Προς το περιεχόμενο

[ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ] Xiaomi iHealth T09, 8,13€ @ Banggood [ΤΕΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tiniakos είπε

Έχω και εγώ ένα το πιο καλό της xiaomi και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν είναι πολύ αξιόπιστο δυστυχώς. 

Έχω τα 

  1. https://www.banggood.com/IHealth-LED-Non-Contact-Digital-Infrared-Forehead-Thermometer-Body-Water-Thermometer-p-1198981.html?rmmds=search
  2. https://www.banggood.com/Miaomiaoce-Digital-Thermometer-CFDA-Accurate-Oral-Armpit-Thermometer-p-1279047.html?rmmds=search

Δεν είμαι με κανένα ευχαριστημένος και ειδικά με το πρώτο με τις υπέρυθρες. Συνήθως στις θερμοκρασίες 38+ έχει καλή ακρίβεια (λίγα δέκατα απόκλιση) αλλά από 36-38 είναι άστα να πάνε 100 φορές να μετρήσεις, 100 διαφορετικές τιμές θα πάρεις.

Επεξ/σία από kamui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο θερμόμετρο αλλά σε ότι έχω πάρει από Κίνα είναι καλό και σχετικά αξιόπιστο στις μετρήσεις

Αλλά

 

Όταν τελειώσει η μπαταρία και βάλω άλλη σταματάει τελείως να λειτουργεί..

Και δεν είναι 1 φορά αλλά μου έχει τύχει σε 3-4 διαφορετικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια,τσιμπησα ενα....ξερει κανεις τι γινεται με τα ψηφιακα θερμομετρα?το οριο του πυρετου εξακολουθει να ειναι το 36,6? γιατι καπου ειχα διαβασει οτι πυρετος σε αυτα ειναι πανω απο 37,4...ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, PETROS13 είπε

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο θερμόμετρο αλλά σε ότι έχω πάρει από Κίνα είναι καλό και σχετικά αξιόπιστο στις μετρήσεις

Αλλά

Όταν τελειώσει η μπαταρία και βάλω άλλη σταματάει τελείως να λειτουργεί..

Και δεν είναι 1 φορά αλλά μου έχει τύχει σε 3-4 διαφορετικά!

Λογικα δεν σου ειχε τελειωσει η μπαταρια, αλλα ειχε χαλασει λοιπον πριν βαλεις αλλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lancias είπε

ευχαριστω παιδια,τσιμπησα ενα....ξερει κανεις τι γινεται με τα ψηφιακα θερμομετρα?το οριο του πυρετου εξακολουθει να ειναι το 36,6? γιατι καπου ειχα διαβασει οτι πυρετος σε αυτα ειναι πανω απο 37,4...ισχυει?

Από 36.6 μέχρι 38 είναι δεκατικη κίνηση. 38.0 και πάνω θεωρείται πυρετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sodom13 είπε

Από 36.6 μέχρι 38 είναι δεκατικη κίνηση. 38.0 και πάνω θεωρείται πυρετός.

Οτιδηποτε απο 36.7 και πανω ειναι ανεβασμενη θερμοκρασια. Αναλογα τι εχεις. Απο κατι μικρο μεχρι κατι μεγαλο. Εγω παντως και το 37 το νιωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οτιδηποτε απο 36.7 και πανω ειναι ανεβασμενη θερμοκρασια. Αναλογα τι εχεις. Απο κατι μικρο μεχρι κατι μεγαλο. Εγω παντως και το 37 το νιωθω.

Δεν ισχύει αυτό που λεςΟι φυσιολογικές τιμές θερμοκρασίας κυμαίνονται από τους 36,1 έως και τους 37,2 βαθμούς Κελσίου, ενώ τείνει να είναι 0,5 βαθμούς υψηλότερη την ημέρα απ' ό,τι στη μέση της νύχτας. Είναι παγκοσμίως αποδεκτό ότι από τους 38 βαθμούς Κελσίου και πάνω ένας άνθρωπος έχει πυρετό που υποδηλώνει ασθένεια.

Επεξ/σία από Android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Android είπε

Δεν ισχύει αυτό που λεςΟι φυσιολογικές τιμές θερμοκρασίας κυμαίνονται από τους 36,1 έως και τους 37,2 βαθμούς Κελσίου, ενώ τείνει να είναι 0,5 βαθμούς υψηλότερη την ημέρα απ' ό,τι στη μέση της νύχτας. Είναι παγκοσμίως αποδεκτό ότι από τους 38 βαθμούς Κελσίου και πάνω ένας άνθρωπος έχει πυρετό που υποδηλώνει ασθένεια.

Δεν ειναι μονο οι ασθενειες οτιδηποτε μπορει να ανεβασει θερμοκρασιες. Απο διαρροια, φλεγμονη, πονοδοντο. Δεν μιλησα για ασθενεια εγω. Το 36.1 ειναι υποθερμια 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δεν ειναι μονο οι ασθενειες οτιδηποτε μπορει να ανεβασει θερμοκρασιες. Απο διαρροια, φλεγμονη, πονοδοντο. Δεν μιλησα για ασθενεια εγω.

Και τα 3 που ανέφερες είναι συμπτώματα ασθένειας. Τεσπα το ζουμί είναι ότι 37 βαθμοί Κελσίου είναι απόλυτα φυσιολογική θερμοκρασία. Όχι,ούτε το 36,1 είναι υποθερμία.

Επεξ/σία από Android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεντρική θερμοκρασία του σώματος μετρείται από τους φυσιολόγους στο αίμα του δεξιού καρδιακού κόλπου και για τον άνθρωπο έχει φυσιολογική τιμή περίπου 37 βαθμούς Celsius (Κελσίου) oC, με ημερήσια διακύμανση που δεν υπερβαίνει τους 0,6 oC. Οι κλινικοί γιατροί, με τον όρο κεντρική θερμοκρασία εννοούν τη θερμοκρασία στο ορθό που κυμαίνεται φυσιολογικά από 36,1 oC, νωρίς το πρωί, μέχρι 37,4 oC, αργά το απόγευμα. Στη στοματική κοιλότητα η θερμοκρασία διατηρείται σε λίγο χαμηλότερα επίπεδα απ' όσο η θερμοκρασία στο ορθό και κυμαίνεται από 35,9 oC μέχρι 37,2 oC. Τέλος, η θερμοκρασία στη μασχάλη κυμαίνεται φυσιολογικά μεταξύ 35,7 oC και 37 oC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως  εχω βγει τρόπο για να περνώ με αυτά ακριβή μέτρηση . Πρωτα μετράω κάποιον υγιή και βλέπω πόσο αποκλίνει από το 36.6 και μετά τον άρρωστο.  Έτσι βρίσκω την αποκλιση του εκείνη τη στιγμή.(για σιγουριά περνω 2-3 μετρήσεις αλλωστε μεσα σε 2 sec περνω μέτρηση ).  Εχω δει οτι οταν και ο ασθενης και το θερμόμετρο είναι στο ιδιο δωμάτιο για κανένα τέταρτο (εχουν την ιδια  θερμοκρασια περιβαλλοντος) μετράει αρκετά αξιοπιστα. Αν είναι σε κανένα ντουλαπι έχει διάφορες. 

Εχω κάνει εκτεταμενες συγκρισεις με υδραργυρικα που είναι οτι πιο αξιοπιστο

(Σημειωση ότι έχω το προηγούμενο μοντελο της xiaomi )

 

Οσον αφορα την ιδανικη θερμοκρασια σε οσους εχω μετρήσει με υδραργυρικό στη μασχαλη βρισκω παντα 36.6 οταν ειναι εντελώς υγιεις και σε ηρεμια (νομιζω στις γυναίκες οταν έχουν περίοδο είναι λίγο διαφορετική ).

Νομιζω το θέμα που λέει οτι η σωστη θερμοκρασια ειναι  από 36 εως 37 άρχισε οταν αρχισαν να χρησιμοποιούν τα ηλεκτρονικα που μετρανε οτι να ναι (συνηθως χαμηλοτερα).

Εχω κάνει πολλες μετρήσεις με πολλα ηλεκτρονικά. Η κοινή συνισταμενη είναι οτι έχουν αποκλίσεις -0.2 έως  +0.7C και πανω...

Δηλαδή οταν σου λεει 37 είναι από 36.8 έως 37.7...

 

Επεξ/σία από nkar
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...