Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους το Visual Studio Online


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Το Visual Studio είναι ΔΩ-ΡΕ-ΑΝ. Το IDEA σαν πλατφόρμα όχι, το CLion πρέπει να το πληρώνεις κάθε χρόνο, όπως και όλα τα άλλα προγράμματα που είναι της jetbrains, πέρα απο PyCharm community και intelliJ community. CLion χρησιμοποιώ, απλά, όπως είπα παραπάνω, αναγνωρίζω ότι το Visual Studio είναι το καλύτερο IDE για Windows, πρώτον γιατί είναι free και δεύτερον επειδή στην γλώσσα που γράφω (C++), η εναλλακτική κάνει πολλά λεφτά τον χρόνο (CLion). Επίσης, σε αυτά που κάνεις εσύ, το Visual Studio δεν μπλέκεται, άρα κάθεσαι και τρώγεσαι για κάτι το οποίο και να ήθελες, δεν μπορείς να το δουλέψεις με τις τεχνολογίες σου. Talk .net και C# κλπ, το Visual Studio σπέρνει.

Εννοείς το Visual Studio Code είναι δωρεάν το οποίο είναι ένας advanced editor. Tο Visual Studio professional πάει 1000$ τον πρώτο χρόνο και η enterprise έκδοση 6000$ (μετά 2500). To IntelliJ Ultimate πάει 500$ τον πρώτο χρόνο και είναι αντίστοιχο του Visual Studio Enterprise. Do the math.

Όσο για τα άλλα που λες, όπως έχεις καταλάβεις είμαι επαγγελματίας και η γλώσσα προγραμματισμού για μένα είναι τεχνική, μεγάλη βέβαια, λεπτομέρεια. Εγώ μιλάω για δυνατότητες που έχουν τα IDE δε συγκρίνω γλώσσες προγραμματισμού. Αναφέρθηκα σε Java γιατί εκεί κρίνω την παραγωγικότητα του IDE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, lambrospro είπε

Εννοείς το Visual Studio Code είναι δωρεάν το οποίο είναι ένας advanced editor. Tο Visual Studio professional πάει 1000$ τον πρώτο χρόνο και η enterprise έκδοση 6000$ (μετά 2500). To IntelliJ Ultimate πάει 500$ τον πρώτο χρόνο και είναι αντίστοιχο του Visual Studio Enterprise. Do the math.

Όσο για τα άλλα που λες, όπως έχεις καταλάβεις είμαι επαγγελματίας και η γλώσσα προγραμματισμού για μένα είναι τεχνική, μεγάλη βέβαια, λεπτομέρεια. Εγώ μιλάω για δυνατότητες που έχουν τα IDE δε συγκρίνω γλώσσες προγραμματισμού. Αναφέρθηκα σε Java γιατί εκεί κρίνω την παραγωγικότητα του IDE.

Και το Visual Studio Community είναι ΔΩΡΕΑΝ και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ με το professional απλά για ομάδες dev μέχρι 5 άτομα. Μετά θες licencing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και το Visual Studio Community είναι ΔΩΡΕΑΝ και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ με το professional απλά για ομάδες dev μέχρι 5 άτομα. Μετά θες licencing.

Δεν τα ξέρεις καλά, οπότε επέτρεψέ μου να σε διαφωτήσω. Το Visual studio community είναι δωρεάν για commercial χρήση μόνο για ΕΝΑ developer και όχι για ομάδες 5 ατόμων. Οι ομάδες 5 ατόμων είναι eligible εφόσον δεν κάνουν subcontracting,  ή με απλά λόγια γράφουν software για τη δική τους εταιρεία (η οποία πουλάει κάποια π.χ. υπηρεσία) και όχι για να το πουλήσουν σε κάποιο άλλον. Άρα αν θες να πουλήσεις software development το ξεχνάς.

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/1f5c4e2f-d667-4c37-978b-9112e49142fc/visual-studio-community-edition-commercial-use-and-licensing-headaches?forum=visualstudiogeneral

Από την άλλη, το IntelliJ IDEA Community είναι πραγματικά δωρεάν για commercial χρήση σε οποιοδήποτε περιβάλλον. Το community edition το βασικό του μειονέκτημα είναι παντελή έλλειψη support για HTML/Javascript, στα υπόλοιπα είναι σχεδόν πλήρες (ειδικά για Java microservices).

https://intellij-support.jetbrains.com/hc/en-us/community/posts/115000698770-Commercial-use-IntelliJ-IDEA-Community-Edition

Οπότε την επόμενη φορά που θα εκφέρεις τέτοιες απόψεις, ψάχτο καλύτερα.

Επεξ/σία από lambrospro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, lambrospro είπε

Δεν τα ξέρεις καλά, οπότε επέτρεψέ μου να σε διαφωτήσω. Το Visual studio community είναι δωρεάν για commercial χρήση μόνο για ΕΝΑ developer και όχι για ομάδες 5 ατόμων. Οι ομάδες 5 ατόμων είναι eligible εφόσον δεν κάνουν subcontracting,  ή με απλά λόγια γράφουν software για τη δική τους εταιρεία (η οποία πουλάει κάποια π.χ. υπηρεσία) και όχι για να το πουλήσουν σε κάποιο άλλον. Άρα αν θες να πουλήσεις software development το ξεχνάς.

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/1f5c4e2f-d667-4c37-978b-9112e49142fc/visual-studio-community-edition-commercial-use-and-licensing-headaches?forum=visualstudiogeneral

Από την άλλη, το IntelliJ IDEA Community είναι πραγματικά δωρεάν για commercial χρήση σε οποιοδήποτε περιβάλλον. Το community edition το βασικό του μειονέκτημα είναι παντελή έλλειψη support για HTML/Javascript, στα υπόλοιπα είναι σχεδόν πλήρες (ειδικά για Java microservices).

https://intellij-support.jetbrains.com/hc/en-us/community/posts/115000698770-Commercial-use-IntelliJ-IDEA-Community-Edition

Οπότε την επόμενη φορά που θα εκφέρεις τέτοιες απόψεις, ψάχτο καλύτερα.

Μόνο αν είσαι Enterprise (250+ υπολογιστές) δεν μπορείς να το κάνεις...

https://visualstudio.microsoft.com/license-terms/mlt031819/

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, lambrospro είπε

Δεν τα ξέρεις καλά, οπότε επέτρεψέ μου να σε διαφωτήσω. Το Visual studio community είναι δωρεάν για commercial χρήση μόνο για ΕΝΑ developer και όχι για ομάδες 5 ατόμων. Οι ομάδες 5 ατόμων είναι eligible εφόσον δεν κάνουν subcontracting,  ή με απλά λόγια γράφουν software για τη δική τους εταιρεία (η οποία πουλάει κάποια π.χ. υπηρεσία) και όχι για να το πουλήσουν σε κάποιο άλλον. Άρα αν θες να πουλήσεις software development το ξεχνάς.

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/1f5c4e2f-d667-4c37-978b-9112e49142fc/visual-studio-community-edition-commercial-use-and-licensing-headaches?forum=visualstudiogeneral

Από την άλλη, το IntelliJ IDEA Community είναι πραγματικά δωρεάν για commercial χρήση σε οποιοδήποτε περιβάλλον. Το community edition το βασικό του μειονέκτημα είναι παντελή έλλειψη support για HTML/Javascript, στα υπόλοιπα είναι σχεδόν πλήρες (ειδικά για Java microservices).

https://intellij-support.jetbrains.com/hc/en-us/community/posts/115000698770-Commercial-use-IntelliJ-IDEA-Community-Edition

Οπότε την επόμενη φορά που θα εκφέρεις τέτοιες απόψεις, ψάχτο καλύτερα.

Κάθεσαι και κράζεις όμως για το δικό σου use case το οποίο μάλιστα είναι bloated af. Πως στο καλό ξέρεις πως είναι το Visual Studio αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει σε κάποιο project, αφού δεν γίνεται γιατί είσαι σε Java; 

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μόνο αν είσαι Enterprise (250+ υπολογιστές) δεν μπορείς να το κάνεις...

https://visualstudio.microsoft.com/license-terms/mlt031819/

OK, έχεις δίκιο. Διάβασα τους όρους. Σε κάθε περίπτωση 5 χρήστες είναι γενικά λίγοι. Μετά πας στην professional έκδοση η οποία έχει διπλάσια τιμή από την Ultimate έκδοση του IntelliJ (η οποία είναι σχεδόν αντίστοιχη του Visual Studio Enterprise).

35 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Κάθεσαι και κράζεις όμως για το δικό σου use case το οποίο μάλιστα είναι bloated af. Πως στο καλό ξέρεις πως είναι το Visual Studio αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει σε κάποιο project, αφού δεν γίνεται γιατί είσαι σε Java; 

Και ποιος σου είπε ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει; Εντάξει, προφανώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε μεγάλο έργο. Αλλά όταν το συγκρίνω με IntelliJ κλαίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lambrospro είπε

Δεν τα ξέρεις καλά, οπότε επέτρεψέ μου να σε διαφωτήσω.

Οπότε την επόμενη φορά που θα εκφέρεις τέτοιες απόψεις, ψάχτο καλύτερα.

 

4 ώρες πριν, lambrospro είπε

OK, έχεις δίκιο. Διάβασα τους όρους.

Εγώ απλά θα σου πω, φιλικά, την επόμενη φορά προσπάθησε να είσαι πιο μετριοπαθής.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκάτε; Είναι δυνατόν κάποιος που θέλει Feature που δεν έχει το VS να το δουλεύει από βίτσιο; Ή και το αντίθετο; Γιατί τα παίρνετε προσωπικά απορώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...