Προς το περιεχόμενο

audi q2 1.0 tfsi 116 hp


dimitrisQwe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καντε καμια ενημερωση για το q2 με τα απο ενα χρονο χρησης....το εχω παραγγειλει και το περιμενω

Επεξ/σία από pj2501
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, pj2501 είπε

καντε καμια ενημερωση για το q2 με τα απο ενα χρονο χρησης....το εχω παραγγειλει και το περιμενω

Εγώ θα σου πω για τον κινητήρα οτι είναι διαμαντάκι. Απίστευτα οικονομικός. Πήγα στη Χαλκιδική με κατανάλωση 5.6 με ταχύτητα γύρω στα 110. Sorry απλώς απεχθάνομαι την υπερβολική ταχύτητα. 

Ήμουν ανάμεσα στο Q2 και στο Troc και πήγα στο Troc. Πολύ ωραίο το Q2 με ωραία ποιότητα συναρμογής με κέρδισε ο ροκις γιατί ήθελα τα καλούδια του ασύρματου carplay και δεν μου άρεσε το infotainment του audi με το βυζί. Ωστόσο ο κινητήρας είναι παιχνιδιάρικος τα αμορτισέρ πολύ ήρεμα για τους κακοτράχαλους ελληνικούς δρόμους και σβήνει αρκετές ανωμαλίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Εγώ θα σου πω για τον κινητήρα οτι είναι διαμαντάκι. Απίστευτα οικονομικός. Πήγα στη Χαλκιδική με κατανάλωση 5.6 με ταχύτητα γύρω στα 110. Sorry απλώς απεχθάνομαι την υπερβολική ταχύτητα. 

Σε normal ταχύτητες αυτό το μοτέρ καίει απίστευτα λίγο. Φαντάσου εγώ που το 'χω κάνει υγραέριο κιόλας. Σε τέτοιες διαδρομές υπολογίζω χοντρά- χοντρά κάνα 6 λτ εκ των οποίων δίνω «πλούσια» 5 υγραέριο και 1 βενζίνη. Με σημερινές τιμές δηλαδή, ούτε 6€ / 100 χλμ.

Αλλά μετά διαβάζω σε σχόλια (κυρίως στο Facebook) «ναι αλλά στα 180+ θα κάψει παραπάνω από ένα δίλτρο που θα πάει χαλαρά». Ε οκ, όταν μετακομίσω Νυρεμβέργη, ίσως πάρω (το ίδιο) σε 1.5 ή / και 2.0.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Σε normal ταχύτητες αυτό το μοτέρ καίει απίστευτα λίγο. Φαντάσου εγώ που το 'χω κάνει υγραέριο κιόλας. Σε τέτοιες διαδρομές υπολογίζω χοντρά- χοντρά κάνα 6 λτ εκ των οποίων δίνω «πλούσια» 5 υγραέριο και 1 βενζίνη. Με σημερινές τιμές δηλαδή, ούτε 6€ / 100 χλμ.

Αλλά μετά διαβάζω σε σχόλια (κυρίως στο Facebook) «ναι αλλά στα 180+ θα κάψει παραπάνω από ένα δίλτρο που θα πάει χαλαρά». Ε οκ, όταν μετακομίσω Νυρεμβέργη, ίσως πάρω (το ίδιο) σε 1.5 ή / και 2.0.

:P

Είσαι θαρραλέος. Εγώ αέριο δεν θα έβαζα πλην του Ολλανδικού συστήματος γιατί δεν ξέρω αν ενδείκνυται για tsi και μάλιστα ίσως αν θα έβαζα να έβαζα  αυτό που μετατρέπει το αέριο σε υγρή μορφή. 
 

 

Από εκεί και πέρα το εν λόγω μοτέρ καίει όσο καίει το Volkswagen up! μου. Απόλυτα ικανοποιημένος. Με adaptive cruise το ταξίδι μετατρέπεται σε απόλαυση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πριν ενα μηνά το πήρα μεταχειρισμένο του 2018 με 100κ χιλιόμετρα με S-tronic κιβώτιο. 1.0L TFSI τρικύλινδρος με τα 116 αλογα.

ήθελα να δω αν τραβάει οπότε πάω στην εθνική και πάτησε 190χλμ για πλάκα....το έφτασα μέχρι 200 (τελική) οπού και χαμήλωσα γιατί δεν σήκωνε άλλο ο δρόμος!

 

 

IMG_20230814_151222.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...