Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότερη ταχύτητα από αυτή που είναι χρονισμένο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω θέμα με την ταχύτητα του internet. Πριν λίγες εβδομάδες, συνδέθηκε το internet στο σπίτι μου (έβαλα 24αρα γραμμή cosmote) και μου είπε ο τεχνικός ότι στην περιοχή δε μπορώ να πιάσω 24 (εννοείται) και ότι έχει χρονίσει στα 11.5, αλλά από τότε δεν έχω πιάσει ποτέ πάνω από 7 Mbps. Συνδέομαι με ethernet, και είμαι ένας χρήστης στο internet. Τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιάνεις 10 και τόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σου. Άντε στο κουτί της πολυκατοικίας σου να πιάνεις λιγο παραπάνω (το 11 που σου ειπε ο τεχνικος) άρα η ποιότητα γραμμής από το κουτί της πολυκατοικίας σου είναι σε καλή κατάσταση και δεν αξίζει να ψαχτείς εκει.

Όσο για το 7 κάτι, προφανώς εχει να κάνει με το τρόπο μέτρησης που χρησιμοποιείς. 10 φτάνει στον υπολογιστή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το νουμερο που μπορεί να πιάσει η γραμμή σου. Μπορεί πχ να πιάνει 50 αλλα να πληρώνεις 30, οποτε το actual θα ειναι 30 και το att 50

Για περισσότερες λεπτομέρειες -> http://letmegooglethat.com/?q=attainable+rate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Για βγάλε μας και ένα screenshot με τα CRC errors και πες μας πόσο χρόνο είναι connected η γραμμή.

 

Χωρίς τίτλο.png

80 h 15 min 32 s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Πάρα πολλά CRC. Χρειάζεται έλεγχο το καλώδιο.

Ποιο καλώδιο; Το ethernet που έχω συνδεδεμένο το PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σε χειρότερη κατάσταση εδώ και 15 μέρες και δε το έχω λύσει. Συγχρονίζει το modem κοντά στα 17 mbps , και είτε ασύρματα είτε με ethernet Η ταχύτητα που μετρώ με διάφορα speedtests Δε ξεπερνά τα 4 mbps. 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Έχω σκάσει.

Screenshot_20191028-085256_Speedtest.jpg

Screenshot_20191028-095546_Viber.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, exypnakias είπε

Ποιο καλώδιο; Το ethernet που έχω συνδεδεμένο το PC;

φυσικά και όχι. Η καλωδίωση του σπιτιού αρχικά. Απο την είσοδο του κτηρίου μέχρι τον όροφό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, exypnakias είπε

Ποιο καλώδιο; Το ethernet που έχω συνδεδεμένο το PC;

Δήλωσε το βλάβη, για χαμηλή πραγματική ταχύτητα και πολλά CRC, να έρθει ο τεχνικός να μετρήσει όλη τη γραμμή που φτάνει μέχρι το κτίριο, αλλά και από την είσοδο του κτιρίου μέχρι το διαμέρισμα.

Όταν ολοκληρωθεί αυτός ο έλεγχος, το συζητάμε ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφώνησα μόλις στο 13888, και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό σε μία σελίδα σαν το speedtest να δείχνει ταχύτητα κοντά στα 7,κάτι όταν έχω actual rate 10, γιατί τραβάει και ένα μέρος η σελίδα (2,κάτιMbps ??!?!?!?!?!). Τους ρώτησαν για τα CRC και δεν μπορώ να πω ότι έλαβα ξεκάθαρη απάντηση. Δηλ. ότι αυτό κυμαίνεται ανάλογα, και παρακολουθήστε το γιατί μετά τις αλλαγές που κάναμε εμείς εδώ κλπ. Λογική η συζήτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CRC είναι πάρα πολλά. Οι άνθρωποι στις εξυπηρετήσεις συχνά είτε είναι άσχετοι (μη γνώστες τηλεπικοινωνιακών φαινομένων) είτε έχουν σαφείς οδηγίες να κουκουλώνουν θέματα, με την έννοια ότι προσπαθούν να δικαιολογήσουν στους συνδρομητές τα αδικαιολόγητα. Έτσι αφήνουν τη συνομιλία εκεί, και δεν κάνουν καμία ενέργεια προώθησης διερεύνησης ή επίλυσης.

Ξαναπάρε και πες τους ότι αν δεν στείλουν τεχνικό για έλεγχο της γραμμής λόγω των πολλών CRC, θα προχωρήσεις σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...