Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να μην είναι off-topic, διότι το ζήτημά μου αφορά σήμανση. Στις 25/2 απέκτησα μία γαλῆ. 🐈

Με ενημέρωσαν από την Ελληνική Φιλοζωϊκή Εταιρεία (από εκεί την πήρα) ότι πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή στοιχείων ιδιοκτησίας εντός 30 ημέρων "στον οικείο δήμο". Εδώ αρχίζουν τα όργανα...

Ο οικείος δήμος μου είναι η Ν. Ιωνία αλλά ΔΕΝ μένω εκεί, εδώ και πάρα πολλά χρόνια (πριν το 2000). Επειδή θεώρησα χαζό να δηλώσω το ζωντανό εκεί ( μπορεί να 'χω να πάω 2-3 χρόνια προς Ν. Ιωνία :P ) σήμερα έκανα αίτηση μεταδημότευσης στον δήμο που πλέον μένω. Οπότε, θεωρητικά πρέπει να περιμένω να γίνει η μεταδημότευση και μετά να ενημερώσω το [νεό] δήμο για το γατί.

Τι γίνεται τώρα όμως... μέχρι και πέρυσι έμενα στην Κρήτη, ενώ το 2018 είχα αποκτήσει (στο όνομά μου) ένα σκυλάκι. Προφανώς τα στοιχεία μου στην Κρήτη (διεύθυνση, κ.λπ) ήταν περασμένα σε κάποιο μητρώο του οποίου την ύπαρξη αγνοώ. Έτσι, στο χαρτί που εκδώθηκε από την φιλοζωϊκή, αναγράφεται ως διεύθυνση η πρώην διεύθυνσή μου στην Κρήτη. Εγώ φοβάμαι να πάω αυτό το χαρτί στο δήμο, μήπως "μπλεχτούν" τα πράγματα με τη μεταδημότευση (μιας και, ενώ η μόνιμη κατοικία μου ήταν εντός του δήμου που αιτούμαι μεταδημότευση, η "πραγματική" κατοικία μου ήταν Κρήτη!).

Τι μπορώ να κάνω τώρα; Να μην δηλώσω την ιδιοκτησία, έχει διοικητικό πρόστιμο 300€, το αποκλείω. Να τη δηλώσω με το συγκεκριμένο χαρτί, το φοβάμαι για το παραπάνω λόγο. Μπορώ άραγε, ν' αλλάξω τη διεύθυνση του μητρώου σε κάποιον κτηνίατρο, και να εκδώσω -εκ νέου- το πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης, μετά την αλλαγή;

Ε, και για να μην είμαι τελείως off-topic, πάρτε και μία φώτο απ'το γατόνι:

IMG_0137.jpeg.37347c9057eae9bc9d483770cd098017.jpeg

:D

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εγινε ρε παιδια εχω χασει επεισοδια, ποτε ιδρυθηκε κτηματολογιο και για τα γατια; Εγω το δικο μου γατι (κορη αδεσποτου) δεν το εχω δηλωμενο πουθενα και σε κανεναν, ειμαι παρανομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...