Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/8/2022 στις 7:47 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Τριπολη στην ΠΑ ισχυει ο,τι λέει ο προλαλήσαντας, επιβεβαιωμενο απο φιλους. Ειναι η μοναδική μονάδα των ενόπλων δυνάμεων που το παίζουν ακομα αυστηροί με το κινητό. ΣΞ και ΠΝ παίρνετε κανονικά το smartphones σας απο την πρωτη μερα

μας το πανε και μας χρόνια πίσω ακόμα στο πεζικό τρίπολης. απλά κρύφτε το;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όλα αυτά που γράφεις ισχύουν και τα επιβεβαιώνω κι εγώ, όντως η συμπεριφορά και η αντιμετώπιση των στρατιωτών στα γραφεία των μεγάλων σχηματισμών δεν έχει καμία σχέση με την αντιμετώπιση του μέσου στρατιώτη απο τον μέσο μονιμά και δη αν ο στρατιώτης είναι μεγάλος, μορφωμένος κλπ. Τώρα να είσαι ξερω γω οικονομολόγος ή μηχανικός και να υπηρετείς στο γραφείο ενός Ταξ-μαν ή Στρατηγού, σιγά την όρεξη που εχει να σε πήξει "στρατιωτικά", ίσα ισα τη βοήθεια σου θέλει γιατί ο στρατιώτης παίζει να είναι πολύ πιο χρήσιμος απο το απόφοιτο ΣΜΥ που ξέρει μόνο να μπαινει στο Πυρσεία και να πατάει εκτύπωση

Εκτός αυτού, τουλάχιστον στην θητεία μου, όσους συνάντησα από Σύντα και πάνω, ήταν τελείως ακομπλεξάριστοι και προσιτοί, γιατί πολύ απλά δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα σε κανέναν. Αντίθετα, έβλεπες κάτι ΕΜΘ, που ήθελαν να τους βαράς και προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GrKata είπε

Παιδες, οι κρισεις για Αοπλο ποτε γινονται?? Τις πρωτες μερες που παρουσιαζεσαι η μετα την βασικη εκπαιδευση?

Τις πρωτες, η βασικη εκπαιδευση εχει και ενοπλες ασκησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 9:52 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Και προπάντων να ζητήσεις κάτι ρεαλιστικό απο το βύσμα σου, αμα του πεις "εγω θελω να παω στα τυριά στο πρατήριο" δε θα σε πάρει στα σοβαρά και με το δίκιο του

Απορώ που είναι το ουτοπικό της υπόθεσης.Είναι κακό να ζητήσει μια θέση στα τυριά; Αν είναι να βάλω βύσμα, θα το κάνω για να πιάσω θέση στρατιωτικομπακαλόγατου και όχι απλά για να πιέσει τον στρατοπεδάρχη του εκάστοτε στρατοπέδου να με εξαιρέσει απο την σκουπιδιάρα και απο τις νυχτερινές.Ως μπακαλόγατος του Ε.Σ. θα αποκτήσει και βαθμούς.Θα ξεκινήσει ως Τυρίας,μετά θα γίνει Επιτυρίας,στην συνέχεια Τυράρχης κατόπιν Τύραρχος και στο τέλος θα αποστρατευτεί με το βαθμό του Μέγα Τυράρχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mpalaourg είπε

Καλησπέρα σας,

ηρθέ κι εμένα το χαρτί για 2022 Ε΄ ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) και συγκεκριμένα να παρουσιαστώ στη Λάρισα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας για μερικά θέματα. Αρχικά, γνωρίζει κανείς τα δικαιολογητικά για το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής (έστω ενα redirect link)? Έχω στείλει ένα mail, αλλά απάντηση δεν έχω λάβει (ακόμα). Επίσης, από όσο κατάλαβα θα παρουσιαστώ Λάρισα αλλά δεν παίζει να μείνω εκεί. Γνωρίζει κανείς που διαβιβάζονται οι ΣΕΠ από τη Λάρισα? (έχω ακούσει για Λαμία, ισχύει?)

ΥΓ. αν είναι καμιά ψυχή ακόμα για 485 Λάρισα 20-09 στείλτε ένα pm!

 

image.png.d11872bc12a8e07018d066a4f91d527a.png

Τη ημερα τη κατάταξης ή τις επομενες θα σας μαζεψουν οσοι ειναι για ΕΠ . Θα συμπληρωσεις εκεινη τη ωρα εντυπο με διαφορες ερωτησεις , και θελουν ειτε το πτυχιο ή βεβαιωση περατωσης σπουδων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε πληροφορία έχει κάποιος όσον αφορά το 651 Αβυπ στον Άγιο Στέφανο, θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Αν είχατε περάσει από κει γράψτε μου και ημερομηνία. Ήρθε μετάθεση για εκεί και δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, JohnyPapa96 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα μπώ τώρα στην Ε΄ ΕΣΣΟ Στρατό Ξηράς και έχω τρεις ερωτήσεις, αν μπορεί κάποιος να μου τις απαντήσει:

1) Μου έχει ανανεωθεί στο stratologia.gr το που παρουσιάζομαι και κατανεμηθεί, αλλά δεν μου έχει έρθει το "χαρτί" στο e-mail. Αργεί να έρθει γενικά;  Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

2) Μου λέει "Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, 'Ερευνας Πληροφορικής", λογικά επειδή επισύναψα στο stratologia.gr το πτυχίο Πληροφορικής που έχω. Έχετε καμιά πληροφορία γι αυτό το σώμα;

3) Παρουσιάζομαι στο 221 Τάγμα Εθνοφυλακής (221 ΤΕ) (ΜΥΤΙΛΗΝΗ), έχετε κάποια άποψη γι αυτό το στρατόπεδο και γενικά Λέσβο;

Όποια άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη!

Λογικά θα σε πάνε στο ΓΕΠ Μεραρχίας Μυτιλήνης. Το οποίο σημαίνει σχεδόν μηδενικές υπηρεσίες. Θα περάσεις καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες ΠΑ, αν μου βρουν το smartphone και το πάρουν (διάβασα εδώ ότι είναι αυστηροί ακόμα στην ΠΑ) μετά τι γίνεται; Πως και πότε το παίρνεις πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, meletis_m είπε

Τη ημερα τη κατάταξης ή τις επομενες θα σας μαζεψουν οσοι ειναι για ΕΠ . Θα συμπληρωσεις εκεινη τη ωρα εντυπο με διαφορες ερωτησεις , και θελουν ειτε το πτυχιο ή βεβαιωση περατωσης σπουδων .

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γνωρίζεις που θα μας στείλουν από Λάρισα για εκπαίδευση? Καταλαβαίνω πως Λάρισα δύσκολο θα μείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήρθε κ σε μένα σημείωμα κατάταξης για Θήβα τεθωρακισμένα ΥΕΑ ξέρετε τι παίζει; Επίσης τα κινητά επιτρέπονται ή θα αποκοπούμε από τον έξω κόσμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpalaourg είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γνωρίζεις που θα μας στείλουν από Λάρισα για εκπαίδευση? Καταλαβαίνω πως Λάρισα δύσκολο θα μείνω.

Δε το γνωρίζω αυτό. 

Απλώς είμαι και εγώ Έρευνα Πληροφορικής , μπήκα με Γ ΕΣΣΟ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρευνας Πληροφορικής με είχε και εμένα το σημείωμα κατάταξης, αλλά να μη πω τι πήρα τελικά. Και σκεφτείτε ότι στις επιλογικές μου είπαν ότι χρειάζονται άτομα και ήμουν ο μοναδικός νεοσύλλεκτος για ΕΠ στο στρατόπεδο. Οπότε αν έχετε βύσμα βάλτε το από τώρα να σας βρει που θα μπείτε για να μείνετε ΕΠ.

Επεξ/σία από asxetos_apo_strato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ledo_21 είπε

Καλησπέρα ήρθε κ σε μένα σημείωμα κατάταξης για Θήβα τεθωρακισμένα ΥΕΑ ξέρετε τι παίζει; Επίσης τα κινητά επιτρέπονται ή θα αποκοπούμε από τον έξω κόσμο; 

Πιστεψε με, κανεις δε θα ενδιαφερθει για το αμα εχεις κινητο ή οχι. Όσο δεν εισαι προκλητικός και δεν τραβάς φωτό αποθηκες πυρομαχικων κτλ δε θα εχεις θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μπαίνω και εγώ με την Ε' ΕΣΣΟ και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Θέλω να κάνω 9μηνη θητεία ώστε να τελειώνω νωρίτερα και γιαυτό θέλω να δηλώσω Έβρο. Σε ποιο σημείο κατά την κατάταξη το δηλώνω αυτό; Πότε θα με μεταθέσουν Έβρο μετά την βασική εκπαίδευση ή πιο πριν ; Να σημειωθεί πως στο χαρτί μου δίπλα από το στρατόπεδο δεν γράφει ΕΟΔ. Ευχαριστώ πολύ σε όποιον απαντήσει. Καλή θητεία σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...