Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Τα ιδια ελεγα και εγω οτιδηποτε περαν της native αναλυσης ειναι τραγικο.. Και με τον καιρο διαψευστηκα με τον πιο ευχαριστο τροπο.. 

Αληθεια ενα blind test θα διελυε τα συννεφακια απο πολυ κοσμο και τα placebo fx τους.. 

Αλλα whatever floats everyone's boat.. Moving on

θαυμάζω την υπομονή σου μερικές φορές......B)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Τι ενοεις δεν ισχύει ?

Θα παω να παρω 4κ σουπερ ντουπερ οθόνη και θα γκρινιάζω επειδή δεν μπορει να την οδηγήσει η 2060 ??? 

 

Οχι βεβαια,εαν καποιος το κανει αυτο τοτε δεν εχει ενημερωθει σωστα η πουλαει τρελα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Οχι βεβαια,εαν καποιος το κανει αυτο τοτε δεν εχει ενημερωθει σωστα η πουλαει τρελα..

Ε αυτό εννούσα πριν.  ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ που δεν είχα δώσει ποτέ μου πολλά λεφτά για κάρτα,μιας και  δεν είμαι κανένας  φανατικος gamer τώρα που πήρα μεγάλη tv είπα δεν γ@μιεται ας το κάνω. Αφότου έβαλα να παίξω rdr2 στην tv ,οταν αναγκαστικα μπορεί να βάλω να παίξω λίγο στο 1080p μόνιτορ που έχω νοιώθω λες και με έχεις βάλει τιμωρία.

Συνδυασμός κ των δύο είναι Χρήστο.δεν είναι μόνο ανάλυση.ειναι και το να χεις αξιοπρεπές framerate.τα 60 fps πλην παιχνιδιών με τρομερά visuals δε μπορώ να τα επιλέξω έναντι του υψηλού framerate παντου.Ιδανικες είναι μόνο οι νέες oled που πιάνουν κ τα δυο.εγω παίζω μπαλιτσα στην οθόνη μου για τα περισσότερα κ όταν θέλω 4κ 60 για single δουλεύω τιβι. Στα competitive δουλεύω την 240αρα.αναλογα το game εν ολίγοις κ τα γούστα.ολο το σπίτι είναι καλωδιωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Συνδυασμός κ των δύο είναι Χρήστο.δεν είναι μόνο ανάλυση.ειναι και το να χεις αξιοπρεπές framerate.τα 60 fps πλην παιχνιδιών με τρομερά visuals δε μπορώ να τα επιλέξω έναντι του υψηλού framerate παντου.Ιδανικες είναι μόνο οι νέες oled που πιάνουν κ τα δυο.εγω παίζω μπαλιτσα στην οθόνη μου για τα περισσότερα κ όταν θέλω 4κ 60 για single δουλεύω τιβι. Στα competitive δουλεύω την 240αρα.αναλογα το game εν ολίγοις κ τα γούστα.ολο το σπίτι είναι καλωδιωμενο

Προφανώς ρε ,εγώ competitive δεν παίζω ,ήθελα απλά να μπορώ να ευχαριστηθώ ένα παιχνίδι στην tv αραχτός στο καναπέ χωρίς να σέρνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Προφανώς ρε ,εγώ competitive δεν παίζω ,ήθελα απλά να μπορώ να ευχαριστηθώ ένα παιχνίδι στην tv αραχτός στο καναπέ χωρίς να σέρνεται.

Και competitive να μην παίζεις πάρα πολλά παιχνίδια στην 3080 σε 4κ πιάνουν πολλά παραπάνω fps από 60. Για ποιο λόγο να βάλεις κόφτη σε όλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Και competitive να μην παίζεις πάρα πολλά παιχνίδια στην 3080 σε 4κ πιάνουν πολλά παραπάνω fps από 60. Για ποιο λόγο να βάλεις κόφτη σε όλα?

Δεν ξέρω Bill γούστα είναι αυτά, εγώ προτιμώ να παίζω με το vsync στα 60fps  στην tv από το να παίζω σε μικρό μόνιτορ με high refresh το απολαμβάνω περισσότερο, αλλά ξανά λέω γούστα είναι αυτά 

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Και competitive να μην παίζεις πάρα πολλά παιχνίδια στην 3080 σε 4κ πιάνουν πολλά παραπάνω fps από 60. Για ποιο λόγο να βάλεις κόφτη σε όλα?

Δεν ξέρω Bill γούστα είναι αυτά, εγώ προτιμώ να παίζω με το vsync στα 60fps  στην tv από το να παίζω σε μικρό μόνιτορ με high refresh το απολαμβάνω περισσότερο, αλλά ξανά λέω γούστα είναι αυτά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξέρω Bill γούστα είναι αυτά, εγώ προτιμώ να παίζω με το vsync στα 60fps  στην tv από το να παίζω σε μικρό μόνιτορ με high refresh το απολαμβάνω περισσότερο, αλλά ξανά λέω γούστα είναι αυτά 

Δεν ξέρω Bill γούστα είναι αυτά, εγώ προτιμώ να παίζω με το vsync στα 60fps  στην tv από το να παίζω σε μικρό μόνιτορ με high refresh το απολαμβάνω περισσότερο, αλλά ξανά λέω γούστα είναι αυτά 

Ακριβώς όπως το έθεσες.γουστα είναι αυτά.απλα έχει κουράσει η αοριστη καραμέλα του 4κ .αυτό επισημαίνω.ας ευχαριστηθεί ο καθένας το gaming εκεί που επιθυμεί με το framerate που τον βολευει.αλλος τη βρίσκει με μόνιτορ στο γραφειο.αλλος με 50αρα στο ένα μετρο .αλλος από καναπέ στα 5 μέτρα .δεν έγινε ξαφνικά το "4κ" η mercedes του gaming και οι υπόλοιποι είναι peasants.φτανει με το μάρκετινγκ.μια 32αρα 4κ 60hz για μένα είναι πχ πέρα για πέρα λάθος αγορα.but that s my opinion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

 

Ερωτηση μιας και δεν εχω ψαξει τα διαφορετικα dlss του CB πως αποδιδουν,ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο(ειμαι 1440p)?Το quality?balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tosser είπε

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=25230565%2C25360351

Τα βρίσκω από Γερμανία 1300 και 900 αντίστοιχα

 

Προσωπικά θα επέλεγα την 38αρα ανάμεσα σε αυτές τις 2

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ερωτηση μιας και δεν εχω ψαξει τα διαφορετικα dlss του CB πως αποδιδουν,ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο(ειμαι 1440p)?Το quality?balance?

Για μένα quality αλλά δες τα με τα μάτια σου καθώς κ τον αντίκτυπο στα fps κ ζύγισε τι προτιμας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ερωτηση μιας και δεν εχω ψαξει τα διαφορετικα dlss του CB πως αποδιδουν,ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο(ειμαι 1440p)?Το quality?balance?

Μεχρι balance προσωπικα θα πηγαινα αυτο που εχω βαλει δηλαδη γιατι ειναι απολυτως απαραιτητα τα extra fps. To performance αρχιζει και γινεται αισθητη η διαφορα.. Aλλα προσωπικα balance ειναι το sweet spot πρεπει να προσεξεις αρκετα για να παρατηρησεις διαφορες. Το quality ειναι εκπληκτικο.. Παντα μιλαω για 4k DLSS δεν μπορω να μιλησω ομως για κατωτερες αναλυσεις δεν εχω δοκιμασει!

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ερωτηση μιας και δεν εχω ψαξει τα διαφορετικα dlss του CB πως αποδιδουν,ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο(ειμαι 1440p)?Το quality?balance?

DLSS ξεκινάς από quality, αν πιάνεις τα frame που θες το αφήνεις από εκεί, αν όχι πας balanced. Αν ούτε έτσι πιάνεις την απόδοση που θες μετά κόβεις από αλλού, είτε RT shadows (μικρή διαφορά κάνουν οπτικά) είτε κατεβάζεις το RT lighting ένα κλίκ. DLSS performance είναι κατώτερο του native.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μεχρι balance προσωπικα θα πηγαινα αυτο που εχω βαλει δηλαδη γιατι ειναι απολυτως απαραιτητα τα extra fps. To performance αρχιζει και γινεται αισθητη η διαφορα.. Aλλα προσωπικα balance ειναι το sweet spot πρεπει να προσεξεις αρκετα για να παρατηρησεις διαφορες. Το quality ειναι εκπληκτικο.. Παντα μιλαω για 4k DLSS δεν μπορω να μιλησω ομως για κατωτερες αναλυσεις δεν εχω δοκιμασει!

Συμφωνώ. Στο balance βρήκα κι εγω την χρυσή τομή με όλα τα άλλα maxed. 

Δεν βλέπω να πέφτει η ποιότητα τουλάχιστον αισθητά. Εν ολοίγις αυτά τα πάραπάνω frames ειναι πολύ πιο σημαντικά από την ελάχιστη παραχώρηση σε ποιότητα .

Από εκει και πέρα ειναι ανάλογο με αυτο που συζητάμε στα τελευταία posts περί ανάλυσης και gpu power.

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...