Προς το περιεχόμενο

Πανικός για επαναφορά αρχείων από φορμαρισμένη sd . Help!!!!


badbad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω εν τάχει την ιστορία γιατί μας έχει πιάσει ένας μικρός πανικός.

Φίλος είχε μαζεμένες σε κάρτα sd Samsung 128gb φωτογραφίες με κάποιες από τις πρώην σχέσεις του. Περνάει για backpack αυτές τις φώτο σε έναν εξωτερικό σκληρό και μετά φορμαρει την κάρτα θεωρώντας που έχουν σβηστεί τα πάντα. Πηγαίνει διακοπές με την νέα του κοπέλα και σε αυτή την φορμαρισμένη κάρτα Samsung 128gb τραβάει κάποια βιντεάκια  Όταν επιστρέφουν η κοπέλα του ζητάει αυτά τα βίντεο για να τα έχει στο αρχείο της. Εκείνος τα κάνει copy στον υπολογιστή του και τα περνάει σε μια μικρότερη sd SanDisk και της τα δίνει. Εκείνη τα περνάει στον υπολογιστή της και όλα καλά...

Έλα όμως που σπάει ο διάολος το πόδι του και η κοπέλα παθαίνει μια εμπλοκή με τον σκληρό του υπολογιστή της, χάνει σημαντικά αρχεία και θέλει να το στείλει για ανάκτηση αρχείων. Ο φίλος μου μου έχει αγωνία αν στην ανάκτηση υπάρχει περίπτωση να αποκαλυφθούν παλιά αρχεία που είχε η πρώτη κάρτα Samsung, μιας και αυτή χρησιμοποιήθηκε για την εγγραφή του υλικού των διακοπών που κατέληξε στον χαλασμένο δίσκο. Το θέμα είναι οτι η νεα του σχέση δεν γνωρίζει για κάποιες από τις παλιές του σχέσεις και αυτό θα ήταν καταστροφικό. Η δική μου λογική λέει πως εφόσον της έδωσε μόνο τα αρχεία των διακοπών σε άλλη κάρτα δεν υπάρχει περίπτωση recovery πρόγραμμα να βρει το παλιό υλικό. Είναι έτσι ή κάνουμε λάθος. Το ξέρω οτι το θέμα μπορεί να αντιμετωπιστεί από κάποιους με διάθεση τρολαρισματος αλλά σκεφτείτε πως μια τέτοια αποκάλυψη αλλάζει την ζωή του φίλου μου με δραματικό τρόπο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  

Επεξ/σία από badbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανέναν λόγο να ανησυχεί γιατί δεν αντιγράφηκε κανένα παλιό υλικό παρά μόνο τα αρχεία που είχε επιλέξει.

Να συνοψίσω λίγο την διαδικασία Sd (φορμαρισμένη)->Pc φίλου->sd καινούρια->σκληρός κοπέλας. 

Ακόμα και από την αρχική κάρτα να είχε γίνει η αντιγραφή κανένα σβησμένο αρχείο δεν θα γινόταν αντιγραφή στον σκληρό της κοπέλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχει κανέναν λόγο να ανησυχεί γιατί δεν αντιγράφηκε κανένα παλιό υλικό παρά μόνο τα αρχεία που είχε επιλέξει.

Να συνοψίσω λίγο την διαδικασία Sd (φορμαρισμένη)->Pc φίλου->sd καινούρια->σκληρός κοπέλας. 

Ακόμα και από την αρχική κάρτα να είχε γίνει η αντιγραφή κανένα σβησμένο αρχείο δεν θα γινόταν αντιγραφή στον σκληρό της κοπέλας.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, μας ηρέμισες γιατί πραγματικά το σενάριο της τυχαίας αποκάλυψης θα ήταν καταστροφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...