Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, musan είπε

Επειδη οταν ημουν πιτσιρικας η μανα μου μεγαλωνε πολλα μικρα αδεσποτακια θυμαμαι (αμυδρα) μολις καποιο δαγκωνε να εκανε ενα δυνατο και κοφτο ηχο (του στυλ "Ε"), το αφηνε κατω το διαβολακι και σταματαγε το παιχνιδι, ζουληγμα κοκ. Δεν θυμαμαι να με ειχε δαγκωσει ποτε κανενα οταν επαιζα μαζι τους οταν ειχαν μεγαλωσει.

Ναι αυτό κάνουμε και εμείς! Βέβαια μερικές φορές δεν είναι εύκολο να αντισταθείς να μην τον ζουλήξεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/5/2021 στις 11:35 ΠΜ, JLEE είπε

Καλημέρα!

Τελικά έβαλα δίχτυ πλαστικό στα κάγκελα και ας μην τον βγάζω έξω γιατί δεν θέλω να είμαι με το άγχος κάθε φορά που βγαίνω στο μπαλκόνι! Βγαίνουμε στο πίσω μπαλκόνι που είναι ψηλό τοιχίο και προς το παρόν για το "κόντος" του δεν μπορεί να πηδήξει τόσο ψηλά.

Σχετικά με την τροφή δοκίμασα την Sanabelle αλλά δεν μπορούσαμε την μυρωδιά και τώρα πήραμε την Profine Kitten που αναφέρθηκε σε προηγούμενα post. Νομίζω την τρώει καλύτερα. Στο πρωινό γεύμα του βάζω και λίγο υγρή τροφή.

Δεν του έχουμε δώσει ποτέ τροφή δική μας και έτσι έχουμε αποφύγει τις επιθέσεις αγάπης την ώρα που τρώμε. Ελπίζω να παραμείνει έτσι!

Ερώτηση: Νομίζω οτι έχει βάλει στο μάτι την σίτα! Τι θα μπορούσα να κάνω για να τον αποτρέψω εκτός απο να του πω "πέρασε έξω κύριε?"

Φαντάζομαι εννοείς sanabelle kitten, σωστά; Αυτή έδινα κι εγώ μέχρι 6 μηνών που στειρώθηκαν, συνεχίζοντας με την sterilised έως και τώρα. Έχει πράγματι έντονη μυρωδιά αλλά στα δικά μου ταίριαξε καλά από όλες τις απόψεις και για τα χρήματά της είναι πολύ τίμια.

Την profine δεν την έχω δοκιμάσει αλλά είμαι κι εγώ σε φάση πειραματισμού για κάποια πιο premium. Έχω βάλει στο μάτι n&d, primordial και wellness core, αν κάποιος έχει εμπειρία από κάποια ας μας πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2021 στις 11:40 ΠΜ, AristidisZ είπε

Τον σταυρό σου 😂

 

IMG_1229.JPG

 😂 pet σίτα είναι; γι αυτό αντέχει; (αν είναι απλή θα εκπλαγώ, το καθυστερω μέχρι να μπορέσω να βάλω pet γιατί την απλή θεωρω θα την βρω στο πατωμα μεσα στο 5λεπτο απο το ενα το ζαβο μου που σκαρφαλωνει ετσι στο πατζουρι, οποτε τον εχω σιγουρο και για την σιτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lilith19 είπε

Φαντάζομαι εννοείς sanabelle kitten, σωστά; Αυτή έδινα κι εγώ μέχρι 6 μηνών που στειρώθηκαν, συνεχίζοντας με την sterilised έως και τώρα. Έχει πράγματι έντονη μυρωδιά αλλά στα δικά μου ταίριαξε καλά από όλες τις απόψεις και για τα χρήματά της είναι πολύ τίμια.

Την profine δεν την έχω δοκιμάσει αλλά είμαι κι εγώ σε φάση πειραματισμού για κάποια πιο premium. Έχω βάλει στο μάτι n&d, primordial και wellness core, αν κάποιος έχει εμπειρία από κάποια ας μας πει!

Σωστά αυτή δοκίμασα αλλά την άλλαξα λόγω μυρωδιάς.. 

Την profine kitten μάλλον θα την κρατήσω γιατί την τρώει ευχάριστα και επειδή δεν μυρίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, scullyist είπε

 😂 pet σίτα είναι; γι αυτό αντέχει; (αν είναι απλή θα εκπλαγώ, το καθυστερω μέχρι να μπορέσω να βάλω pet γιατί την απλή θεωρω θα την βρω στο πατωμα μεσα στο 5λεπτο απο το ενα το ζαβο μου που σκαρφαλωνει ετσι στο πατζουρι, οποτε τον εχω σιγουρο και για την σιτα)

Μπα κανονική είναι, στο νοίκι είμαι οπότε τις βρήκα έτοιμες 

Ε όταν φύγω θα τις αλλάξω, αν και χουλιγκανισμό έχει κάνει μόνο σε αυτήν, οι άλλες δεν την εμπνέουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μπα κανονική είναι, στο νοίκι είμαι οπότε τις βρήκα έτοιμες 

Ε όταν φύγω θα τις αλλάξω, αν και χουλιγκανισμό έχει κάνει μόνο σε αυτήν, οι άλλες δεν την εμπνέουν 

Μου δίνεις ελπίδες μήπως δεν ξηλωθώ τελικά και βάλω απλή, νόμιζα πως θα σχίζονται στο π+φ με τα νύχια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, JLEE είπε

Σωστά αυτή δοκίμασα αλλά την άλλαξα λόγω μυρωδιάς.. 

Την profine kitten μάλλον θα την κρατήσω γιατί την τρώει ευχάριστα και επειδή δεν μυρίζει!

Η μυρωδιά πάντως δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα, την έτρωγε ο μικρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Η μυρωδιά πάντως δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα, την έτρωγε ο μικρός;

Ναι την έτρωγε κανονικά! Η μυρωδιά χαλούσε εμάς! 

Μέχρι τώρα δεν είναι λαίμαργος και τρώει το φαγητό του σε δόσεις. Αυτό σημαίνει ότι για κάποιο διάστημα έμενε τροφή στο μπολ και μύριζε όλος ο κόσμος! 

Με την Profine δεν έχουμε τέτοιο θέμα! Νομίζω οτι την τρώει και πιο ευχάριστα! Αν δεν αλλάξει κάτι στο επόμενο διάστημα θα του την συνεχίσουμε μέχρι να γίνει μεγάλος μπόγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κλικ εδώ για μια έρευνα που έκανα για φαγητά (μόνο wet/grain free).

Είναι εστιασμένη σε γατάκια αλλά οι πληροφορίες είναι νομίζω χρήσιμες γενικά.
Έβγαλα τα σχόλια και τις βαθμολογίες μου για να μην επηρεάσω κάποιον, μπορεί σε κάποια να έχω κόκκινο αλλά δεν σημαίνει οτι είναι "κακή" τροφή. Απλά το συγκεκριμένο spec είναι χειρότερο (τυπικά) απο άλλες.

 

Ελπίζω να βοηθήσει κι άλλους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξηρά τροφή δίνετε σε στειρωμένα ενήλικα γατίνια;

Μου πρότειναν Hills και Royal Canin. Η Hills είναι κάπως πιο ακριβή και προσφέρει περισσότερες γκουρμεδογεύσεις.

Προς το παρόν δίνω Applaws Kitten και τα πάει τέλεια.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Τι ξηρά τροφή δίνετε σε στειρωμένα ενήλικα γατίνια;

Μου πρότειναν Hills και Royal Canin. Η Hills είναι κάπως πιο ακριβή και προσφέρει περισσότερες γκουρμεδογεύσεις.

Προς το παρόν δίνω Applaws Kitten και τα πάει τέλεια.

Καμιά ιδέα;

Εγώ στη δικιά μου δίνω από μωρό Royal Canin, ξεκίνησα με baby, μετά kitten, μετά kitten sterilized, μετά sterilized & πλεόν sterilized appetite control

Με 3 κτηνιάτρους που έχω μιλήσει, και οι 3 μου έχουν πει καλά λόγια

Γενικά πολλοί λένε ότι είναι σχετικά υπερεκτιμημένη, αλλά η δικιά μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα (6 ετών) και δε θέλω να κάνω πειραματισμούς

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εγώ στη δικιά μου δίνω από μωρό Royal Canin, ξεκίνησα με baby, μετά kitten, μετά kitten sterilized, μετά sterilized & πλεόν sterilized appetite control

Με 3 κτηνιάτρους που έχω μιλήσει, και οι 3 μου έχουν πει καλά λόγια

Γενικά πολλοί λένε ότι είναι σχετικά υπερεκτιμημένη, αλλά η δικιά μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα (6 ετών) και δε θέλω να κάνω πειραματισμούς

 

Οκ κατάλαβα. Άρα και η Royal είναι πολύ καλή εναλλακτική. . Είναι 12 μηνών και πλέον ζυγίζει 4.8 κιλά. :P

Ήρθε η ώρα για αλλαγή τροφής. Τέρμα η Applaws.

Screenshot_20210605-175419_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Royal Canin ειναι ενα κλικ καλυτερη απο τις τροφες των σουπερ μαρκετ (Friskies, Whiskas κτλ) αλλα ποιοτικη δεν την λες, αν διαβασετε τα συστατικα θα δειτε ποσο χαμηλη περιεκτικοτητα σε κρεας εχει. Και εινα γεματη απο αχρηστα συστατικα οπως καλαμποκι, ρυζι, σιταρι. Η Applaws που αναφερθηκε ειναι κατα πολυ καλυτερη, δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης. 

Παντα να διαβαζετε τα συστατικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Η Royal Canin ειναι ενα κλικ καλυτερη απο τις τροφες των σουπερ μαρκετ (Friskies, Whiskas κτλ) αλλα ποιοτικη δεν την λες, αν διαβασετε τα συστατικα θα δειτε ποσο χαμηλη περιεκτικοτητα σε κρεας εχει. Και εινα γεματη απο αχρηστα συστατικα οπως καλαμποκι, ρυζι, σιταρι. Η Applaws που αναφερθηκε ειναι κατα πολυ καλυτερη, δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης. 

Παντα να διαβαζετε τα συστατικα!

Ναι, αλλά η applaws δεν βγάζει τροφή για στειρωμένα ενήλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...