Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, marmagia said:

 περίπου τι χρονοδιάγραμμα είχες; έκανα αίτηση την περασμένη βδομάδα και από την Παρασκευή έχω στείλει τα υπογεγραμμένα δικαιολογητικά. Σήμερα παρέλαβα (λάθος) εξοπλισμό και μου λένε ότι αν κάνουν αλλαγή τώρα θα καθυστερήσει η κατασκευή οπότε κρατάω το ρούτερ και όταν γίνει η ενεργοποίηση τηλεφωνώ και κάνουν αντικατάσταση για να πάρω και το mesh.  δεν ηέραν όμως να μου πουν πότε θα έρθουν για την αρχική συνάντηση με τον μηχανικό 

σου έχουν στείλει τον εξοπλισμό πριν γίνει η εγκατάσταση ή θπήρχε ήδη στην πολυκατοικία από άλλον ένοικο;

Δίνουν mesh; Σε ποιον πάροχο είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, thodoris1985 said:

σου έχουν στείλει τον εξοπλισμό πριν γίνει η εγκατάσταση ή θπήρχε ήδη στην πολυκατοικία από άλλον ένοικο;

Δίνουν mesh; Σε ποιον πάροχο είσαι;

Κανένας δεν έχει εδώ οπτική ίνα. Μου έστειλαν εξοπλισμό πριν καν κλείσουν ραντεβού για έλεγχο του κτηρίου. COSMOTE είμαι και δίνουν στις 200αρες αυτό εδώ το mesh 

5A87051F-0D12-4C15-914C-1D6F07A4B3FA.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, marmagia είπε

 περίπου τι χρονοδιάγραμμα είχες; έκανα αίτηση την περασμένη βδομάδα και από την Παρασκευή έχω στείλει τα υπογεγραμμένα δικαιολογητικά. Σήμερα παρέλαβα (λάθος) εξοπλισμό και μου λένε ότι αν κάνουν αλλαγή τώρα θα καθυστερήσει η κατασκευή οπότε κρατάω το ρούτερ και όταν γίνει η ενεργοποίηση τηλεφωνώ και κάνουν αντικατάσταση για να πάρω και το mesh.  δεν ηέραν όμως να μου πουν πότε θα έρθουν για την αρχική συνάντηση με τον μηχανικό 

Η παραγγελία μου καταχωρήθηκε 2 Μαρτίου. Ο τεχνικός που έκανε τον έλεγχο του χώρου δε θυμάμαι πότε ήρθε να σου πω την αλήθεια. Αλλά πιο πολύ περίμενα από τότε μέχρι το τηλέφωνο που με πήρε το συνεργείο που ήρθε κι έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικία. Πρέπει να περίμενα 3-4 εβδομάδες από όταν έγινε ο πρώτος έλεγχος μέχρι το τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού για τις εργασίες εγκατάστασης. Και το συνεργείο που ήρθε έκανε εντελώς άλλα πράγματα σε σχέση με αυτά που μου έλεγε ο άνθρωπος που έκανε τον έλεγχο του χώρου, ευτυχώς όλα προς το καλύτερο! Απ' ότι έχω καταλάβει είναι εξωτερικοί συνεργάτες με την cosmote αυτά τα συνεργεία, γι αυτό μάλλον και δεν ξέρουν να σου πουν από την cosmote το πότε ακριβώς θα έρθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα έγιναν λίγο γρήγορα τα πράγματα αναφορικά με την κεντρική παροχή στην πολυκατοικία.

~15 Απριλίου ήρθε ο courier για την αίτηση.

Χτές ήρθε ο μηχανικός (εξωτερικός συνεργάτης της cosmote) για τον έλεγχο.

Σήμερα, και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, γίνεται η εγκατάσταση στην πολυκατοικία (!!!)

Και σε εμένα τελείως διαφορετικά από ό,τι είπαμε χτες στον έλεγχο, όχι προς το καλύτερο (μικρό το κακό βέβαια) ...αλλά έλειπα σε κάποια φάση και όλα έγιναν τότε :)

 

--- edit ---

Τελείωσαν με την εσωτερική εγκατάσταση.
Τελικά μένουν άλλα δυο συνεργεία, ένα που θα κάνει τη διασύνδεση από το δρόμο μέχρι και την αναμονή στη πολυκατοικία, και ένα άλλο που θα κάνει τις συνδέσεις των οπτικών στην πολυκατοικία

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Σε εμένα έγιναν λίγο γρήγορα τα πράγματα αναφορικά με την κεντρική παροχή στην πολυκατοικία.

~15 Απριλίου ήρθε ο courier για την αίτηση.

Χτές ήρθε ο μηχανικός (εξωτερικός συνεργάτης της cosmote) για τον έλεγχο.

Σήμερα, και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, γίνεται η εγκατάσταση στην πολυκατοικία (!!!)

Και σε εμένα τελείως διαφορετικά από ό,τι είπαμε χτες στον έλεγχο, όχι προς το καλύτερο (μικρό το κακό βέβαια) ...αλλά έλειπα σε κάποια φάση και όλα έγιναν τότε :)

 

--- edit ---

Τελείωσαν με την εσωτερική εγκατάσταση.
Τελικά μένουν άλλα δυο συνεργεία, ένα που θα κάνει τη διασύνδεση από το δρόμο μέχρι και την αναμονή στη πολυκατοικία, και ένα άλλο που θα κάνει τις συνδέσεις των οπτικών στην πολυκατοικία

Απίστευτο που ήρθαν την επόμενη. Να δούμε μήπως στη σκάσουν με τα υπόλοιπα που έμειναν στη μέση. Εμένα τα έκαναν όλα την ίδια μέρα πάντως, όχι ότι λέει και τίποτα αυτό βέβαια. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νέο κουπόνι από την δράση sfbb.gr δεν βγαίνει τέλος

όσα όμως κουπόνια έχουν εκδοθεί ισχύουν και θα πρέπει να γίνει η ενεργοποίηση τους έως 30/09/2022

αν οι πάροχοι επιμένουν ότι δεν ισχύουν να επικοινωνήσουν με την δράση sfbb.gr καθώς η ενημέρωση αυτή είναι μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Tas.o.s said:

Απίστευτο που ήρθαν την επόμενη. Να δούμε μήπως στη σκάσουν με τα υπόλοιπα που έμειναν στη μέση. Εμένα τα έκαναν όλα την ίδια μέρα πάντως, όχι ότι λέει και τίποτα αυτό βέβαια. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Με πήραν τηλέφωνο στις 12 και στις 12:30 ήταν εδώ.

Είχαν ακύρωση κάποιου άλλου κοντινού ραντεβού, πιστεύω όμως ότι τώρα θα πάω με τη σειρά που ήμουν αρχικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους οπτική και εγώ. COSMOTE πάροχο, έγινε η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι της ίνας και συγχρόνως ενεργοποιήθηκα (ευτυχώς) ήμουν από τους τυχερούς και δεν θα περιμένω (όπως με είπαν) άλλες 2 εβδομάδες για ένα τηλεφώνημα. Ήρθαν στην ώρα τους όπως κλείσαμε ραντεβού, πολύ ευγενικοί και εκεί που τους είπα να μπει το κουτί εκεί το έβαλαν. Πληροφοριακά είναι 30 μέτρα καλώδιο από την εξώπορτα μέχρι το ρούτερ. Κάνανε καθαρή και γρήγορη δουλειά, σε μισή ώρα + περίπου τελείωσαν. Επίσης με ρώτησαν άμα θέλουν να στοκάρουν και τυχόν τρύπες, παρόλο που υπήρχε αυτή η τρύπα στην εξώπορτα από το VDSL και ήταν ανοιχτή, περάστηκε και από εκεί ίνα, άρα γλύτωσα τρυπάνια, τρύπες, φασαρία και βρωμιά. Τους το δίνω. 

Το χρονικό μέχρι την ενεργοποίηση της ίνας με έτοιμη εγκατάσταση στην πολυκατοικία ήταν: 20 Μαρτίου έγινε η αίτηση και παραδόθηκαν τα δικαιολογητικά στις 23/03, περίπου 29/03 ήρθε ο εξοπλισμός, τηλέφωνο από τεχνικό 13/04 για 19/04 (Μεγάλη Τρίτη) εγκατάσταση ίνας, αλλά άκυρο από εμένα λόγω διακοπών, τηλέφωνο εγώ στον τεχνικό (κράτησα το νούμερο του) στις 04/05 και κλείσιμο ραντεβού 09/05 μαζί με την ενεργοποίηση. Ο χρόνος είναι καλός, αφού αναβάλαμε από δικιά μου μεριά.

Πιάσαμε και κουβέντα, ότι αυτό το διάστημα πέφτει τρελή δουλειά και ότι συμφέρει πολύ να βάλεις οπτική (φυσικά όσοι είχαν και κουπόνι, παραπάνω). Με είπε και μια ιστορία από άλλον που έβαλε οπτική, ο οποιός ήταν συνταξιούχος (ναι, ναι!🤪) είχε ολόκληρο setup PC με 3 monitor και έπαιζε με τρέλα το Microsoft Flight Simulator, με όλα τα παρελκόμενα (τιμόνι, λεβιές, γκάζι, κλπ...). Τρέλα με είπαν. 

Τώρα, όλα κυλάν ομαλά η ταχύτητα σταθερή και ανεβάζω στατιστικά. Υ.Γ. = Τα test είναι από λάπτοπ με Wi-Fi 5GHz. Υ.Γ. (2) = Οτιδήποτε απορία, ρωτήστε, άμα μπορώ να βοηθήσω ή και προβληματισμό. 😃

 

4BDBFDEB-0928-4E92-831E-158CACD7E711.jpeg

74362D7D-55E1-4484-8844-B23C14038BC6.png

4F8E808B-A162-4DB2-B6D3-5C1ED0B2BF3F.png

E7F4DB63-D6A9-4A13-AB7D-BB973848E944.jpeg

CF3A7E35-1692-4244-81AE-2ED44D8FB4F6.jpeg

AFD04BA3-6F69-44E3-8CCB-EEE5024C0016.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά το ΟΝΤ μπορούμε να συνδέσουμε το δικό μας/οποιοδήποτε router;

Παίζει να το έχω ξαναρωτήσει αυτό

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μετά το ΟΝΤ μπορούμε να συνδέσουμε το δικό μας/οποιοδήποτε router;

Παίζει να το έχω ξαναρωτήσει αυτό

Νομίζω πως ναι, αλλά μια χαρά είναι και αυτό γιατί μετά δουλεύει μόνο σαν ρούτερ και όχι και μόντεμ. Αναλαμβάνει μόνο να βγάζει σε Wi-Fi που το ZTE έχει και Wi-Fi 6 (ax) άρα είναι μια χαρά. Επίσης υποστηρίζει το νέο πρωτόκολλο ασφαλείας wpa 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Ποιό μοντέλο ειναι αυτό

2. ΓΙατί το βάζεις μέσα στην ντουλάπα με φραγμούς γύρω γύρω Βάλτο στο τραπεζάκι δεξιά

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, coyote2 said:

Μπορεί να ήταν μέλη του φόρουμ

παίζει, γιατί είναι ήδη έξω και έχουν σκάψει τη μισή και βάλε διαδρομή!

Το μέσα να δούμε ΠΟΤΕ θα το κάνουν!!!!

Πέρα από την πλάκα, δε βιάζομαι για το μέσα, γιατί πήγαν και βάλανε τα κουτιά του ορόφου πάνω από την πόρτα λες και δε ξέρω κι εγώ τι είναι. Πολύ άσχημο. Στο δικό μου θα αλλάξω θέση το ΣΚ.

Η WIND πάντως ακολουθεί διαφορετική τακτική από τον ΟΤΕ, δεν έχει στείλει εξοπλισμό ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...