Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα σταματήσει να λειτουργεί σε κάποιες παλιές Smart TVs της Samsung τον επόμενο μήνα


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από "έξυπνες" θα έπαιρνα μόνο "android TV" με play να μπορώ να βάζω εφαρμογές. Ακόμα και έτσι ο επεξεργαστής και η μνήμη αργά η γρήγορα (ας πούμε σε καμια 5-6 χρόνια) θα είναι ανεπαρκείς για σύγχρονες εφαρμογές. 

 

Προσωπικά έχω μία LG του 2011 που ακόμα παίζει mkv, mp4 σε Η264 αλλά όχι πάντα τελευταία όλο και πιο συχνά έχω ασυμβατότητες. Ωστόσο η τηλεόραση ως πάνελ είναι ίδια με τότε και εμένα με ικανοποιεί. Λύση; Μα ένα android tv box και κάθε 4-5 χρόνια αλλαγή με νέο (από 40€ και πιο κάτω στο ebay 4/64).. Αυτά κάνουν πραγματικά την τηλεόραση "έξυπνη" και "διαχρονική". Το ίδιο θα πάθουν και οι Samsung. οι ιδιοκτήτες θα απαλαγούν από το άγχος πότε θα πάψει να "παίζει" γιατί μόλις του συνέβη :P Καιρός να δουν αν βολεύονται με αυτά τα κουτάκια Η' βέβαια και κάποιο cast (πχ Chrome cast) να στέλνουν από PC/tablet/κινητό εικόνα και να μην νοιάζονται για τίποτα άλλο (εκτός από την μπαταρία του κινητού). 

spacer.png

 

Το "παραμύθι" τον smart tv με proprietary λειτουργικά και εφαρμογές μπορεί να αποφέρει κέρδη βραχυπρόθεσμα στις εταιρίες που τα πλασάρουν αλλά τις ξεφτιλίζει σύντομα με την άθλια υποστήριξη. 

 

Η android TV ή τίποτα αλλιώς αυτά που είπαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Εδώ ένα cd του playstation παίρνεις και μετά από ένα χρόνο βγαίνει άχρηστο και πρέπει να παρεις όλο το playstation ξανά για να παίξεις το ίδιο cd λες και είναι μελάνι για εκτυπωτή 

wat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisAttart είπε

Eχω μια του 2013 UE46F6400 με την ανεπαναληπτη τεχνολογια 3D :P Aντε να ειδα 4 3D ταινιες max ... Σερνεται το Youtube , σερνεται το Netflix , σερνεται το Plex , σερνεται και το screenmirror ... Τωρα θα μας τα κοψει εντελως ? :P 

 

Τουλαχιστον θα με βαλει στην διαδικασια να αναστησω ενα παλιο matx Χ58 με i7 920 , του πεταω μια 1650 low profile μεσα σε ενα media case και ενα ασυρματο mouse/keyboard και εγινε φασουλα :P 

Πάντως στην δική μου UE40ES6100 (νομίζω του 2012) το Netflix δεν παίζει, εμφανίζει λάθος στην εφαρμογή. 
Χρησιμοποιώ ένα Amazon  Fire TV stick.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, keysmith είπε

Από "έξυπνες" θα έπαιρνα μόνο "android TV" με play να μπορώ να βάζω εφαρμογές. 

Το "παραμύθι" τον smart tv με proprietary λειτουργικά και εφαρμογές μπορεί να αποφέρει κέρδη βραχυπρόθεσμα στις εταιρίες που τα πλασάρουν αλλά τις ξεφτιλίζει σύντομα με την άθλια υποστήριξη.

Βέβαια, στις περισσότερες Android τηλεοράσεις που έχω δει, Τετάρτη πατάς το κουμπί για να αλλάξεις κανάλι, Σάββατο βράδυ γυρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά, από τη μία συμφωνώ ότι μπορεί να φταίει η Samsung. Στην τελική ποια εταιρία σκέφτεται τον καταναλωτή και όχι την τσέπη της;

Από την άλλη όμως, έτσι όπως έχουν γίνει οι τηλεοράσεις, πλέον ο οποιοσδήποτε μπορεί να αλλάζει κάθε 3-4 χρόνια. Βρίσκεις κορυφαία μοντέλα, σχετικά καινούρια (τέλη 2018-αρχές 2019) σε πολύ χαμηλές τιμές. Ειδικά στο θέμα τηλεοράσεις δεν αξίζει να επενδύσεις πολλά χρήματα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιεικως απαραδεκτο ,δηλαδη θα πρεπει να αγοραζουμε καινουργια τηλεοραση επειδη δεν υποστηριζεται πλεον μια εφαρμογη;

Μου φαινεται καλα εκανα που πηγα σε Sony και F&U

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη δικαιολογία που λέει η Samsung προς τους πωλητές είναι η αναβάθμιση του frame rate που δεν υποστηρίζεται στα μοντέλα ως το '13. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σήμερα η Samsung κόλλησε σε λουπα ενός δευτερολεπτου σε σειρά στο Netflix ενώ απο τα ηχεία ακουγόταν ήχος απο κάποιο κανάλι της τηλεόρασης😦 Μιλάμε για μοντέλο του 15, την έκλεισα και την ξανα άνοιξα αλλα  παρεμεινε κολλημένη, αναγκάστηκα να την βγάλω απο την πρίζα για να ξεκολλήσει. Απαράδεκτα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αποφάσισαν στο Netflix να γυρίσουν αποκλειστικά σε h.265 η να ανεβάσουν προφίλ στο h.264 (από base σε high??) και οι παλιές συσκευές δεν το υποστηρίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα, το τεχνικης φυσεως θεμα αφορα την κρυπτογραφηση, που οπως ειναι φυσιολογικο οι παλιες τηλεορασεις δεν μπορουν να σηκωσουν πλεον.

Για αυτο εφυγε και το Youtube απο Samsung 2011 μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει δηλ με τα smartphones με τις αναβαθμίσεις/εφαρμογές και τώρα αρχίζουν τα βρώμικα κόλπα με τις τηλεοράσεις....

Εγώ απορώ γιατί ο κόσμος δεν αντιδρά γι αυτό το αισχρό πράγμα που κάνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...