Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εδώ Πεντέλη πάντως έπεσαν υπογραφές το Δεκέμβριο κι έχει ξεκινήσει το έργο... Πεντέλη: Ξεκίνησε η υπογειοποίηση 115 χιλιομέτρων καλωδίων μεταφοράς ρεύματος - Ειδήσεις - νέα - Το Βήμα Online (tovima.gr)

Εδω Περιστερι ειχε γινει ολοκληρη ιστορια γιατι δεν αφηνε ο δημαρχος να σκαψουν για να βαλουν οπτικες ινες αν θυμασαι μην του χαλασουν τον δρομο.

Απλα επειδη πριν μερικες μερες αλλαξαν τα καλωδια της ΔΕΗ που πανε απο κολονα σε κολονα απο 4 συν ενα για τα φωτα σε ενα μαυρο χοντρο συν την οπτικη ινα που εβαλαν σημερα το βλεπω καπως δυσκολο να τα βαλουν ολα αυτα στην γη μεσα δηλαδη να κανουν διπλη δουλεια.

Να μου πεις στην Ελλαδα ολα να τα περιμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη συγκεκριμένη αλλαγή την κάνουν πανελλαδικά λογικά. Και εδώ Ηράκλειο άρχισαν να τα αλλάζουν πριν μερικούς μήνες.

Δεν έχω δει οπτική πάντως, προς το παρόν τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Χαλάνδρι τουλάχιστον στο κομμάτι που μένω εγώ, έκαναν συντονισμένη δουλειά.

Πέρασε το φυσικό αέριο και στα καπάκια ο ΟΤΕ τις οπτικές. Μόλις ολοκληρώθηκαν όλες οι εργασίες τότε πέρασαν με καινούρια άσφαλτο όλους τους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SKRUTZ είπε

Στο Χαλάνδρι τουλάχιστον στο κομμάτι που μένω εγώ, έκαναν συντονισμένη δουλειά.

Πέρασε το φυσικό αέριο και στα καπάκια ο ΟΤΕ τις οπτικές. Μόλις ολοκληρώθηκαν όλες οι εργασίες τότε πέρασαν με καινούρια άσφαλτο όλους τους δρόμους.

Αυτο ηθελα να σχολιασω.

Πριν 1 (η 2?) χρονια εγινε ασφαλτοστρωση σε παρα πολλους δρομους και θα τους ξανα σκαψουν ολους και θα γεμισουμε παλι με τα γνωστα μπαλωματα που κανουν οι εργολαβοι.

Τουλαχιστον επεβαλλε τους να τα κανουν σωστα και να μη χαραμιστει τοση δουλεια.

Στο δρομο μου περασαν ασφαλτο και μετα απο κατι μηνες περασαν φυσικο αεριο,εκαναν καθετα περασματα και το κλεισιμο εγινε και ειναι σα σαμαρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SKRUTZ είπε

Στο Χαλάνδρι τουλάχιστον στο κομμάτι που μένω εγώ, έκαναν συντονισμένη δουλειά.

Πέρασε το φυσικό αέριο και στα καπάκια ο ΟΤΕ τις οπτικές. Μόλις ολοκληρώθηκαν όλες οι εργασίες τότε πέρασαν με καινούρια άσφαλτο όλους τους δρόμους.

έτσι πρέπει. Κανονικά να βγαίνε call  από το Δήμο και να εμφανίζονται οι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έγινε στο Χαλάνδρι.Ο δήμαρχος περίμενε και περιμένει να τελειώσουν όλα τα έργα για να ξεκινήσει να φτιάχνει τους δρόμους.Τωρα βέβαια με τα μπαλώματα δε ξέρω τι θα γίνει,πχ χαλάει κάπου η οπτική κ σκάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 1:30 ΜΜ, Dantε είπε

Θα το κοψω τοτε και θα τραβηξω ethernet απο το γαμπρο μου και θα μοιραστουμε το παγιο :P

Το νοημα ειναι οτι προσωπικα πανω απο 30Ε δε δινω για σταθερο-ιντερνετ.

Για τις προσωπικες μου αναγκες οτιδηποτε πανω απο 50 ειναι υπερβολη.

Και σωστά κάνεις και οι περισσότεροι πρέπει να κρατήσουν την ίδια στάση μέχρι να σπάσει το καρτέλ και να έχουμε ευρωπαϊκές τιμές.

Για παράδειγμα τί δίνει Ισπανός πάροχος με 35€ 

Screenshot_2022-05-02-15-44-44-900.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα ο εργολάβος για να κάνει τον αρχικό έλεγχο για την εγκατάσταση (να έρθει η οπτική στον κάθε όροφο).

Δεν το είχα ακούσει ούτε το είχα σκεφτεί αυτό, η οπτική θα περάσει από μέσα από τα κάγκελα του κλιμακοστασίου (!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Ήρθε σήμερα ο εργολάβος για να κάνει τον αρχικό έλεγχο για την εγκατάσταση (να έρθει η οπτική στον κάθε όροφο).

Δεν το είχα ακούσει ούτε το είχα σκεφτεί αυτό, η οπτική θα περάσει από μέσα από τα κάγκελα του κλιμακοστασίου (!!!)

Ναι ειναι πολύ στανταράκι λύση σε πολυκατοικίες που δεν είναι οροφοδιαμερίσματα ή που τεσπα δεν έχουν όλοι πρόσβαση με μπαλκόνι στην πρόσοψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Ήρθε σήμερα ο εργολάβος για να κάνει τον αρχικό έλεγχο για την εγκατάσταση (να έρθει η οπτική στον κάθε όροφο).

Δεν το είχα ακούσει ούτε το είχα σκεφτεί αυτό, η οπτική θα περάσει από μέσα από τα κάγκελα του κλιμακοστασίου (!!!)

και σε μένα μέσα από το κάγκελα το πέρασαν. Μια χαρά λύση είναι καθώς κρύβεται το καλώδιο τελείως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ενω εχω βαουτσερ και ειχαμε κλεισει θεωρητικα να ερθουν να δουν το κτηριο με παιρνουν τηλ σημερα και μ λενε οτι δν ισχυει και επεμενε με υφος οτι κανουμε λαθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα ήρθε σήμερα συνεργείο και πέρασε τις ίνες μέσα από τους τοίχους, από τις τρύπες που περνάνε και τα τηλεφωνικά καλώδια. Και μέσα στο διαμέρισμα έτσι το έφεραν και είναι όλα πεντακάθαρα και τακτοποιημένα. Ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει να έρθει ο τεχνικός που θα κάνει τη σύνδεση ή αν είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου; Έχω λάβει όλο τον εξοπλισμό ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Ήρθε σήμερα ο εργολάβος για να κάνει τον αρχικό έλεγχο για την εγκατάσταση (να έρθει η οπτική στον κάθε όροφο).

Δεν το είχα ακούσει ούτε το είχα σκεφτεί αυτό, η οπτική θα περάσει από μέσα από τα κάγκελα του κλιμακοστασίου (!!!)

spacer.png

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tas.o.s said:

Παιδιά εμένα ήρθε σήμερα συνεργείο και πέρασε τις ίνες μέσα από τους τοίχους, από τις τρύπες που περνάνε και τα τηλεφωνικά καλώδια. Και μέσα στο διαμέρισμα έτσι το έφεραν και είναι όλα πεντακάθαρα και τακτοποιημένα. Ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει να έρθει ο τεχνικός που θα κάνει τη σύνδεση ή αν είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου; Έχω λάβει όλο τον εξοπλισμό ήδη.

 περίπου τι χρονοδιάγραμμα είχες; έκανα αίτηση την περασμένη βδομάδα και από την Παρασκευή έχω στείλει τα υπογεγραμμένα δικαιολογητικά. Σήμερα παρέλαβα (λάθος) εξοπλισμό και μου λένε ότι αν κάνουν αλλαγή τώρα θα καθυστερήσει η κατασκευή οπότε κρατάω το ρούτερ και όταν γίνει η ενεργοποίηση τηλεφωνώ και κάνουν αντικατάσταση για να πάρω και το mesh.  δεν ηέραν όμως να μου πουν πότε θα έρθουν για την αρχική συνάντηση με τον μηχανικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...