Προς το περιεχόμενο

[ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ] Xiaomi iHealth T09, 8,13€ @ Banggood [ΤΕΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/11/2019 στις 9:48 ΠΜ, matrixxx είπε

Λογικα δεν σου ειχε τελειωσει η μπαταρια, αλλα ειχε χαλασει λοιπον πριν βαλεις αλλη.

Και σε όλα το ίδιο; Υπερβολικά τυχαίο μου φαίνεται σε όλες τις περιπτώσεις. Εκτός αν το καταστρέφω όπως το ανοίγω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Orgios είπε

παιδια ξερετε αν δουλευει σε κατοικίδια? γατες, σκύλους?

Αυτά θέλουν καθαρό και στεγνό δέρμα για να δουλέψουν. Χωρίς τρίχες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2019 στις 9:09 ΠΜ, kamui είπε

Έχω τα 

  1. https://www.banggood.com/IHealth-LED-Non-Contact-Digital-Infrared-Forehead-Thermometer-Body-Water-Thermometer-p-1198981.html?rmmds=search
  2. https://www.banggood.com/Miaomiaoce-Digital-Thermometer-CFDA-Accurate-Oral-Armpit-Thermometer-p-1279047.html?rmmds=search

Δεν είμαι με κανένα ευχαριστημένος και ειδικά με το πρώτο με τις υπέρυθρες. Συνήθως στις θερμοκρασίες 38+ έχει καλή ακρίβεια (λίγα δέκατα απόκλιση) αλλά από 36-38 είναι άστα να πάνε 100 φορές να μετρήσεις, 100 διαφορετικές τιμές θα πάρεις.

Και εγώ σαν κάτοχος του 1ου είχα το μωρό με πυρετό και έδειχνε ότι να ναι. Με στεγνό δέρμα 10 μετρήσεις 10 διαφορετικές τιμές. Από τότε 1 χρόνο σχεδόν κάθεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Κι εγώ έχω το πιο καλό μετώπου, και έχω παρατηρήσει ότι οι μετρήσεις του έχουν μεγάλες διακυμάνσεις, ανάλογα με το που στοχεύεις στο μέτωπο.

Στις οδηγίες του όμως έλεγε ότι σωστή μέτρηση πετυχαίνεις όταν σημαδευεις ανάμεσα και ελάχιστα πιο πάνω από τα φρύδια. Εγώ αυτό κάνω και οι μετρήσεις μου είναι οκ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Θερμοκρασία σε αντικείμενα μπορείς να μετρήσεις με αυτό; 

Έχει συγκεκριμένη κλίμακα. Από 30c περίπου μέχρι 40c περίπου.

Measuring Range 32℃~42.9℃(Body Temperature)
Επεξ/σία από esertas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, esertas είπε

Έχει συγκεκριμένη κλίμακα. Από 30c περίπου μέχρι 40c περίπου.

Measuring Range 32℃~42.9℃(Body Temperature)

Αν το βαλω ναμετρησει σε αντικειμενο που εχει 62οC υπαρχει περιπυωση να καει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Αν το βαλω ναμετρησει σε αντικειμενο που εχει 62οC υπαρχει περιπυωση να καει;

Δεν καίγεται επειδή δεν ακουμπάει πουθενά όταν μετράει. Το πολύ πολύ να δείξει έρορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να διευκρινιστεί κάτι εδώ για τα συγκεκριμένα θερμόμετρα. Έχω ένα της xiaomi και εγώ, σχεδόν 3 χρόνια. Από ακρίβεια είμαι πολύ ευχαριστημένος, περίπου 0,1 με 0,2 διάφορα σε σχέση με υδράργυρο. Αρκεί βέβαια να μην στοχεύεις στο γάμο του Καραγκιόζη αλλά ανάμεσα και λίγο πάνω από τα φρύδια. Επίσης είχα και πολύ ακριβότερο θερμόμετρο της omron που είχε με το xiaomi ίδια ακρίβεια. Σε όλα αυτά τα θερμόμετρα που μετράνε θερμοκρασία από το μέτωπο πρέπει να θυμάστε πάντα ότι το κέντρο θερμοκρασίας του οργανισμού βρίσκεται στο κεφάλι, οπότε μπορεί εύκολα να συμβεί να μετρήσεις θερμοκρασία στο μέτωπο και να δείχνει πολύ διαφορετική από την μασχάλη, γιατί τυχαίνει τότε ο οργανισμός να ανεβάζει ή να κατεβάζει θερμοκρασία και να μην έχει προλάβει όλο το σώμα να πάρει την ίδια θερμοκρασία με το κεφάλι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβαλω πολυ οτι ειναι της xiaomi youpin αυτο, κοιταξτε εδω πως το αναφερει σαν KONKA AET - R1B6:  https://www.chinabrands.com/item/dropship-konka-aet-r1b6-led-full-screen-acrylic-display-children-infrared-non-contact-forehead-thermometer-4574199-p.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 12:05 ΜΜ, makhs5 είπε

Αμφιβαλω πολυ οτι ειναι της xiaomi youpin αυτο, κοιταξτε εδω πως το αναφερει σαν KONKA AET - R1B6:  https://www.chinabrands.com/item/dropship-konka-aet-r1b6-led-full-screen-acrylic-display-children-infrared-non-contact-forehead-thermometer-4574199-p.html

image.png.fb4d7ef7c044b7b195569b990bd48300.png

Το σχήμα διαφέρει αν προσέξεις τις εικόνες, ειδικά τις καμπύλες της λαβής.
Δεν πρόκειται για το ίδιο θερμόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, d_gkal είπε

Θα πάρουμε ωραιότατο refund τότε

Xiaomi ηθελα 

Δεν είπα ότι δεν είναι το εικονιζόμενο αυτό που πήρες!
Στον makhs5 αναφερόμουν που έλεγε για κάποιο [KONKA AET - R1B6].

Πάντως, μια και το αναφέρεις, να ξέρετε ότι όσα γράφουν "from xiaomi youpin" (ή και "from xiaomi ecosystem") στο τέλος της περιγραφής δεν κατασκευάζονται από την xiaomi.
Αλλά είναι προϊόντα εταιρειών που στηρίζονται από την xiaomi.
Αυτό, για παράδειγμα, τιτλοφορείτε ως "iHealth ...Thermometer... from xiaomi youpin"
Για να ξεχωρίζουμε αν ένα προϊόν κατασκευάζεται από την xiaomi, θα πρέπει το "Xiaomi" να το αναφέρει στην αρχή του τίτλου.
πχ. "Xiaomi... Thermometer"

Επεξ/σία από stasispm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...