Προς το περιεχόμενο

Edifier S350DB (€229) | S880DB (€199) | S2000Pro (€349)


Con_stantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα 5.1 θέλουν και βάσεις για να πάρεις σωστό αποτέλεσμα. Μεταξύ ηχείων της logitech που όλες οι ανθρώπινες φωνές(και παρόμοιοι ήχοι) θα ακούγονται με ποντικίσια χροια, είτε σε μουσική, είτε σε ταινίες και οτιδήποτε τα S350 είναι σαφώς ανώτερα.

Αν θες οπωσδήποτε 5.1 τότε να πας σε all in one συστήματα ειδικά για το σαλόνι και όχι pc speakers. Συστήματα με tweeter και δορυφόρους της προκοπής

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια, αφού είμαι άσχετος με το θέμα του ήχου αλλά είπα εφόσον απεκτησα  μια καλή τηλεόραση(b8) να βελτιώσω κ λίγο τον ηχο. το μπάτζετ μου είναι πολύ συγκεκριμένο, και λεφτά στο μέλλον για σοβαρο upgrade δεν παίζει να βαλω ειδικά για τον χώρο που ειμαι, οπότε ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή για τα χρήματα που διαθέτω και τις ανάγκες μου. Εσυ μου προτείνεις αντί ένα 5.1 της σειράς τα 2.1 της edifier ακόμα και για χρήση καθαρά για ταινίες κ video games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2019 στις 11:34 ΠΜ, gkarako είπε

Καθαρά για ταινίες και video games, για μουσική όχι ότι δεν θα χρησιμοποιηθούν αλλά μου είναι ψιλό αδιάφορο το πώς παίζουν. 

Πάρε ηχόμπαρα.

Creative stage @ 80 euros

Τα Edifier είναι overkill.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Πάρε ηχόμπαρα.

Creative stage @ 80 euros

Τα Edifier είναι overkill.

Την σκέφτηκα και εγω για κάτι οικονομικό, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αξιόλογη αναβάθμιση στα ηχεία που έχει τώρα η τηλεόραση, που είναι σχετικά καλά για ηχεία τηλεορασης, τουλάχιστον σε σύγκριση με οποιοδήποτε αλλη έχω χρησιμοποιήσει. Άκρη μάλλον δεν θα βγάλω χωρίς να πάω να ακούσω κάνα δυο συστήματα και να δω που θέλω να κινηθω, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkarako είπε

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια, αφού είμαι άσχετος με το θέμα του ήχου αλλά είπα εφόσον απεκτησα  μια καλή τηλεόραση(b8) να βελτιώσω κ λίγο τον ηχο. το μπάτζετ μου είναι πολύ συγκεκριμένο, και λεφτά στο μέλλον για σοβαρο upgrade δεν παίζει να βαλω ειδικά για τον χώρο που ειμαι, οπότε ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή για τα χρήματα που διαθέτω και τις ανάγκες μου. Εσυ μου προτείνεις αντί ένα 5.1 της σειράς τα 2.1 της edifier ακόμα και για χρήση καθαρά για ταινίες κ video games?

Τα pc speakers είναι σχεδιασμένα για near-field χρήση. Σε μεγάλους χώρους δεν αποδίδουν το ίδιο καλά. Τουλάχιστον τα edifier έχουν κάποια ποιότητα. Γι' αυτό σου είπα να δεις κάτι σε πακέτο home cinema. Ανοίγοντας θρεντ στο σχετικό subforum του insomnia.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkarako είπε

δεν ξέρω αν θα είναι αξιόλογη αναβάθμιση στα ηχεία που έχει τώρα η τηλεόραση, που είναι σχετικά καλά για ηχεία τηλεορασης

Ούτε μια στο εκατομμύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkarako είπε

Την σκέφτηκα και εγω για κάτι οικονομικό, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αξιόλογη αναβάθμιση στα ηχεία που έχει τώρα η τηλεόραση, που είναι σχετικά καλά για ηχεία τηλεορασης, τουλάχιστον σε σύγκριση με οποιοδήποτε αλλη έχω χρησιμοποιήσει. Άκρη μάλλον δεν θα βγάλω χωρίς να πάω να ακούσω κάνα δυο συστήματα και να δω που θέλω να κινηθω, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

Αν είσαι ικανοποιημένος με τα ηχεία της τηλεόρασης, θα ενθουσιαστείς με την stage. Δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AzaZyL είπε

Συμβουλές του κώλου εδωμέσα σε έναν χώρο προσφορών.. 

Εγώ περίμενα να δω αντιπροσφορές τίποτα JBL 305 ή κάνα class D + LX2/Zensor1/3020i. Τι να πω...

Επεξ/σία από Con_stantine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Con_stantine είπε

Εγώ περίμενα να δω αντιπροσφορές τίποτα JBL 305 ή κάνα class D + LX2/Zensor1/3020i. Τι να πω...

Σαν εναλλακτικη στα S880 αυτα εννοουνται , JBL 305P MKII και Presonus Eris 4.5/5/5 XT και Mackie αλλα δεν ειναι το topic καταλληλο για να παει εκει η κουβεντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, The_Judas είπε

αν ακούσει τις συμβουλές εδώ μέσα θα πάρει ενισχυτή και ηχεία 1000 ευρώ απλά για να ακούει μπαμ μπουμ σε ταινίες.

Δεν μίλησαν μόνο για χρήση home theater τα παιδιά.

Αν αυτά που ακούει ο χρήστης είναι μόνο μπαμ μπουμ σε ταινίες είναι άξιος της τύχης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 9:54 ΠΜ, gkarako είπε

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια, αφού είμαι άσχετος με το θέμα του ήχου αλλά είπα εφόσον απεκτησα  μια καλή τηλεόραση(b8) να βελτιώσω κ λίγο τον ηχο. το μπάτζετ μου είναι πολύ συγκεκριμένο, και λεφτά στο μέλλον για σοβαρο upgrade δεν παίζει να βαλω ειδικά για τον χώρο που ειμαι, οπότε ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή για τα χρήματα που διαθέτω και τις ανάγκες μου. Εσυ μου προτείνεις αντί ένα 5.1 της σειράς τα 2.1 της edifier ακόμα και για χρήση καθαρά για ταινίες κ video games?

Φίλε μου δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό αλλά εγώ πριν από 1 χρόνο περίπου πήρα τα Edifier R2000DB (είχα σχετικά περιορισμένο budget) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Δεν περίμενα τόσο καλό ήχο. Η TV είναι συνδεδεμένη μέσω οπτικής, ενώ έχω συνδέσει με RCA και ένα ασύρματο repeater (Airport Express - AirPlay protocol) στο οποίο στέλνω τη μουσική μέσω iTunes (από το PC μου) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα ηχεία έχουν πίσω ρύθμιση για volume και Bass. Ακόμα και χωρίς subwoofer (μιλάμε για 2.0 ηχεία, αυτοενισχυόμενα) ο ήχος είναι εξαιρετικός.
Μειονεκτήματα: Το telecontrol είναι μικρό και όχι φωτιζόμενο, οπότε στο σκοτάδι παιδεύει λίγο, αλλά το μαθαίνεις οπότε μικρό το κακό. Επίσης ενώ παρέχουν σύνδεση Bluetooth τα ηχεία, δεν υποστηρίζουν το πρωτόκολλο aptX, οπότε δεν έχει (στα χαρτιά) την καλύτερη δυνατή ποιότητα στον ήχο. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ την bluetooth σύνδεση συχνά, αλλά 2-3 φορές που το έκανα, ο ήχος ήταν σούπερ ακόμα και χωρίς το aptX. 
Να σημειώσω ότι στην περίπτωσή μου μιλάμε για μια τηλεόραση που αρχικά την είχα με τα δικά της ηχεία, στην πορεία είχα συνδέσει τα παλιά και γνωστά Spyro Flowers speakers της JBL και με τα Edifier φυσικά η αναβάθμιση ήταν επικών διαστάσεων.
Για ηχομπάρα η τότε έρευνά μου με έκανε να καταλάβω ότι αν έπαιρνα κάποια σχετικά οικονομική, δεν θα ήμουν ευχαριστημένος.
Επίσης, θεωρώ ότι ο ήχος μια ηχομπάρας είναι σχεδόν πάντα διαφορετικός από αυτόν 2+ ηχείων. Τώρα για πολύ ακριβές και καλές ηχομπάρες δεν ξέρω να σου πω, αν και όσοι φίλοι μου πήραν ηχομπάρα (ακόμα και καλά μοντέλα - ακριβά π.χ. Samsung μαζί με woofer) το έχουν μετανιώσει και ψάχνονται τώρα για ηχεία. Γούστα είναι αυτά. Διαφορετικά στον καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...