Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ αμφότερους για τις απαντήσεις. Τελικά έφαγα άκυρο γιατί ήταν συστημικό λάθος και δεν υπάρχει δυνατότητα για οπτική ίνα στη διεύθυνση μου Καλαμάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα ηρθαν απο ΟΤΕ για την κολωνα 

7.4 μετρα με 1,5 μεσα στο εδαφος 

25 μερες μετα την μελετη 

24 και 25 του μήνα θα έρθουν για την εγκατάσταση 

Για ενεργοποίηση μου είπαν για ένα μήνα μετά 

Λυκοβρυση Αττικης

 

20220516_144911.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2022 στις 12:44 ΜΜ, Chuckie667 είπε

Εδώ (Χαλάνδρι) σχεδόν ένας μήνας που περιμένω τηλεφώνημα τεχνικου cosmote για να συνδεσει την οπτική ίνα με ΟΝΤ και ρουτερ….

τι να πει κανεις… ευτυχως η VDSL δουλεύει κανονικά…

 

Σήμερα είδαμε το φως το αληθινό! Συνδέθηκα με την ίνα, μπήκε και το 7590 fritz. Μεσα γραφει στο overview κατι για 500 down και 100 up, μαλλον διαβαζει τις δυνατότητες της γραμμης/ont/εξοπλισμου hardware ινας στο κουτι οτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο φιλαράκι. 

Και εγώ Χαλάνδρι, όλα έτοιμα εντός και εκτός κτιρίου και περιμένω NOVA να έρθει για τα εσωτερικά στο διαμέρισμα.

Βάζω και εδώ τα post που είχα κάνει σε αλλο thread προς ενημέρωση όσων θέλουν για την διαδικασία και τις ημερομηνίες. Από τις 12/5 είμαι σε αναμονή επικοινωνίας από NOVA για να κάνουν την εσωτερική εντος διαμερίσματος. Εξοπλισμό δεν μου έχουν δώσει ακόμα.  

Στις 9/5/2022 στις 3:28 ΜΜ, SKRUTZ είπε

Καλησπέρα,

Ενημέρωση. Ήρθε ο εργολάβος με το συνεργείο και έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικία χωρίς όμως να κολλήσει τις ίνες. Αυτό θα γίνει σε 2η επίσκεψη από ότι μου είπαν εντός της εβδομάδας. Βάζω και κάποιες φωτο. Το χοντρό μαύρο καλώδιο είναι η κεντρική παροχή της ΔΕΗ που υπάρχει από τότε που χτίστηκε το σπίτι.

image.png.298c24ccbbc134cbe7b5695dad3125c4.png

image.png.8be1e7ddb65c9bd6cdc06952b44e4dc2.png

image.png.a9b4687ef37ff688086fa6b315416a9c.png

image.png.c267c843e3c2c8d718744082b58bd3fd.png

image.png.a6a6f754975cc6dc8321c5a5f065222d.png

image.png.a0564587031096c928e5fcf4424a14f9.png

 

 

 

Στις 12/5/2022 στις 11:17 ΠΜ, SKRUTZ είπε

Ενημέρωση.

Αυτή την ώρα έχουν έρθει από ΟΤΕ και κάνουν τις κολλήσεις στους ορόφους του κτηρίου και ο εργολάβος που σκάβει ξανά τον δρόμο γιατί εκεί που είχαν σκάψει όταν πέρασαν αρχικά την οπτική εβγαινε μπροστά στα κάγκελα και δεν μπορούσε να στηριχθεί η σιδεροσωλήνα όπως φένεται και στις φωτο που είχα ανεβάσει την Δευτέρα.

Σήμερα λοιπόν θα τελειώσουν αυτέ οι εργασίες και μπαίνουμε νομίζω στο ποιό δύσκολο κομμάτι.... Αυτό που θα πρέπει να έρθει η NOVA να μπει βάλει την ίνα μέσα στο διαμέρισμα και να φέρει τον εξοπλισμό....

Υπενθυμίζω τις ημερομηνίες για να δείτε περίπου τους χρόνους.

6/4 αίτηση στην NOVA

20/4 ήρθε ο εργολάβος για μελέτη και υπογραφή διαχειριστή

9/5 ραντεβού για εργασίες εγκατάστασης στο κτήριο.

12/5 Κολλήσεις στους ορόφους από ΟΤΕ και εργασίες από τον εργολάβο που είχαν μείνει από 9/5

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Chuckie667 said:

μαλλον διαβαζει τις δυνατότητες της γραμμης/ont/εξοπλισμου hardware ινας στο κουτι οτε.

Όχι, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για να διαβάσει. Νομίζω είναι default τιμές που κάπου μπορείς να τις αλλάξεις κιόλας, αλλά δεν νομίζω ότι χρησιμεύουν κάπου. Πληροφοριακά πάντως η σύνδεση στο GPON είναι 2,5 Gbps ↓ / 1,25 Gbps ↑ που μοιράζονται σε όλους τους συνδρομητές πάνω στο ίδιο port του OLT (συνήθως 32 ή 64).

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Όχι, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για να διαβάσει. Νομίζω είναι default τιμές που κάπου μπορείς να τις αλλάξεις κιόλας, αλλά δεν νομίζω ότι χρησιμεύουν κάπου. Πληροφοριακά πάντως η σύνδεση στο GPON είναι 2,5 Gbps ↓ / 1,25 Gbps ↑ που μοιράζονται σε όλους τους συνδρομητές πάνω στο ίδιο port του OLT (συνήθως 32 ή 64).

Γιατί μου χαλάς την φαντασίωση βρε κουμπάρε 😉

Απληστία παιδί μου, φτάσαμε τα 200 να μας φαίνονται λίγα...

Θα δοκιμασω κανα online Παιχνίδι να καταλάβω διαφορά , προς το παρον δεν νοιώθω κάτι παραπάνω από τα 200 χαλκό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Chuckie667 said:

Γιατί μου χαλάς την φαντασίωση βρε κουμπάρε 😉

Μα όχι, σκέψου ότι δυνητικά έχεις 2,5 Gbps! 

12 minutes ago, Chuckie667 said:

Θα δοκιμασω κανα online Παιχνίδι να καταλάβω διαφορά , προς το παρον δεν νοιώθω κάτι παραπάνω από τα 200 χαλκό.

Αν κλείδωνες και πριν 200 και είχες σταθερή γραμμή, δεν θα καταλάβεις διαφορά. Η διαφορά που θα καταλάβεις είναι λίγο χαμηλότερο ping (όση η διαφορά πριν-μετά που βλέπεις στο speedtest) και καλύτερη απόδοση όταν τερματίζεις το up ή το down, δηλαδή δεν θα «μπουκώνει» τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Μα όχι, σκέψου ότι δυνητικά έχεις 2,5 Gbps! 

Αν κλείδωνες και πριν 200 και είχες σταθερή γραμμή, δεν θα καταλάβεις διαφορά. Η διαφορά που θα καταλάβεις είναι λίγο χαμηλότερο ping (όση η διαφορά πριν-μετά που βλέπεις στο speedtest) και καλύτερη απόδοση όταν τερματίζεις το up ή το down, δηλαδή δεν θα «μπουκώνει» τόσο.

Άρα , για να έχω όλο το 2.5gbps δικό μου, δεν πρέπει να πέσουν πολλοί στην γραμμή; Το καλό είναι ότι στον δρόμο μου, τα 3-4 σπίτια παρακάτω ούτε να ακουσουν ήθελαν για οπτική ίνα (μου έλεγε ο εργολάβος), μια γρια δε βγήκε και τον ράντισε (μάλλον με αγιασμό), οπότε...μια χαρά στην οδό των Λουδιτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για οπτική στην Cosmote εδώ και 1 μήνα, ενώ άλλος ένοικος στην πολυκατοικία από αρχές Μάρτη. Τα κουτιά στον δρόμο ανήκουν στην Wind. Μετά από τόσο καιρό δεν έχει περάσει κανένας εργολάβος να δει την πολυκατοικία κλπ. Παίρνω την Cosmote και μου λένε ότι δεν μπορούν να κανουν τίποτα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ με κάποιο τρόπο να πιέσω τα πράγματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chuckie667 είπε

Σήμερα είδαμε το φως το αληθινό! Συνδέθηκα με την ίνα, μπήκε και το 7590 fritz. Μεσα γραφει στο overview κατι για 500 down και 100 up, μαλλον διαβαζει τις δυνατότητες της γραμμης/ont/εξοπλισμου hardware ινας στο κουτι οτε.

Το 500 down και 100  πρέπει να είναι η ταχύτητα, μεταξύ της wan και του ont -router δεν έχει να κάνει, με την ταχύτητα  συγχρονισμού , μόνο αν έχεις adsl vdsl βλέπεις εκεί την πραγματική ταχύτητα συγχρονισμού

Screenshot_238.png

Screenshot_239.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Gkostas2007 said:

Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για οπτική στην Cosmote εδώ και 1 μήνα, ενώ άλλος ένοικος στην πολυκατοικία από αρχές Μάρτη. Τα κουτιά στον δρόμο ανήκουν στην Wind. Μετά από τόσο καιρό δεν έχει περάσει κανένας εργολάβος να δει την πολυκατοικία κλπ. Παίρνω την Cosmote και μου λένε ότι δεν μπορούν να κανουν τίποτα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ με κάποιο τρόπο να πιέσω τα πράγματα; 

Σε εμένα με πήραν σε κάποια φάση από τη wind για να με ρωτήσουν αν έχει περάσει ο εργολάβος της cosmote για να κάνει την αυτοψία.
Δε νομίζω ότι ότι ήταν τυχαίο που την επόμενη ημέρα με πήραν από τον εργολάβο της cosmote για να κανονίσουμε ραντεβού.

Πέρα από το ότι από ότι φάνηκε, μπορούν να κάνουν κάτι από τον πάροχο, συγκεκριμένα εμείς δε ξέρω κατά πόσο και πως μπορούμε να πιέσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αυτήν την στιγμή έχω φοιτητικό what's up double pkay 24αρα γραμμη, Έλεγξα και το ftth(50,100,200mbs) είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου,και έχω δει ότι η whats up έβγαλε νέο πρόγραμμα double play 100αρα γραμμή στα 29,9€/μήνα. Έχω κάποιες ερωτήσεις,1)αν βάλω αυτό το πρόγραμμα με την 100αρα θα έχω οπτική ίνα?(ftth),2)έχω ήδη στο νούμερο μου φοιτητικό ίντερνετ και λήγει σε κάτι μήνες,μπορώ απλά να βάλω όταν λήξει το συμβόλαιο,το νέο πακέτο με την 100αρα με 24μηνη σύμβαση στα 29,9€ η πρέπει να το βάλω σε άλλο φοιτικο νούμερο?3)μπορεί κάπως η cosmote να μου ελέγξει στο περίπου πόσα θα πιάνω αν βάλω 50αρα η 100αρα για να δω τι με συμφέρει να βάλω?,4)έχω ήδη ρούτερ για την 24αρα θέλει αλλαγή ρούτερ αν πάω σε 100αρα?θα μου το κάνουν αυτοί?,5)σε γενικές γραμμές οποίος έχει το whats up double play 100mbs αξίζει?γτ στα 29,9€/μήνα φαίνεται τούμπανο ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 Edit:ξέχασα να αναφέρω ότι τώρα έχω 24αρα και πιάνω πάνω κάτω γυρω στα 10mbs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 11:45 ΜΜ, Gkostas2007 είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για οπτική στην Cosmote εδώ και 1 μήνα, ενώ άλλος ένοικος στην πολυκατοικία από αρχές Μάρτη. Τα κουτιά στον δρόμο ανήκουν στην Wind. Μετά από τόσο καιρό δεν έχει περάσει κανένας εργολάβος να δει την πολυκατοικία κλπ. Παίρνω την Cosmote και μου λένε ότι δεν μπορούν να κανουν τίποτα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ με κάποιο τρόπο να πιέσω τα πράγματα; 

Από την στιγμή που στον δρόμο έχει σκάψει και έχει περάσει την οπτική η Wind, πρέπει να έρθουν από την Wind για να κάνουν την σύνδεση του κτιρίου και των ορόφων και όταν τελειώσουν με το καλό θα πρέπει να έρθει η cosmote για να σου κάνει την εσωτερική στο διαμέρισμα. Προτείνω από Δευτέρα να τους αρχίσεις στα τηλέφωνα μέχρι να σου κλείσουν ραντεβού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SKRUTZ είπε

Από την στιγμή που στον δρόμο έχει σκάψει και έχει περάσει την οπτική η Wind, πρέπει να έρθουν από την Wind για να κάνουν την σύνδεση του κτιρίου και των ορόφων και όταν τελειώσουν με το καλό θα πρέπει να έρθει η cosmote για να σου κάνει την εσωτερική στο διαμέρισμα. Προτείνω από Δευτέρα να τους αρχίσεις στα τηλέφωνα μέχρι να σου κλείσουν ραντεβού.

Cosmote? Γιατί μου λένε ότι δεν ξέρουν και εξαρτάται από την Wind κλπ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποια συμφωνία/ρήτρα μεταξύ τους για το σε πόσες ημέρες πρέπει να έχει περάσει εργολάβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...