Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες.


SteliosEGL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θέλω τα φώτα σας σχετικά με κάτι περίεργους γείτονες εύχομαι να το βρείτε αστείο με το τι περνάω.

Έχουμε και λέμε, 2 χρόνια τώρα μένω Θεσσαλονίκη σε πολυκατοικία της οικογενείας μου (μισά διαμερίσματα δικά μας πλέον μισά πουλημένα), και είναι κάτι περίεργοι από κάτω, δύο γονείς που δημιουργούν συνέχεια προβλήματα με τα δύο παιδιά τους μεγάλης ηλικίας.  

Θα σας πω κάποια περιστατικά:

  1.  Γύρισα 4 η ώρα το βράδυ με την κοπέλα μου σπίτι, πάμε να κάνουμε μπάνιο και μας είχαν κόψει το νερό με την δικαιολογία ότι το άκουσαν να τρέχει και φοβόντουσαν να μην πλημμυρίσουν (μένουν στο υπόγειο ακριβώς από κάτω μας, παλιά ήταν λεβητοστάσιο). Μας ΞΥΠΝΗΣΑΝ 7 η ώρα το πρωί για να μας ρωτήσουν ΑΜΑ είχαμε νερό και να μας ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ότι αυτοί μας το κλείσανε με ύφος κάνω ότι γουστάρω. Φάγανε την παναγίτσα τους και μετά μου κρατούσαν μούτρα. 
  2. Έπειτα φιλοξενούσα ένα σκύλο κάποια στιγμή και τον έβγαλα στην αυλή της πολυκατοικίας (είναι 2 μικρές αυλές ανάμεσα στην πόρτα της πολυκατοικίας), και σχετικά με αυτό, το υπόγειο απέναντι ακριβώς από αυτούς είναι δικό μου, και ακριβώς έξω από το υπόγειο είναι η συγκεκριμένη αυλή που έβγαζα το σκύλο, η αυλή από την μεριά τους είναι δικιά τους ενώ η αυλή από την μεριά του δικού μου υπογείου είναι κοινόχρηστη και της πολυκατοικίας σύμφωνα με τα λεγόμενα τους. Στο συγκεκριμένο σκηνικό η γυναίκα μου έλεγε μπαρούφες τύπου εγώ καθαρίζω την αυλή, εντωμεταξύ η αυλή παρατημένη και μέσα στα σκουπίδια, την καθάριζα εγώ για να μην τρώει σκουπίδια ο σκύλος και δεν άφησα ποτέ αφορμή για να βρει ακαθαρσίες του σκύλου. Για να μην τα πολυλογώ της την λέω, πάει σπίτι της και σκάει μύτη μετά ο γιος της ο Αμπντουλ με τσαμπουκά "Γιατί βρίζει το μάνα μου", να μην τα πολυλογώ πάλι, τον έστειλα σπίτι του και από εκείνη την μέρα μου μιλάνε στον πληθυντικό. (Χωρίς να υπερβάλω) 
  3. Φτάνουμε στο σήμερα, 1 χρόνο μετά δεν είχα κανένα θέμα... είναι να νοικιάσω το διαμέρισμα απέναντι σε ένα κοριτσάκι, και επειδή φώναξα άτομα να κάνουν κάποιες δουλειές ο άντρας από κάτω έκανε παράπονα στα άτομα που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ τύπου "Γιατί δεν είπανε εμένα" και "Εγώ κάνω τις δουλειές στην πολυκατοικία"  απείλησε το κοριτσάκι που θα νοικιάσω το σπίτι επειδή θα έχει σκύλο "Το προηγούμενο άτομο το κάναμε έξωση επειδή είχε σκύλο", προφανώς εξήγησα στην κοπέλα ότι είναι ένας άνθρωπος χαμηλής νοημοσύνης και λέει μπαρούφες. 

 

Γενικά υπάρχουν κι'αλλα περιστατικά και δημιουργούν συνέχεια προβλήματα, δώστε μου καμία ιδέα να τους γ*μησω γιατί με πρήξανε τα πάντα. Σκέφτηκα αφού κάνανε το λεβητοστάσιο σπίτι να τους απειλήσω ότι θα φέρω την πολεοδομία (η όποια υπηρεσία είναι αυτή, δεν έχω ιδέα) να τους διώξει. 

Πείτε καμία τρελή ιδέα, γουστάρω. 

Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από SteliosEGL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, overpower είπε

Περιοριστικά μέτρα? 

Αυτό θεωρώ πως θα είναι το τελευταίο, πιο πολύ σκέφτομαι καμία έξυπνη απειλή για να φοβούνται να δημιουργήσουν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπόγειο σε ποιον ανήκει; 

Γενικά τα σκυλιά απαγορεύονται να είναι μόνα τους σε κοινόχρηστους χώρους. Με επίβλεψη, θαρρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Έπρεπε να μιλήσεις με δικηγόρο όταν σου έκλεισαν το νερό για να τους τρίξει τα δόντια με ένα εξώδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Το υπόγειο σε ποιον ανήκει; 

Γενικά τα σκυλιά απαγορεύονται να είναι μόνα τους σε κοινόχρηστους χώρους. Με επίβλεψη, θαρρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Έπρεπε να μιλήσεις με δικηγόρο όταν σου έκλεισαν το νερό για να τους τρίξει τα δόντια με ένα εξώδικο.

Πάντα έβγαινα μαζί με τον σκύλο στην αυλή, δεν τον άφηνα ποτέ μόνο του. Το υπόγειο που μένουν αυτοί δεν έχω ιδέα σε ποιον ανήκει. Άκουσα την κλασσική ιστορία ότι το είχε μια γιαγιά την πρόσεχαν και τους το έδωσε. 

Επεξ/σία από SteliosEGL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς με εισαγγελική παραγγελία να πετύχεις τους καλέσουν στο τμήμα και να τους πουν τα παράπονά σου, μπορείς να είσαι και εσύ εκεί αν θες. Δεν κοστίζει κάτι. Είναι σαν προεόρτι μήνυσης όπως και το εξώδικο το οποίο όμως κοστίζει.

Μπορείς να πας την πολεοδομία για παραβάσεις αλλαγής χρήσης, όμως μπορεί να το κάνουνε και σε εσένα αν υπάρχει κάποια παράβαση. Γενικά η πολεοδομία βάζει τσουχτερά πρόστιμα, ευκαιρία ψάχνει και δεν ξεμπλέκει κάποιος εύκολα. Μπορείς να τους προειδοποιήσεις για αυτό.

Παρόλα αυτά καλό είναι να μην ανοίγεις βεντέτες εκεί που μένεις και ιδίως με φασαρίες.

Το νερό πως το κλείσανε ?

Επεξ/σία από techartware
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εγω δεν καταλαβα γιατι θελατε να κανετε μπανιο 4 το πρωι .... OH WAIT 

Ναι, το να είσαι καθαρός πριν κοιμηθείς είναι ένα γεγονός που δεν μπορείς να το διανοηθείς και να αντιληφθείς εσύ άμα δεν σου πουν οι γονείς σου να πλυθείς. 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SteliosEGL είπε

Ναι, το να είσαι καθαρός πριν κοιμηθείς είναι ένα γεγονός που δεν μπορείς να το διανοηθείς και να αντιληφθείς εσύ άμα δεν σου πουν οι γονείς σου να πλυθείς. 

Μου το ειχαν πει μια φορα οταν σπουδαζα νομικη στη Κομοτηνη.

Θ. Σεχιδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Εγω δεν καταλαβα με ποιο δικαιωμα εκλεισαν το νερο

Αφού μένουν στο λεβητοστάσιο σου λέει και τους ανήκουν και όλα τα μερεμέτια. Άρα είναι και οι φύλακες της Χρυσής Βάνας της Υδρεύσεως και ως εκ τούτου έχει πέσει στους ώμους τους το βαρύ και ιερό καθήκον να προστατεύουν την πλάση (aka την πολυκατοικία) από τα διάφορα κακά.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, techartware είπε

Μπορείς με εισαγγελική παραγγελία να πετύχεις τους καλέσουν στο τμήμα και να τους πουν τα παράπονά σου, μπορείς να είσαι και εσύ εκεί αν θες. Δεν κοστίζει κάτι. Είναι σαν προεόρτι μήνυσης όπως και το εξώδικο το οποίο όμως κοστίζει.

Μπορείς να πας την πολεοδομία για παραβάσεις αλλαγής χρήσης, όμως μπορεί να το κάνουνε και σε εσένα αν υπάρχει κάποια παράβαση. Γενικά η πολεοδομία βάζει τσουχτερά πρόστιμα, ευκαιρία ψάχνει και δεν ξεμπλέκει κάποιος εύκολα. Μπορείς να τους προειδοποιήσεις για αυτό.

Παρόλα αυτά καλό είναι να μην ανοίγεις βεντέτες εκεί που μένεις και ιδίως με φασαρίες.

Το νερό πως το κλείσανε ?

Θεωρώ πως άμα ήταν να ξεκινήσει μια βεντέτα θα είχε ξεκινήσει ήδη με όλα αυτά τα περιστατικά. Σκυλί που γαβγίζει δεν δαγκώνει, έχουν λερωμενη την φωλιά τους αυτοί είμαι σίγουρος και απλά πουλάνε τρελιτσα. Το θέμα είναι ότι εμένα δεν με ενοχλούσαν προσωπικά γιατί δεν τους έδινα σημασία, τους την έλεγα κάθε φορά, απλά τώρα είναι αυτό το περιστατικό με την κοπελίτσα και μου κάνουν δύσκολη την ζωή να νοικιάσω το σπίτι και βγάζουν διχόνοια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς τους ενοχλεί και τι συμφέρον έχουν από οποιαδήποτε κίνηση τους. Το νερό το κλείσανε μόνοι τους από την βαλβίδα, τώρα πως ακριβώς δεν γνωρίζω. 

Επεξ/σία από SteliosEGL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SteliosEGL είπε

Θεωρώ πως άμα ήταν να ξεκινήσει μια βεντέτα θα είχε ξεκινήσει ήδη με όλα αυτά τα περιστατικά. Σκύλοι που γαβγίζει δεν δαγκώνει, έχουν λερωμενη την φωλιά τους αυτοί είμαι σίγουρος και απλά πουλάνε τρελιτσα. Το θέμα είναι ότι εμένα δεν με ενοχλούσαν προσωπικά γιατί δεν τους έδινα σημασία, τους την έλεγα κάθε φορά, απλά τώρα είναι αυτό το περιστατικό με την κοπελίτσα και μου κάνουν δύσκολη την ζωή να νοικιάσω το σπίτι και βγάζουν διχόνοια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς τους ενοχλεί και τι συμφέρον έχουν από οποιαδήποτε κίνηση τους. Το νερό το κλείσανε μόνοι τους από την βαλβίδα, τώρα πως ακριβώς δεν γνωρίζω. 

Όλα αυτά είναι ασυμαντα προβλήματα και μην τα μεγαλοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όλα αυτά είναι ασυμαντα προβλήματα και μην τα μεγαλοποιεις.

Το ότι πιάνουν την κοπελίτσα και την φοβιζουν λέγοντας ψέματα ότι θα σου κάνουμε έξωση άμα φέρεις τον σκύλο σου θεωρώ πως δεν είναι ασυμαντο, πόσο μάλλον όταν ένας άγνωστος μπαίνει στην μέση των εσόδων σου. Δεν θα το έπαιρνες ούτε εσύ στην πλάκα και ούτε θα το θεωρούσες "ασήμαντο". Άμα διάβασες καλά την απάντηση μου είπα ότι δεν με πείραζαν προσωπικά και δεν τους έδινα σημασία στο παρελθόν. 

Επεξ/σία από SteliosEGL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ιστορία.

Μπαίνω το μεσημέρι σε ένα γκρουπάκι στο fb για τους ΑμΕΑ, διαβάζω για πρόβλημα με τους από κάτω με μια κυρία που το παιδί της είχε κάποια πάθηση με αποτέλεσμα να κάνει φασαρία.

Αργότερα μπαίνω να ψάξω κάτι στο google για το αν επιτρέπονται τα κλιματιστικά να πατάνε πάνω στο μπαλκόνι για να μην χρειαστεί να κρεμαστούν στην όψη που έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται, βρίσκω συνεχώς thread από άλλα φόρουμ καθώς και insomnia με προβλήματα από γείτονες, καταγγελίες κτλ.

Μπαίνω απόψε στο insomnia και πετυχαίνω "πρόβλημα με γείτονες". 

Τελικά δεν παίζει να το κουνήσω ρούπι από το σπιτάκι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...