Προς το περιεχόμενο

Starter Pack για γάτα


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ναι, αλλά η applaws δεν βγάζει τροφή για στειρωμένα ενήλικα.

Πολλες απο τις κορυφαιες μαρκες δεν εχουν σειρα για στειρωμενα γιατι ειναι grain free το οποιο σημαινει οτι δεν εχουν σιτηρα και λοιπα συμπληρωματικα τα οποια παχαινουν.

Εγω προσωπικα στα δικα μου δινω Acana η οποια μεχρι προσφατα δεν ειχε για στειρωμενα, αν και τωρα εβγαλε και αυτη με λιγο χαμηλοτερη περιεκτικοτητα σε κρεας και χαμηλοτερα λιπαρα.

Το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου ειναι να μην εφαρμοζεται το free feeding η αλλιως να μην εχουν μονιμα τροφη στο μπωλ τους. Ζυγισμενες ποσοτητες και συγκεκριμενος αριθμος γευματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Πολλες απο τις κορυφαιες μαρκες δεν εχουν σειρα για στειρωμενα γιατι ειναι grain free το οποιο σημαινει οτι δεν εχουν σιτηρα και λοιπα συμπληρωματικα τα οποια παχαινουν.

Εγω προσωπικα στα δικα μου δινω Acana η οποια μεχρι προσφατα δεν ειχε για στειρωμενα, αν και τωρα εβγαλε και αυτη με λιγο χαμηλοτερη περιεκτικοτητα σε κρεας και χαμηλοτερα λιπαρα.

Το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου ειναι να μην εφαρμοζεται το free feeding η αλλιως να μην εχουν μονιμα τροφη στο μπωλ τους. Ζυγισμενες ποσοτητες και συγκεκριμενος αριθμος γευματων.

Ποια είναι η sterilized τροφή της Acana? Δεν μππόρεσα να την εντοπίσω.

Κοίτα δυστυχώς δεν εφαρμόζω κάτι τέτοιο. Έχει πάντα φαγητό στο πιάτο του, για πολλούς λόγους. Αλλά και πάλι, δεν υπερβαίνει ποτέ τα ανώτατα όρια που έχει θέσει ο κατασκευαστής της τροφής. Πχ σακούλι 2 κιλών, μπορεί να πάει 40 μέρες, που είναι κάτι σε 50γρ την μέρα.

Ίσως φταίει που τον είχα καλομάθει με έξτρα treats και μαγειρευτό αποκλειστικά για αυτόν. Σε κάθε περίπτωση, θα αλλάξουμε την Applaws kitten, αφού ενηλικιώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ποια είναι η sterilized τροφή της Acana? Δεν μππόρεσα να την εντοπίσω.

Κοίτα δυστυχώς δεν εφαρμόζω κάτι τέτοιο. Έχει πάντα φαγητό στο πιάτο του, για πολλούς λόγους. Αλλά και πάλι, δεν υπερβαίνει ποτέ τα ανώτατα όρια που έχει θέσει ο κατασκευαστής της τροφής. Πχ σακούλι 2 κιλών, μπορεί να πάει 40 μέρες, που είναι κάτι σε 50γρ την μέρα.

Ίσως φταίει που τον είχα καλομάθει με έξτρα treats και μαγειρευτό αποκλειστικά για αυτόν. Σε κάθε περίπτωση, θα αλλάξουμε την Applaws kitten, αφού ενηλικιώθηκε.

Αυτη ειναι

 

https://www.skroutz.gr/s/27150704/Acana-Indoor-Entrée-4-5kg.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/6/2021 στις 7:32 ΜΜ, starmanwarz είπε

Πολλες απο τις κορυφαιες μαρκες δεν εχουν σειρα για στειρωμενα γιατι ειναι grain free το οποιο σημαινει οτι δεν εχουν σιτηρα και λοιπα συμπληρωματικα τα οποια παχαινουν.

Εγω προσωπικα στα δικα μου δινω Acana η οποια μεχρι προσφατα δεν ειχε για στειρωμενα, αν και τωρα εβγαλε και αυτη με λιγο χαμηλοτερη περιεκτικοτητα σε κρεας και χαμηλοτερα λιπαρα.

Το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου ειναι να μην εφαρμοζεται το free feeding η αλλιως να μην εχουν μονιμα τροφη στο μπωλ τους. Ζυγισμενες ποσοτητες και συγκεκριμενος αριθμος γευματων.

Τους βάζεις όσα γραμμάρια αναφέρουν οι οδηγίες σίτισης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Τους βάζεις όσα γραμμάρια αναφέρουν οι οδηγίες σίτισης; 

Ενα κλικ κατω απο αυτο που γραφουν οι οδηγιες, π.χ στον εναν αντι για 75 δινω 70γρ. 

Προσαρμοζεις αναλογα με το ποσο "ζωηρα" ειναι, το αν τρωνε treats κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 7:23 ΜΜ, christakos07 είπε

Ναι, αλλά η applaws δεν βγάζει τροφή για στειρωμένα ενήλικα.

Μπορείς να πάρεις με το αρνί που έχει 16% λιπαρά η με τον σολωμό που έχει ακόμα λιγότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τυφλο γατι,συμπληρωνει 1 ετος τον επομενο μηνα και εχω θεμα με το που κανει τα νυχια του.

Του εχω παρει ονυχοδρομιο αλλα αραια και που τα κανει εκει.

Το χειμωνα τα εκανε στο χαλι,τον αφηνα καθως δυσκολα θα κανει ζημια.Τωρα που φυγαν τα χαλια,βρηκε τους καναπεδες.

Καμια ιδεα τι να του βαλω να τα ακονιζει?

Αν του κοψω ελαχιστα τα νυχια,θα το μειωσει?

 

ΥΓ.Το τι γελιο εχει με το τρεξιμο που ριχνει μεσα στο σπιτι.Σα να βλεπεις ρωσο ναυτη να κανει σπριντ 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχω τυφλο γατι,συμπληρωνει 1 ετος τον επομενο μηνα και εχω θεμα με το που κανει τα νυχια του.

Του εχω παρει ονυχοδρομιο αλλα αραια και που τα κανει εκει.

Το χειμωνα τα εκανε στο χαλι,τον αφηνα καθως δυσκολα θα κανει ζημια.Τωρα που φυγαν τα χαλια,βρηκε τους καναπεδες.

Καμια ιδεα τι να του βαλω να τα ακονιζει?

Αν του κοψω ελαχιστα τα νυχια,θα το μειωσει?

 

ΥΓ.Το τι γελιο εχει με το τρεξιμο που ριχνει μεσα στο σπιτι.Σα να βλεπεις ρωσο ναυτη να κανει σπριντ 🤣

Αν αυτο που εχεις ειναι καθετο, δοκιμασε κατι τετοιο και βαλε το διπλα η πανω στο χαλι

https://www.zooplus.gr/shop/gates/onychodromio_gia_gates/epipla_ksysimatos_xartoniontoule/513604

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 4:36 ΜΜ, starmanwarz είπε

Ενα κλικ κατω απο αυτο που γραφουν οι οδηγιες, π.χ στον εναν αντι για 75 δινω 70γρ. 

Προσαρμοζεις αναλογα με το ποσο "ζωηρα" ειναι, το αν τρωνε treats κτλ.

Κατάλαβα, ευχαριστώ. Λέω να ξεκινήσω ελεγχόμενη σίτιση τώρα που χρονίζουν αλλά προβληματίζομαι για την ποσότητα. Αυτό το αναγράφει και στις οδηγίες, μπορεί να διαφέρει από γάτα σε γάτα αναλόγως αυτών που ανέφερες. Πάντως με την κτηνίατρο που είχα συζητήσει σχετικά, είναι υπέρ της ελεύθερης σίτισης όταν δεν υπάρχει πρόβλημα παχυσαρκίας στην γάτα. Κυρίως προληπτικά το σκέφτομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 2:02 ΜΜ, DTsuras είπε

Εαν ταιζουμε τη γατα με μια κατωτερης ποιοτητας τροφης, παει τουαλετα πιο συχνα; 

Πιθανότατα ναι. Αν η ερώτηση δεν είναι υποθετική, καλό θα ήταν να την δει κτηνίατρος για να αποκλειστούν και άλλα αίτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Σόρρυ αν είναι off topic απλά για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Είναι μια γατούλα που έρχεται τώρα τελευταία συνέχεια στην αυλή. Φαίνεται αρκετά κυρία σε σχέση με τις gangster γάτες της γειτονιάς οπότε ίσως ήταν από σπίτι και την έδιωξαν. Είναι πολύ καλή, γουργουριζει και νιαουριζει συνέχεια με ψιλή φωνή, τρίβεται στα πόδια μου και τα σχετικά αλλά όταν πάω να την χάιδεψω κάθεται κανονικά αλλά μετά από λίγο γυρνάει και μου γραπωνει το χέρι και με γρατσουναει, φαίνεται όμως ότι το κάνει για παιχνίδι βέβαια. Δεν θέλω να αντιδράσω απότομα και να την αποθαρρύνω όταν το κάνει αυτό αλλά μου έχει ταράξει τα χέρια :P Υπάρχει κάποιος καλός τρόπος να σταματήσει ή απλά είναι και αυτό μες στο πρόγραμμα; Δεν έχω ιδέα από γάτες, γι αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σόρρυ αν είναι off topic απλά για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Είναι μια γατούλα που έρχεται τώρα τελευταία συνέχεια στην αυλή. Φαίνεται αρκετά κυρία σε σχέση με τις gangster γάτες της γειτονιάς οπότε ίσως ήταν από σπίτι και την έδιωξαν. Είναι πολύ καλή, γουργουριζει και νιαουριζει συνέχεια με ψιλή φωνή, τρίβεται στα πόδια μου και τα σχετικά αλλά όταν πάω να την χάιδεψω κάθεται κανονικά αλλά μετά από λίγο γυρνάει και μου γραπωνει το χέρι και με γρατσουναει, φαίνεται όμως ότι το κάνει για παιχνίδι βέβαια. Δεν θέλω να αντιδράσω απότομα και να την αποθαρρύνω όταν το κάνει αυτό αλλά μου έχει ταράξει τα χέρια :P Υπάρχει κάποιος καλός τρόπος να σταματήσει ή απλά είναι και αυτό μες στο πρόγραμμα; Δεν έχω ιδέα από γάτες, γι αυτό ρωτάω.

Τι γλυκό γατάκι που φαίνεται!! 😍😍

Θα μπορούσες να πάρεις κάποιο παιχνίδι, όπως αυτό εδώ

Σημείωση: στις γάτες δεν αρέσει συνήθως να τις χαϊδεύουν στην περιοχή της κοιλιάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, -Mikasa- είπε

Τι γλυκό γατάκι που φαίνεται!! 😍😍

Θα μπορούσες να πάρεις κάποιο παιχνίδι, όπως αυτό εδώ

Σημείωση: στις γάτες δεν αρέσει συνήθως να τις χαϊδεύουν στην περιοχή της κοιλιάς. 

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω! Ναι για την κοιλιά το ξέρω, δεν την πιάνω εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία,

Εχθές δυστυχώς έχασα το 3 ετών γατάκι μου. Δεν έχω συνέλθει ακόμα από το χαμό του, απλά γύρισα σπίτι από την παραλία και το βρήκα ξαπλωμένο. Το τελευταίο διάστημα αραιά και πού τον έπιαναν κάποιες κρίσης σαν να προσπαθεί να βγάλει τριχόμπαλα σαν να βήχει και να αναπναίει πολύ γρήγορα.  Δυστυχώς άργησα και έχασα τον μικρούλι μου. Απ ότι κατάλαβα είχε πρόβλημα με την καρδιά και νερό στους πνεύμονες. 

Πέρα από αυτά που ανέφερα τα οποία δεν εμφανίζονται συχνά, δεν έχει κάποια άλλα συμπτώματα ώστε να σου δείξει ότι κάτι πάει λάθος οπότε απλά στα ξαφνικά τέλος έτσι και όπως έγινε. Ενώ την προηγούμενη μέρα ήταν υγιέστατο ξαφνικά την επόμενη ... για αυτό και το λένε και sudden death.

Δεν σας γράφω όλο αυτό για να χαλάσω την διάθεσή σας ή να σας κλαφτώ απλά ενημερωτικά να έχετε το νου σας έστω για αυτο το βηχαλάκι, την υπόνοια δυσκολίας αναπνοής και να μην το αφήσετε έτσι και ας μην το εμφανίσει ξανά μετά.

 

  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...