Προς το περιεχόμενο

Disco Elysium


Ablaoublas_542

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν θα τα πάμε καλά με αυτό το παλιοπαίχνιδο.

Ποτέ δεν χώνεψα τα Adventures. Δεν μου αρέσει να πρέπει να ακολουθήσω μία ιστορία και να "κάνω αυτό που πρέπει" ή να μου υπαγορεύουν τι πρέπει να κάνω για να προχωρήσει η ιστορία. Επίσης, δεν μπορώ πλέον να διαβάζω ατελείωτες σελίδες κειμένου μπροστά στην οθόνη του PC. Το έκανα με τo Planescape Torment και το ευχαριστήθηκα, αλλά από τότε έχουν περάσει καμιά εικοσαριά χρόνια και δεν είμαι πια ο ίδιος άνθρωπος.

Αλλά αυτό το πράγμα με ρούφηξε από το πρώτο λεπτό. Είμαι στην αρχή ακόμη, έχω διαβάζει εκατοντάδες γραμμές, αλλά ούτε το κατάλαβα, γιατί, το άτιμο, δεν σου πετάει ένα μπλοκ κειμένου, αλλά σου δίνει μικρές-μικρές προτάσεις και εσύ όλο και πατάς το next, για να δεις τι θα σου πουν παρακάτω. Πρώτη ημέρα το παιχνιδιού και ήδη έχω βουτήξει βαθιά στα θέματα ρατσισμού, συνδικαλισμού, αγάπης, παιδικής εκμετάλλευσης, φτώχειας, εθνικισμού, πολιτικής, ανακάλυψης του εαυτού σου. Πάω να το αγοράσω, το κατέβασα για να το δοκιμάσω και ντρέπομαι να κλέψω ένα τέτοιο αριστούργημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο τρόπος που παρουσιάζει τους διάλογος και ειδικά τους "εσωτερικούς", είναι απλά πανέξυπνος και πρωτοποριακός. 

Είναι λίγο μετά τον Everet (η οποία συνωνυμία με τον γνωστό Εβερτ, τυχαία 🤣), όπου με ανάγκασε να φορτώσω προηγούμενο σώσιμο και να πισωγυρισω λίγο στο παιχνίδι, αλλά είναι απίστευτο και σίγουρα όχι για μικρές ηλικίες. Παιχνίδι που απευθύνεται σε ενήλικες και λίγο ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες απο bugs τι λεει?θα το ξεκινησω καποια στιγμη ειναι στο μπακλογκ αλλα πλησιαζει

επισης οκ διαβαζω παντου οτι ειναι παιχνιδι να το παρω οπως νιωθω χωρις οδηγους κτλ απλα να ρωτησω υπαρχει καποιο ability που να το κανει ακομη καλυτερο/αστειο/πλουσιο στο γκειμπλαι?

 

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία προς όσους το έχουν προχωρήσει πολύ/τελειώσει.

Δυστυχώς κάνω πάντα ένα playthrough σεχδόν σε όλα τα παιχνίδια και-δυο φορές δυστυχώς-δεν μπορώ να παίξω με κανέναν άλλον τρόπο πέρα από αποχρώσεις του lawful good, απλά δεν μπορώ. Επειδή βλέπω το παιχνίδι να δίνει τρελές δυνατότητες στους διαλόγους και μου δίνει την δυνατότητα να τους τρελάνω όλους, χάνω πάρα πολλά από την γοητεία του παιχνιδιού αν κινηθώ στον πεπατημένο δρόμο της Αρετής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις επιλογή, πραγματική επιλογή εάν θέλεις να παιξεις ως ένας κατέστραμενος αστυνομικός ή ως ένας μετανιωμένος κατέστραμενος αστυνομικός που ψάχνει τον δρόμο της λύτρωσης. Οπότε, σε οποιαδήποτε περίπτωση κερδίζεις στο να εξελίξεις την ιστορία σύμφωνα με τους δικές σου επιλογές. Win-win. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα βιντεάκια στο γιουτιουμπ και θα είναι σίγουρα το επόμενο παιχνίδι που θα ασχοληθώ μετά το divinity original sin 2 . Σίγουρα αναφέρεται σε ενήλικες plus γιατί οι διάλογοι του είναι ψαγμενοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, seithan είπε

Έχεις επιλογή, πραγματική επιλογή εάν θέλεις να παιξεις ως ένας κατέστραμενος αστυνομικός ή ως ένας μετανιωμένος κατέστραμενος αστυνομικός που ψάχνει τον δρόμο της λύτρωσης. Οπότε, σε οποιαδήποτε περίπτωση κερδίζεις στο να εξελίξεις την ιστορία σύμφωνα με τους δικές σου επιλογές. Win-win. 

Τι υπονοείς δηλαδή, ότι όλοι οι μπάτσοι είναι κατεστραμμένοι? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α στο καλό, κουράστηκα να βλέπω και να ακούω συνέχεια πόσο καλό είναι. Άπαξ και διάβασα κάπου ότι διαρκεί τουλάχιστον 50 ώρες (ανάλογα με το στιλ παιχνιδιού του καθενός και το δικό μου είναι της υπομονής), πήρα αμέσως την απόφαση και το αγόρασα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, και αφού το έχω προχωρήσει αρκετά, δεν μπορώ να πω ότι είναι παιχνίδι με την κλασική έννοια του όρου. Δεν θέλει αντανακλαστικά, δεν απαιτεί ιδιαίτερη σκέψη μια και η υπόθεση και τα sub quests προχωρούν λίγο-πολύ μόνα τους, δεν έχει απαιτητικό ψάξιμο αφού όλα τα αντικείμενα γίνονται highlighted. Το μόνο ουσιαστικό πράγμα που απαιτεί λίγη δουλειά από τον παίκτη είναι η διαχείριση των attributes/skills και η εξερεύνηση. Αλλά είναι μαγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Voodooman είπε

Πάντως, και αφού το έχω προχωρήσει αρκετά, δεν μπορώ να πω ότι είναι παιχνίδι με την κλασική έννοια του όρου. Δεν θέλει αντανακλαστικά, δεν απαιτεί ιδιαίτερη σκέψη μια και η υπόθεση και τα sub quests προχωρούν λίγο-πολύ μόνα τους, δεν έχει απαιτητικό ψάξιμο αφού όλα τα αντικείμενα γίνονται highlighted. Το μόνο ουσιαστικό πράγμα που απαιτεί λίγη δουλειά από τον παίκτη είναι η διαχείριση των attributes/skills και η εξερεύνηση. Αλλά είναι μαγικό.

interactive novel μου φαίνεται ως τώρα.

Εντάξει έχουν βγει λίγο τα μάτια στο διάβασμα αλλά είναι όπως το περιγράφεις. Πολύ περιεχόμενο και κοινωνικο-πολιτικός σχολιασμός. οι χαρακτήρες ένας και ένας.

εγώ έφτιαξα και παίζω τον χαρακτήρα με έμφαση σε logic-intelligence και σε κάποιες φάσεις δεν είναι πολύ χρήσιμο αλλά γενικά ως τώρα αποδίδει. ούτε καλός και ενάρετος αλλά ούτε διεφθαρμένος.

Εχω χαθεί λίγο στα άπειρα tasks που έχω πάρει και όλες τις πληροφορίες που πρέπει να θυμάμαι. ελπίζω να στρώσει και να φεύγουν τα ticks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...