Προς το περιεχόμενο

Diablo IV [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Έξω θερίζει ή στα πολλά mobs με τα AOE αλλά στα bosses είμαι glass gun. Είναι 2 bosses πχ το τελικό του Act II και ένα από τα πολλά του ACT III που αν δεν έμπαινε φίλος μου μέσα με Barbarian, θα τα είχα κάνει skip. Απλά δεν έβγαινε με ότι και να δοκίμαζα.

Κοιτα να δεις τι γινεται. Και εγω με ice shard sorc δυσκολευομαι στα bosses. Αλλα ολως τυχαιως παρατηρησα το εξης. Κατω απο το health bar του boss , εχει μια λεπτη μπαρα την λεγομενη stagger bar. Αυτη η μπαρα γεμιζει οταν χτυπας το boss με attack που εχει crowd control effect π.χ. frost bolt. Οταν φουλαρει , το boss μενει ακινητο και για 12 secs τρωει τρελο dmg. Μπορεις να του φας για πλακα την μιση ζωη.

Αρα , βαρας το κλασικο σκηνικο frost nova -> ice shards και χωνεις και στο ενδιαμεσο και frost bolts για να φουλαρεις την stagger bar. Οταν ειναι ετοιμη να φουλαρει , εχεις προνοησει να εισαι φουλ mana. Μολις φουλαρει λοιπον , σπαμαρεις ο,τι εχεις και δεν εχεις. Αν τα συγχρονισεις ολα αυτα σωστα , με 2 full stagger bars max μπορεις να καθαρισεις το boss.
 

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

-Δεν έχει έναν τρόπο να σου δείχνει αν έχεις τελειώσει κάποιο από τα side quests αν το κάνεις παράλληλα με το main ή κάποιο άλλο quest.

Aυτο δεν το καταλαβα ομολογω. Στον χαρτη εχει indicators για τα quests και βλεπεις που πας και τα σχετικα. Υπαρχει και το quest log...
 

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

-Δεν έχει τρόπο να σπας πράγματα μέσα στο Inventory σου. Χάνω πολλά items που δεν μαζεύω γιατί είμαι από το 1/3 του dungeon πχ πάντα γεμάτος και ας έχω αδειάσει πριν αρχίσω. Φυσικά και κρατάω rare πρώτα αλλά δεν μαζεύω και άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν mats.

Mια απο τα ιδια , αλλα εδω που τα λεμε , ποτε δεν μπορουσες να σπασεις items απο το inventory. Επρεπε να γυρισεις πολη. Οντως χανονται materials με αυτο τον τροπο , αλλα επειδη επαιξα αρκετα με τα enchants/extracts/imprints , λογικα προς το παρον δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει τοσο πολυ το αθλημα αυτο , γιατι τα ποσα σε gold που ζηταει ειναι υπερβολικα για την οικονομικη κατασταση μας αυτη την στιγμη. Σκεψου οτι εχω περιπου 500k gold και οπως ειπα το 1ο enchant σε ενα item (reroll stat στην ουσια) , εκανε 10k και το 2ο στο ιδιο item κανει 200k... Ολα αυτα σε rare. Τα extract/imprints κανουν 30k-40k κατα μεσο ορο , δεν τα λες και λιγα. Σε legendary , θες ενα συγκεκριμενο material που νομιζω ειναι καποιο φυτο και αντε να το βρεις ... δεν ειναι πολυ συνηθισμενο (για το reroll stat).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα το T3 του World το παιχνιδι παιρνει μια αγρια ομορφια.

Γινεται πραγματικα challenging ειδικα στα πρωτα lvl που ερχεσαι με  τα items του T1-T2...Μετα σκανε τα sacred και σωζεσαι καπως αλλα ξεχνας τον περιπατο του T1-T2.

Τα 1hit-deaths ειναι δεδομενα αν φας το λαθος hit/skill ωστοσο γινεται πολυ ενδιαφερον και σε ρουφαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ε ναι καπως σε ρουφαει και θα στα ρουφαει για πολλα season pass και extras :P

αμα μου δινει content ας ρουφαει οτι θελει! Αρκει να μην βαρεθω και να μην ειναι p2w .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το Diablo 4 πριν μερικούς μήνες έψαχνα να βρω κάποιο βίντεο μέσω youtube για να θυμηθώ το story καθώς είχα να παίξω τα games αρκετά χρόνια.

Υπάρχουν αρκετά είναι η αλήθεια αλλά έπεσα πάνω στον Rhykker ( ίσως οι πιο hardcore fanboys να τον ξέρουν, εγώ πρώτη φορά τον πέτυχα ). Mετά από πολύ ψάξιμο έχει ίσως την πιο σωστή σειρά βίντεο που εξηγεί το Diablo από το μηδέν. Είναι αρκετά τα βίντεο περίπου 15 λεπτών αλλά αφού τα είδα θυμήθηκα και επιτέλους κατάλαβα πολλά πράγματα στο story που καθώς έπαιζα δεν καταλάβαινα που κολλάνε τότε. Οπότε αν κάποιος θέλει να φρεσκάρει την μνήμη του πριν παίξει το Diablo 4 αξίζει να τα δει. Εγώ πάντως έκατσα και τερμάτισα ξανά το Diablo 2 remaster, Diablo 3  και τώρα τελειώνω Reaper of souls οπότε μεθάυριο ξεκινάω Diablo 4 αν και έπαιξα ήδη ένα 4ωρακι και το game κατα την άποψη μου τα σπάει. Με το μόνο που δεν έχω ασχοληθεί είναι το Immortal αν και δεν ξέρω αν αξίζει με βάση αυτά που έχω διαβάσει. Λύνει αρκετές απορίες για τα games αλλά δεν είναι diablo walkthrough έχει να κάνει με το story.όποιος έχει όρεξη παρακάτω είναι τα link :

Spoiler


 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό. Ό,τι πρέπει για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να ξαναθυμούνται οι παλιόγεροι.

Ποτέ δεν θα ξεχάσω εκείνο το βράδυ που ψάχνοντας στα χύμα (γκουχ) αντιγραμμένα δισκάκια του (βιχ-βιχ) σπασμένου Playstation 1, ανακάλυψα ένα παιχνίδι με όνομα "Diablo". Το είχα απλώς ακουστά ως καλό παιχνίδι μιας και είχε κυκλοφορήσει 1-2 χρόνια πριν, αλλά δεν ήξερα τίποτα παραπάνω. Μιλάμε για μια εποχή που έπαιζα όχι μόνο κάθε ΑΑΑ τίτλο αλλά και ό,τι σαπίλα κυκλοφορούσε. Το πως μου ξέφυγε το Diablo, πραγματικά ποτέ δεν το κατάλαβα. Νομίζω η μοναδική δικαιολογία ήταν ότι στο Playstation ήθελε ένα ολόκληρο 15άρι memory card για τα save του και δεν μου περίσσευε κανένα, οπότε το άφηνα διαρκώς για αργότερα.

Εκείνη τη μέρα όμως πως έγινε και έτυχε να αγοράσω δεύτερο memory card, από αυτά που είχαν διακόπτη και "διπλασίαζαν" τη χωρητικότητα της κάρτας. Επίσης πριν λίγες μέρες σε κλασική επίσκεψη-πλιάτσικο στο σπίτι του Ektelion (του γνωστού), έτυχε να βρω λίγες σκόρπιες σελίδες με την ιστορία του Diablo, φωτοτυπημένες από το επίσημο manual. Για κάποιο λόγο μια έκδοση του παιχνιδιού (δεν θυμάμαι αν ήταν PC ή Playstation) είχε βιβλιαράκι με ολόκληρη την ιστορία και κάποιος μερακλής πειρατής έκατσε και το έβγαλε όλο φωτοτυπία (αυτά ήταν χρόνια...). Διάβασα βιαστικά τις πρώτες 2-3 σελίδες και η ιστορία μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, οπότε είπα μόλις πάρω memory card να το τσεκάρω οπωσδήποτε.

Συνεπώς μόλις ξέθαψα κατά τύχη το δισκάκι νωρίς εκείνο το βράδυ, έβαλα να δω περί τίνος πρόκειται σε ένα μικρό δωμάτιο σε μια μικρή 14άρα τηλεόραση με σβηστά όλα τα φώτα. Θυμάμαι ότι πριν ξεκινήσει το παιχνίδι υπήρχε narration με όλη την ιστορία, οπότε ξεκίνησα κι εγώ να ακούω με σκοπό να τη σταματήσω μετά από 2-3 λεπτά για να πιάσω το ίδιο το παιχνίδι. Όμως τελικά κάτι σε όλο το σκηνικό μου έκανε κλικ και δεν μπορούσα να σταματήσω με τίποτα. Αφού άκουσα ευλαβικά όλη την ιστορία, ξεκίνησα να παίζω, κατέβηκα 6-7 επίπεδα και το πήγα σερί μέχρι το πρωί. Αυτό το πράγμα δεν ήταν παιχνίδι, ήταν εμπειρία ζωής. Με το που ξημέρωσε, έσωσα στην παλιά 15άρα κάρτα και πήγα για ύπνο.

Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι το save είχε γίνει corrupt αφού η κάρτα ήταν τελείως σάπια... Η απογοήτευση ήταν τόσο μεγάλη που η επόμενη φορά που το ξαναέπιασα ήταν 2-3 χρόνια αργότερα (πλέον σε PC), μόνο και μόνο επειδή τις επόμενες μέρες θα έπαιρνα το Diablo 2. Το οποίο θυμάμαι ότι το πήρα 1 η ώρα το μεσημέρι, έβαλα να δω "λίγο" και όταν σηκώθηκα για αναγκαστικό κατούρημα, είχε πάει 9-10 το βράδυ και δεν είχα καταλάβει πως έφυγε η μέρα. Κάψιμο τελείως. Ωραίες εποχές.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ένα δάκρυ κύλισε....ξεκινήσαμε το path με Tyrael και φτάσαμε να δούμε και ειδύλλιο Lillith με Archangel 😄 Πάλιωσε και αυτό σαν εμάς και το παλιό καλό κρασί😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppos φαντάσου εγώ δεν θυμάμαι καθόλου το Diablo 1. Επίσης έφαγα κόλλημα με το Diablo 2 remaster που με το πλήκτρο "G" στο πληκτρολόγιο κάνεις εναλλαγή μεταξύ του παλιού και του remaster και κάθε φορά έλεγα το ίδιο πράγμα. ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ. Κι όμως ήταν γιατί απλά είχα ξεχάσει ότι είχα μπροστά μου ένα game του 1996..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GRIFFIN23 είπε

Με το μόνο που δεν έχω ασχοληθεί είναι το Immortal αν και δεν ξέρω αν αξίζει με βάση αυτά που έχω διαβάσει.

Επειδη το επαιξα για λιγες μερες μεχρι να βγει το D4 , σου λεω με βεβαιοτητα οτι δεν αξιζει. Ειναι φτιαγμενο με την λογικη των mobile games και απο τεχνικης αποψης προσπαθησαν να φτιαξουν κατι ενδιαμεσο για να δουλευει και σε mobiles και σε πισι. Το τελικο αποτελεσμα ειναι , χοντροκομμενα γραφικα και περιεργος χειρισμος. Σκεψου οτι σε boss fights , το boss πιανει τοσο μεγαλο μερος της οθονης (παιζοντας σε πισι) , που προσπαθεις να κλικαρεις στο εδαφος για να τρεξεις γυρω γυρω και κλικαρεις το boss. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω έτσι αραιά και που στα διάφορα posts για p2w για το Diablo 4 και αναρωτιέμαι...

"Να πληρώσω να win ΤΙ;"

Ένα ARPG PvE παιχνίδι είναι με ένα παντελώς optional "χαβαλέ και unbalanced σύμφωνα με τους devs" PvP area, για τους μερακλήδες και μόνο, από το οποίο ρουχαλάκια, βρακάκια και καλτσάκια θα κερδίζεις χωρίς stats.

Με έχει κουράσει λίγο η καραμέλα του p2w σε όλα. Ας κάνουμε λίγο focus στο πραγματικό παιχνίδι και στην ουσία του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε μετράμε αντίστροφα. Αύριο βγαίνει live για τους πολλούς.

περιμενω 2-3 μέρες να δω προβλήματα στους server. Αγοράζω Παρασκευή πρωί και λιώνω ΠΣΚ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, Brainkill4r said:

Εντάξει ένα δάκρυ κύλισε....ξεκινήσαμε το path με Tyrael και φτάσαμε να δούμε και ειδύλλιο Lillith με Archangel 😄 Πάλιωσε και αυτό σαν εμάς και το παλιό καλό κρασί😁

O Inarius δεν είναι Archangel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...