Προς το περιεχόμενο

Κέρδη από online δραστηριότητες


chris83gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη ή την εμπειρία κάποιου που το έχει συναντήσει καθώς δεν μπορώ να βρω λύση στο πρόβλημα μου.
Είμαι δημόσιος υπάλληλος (άρα αδύνατη η έναρξη εταιρείας), και θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να δικαιολογήσω, νόμιμα φυσικά, κέρδη από δραστηριότητες στο internet. Δεν μιλάω για κατασκευή μιας ιστοσελίδας, δηλαδή ενός μεμονωμένου έργου στην οποία υπάρχει η επιλογή της απόδειξης δαπάνης. Μιλάω για κέρδη από τις πωλήσεις μια εφαρμογής στο app store ή σε διάφορα μεγάλα market places όπως το themeforest. Για να προλάβω κάποιες απαντήσεις, έχω ήδη απευθυνθεί σε λογιστές, οι οποίοι όμως δυστυχώς δείχνουν άγνοια ή δεν θέλουν να ασχοληθούν με κάτι νέο, όντας ήδη απασχολημένοι. Για αυτό και βασίζομαι στην τυχόν προσωπική εμπειρία κάποιου. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό είναι ίσως το μεγάλο ερώτημα που ζητάει και την σωστή απάντηση! Τουλάχιστον σε αυτό κολλάνε οι λογιστές και προφανώς ο νόμος ο ίδιος. 
Τα κέρδη προς το παρών δεν είναι πολλά, ίσως 100-200 τον μήνα, τα οποία επειδή ήταν και λίγα ξοδεύονταν σε Online αγορές με paypal κλπ. Άλλωστε το ποσό μπορούσε να δικαιολογηθεί έτσι κι αλλιώς από το εισόδημα.
Το πραγματικό μου πρόβλημα είναι ότι τα κέρδη θα ανέβουν αρκετά το αμέσως επόμενο διάστημα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία δεν θέλω να τα ξοδεύω όλα σε άσκοπες πολλές φορές αγορές, και από την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο θα δικαιολογούνται αγορές τόσων χιλιάδων ευρώ κάθε χρόνο.

Επαναλαμβάνω πως δεν θέλω να αποφύγω τίποτα από φόρους, εισφορές κλπ. Ξεκίνησα χαλαρά την ενασχόληση μου με τα online marketplace, και τελικά πηγαίνει καλά. Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει κάποια νόμιμη λύση, όπως αυτή της απόδειξης δαπάνης, για τους freelancers καθώς ως δημόσιος υπάλληλος δεν μπορώ να κάνω έναρξη εταιρείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναρξη εταιρείας στο όνομα συζύγου,αδερφού,γονιών δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να τα δικαιολογήσεις εφόσον είσαι δημόσιος υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, απο οτι καταλαβαινω η εναρξη σε καποιο τριτο προσωπο ειναι η οποια λυση υπαρχει. Μεγάλο προβλημα το να μην μπορεις να εργαστεις νομιμα, επιπλεον του ωραριου σου επειδη εισαι δημοσιος υπαλληλος! Ειδικα την εποχη του ιντερνετ, στην οποια υπάρχουν καλες επιλογες για extra εισοδημα. 
Δεν ειναι οτι δεν θελω να δηλωσω κερδη και φορους κλπ. Πολυ ευχαριστως να πληρωσω οτι μου αναλογει αναλογικα!! Ειναι extra δουλεια, εως τωρα κερδιζα 1000-1500 τον χρονο. Απο οσο δειχνουν τα πραγματα, το αμεσως επομενο διαστημα θα φτασω τα 5000-6000. Με εναρξη (προκαταβολη φορου, τεβε, φπα, κλπ) δεν θα μενουν ουτε τα 1000.  
Με αποδειξη δαπανης φορολογείσαι περιπου με 25% επι των κερδων. Δεν χρειαζεται δηλαδη να πληρωνεις παγια εξοδα για μια εργασια που μπορει να σου αποφερει 4000 ευρω το πρωτο εξαμηνο και 500 ευρω το δευτερο. 
Εκει που θελω να καταληξω (χωρις να γκρινοιαζω παραπανω :P), είναι οτι η δραστηριοτητα του ιντερνετ ειναι extra ημιαπασχοληση εργασια, και θα επρεπε κατα την γνωμη μου να υπαρχει ενας τροπος να δουλευεις, να κερδισεις και να πληρωνεις και οτι σου αναλογει για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι! Δεν γινεται να μην υπαρχεις τροπος να δουλέυεις ως part time freelancer, και να σε αναγκαζουν η να μην δουλευεις η να κλεβεις!!!
Ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντήσεις σας. :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chris83gr είπε

Μεγάλο προβλημα το να μην μπορεις να εργαστεις νομιμα, επιπλεον του ωραριου σου επειδη εισαι δημοσιος υπαλληλος! Ειδικα την εποχη του ιντερνετ, στην οποια υπάρχουν καλες επιλογες για extra εισοδημα. 

Τώρα μην προκαλείς την τύχη σου :)

Υπάρχουν άπειροι γύρω σου που θα αντάλλασσαν ευχαρίστως την ανεργία ή την κακοπληρωμένη ημιαπασχόλησή τους με τη μόνιμη και ασφαλή θέση σου. Και χωρίς τα εξτραδάκια.

Στην τελική, αν είναι κάτι που το πιστεύεις μπορείς κάλλιστα να παραιτηθείς και να κυνηγήσεις το όνειρό σου ως freelancer.

Και παπάς και ζευγάς δεν γίνεται (εύκολα)...

Χωρίς παρεξήγηση πάντοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

Ο ΔΥ μπορεί να ασκήσει ελεύθερο επάγγελμα μετά από σχετική άδεια από την Υπηρεσία.

Το αντικείμενο ΔΕ μπορεί να είναι ανταγωνιστικό των καθηκόντων του, πχ ο καθηγητής δε μπορεί να εργαστεί σε φροντιστήριο

Άρα, πες μας τι δουλειά κάνεις στο δημόσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2019 στις 10:09 ΠΜ, chris83gr είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, απο οτι καταλαβαινω η εναρξη σε καποιο τριτο προσωπο ειναι η οποια λυση υπαρχει. Μεγάλο προβλημα το να μην μπορεις να εργαστεις νομιμα, επιπλεον του ωραριου σου επειδη εισαι δημοσιος υπαλληλος! Ειδικα την εποχη του ιντερνετ, στην οποια υπάρχουν καλες επιλογες για extra εισοδημα. 
Δεν ειναι οτι δεν θελω να δηλωσω κερδη και φορους κλπ. Πολυ ευχαριστως να πληρωσω οτι μου αναλογει αναλογικα!! Ειναι extra δουλεια, εως τωρα κερδιζα 1000-1500 τον χρονο. Απο οσο δειχνουν τα πραγματα, το αμεσως επομενο διαστημα θα φτασω τα 5000-6000. Με εναρξη (προκαταβολη φορου, τεβε, φπα, κλπ) δεν θα μενουν ουτε τα 1000.  
Με αποδειξη δαπανης φορολογείσαι περιπου με 25% επι των κερδων. Δεν χρειαζεται δηλαδη να πληρωνεις παγια εξοδα για μια εργασια που μπορει να σου αποφερει 4000 ευρω το πρωτο εξαμηνο και 500 ευρω το δευτερο. 
Εκει που θελω να καταληξω (χωρις να γκρινοιαζω παραπανω :P), είναι οτι η δραστηριοτητα του ιντερνετ ειναι extra ημιαπασχοληση εργασια, και θα επρεπε κατα την γνωμη μου να υπαρχει ενας τροπος να δουλευεις, να κερδισεις και να πληρωνεις και οτι σου αναλογει για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι! Δεν γινεται να μην υπαρχεις τροπος να δουλέυεις ως part time freelancer, και να σε αναγκαζουν η να μην δουλευεις η να κλεβεις!!!
Ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντήσεις σας. :)
 

μπορώ να ρωτήσω τι είδους δουλεια κάνεις ως freeelancer ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2019 στις 8:33 ΜΜ, cacofonix-3 είπε

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

Ο ΔΥ μπορεί να ασκήσει ελεύθερο επάγγελμα μετά από σχετική άδεια από την Υπηρεσία.

Το αντικείμενο ΔΕ μπορεί να είναι ανταγωνιστικό των καθηκόντων του, πχ ο καθηγητής δε μπορεί να εργαστεί σε φροντιστήριο

Άρα, πες μας τι δουλειά κάνεις στο δημόσιο

Ο χαρακτηρισμός ως "ανταγωνιστικό των καθηκόντων του" δίνεται μόνο από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο στη δικαιοδοσία του οποίου ανήκει, που θα εξετάσει το αίτημά του. Αν π.χ. υπάρχουν πολύ πιεστικά δεδομένα στην αίτηση του υπάλληλου για πρόσθετη απασχόληση εκτός υπηρεσίας, π.χ. ανάπηρη ή χρόνια ασθενής σύζυγος, ανάπηρο παιδί που χρειάζεται επέμβαση στο εξωτερικό (λέμε τώρα), από τα οποία προκύπτει αδιαμφισβήτητη η έντονη ανάγκη εξεύρεσης πόρων για τον υπάλληλο αυτό, δίνεται η άδεια εργασίας! Έχουν δοθεί άδειες για παράλληλη εργασία σε ιδιωτικό σχολείο σε δημόσιους εκπαιδευτικούς!   Όταν βέβαια η ανάγκη είναι ολοφάνερη. Συνήθως δεν δίνεται η άδεια  αν η δουλειά είναι κακόφημη, π.χ. πορτιέρης σε stripoμάγαζο (!)

Ο ερωτών, ας εξετάσει την περίπτωση, να παίρνει αμοιβές ως περιστασιακός σύμβουλος εταιρείας - αμοιβή με το κομμάτι, και υπογραφή σε μπλοκ αποδείξεων της  εταιρείας (με την οποία συνεργάζεται  στο έργο που αναφέρει). Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις, όπου μπορεί να εργαστεί νόμιμα ο δημόσιος υπάλληλος, πέραν της υπηρεσίας του... π.χ. αν είναι δικηγόρος!  Ας το συζητήσει με έναν καλό λογιστή.  Αν π.χ. είναι συγγραφέας εκπαιδευτικών βιβλίων...  Κάθε δημόσιος υπάλληλος, μπορεί να εκμεταλλευτεί την πνευματική του δημιουργία...  Τα βάζει στη δήλωση σαν έσοδα από άλλες πηγές με την ανάλογη νόμιμη φορολόγηση.

Παρόλα αυτά, τα ασφαλιστικά ταμεία, αν υποπέσει στην αντίληψή τους, θα τον κυνηγήσουν για απόδοση ασφαλιστικών εισφορών. Αυτά έχουν τους δικούς τους νόμους!

Μια  καθαρή από ενοχλήσεις απασχόληση του δημόσιου υπάλληλου, είναι οι πρόσθετες αμοιβές που παίρνει σαν εκπαιδευτής ή σύμβουλος σε υλοποίηση διάφορων ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

 

Τα μικροπαράπονα ή μεγαλοπαράπονα άνεργων  για την απασχόληση  δημοσίων υπαλλήλων εκτός της υπηρεσίας τους είναι σε πάρα πολλές περιπτώσεις άδικα, διότι οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι αυτης της περίπτωσης δεν καταλαμβάνουν θέσεις της αγοράς του στυλ: οδηγοί, πλασιέ, τηλεφωνητές, μάγειρες, κούριερ, σκαφτιάδες κλπ κλπ. Δημιουργούν οι ίδιοι νέες θέσεις εργασίας σε παράπλευρους χώρους της οικονομικής δραστηριότητας, που δεν θα καταλαμβάνονταν με τίποτε, από τους κλασικούς εργαζόμενους (κι ανέργους). Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο, αλλά δεν πρέπει να γίνονται αντικείμενο ζήλειας οι δημιουργικοί άνθρωποι.

Επεξ/σία από testit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν ΔΥ πληρώνομαι μέσω σύμβασης από το πανεπιστήμιο για ερευνητικό έργο. Είναι μέχρι 10.000 και περίπου 30% πάει σε εισφορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το <επιπλεον του ωραριου εργασιας> ειναι...κατα δηλωση σου! Μπορει να ειναι ετσι, μπορει και
να εντασσεσαι στους ατελειωτους: που το κανουν εν ωρα εργασιας -ειδικα οταν η εργασια αυτη
δεν εχει επαφη με το κοινο, κι ειναι το ιδιο κοινο + σχεδον το ιδιο ευκολο, σαν να μπαινουν @ fb!
🙈
Αν χρειαεσαι εταιρεια -και δεν εχουν αλλαξει πραγματα- τσεκαρε σε ποιες εταιρειες μπορεις να
συμμετεχεις ως Δ.Υ. [Απορω που δεν σου τα εχουν αναφερει λογιστες, υπαρχουν αρκετα χρονια]
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Το <επιπλεον του ωραριου εργασιας> ειναι...κατα δηλωση σου! Μπορει να ειναι ετσι, μπορει και
να εντασσεσαι στους ατελειωτους: που το κανουν εν ωρα εργασιας -ειδικα οταν η εργασια αυτη
δεν εχει επαφη με το κοινο, κι ειναι το ιδιο κοινο + σχεδον το ιδιο ευκολο, σαν να μπαινουν @ fb!
🙈
Αν χρειαεσαι εταιρεια -και δεν εχουν αλλαξει πραγματα- τσεκαρε σε ποιες εταιρειες μπορεις να
συμμετεχεις ως Δ.Υ. [Απορω που δεν σου τα εχουν αναφερει λογιστες, υπαρχουν αρκετα χρονια]
 

Ακριβώς.
Οταν υπάρξει αξιολόγηση των ΔΥ με βάση το κόστος και το αποτέλεσμα τότε ευχαρίστως να αποδεχτούμε τον οποιονδήποτε ισχυρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, testit said:

Τα μικροπαράπονα ή μεγαλοπαράπονα άνεργων  για την απασχόληση  δημοσίων υπαλλήλων εκτός της υπηρεσίας τους είναι σε πάρα πολλές περιπτώσεις άδικα, διότι οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι αυτης της περίπτωσης δεν καταλαμβάνουν θέσεις της αγοράς του στυλ: οδηγοί, πλασιέ, τηλεφωνητές, μάγειρες, κούριερ, σκαφτιάδες κλπ κλπ. Δημιουργούν οι ίδιοι νέες θέσεις εργασίας σε παράπλευρους χώρους της οικονομικής δραστηριότητας, που δεν θα καταλαμβάνονταν με τίποτε, από τους κλασικούς εργαζόμενους (κι ανέργους). Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο, αλλά δεν πρέπει να γίνονται αντικείμενο ζήλειας οι δημιουργικοί άνθρωποι.

Πολύ ψύχραιμη και σοβαρή τοποθέτηση. Ετσι ακριβώς είναι. Το μόνο που θα έπρεπε να απαγορεύεται είναι η μαύρη εργασία, για οτιδήποτε άλλο, εφόσον δηλώνονται κανονικά τα εισοδήματα, δε θα έπρεπε να υπάρχουν περιορισμοί. Αλλωστε το μόνο που θα έπρεπε να ενδιαφέρει το Δημόσιο, είναι η σωστή τήρηση του ωραρίου και η εκπλήρωση των καθηκόντων από τον υπάλληλο του - κι όχι το πως επενδύει τον ελεύθερο χρόνο του.

Φτάσαμε να θεωρούμε τη δημιουργικότητα ένα ακόμη κακό και η αιτία είναι ο κοινωνικός αυτοματισμός.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερό. Το προβλημα σου ειναι απλό και δεν χρειαζεσαι κανέναν λογιστή (αυτό με τους λογιστες κατανταει γελειο δεν ξερουν την τυφλα τους). Συνεχισε αυτό που κανεις διοτι τα εσοδα σου ειναι ελάχιστα. Το paypal μεχρι 2100 ευρω μηνιαιως δηλαδη 25,000 ετησιως δεν θα σε απασχολησει. Εαν το περασεις ομως τοτε θα ενημερωσει την εφορια η οποια θα σε καλεσει να δωσεις εξηγησεις και τοτε θα φας προστιμο. Θα πρεπει να εισαι προσεκτικως να μην εχεις πανω απο 2000 ευρω εσοδα μηνιαιως.

Επειδη δεν ξερω ακριβως τι κανεις και πως πληρωνεσαι μια λύση απλή για να μην ξεφυγεις το οριο ειναι τα κρυπτονομισματα τα οποια δεν εμφανιζονται πουθενα σε εφοριες, τραπεζες κτλ.

Εαν σοβαρεψουν τα πραγματα και στο ευχομαι να τα καταφερεις η μονη λυση ειναι η offshore. Μπορεις πολύ απλά μεσω ενος δικηγορικου γραφειου στο εξωτερικό με ελαχιστο κόστος (500-600 ευρω) να ανοιξεις μια εταιρεια σε φορολογικό παράδεισο με μηδεν ΦΠΑ και φορο εισοδηματος και κόστος μονο 500 ευρώ το χρόνο για το γραφειο που θα κραταει το φακελο σου.  Με ενα εγγραφο που θα σου στειλουν απο το γραφειο θα μπορεις να ανοιξεις τραπεζικο λογαριασμό στο ονομα της εταιρίας και εσυ δεν θα φαινεσαι πουθενά. Το πως θα φερεις μετά τα κερδη σου από το εξωτερικό εκει χρειαζεσαι εναν καλό λογιστή που να ξερει γιατι θα θελεις ισως να αγορασεις καποιο σπίτι, αυτοκινητο, σκαφος κτλ. και υπαρχει ποθεν εσχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...