:

Λογικό γιατί να γίνει αλλαγή;

Για να πάει στα δέκα 

Το υπαρχον ont οσο ξερω ειναι gigabit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...