Προς το περιεχόμενο

Disco Elysium


Ablaoublas_542

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πετύχει 1-2 bugs που αναφέρονται και από άλλους και δεν υπάρχει fix ακόμα. Δεν θα πω λεπτομέρειες για να μην διακινδυνεύσω spoilers, απλώς ότι υπάρχουν τουλάχιστον 1-2 σημεία που δεν μπορεί να τερματιστεί ο διάλογος με το συνεργάτη μας και άρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα εκτός από Alt-F4 (ούτε το escape δεν παίζει). Το ηθικό δίδαγμα είναι save συχνά! Εγώ πλέον κάνω τουλάχιστον ένα κάθε 5-10 λεπτά, ειδικά ότι έχουν προηγηθεί διάλογοι κατεβατά.

Επίσης καλά θα ήταν να γινόταν περισσότερο σαφές τι κάνουν τα charges σε health/morale στα αριστερά. Είχα κολλήσει σε ένα σημείο όπου ό,τι και να διάλεγα κατέληγε σε κάθετη πτώση του morale και άρα game over. Πρέπει να έπαιξα τουλάχιστον 4-5 φορές μέχρι να αποφασίσω ότι απλά δεν πρέπει να κάνω αυτή τη συζήτηση. Συνέχισα την ιστορία και ύστερα από 5+ ώρες παιχνιδιού κατάλαβα ότι αν η μπάρα πέφτει και πατήσεις το charge, τότε τη γλιτώνεις.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι αστυνομικές ιστορίες σε παιχνίδια, βιβλία ή ταινίες. Δεν είναι καθόλου του γούστου μου να υποδύομαι τον detective, πόσο μάλλον τον τελειωμένο επιθεωρητή. Οριακά ενδιαφέρομαι για τις νουάρ καταστάσεις. Δεν μου αρέσει καν η disco.

Παρ' ολ' αυτά το παιχνίδι κάτι έχει που με κρατάει και μου αρέσει πάρα πολύ, κάθε φορά που βάζω δεν μπορώ να ξεκολλήσω! Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Αν ήταν adventure πιστεύω θα το είχα παρατήσει ήδη, αλλά κάτι τα όποια RPG στοιχεία που έχει, κάτι το open world που σου δίνει τα άπειρα tasks (που λέει κι ο φίλος kti23), νομίζω του προσδίδουν ένα μοναδικό ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Έχω πετύχει 1-2 bugs που αναφέρονται και από άλλους και δεν υπάρχει fix ακόμα. Δεν θα πω λεπτομέρειες για να μην διακινδυνεύσω spoilers, απλώς ότι υπάρχουν τουλάχιστον 1-2 σημεία που δεν μπορεί να τερματιστεί ο διάλογος με το συνεργάτη μας και άρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα εκτός από Alt-F4 (ούτε το escape δεν παίζει). Το ηθικό δίδαγμα είναι save συχνά! Εγώ πλέον κάνω τουλάχιστον ένα κάθε 5-10 λεπτά, ειδικά ότι έχουν προηγηθεί διάλογοι κατεβατά.

Ωχ φακ και μένα μου κάνει το ίδιο με το esc αλλά νόμιζα ήταν λόγω ιπποδύναμης γιατί το δοκίμασα σε ένα λαπτοπ που το σηκώνει βαριά βαριά στα 720αναλυση . Στο πύργο με Gpu 1060 ήλπιζα δεν θα το είχα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το φινάλε του παιχνιδιού πραγματικά δικαιώνει τους δημιουργούς του και όλα αυτά που ζήσαμε για να φτάσουμε μέχρι το τέλος του.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν είναι RPG με την συνηθισμένη έννοια του όρου. ΟΚ, μπορείς να "γίνεις" ο χαρακτήρας του παιχνιδιού, αλλά εκεί σταματούν και οι ομοιότητες. Ο διαμοιρασμός των attributes και skill points είναι αστείος για RPG, το inventory φτωχό και έχω τελικά την αίσθηση ότι όλα αυτά τα "RPG στοιχεία" δεν έχουν και πολύ μεγάλη σημασία για την έκβαση του παιχνιδιού. Αφού δεν είναι RPG λοιπόν, τότε τι είναι; Μη με κρατάτε, θα το πω, θα το πω, αφήστε με, είναι...-φτου,κακά-...είναι... Adventure!!!

Πολλοί νεώτεροι ίσως δεν έχουν ακουστά ούτε καν τον όρο, ενώ ακόμη περισσότεροι παλιότεροι δεν έχουν παίξει ποτέ adventures. Ο όρος έχει χαθεί πια από τα video games και εγώ επίσης δεν ήμουν από τους μεγάλους υποστηρικτές τους, αν και έχω παίξει μερικά. Αυτό που με εκνεύρισε είναι ότι δεν πέτυχα ούτε ένα άρθρο που να αναφέρει το παιχνίδι ως Adventure. Όλοι RPG το ανεβάζουν, RPG το κατεβάζουν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι έτσι και το είδος βλάπτουν, αλλά και το ίδιο το παιχνίδι. Γράφει κάποιος "RPG", βάζει ένα screenshot με τα skills/attributes, κολλάει και το γνωστό screenshot από το  Tribunal όπου φαίνεται μάχη και έτοιμος. Αν το πάρει κάποιος περιμένοντας μάχες,skills και πλούσιο inventory, θα μισήσει το παιχνίδι και, ίσως, θα γίνει επιφυλακτικός στο μέλλον όταν διαβάζει "RPG".

Πείτε ότι είναι adventure, μην ντρέπεστε!

 

ΥΓ.Μέχρι τώρα έχω πεταχτεί από την καρέκλα μου παίζοντας παιχνίδια μία ή δύο φορές. Στο Disco Elysium ήταν η τρίτη και χειρότερη ως τώρα, στην σκηνή του  Tribunal κόντεψα να πέσω από την καρέκλα!..Οι δημιουργοί είναι μάγοι.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παίξει περίπου 25 ώρες. Κι εμένα μέχρι στιγμής μου κάνει για 90% adventure -10% RPG, χωρίς τους γρίφους των τυπικών adventures. Μου αρέσει πολύ αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορώ να πω ότι έχω ξετρελαθεί. Πιθανώς επειδή δεν έχω (πλέον) υπομονή να διαβάζω τις τεράστιες αφηγήσεις, ειδικά όταν αυτές δεν αφορούν την ίδια την υπόθεση αλλά τα... υπαρξιακά του χαρακτήρα ή το background story του κόσμου του DE (τα συγκεκριμένα τα προσπερνάω αρκετά γρήγορα). Πιθανώς επειδή απεχθάνομαι τις νουάρ ιστορίες/ταινίες/παιχνίδια/βιβλία με ντετέκτιβ, αστυνομίες και εγκλήματα. Μπορείτε να με λιθοβολήσετε ελεύθερα.

Καταλαβαίνω όμως για ποιο λόγο το DE παίρνει τέτοιες καταπληκτικές κριτικές: έχει ξεχωριστή ατμόσφαιρα, εξαιρετικούς χαρακτήρες, replayability value, έξυπνους διαλόγους, σασπένς, ανατροπές, κοινωνικά μηνύματα (πολύ σπάνιο για παιχνίδι), γενικά είναι ένας πάρα πολύ πρωτότυπος τίτλος που έλειπε από την αγορά. Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια. Για μένα ένα από τα μεγαλύτερα συν είναι ο όγκος των quests, τα περισσότερα από τα οποία δεν χρειάζεται να γίνουν με γραμμική σειρά. Πάει να πει συχνά βάζω να παίξω για μισή ώρα και καταλήγω να γράφω τρίωρο επειδή λέω "ας πάω να κάνω και το άλλο που έχει περισσέψει, ας γυρίσω να ξαναδοκιμάσω το τάδε white check κλπ"

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Έχω παίξει περίπου 25 ώρες. Κι εμένα μέχρι στιγμής μου κάνει για 90% adventure -10% RPG, χωρίς τους γρίφους των τυπικών adventures. Μου αρέσει πολύ αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορώ να πω ότι έχω ξετρελαθεί. Πιθανώς επειδή δεν έχω (πλέον) υπομονή να διαβάζω τις τεράστιες αφηγήσεις, ειδικά όταν αυτές δεν αφορούν την ίδια την υπόθεση αλλά τα... υπαρξιακά του χαρακτήρα ή το background story του κόσμου του DE (τα συγκεκριμένα τα προσπερνάω αρκετά γρήγορα). Πιθανώς επειδή απεχθάνομαι τις νουάρ ιστορίες/ταινίες/παιχνίδια/βιβλία με ντετέκτιβ, αστυνομιίες και εγκλήματα. Μπορείτε να με λιθοβολήσετε ελεύθερα.

Καταλαβαίνω όμως για ποιο λόγο το DE παίρνει τέτοιες καταπληκτικές κριτικές: έχει ξεχωριστή ατμόσφαιρα, εξαιρετικούς χαρακτήρες, replayability value, έξυπνους διαλόγους, σασπένς, ανατροπές, κοινωνικά μηνύματα (πολύ σπάνιο για παιχνίδι), γενικά είναι ένας πάρα πολύ πρωτότυπος τίτλος που έλειπε από την αγορά. Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια. Για μένα ένα από τα μεγαλύτερα συν είναι ο όγκος των quests που δίνεται, τα περισσότερα από τα οποία δεν χρειάζεται να γίνουν με γραμμική σειρά. Πάει να πει συχνά βάζω να παίξω για μισή ώρα και καταλήγω να γράφω τρίωρο επειδή λέω "ας πάω να κάνω και το άλλο που έχει περισσέψει, ας γυρίσω να ξαναδοκιμάσω το τάδε white check κλπ"

πιστευω αν ηταν στη γλωσσα μας θα ηταν πολυ πιο ξεκουραστο

btw, τωρα που το τελειωνεις, τωρα βαλανε ultrawide support 😓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει αλλάξει τον αδόξαστο ο κουμπάρος την τελευταία εβδομάδα να το χτυπήσω.

Διαβάζω κι εσάς...πάει το poe...ποτέ δεν θα το τελειώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Το ξεκινησα χτες. Πολυ καλο writing με απειρο σαρκασμο επισης,γελαω πολλες φορες μονο με τους τιτλους των επιλογων που μου δινει σε απαντησεις. Εχει ενδιαφερον exploration και μεχρι στιγμης lore,ειναι συνδυασμος crime/black comedy και sci-fi setting. 

Εχει απειρο κειμενο,αλλα μεχρι στιγμης τσουλαει καλα το πραμα για να δουμε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ανακοινώθηκε Definitive Edition (δωρεάν για τους κατόχους του original) που θα κυκλοφορήσει τον Μάρτιο του 2021:

https://store.steampowered.com/newshub/app/632470/view/2917733355993055198

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παρατηρώ ότι το παιχνίδι δεν έχει μπει σε μεγάλη προσφορά - η τιμή του μένει σχετικά υψηλά. Ελπίζω αυτό να αντανακλά καλές πωλήσεις. Έχουμε στοιχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω την εντύπωση ότι τα πήγε και τα πηγαίνει ακόμα πολύ καλά, αλλά δεν έχω ψάξει για επίσημα στοιχεία. 

Εγώ είχα παίξει λίγο, αλλά ήταν κοντά τότε που ανακοινώθηκε το Final Cut και μπήκε στο backlog, οπότε θα παίξω σύντομα τώρα που κυκλοφόρησε. Οι αρχικές εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές. 

Fwiw, υπάρχει και ένας promo διαγωνισμός που τρέχει για 50 κωδικούς από το παιχνίδι απαντώντας σε μια ερώτηση. Προφανώς για σκοπούς marketing αλλά ίσως κάποιος είναι τυχερός...

We've teamed up with ZA/UM for a contest where you can win one of 50 codes for the newly released Disco Elysium - The Final Cut!

To participate, just tell us what was the most memorable criminal case you ever solved in a video game?

Be sure to enter your comment before the contest ends on April 6th 2021, 6 PM UTC.

https://www.gog.com/news/bjoin_our_disco_elysium_contestb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

μιας και το χει σε έκπτωση μέχρι τις 18 του μήνα λόγω των 2 χρόνων που κλείνει αυτό το έπος, το πήρα! Ορίστε και ένας οδηγός για να φτιάξετε τον χαρακτήρα σας

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...