Προς το περιεχόμενο

Disco Elysium


Ablaoublas_542

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χετε τσεκάρει; Καθαρό exploration RPG με πάρα (πάρα) πολλά checks/rolls, όπου υποδύεσαι έναν αλκοολικό ντετέκτιβ με αμνησία και προσπαθείς να βρεις τον εαυτό σου εξιχνιάζοντας έναν φόνο σε μια πόλη που έχει "πάρει"  από το πρώην ανατολικό μπλοκ, από όπου και είναι οι developers. Το αγαπημένο μου παιχνίδι εδώ και πολυυ καιρό, νομίζω έχει περάσει under the radar για πολλούς. Πραγματικά πολύ meta, μπορεί να πεθάνεις ανά πάσα στιγμή, σε κάνει να γελάς και ταυτόχρονα να μπεις στο μυαλό όχι τόσο του χαρακτήρα όσο του δημιουργού. Αξίζει να διαβάσει κανείς και πως δημιουργήθηκε:

https://www.escapistmagazine.com/v2/why-the-creator-of-disco-elysium-hasnt-read-the-reviews-and-whats-next-for-the-ip/

Πέθανα στην opening scene όταν έκανα roll να πιάσω την γραβάτα μου από έναν ανεμιστήρα που γυρνούσε και ως τελειωμένος αλκοολικός έπαθα καρδιακή προσβολή από την υπερπροσπάθεια.Slow clap...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζω πολλά καλά σχόλια και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλα ακομη προσπαθώ ακομη για τι ακριβώς παιχνίδι πρόκειται και αν τοσο μπλα μπλά ειναι λίγο κουραστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως  είχα γράψει και στο review μου, το παιχνίδι καταφέρνει κυριολεκτικά το ακατόρθωτο με το να περιέχει άπειρο κείμενο το οποίο όμως ρέει τόσο ομαλά και διασκεδαστικά που δεν κουράζει ούτε στο ελάχιστο. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα ήταν δυνατόν να επιτευχθεί κάτι τέτοιο, οι Εσθονοί έβαλαν τα γυαλιά σε όλες τις "μεγάλες" εταιρείες του είδους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SPANK είπε

Διαβάζω πολλά καλά σχόλια και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλα ακομη προσπαθώ ακομη για τι ακριβώς παιχνίδι πρόκειται και αν τοσο μπλα μπλά ειναι λίγο κουραστικό

ειναι αδύνατο να συνοψισεις την φιλοσοφια των διαλογων ευκολα καθως ειναι προιον "αρρωστημενων" με την καλη εννοια μυαλων. Αντιστοιχα το ποσο θα ευχαριστηθειε το παιχνιδι εξαρταται απο το αν θα κανεις buy-in σε ολη αυτη την ατμόσφαιρα. Πάντως αξίζει την δοκιμή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικός τίτλος. Ακροβατει αναμεσα σε ορια RP και adventure μιας κ εχει μηδαμινή δράση αλλα κ παλι, καταφέρνει να μη κουράζει καθόλου κ να δίνει παρα πολλές δυνατότητες στον παιχτη.

Λογο του πολύ διαβάσματος, θα ελεγα πως ειναι τίτλος ταμάμ για tablet/φορητή συσκευη :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

"Σαρωσε" το DE στα Game Awards μαζεύοντας τα περισσότερα από κάθε άλλον τίτλο, με 4:

  • Καλύτερης πλοκής
  • Καλύτερο indie game
  • Καλύτερο role playing game
  • Βραβείο στο studio που το ανέπτυξε για το πιο fresh indie game
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα άξιζε. Με διαφορά το πιο επαναστατικό παιχνίδι φέτος, πραγματικά τρομερή δουλειά από το πουθενα. Μακαρι να το βοηθήσει αυτή η αναγνώριση και να παει καλα σε πωλήσεις γιατι κανείς σχεδόν δε το ξέρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...