Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχει έρθει το "κουτί" της οπτικής ίνας μέχρι τον όροφο του διαμερίσματος.

Το διαμέρισμα έχει γραμμή χαλκού και λόγω του ότι ειναι ιδιαιτερα στενομακρο σαν διαμέρισμα (με αυλή στη μέση) χρησιμοποιούμε και powerline.

Αν συνδέσω το ftth τι εργασίες θα πρέπει να γίνουν; To ρούτερ είναι ακριβώς από πισω απο το σημείο που έχει έρθει το κουτί στον διάδρομο της πολυκατοικίας.Θα πρέπει να καταργηθει η ήδη υπάρχουσα γραμμη χαλκού? Δηλαδή οι πρίζες τηλεφώνου που θα είναι στο βαθος του σπιτιου,σε αρκετή απόσταση, δεν θα έχουν σταθερό τηλέφωνο? Επίσης το powerLine θα μπορεί να χρησιμοποιείται για τα απομακρυσμένα σημεία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την οπτική μέσα στο διαμέρισμα καταργούμε τον χαλκό με τις πρίζες.

Η οπτική πρέπει να μπει μέσα στο διαμέρισμα σε ένα σημείο που θες και έχει πρίζα ρεύματος δίπλα και πλεον το τηλέφωνο και το ρουτερ θα είναι σε αυτό το σημείο.

Ναι το power line θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά.

οι εργασίες που πρέπει να γίνουν είναι από το boxάκι του ορόφου θα περάσουν οπτική μέσα στο διαμέρισμα εκεί που θα τους υποδείξεις εσύ. Στην ουσία μια τρυπα στον τοιχο και με κανάλι πλαστικό μέχρι το σημείο που θες.όσο ποιο κοντά στηντρύπα του τοίχου τόσο λιγότερο κανάλι μέσα στο σπίτι.

Επεξ/σία από SKRUTZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σύνδεση της εξόδου PHONE του router σε κάποια τηλεφωνική πρίζα, θα μπορεί να χρησιμοποιεί και τις υπόλοιπες για τηλέφωνο, αν θέλει να το έχει κάπου πιο μακριά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Με σύνδεση της εξόδου PHONE του router σε κάποια τηλεφωνική πρίζα, θα μπορεί να χρησιμοποιεί και τις υπόλοιπες για τηλέφωνο, αν θέλει να το έχει κάπου πιο μακριά.

έτσι έκανα εγω, δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Κανα μηνα.

Μάλιστα 

Και θα μείνω και χωρίς cosmote tv επειδή θέλει αλλαγή το tv box και πρέπει να ολοκληρωθεί η οπτική ίνα κατά τα λεγόμενα του ote 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τελικα η εγκατασταση δεν εγινε μαλλον οπως πρεπει και αυριο θα ερθει παλι τεχνικος να δει τι παιζει...

Με εβαλε το παιδι απο το τηλεφωνικο κεντρο της wind να κατεβασω 4 μεγαλα αρχεια απο το Πανεπιστημιο Αθηνων και δεν εβγαλε στο συνολο 200 ταχυτητα τωρα θα δω τι θα κανει ο τεχνικος αυριο...Και γενικως βλεπω ασταθεια στις σελιδες στο browsing....Εντομεταξη με ρωτησανε αν θελω να βαλω καναλι η σκετο καλωδιο απο το κουτι στο ανσανσερ ως την πριζα μου και ειπα βεβαια θελω καναλι και οχι καλωδιο γιατι η wind παει να κοψει τα εξοδα απο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα απο εμένα,

λογω οτι η διευθυνση μου εχει και το ωραιοτατο Α μετα τον αριθμό ειχα παλαβες καθυστερησεις και ακυρωσεις παραγγελιας για ftth 200/20 απο Νοέμβρη του 2020.Ξαναδοκίμασα μετα το καλοκαίρι του 2021 και το προβλημα ηταν 

(περιοχη Πειραια) οτι η cosmote εβλεπε το κτιριο μου σαν 62 και οχι 62Α,αφου περασαν μηνες και λυθηκε το προβλημα αυτο,ξαναέκανα αρχες 2022 αιτημα προχωρησε απο Cosmote αλλα κολλησαμε στο οτι η Vodafone εβλεπε το κτιριο σαν 64 και οχι 62Α, ξανα ακυρωση,μεχρι να αλλαξει η Vodafone την αριθμηση στο συστημα τους σε 62Α (Αξιο αποριας αφου ειχαν εμενα 64,το κανονικο 64 διπλα πως παραλαμβανε τοσα χρονια λογαριασμους..οτι να ναι).

Φτιαχτηκε και αυτο και για καλη μου τυχη ανελαβε το αιτημα μια φιλη που δουλευει στη Cosmote και μου τα προχωρησε ολα μεσα σε 2 μερες (εννοειται για καθε αιτημα ερχοταν τεχνικος για κατοψη της πολυκατοικιας μιας και ειμαι κ διαχειριστης,εννοειται επισης οτι για καθε αιτημα ξαναστελναν εξοπλισμο και αυτη τη στιγμη εχω 4 Nokia ONT,3 Speedport που περισευουν :-D). 

Τεσπα μολις προχωρησε το αιτημα η κοπελα σε2μιση βδομαδες ηρθε το συνεργειο κ τελειωσε ολη τη πολυκατοικια με τις υποδοχες,περασαν αλλες 2μιση εβδομαδες περιπου και ηρθαν οι τεχνικοι και περασαν την οπτικη ινα μεσα στο διαμερισμα χτες,και σημερα ηρθε κ ο  τεχνικος του οτε και ενεργοποιησαμε την υπηρεσια.

Οπότε επιτελους κατοχος:

 

 

8BD3CE46-505D-4C78-86A4-E3D67F938112.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, infin1tyGR said:

Οποιοδήποτε Cat5e/Cat6 αρκεί μέχρι Gbps.

Βλεπω πως εχουν βγαλει μεχρι cat 8 γιαυτο το ειπα λεω να παρω αυτο...

https://www.cosmodata.gr/product/372312/kalodia-ergalia/kalodia/kalodia-ethernet/kalodio-diktiou-ethernet-cablexpert-s-ftp-cat-8-pp8-lszhcu-bk-5m-5m-mavro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, antinazi said:

Βλεπω πως εχουν βγαλει μεχρι cat 8 γιαυτο το ειπα λεω να παρω αυτο...

https://www.cosmodata.gr/product/372312/kalodia-ergalia/kalodia/kalodia-ethernet/kalodio-diktiou-ethernet-cablexpert-s-ftp-cat-8-pp8-lszhcu-bk-5m-5m-mavro

FTP καλώδιο δε θα σου χρειαστεί με τίποτα.

Αν και προσωπικά το έχω βάλει στο σπίτι μου (cat 6), για εγκατάσταση εντός τοίχου όμως

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα ηρθε τεχνικος και μου λεει οτι παιζει να φταιει το λαπ τοπ ποθ δεν κατεβαζει γρηγορα....Λεει για την καρτα δικτυου μαλλον πρεπει να παρω καινουριο λαπ τοπ δεν ξερω τι να κανω ενω στο κινητο κατεβαζει σφαιρα στο λαπ τοπ οχι...

Πως γινεται στο speed test να μου βγαζει 200 και οταν παω να κατεβασω 4 μεγαλα αρχεια στο συνολο η ταχυτητα να μην ειναι 200?

Για ασυρματο πηρα αυτο...

https://www.skroutz.gr/s/23813531/TP-LINK-Archer-T3U-Plus-Ασύρματος-USB-Αντάπτορας-Δικτύου-με-Αποσπώμενη-Κεραία-1300Mbps.html

1 μετρο το ρουτερ απο το λαπ τοπ

image.png.673235f8b91400c91e58989b24623d3c.png

image.png.c4d21f16a9bf14b7c1246f66ea6d25ce.png

Επεξ/σία από antinazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...