Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Σοβαρά επιχειρήματα όχι αστεία τώρα.. αλλά μιας και τελείωσα άλλο ένα πεντάωρο από την παιχνιδαρα ποσταρω και εγω κατι..

Σοβαρά τώρα; 🙄

Τσιμπατε στις βλακειες ολων αυτων που κονομανε στις πλατες σας; Μια ετσι μια γιουβετσι σας πανε και χορευετε μια χαρα στο ρυθμο τους ή στο ρυθμο της αγαπημενης σας εταιρειας... Ρε τι γινεται.. Ουτε να τα περνατε απο την φαση.. :D  Αφηστε καθαρο το νημα τουλαχιστον να γραφονται 5 σοβαρα πραγματα και οχι οι "ευαισθησιες" σας. Ημαρτον δηλαδη τωρα να κανουμε και διαδηλωση για την παρεα του Steve.. Ειπαμε εκανε λακακια η Nvidia δεν κανεις ποτε τετοια κινηση μονο εσυ μπορεις να βγεις χαμενη ο Στιβ και η παρεα του σιγουρα οχι αλλα οκ μην γινομαστε γραφικοι τωρα.. Aντε καληνυχτα..

 

 

FB_IMG_1606125421605.jpg

Είπαμε, όταν κάνει κάτι ανήθικο (όπως εδώ, να τα λέμε όλα, άσχετα αν ο Walton είναι κοκκινοφρουρός) η πράσινη, τρέχουμε να σηκώσουμε το banner του λευκού ιππότη.

Ο ίδιος συμφορουμίτης, στο θέμα των navi, προσπαθούσε να μας πείσει ότι καλώς η amd σταματά την παραγωγή των reference xt (συλλεκτική έκδοση), because reasons.

Ο ορισμός του ''δυο μέτρα και δύο σταθμά''...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Είπαμε, όταν κάνει κάτι ανήθικο (όπως εδώ, να τα λέμε όλα, άσχετα αν ο Walton είναι κοκκινοφρουρός) η πράσινη, τρέχουμε να σηκώσουμε το banner του λευκού ιππότη.

Ο ίδιος συμφορουμίτης, στο θέμα των navi, προσπαθούσε να μας πείσει ότι καλώς η amd σταματά την παραγωγή των reference xt (συλλεκτική έκδοση), because reasons.

Ο ορισμός του ''δυο μέτρα και δύο σταθμά''...

H amd σταμάτησε την παραγωγη των reference επειδη θελει να τα εχει καλα με του AiBs, η Nvidia εκανε καταχρηστηκη ενεργεια και γι αυτο το backlash. Και οι δυο θα εκμεταλευτουν στο επακρο την θεση που εχουν. Και οι δυο ειναι εταιριες που κοιτανε το κερδος.
Προσωπικα τις απεχθανομαι το ιδιο, τις μισω το ιδιο και θελω σαν καταναλωτης το καλυτερο δυνατο προιον στο λιγοτερο κοστος. Ποσως με απασχολει αν δεν θα παρει καινουριο σκαφος ο πετσινος ή καινουριο δαχτυλιδι το Λιζακι. Δεν ειναι φιλοι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hellraiser2030 είπε

σκοπος ειναι να δινεις 1000 ευρω σε καρτα αλλα να  κραταει σταθερα  4 και  5 χροννια ειτε σε RT ειτε οτι  βγει στο μελλον..

μονο 5χρονια?Καντα 8-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, narta είπε

H amd σταμάτησε την παραγωγη των reference επειδη θελει να τα εχει καλα με του AiBs, η Nvidia εκανε καταχρηστηκη ενεργεια και γι αυτο το backlash. Και οι δυο θα εκμεταλευτουν στο επακρο την θεση που εχουν. Και οι δυο ειναι εταιριες που κοιτανε το κερδος.
Προσωπικα τις απεχθανομαι το ιδιο, τις μισω το ιδιο και θελω σαν καταναλωτης το καλυτερο δυνατο προιον στο λιγοτερο κοστος. Ποσως με απασχολει αν δεν θα παρει καινουριο σκαφος ο πετσινος ή καινουριο δαχτυλιδι το Λιζακι. Δεν ειναι φιλοι μου.

Καλά ηρεμήστε λίγο ,τι είναι για να μισείτε δεν κατάλαβα? Οι εταιρίες αποτελούνται από ανθρώπους και μάλιστα όταν μιλάμε για τις συγκεκριμένες Nvidia/amd που έχουν πραγματικά τους κορυφαίους engineer στην ιστορία της ανθρωπότητας και πάνε την τεχνολογία βήματα μπροστά στην εποχή του κορεσμού και στην εποχή που όλοι μας σαν ειδικοί έχουμε άποψη σε όλα👍

Εγώ τις γουστάρω και είμαι fan και των δύο εταιριών για τα προϊόντα που παράγουν ,βέβαια διαφωνώ στις τιμές 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

Καλά ηρεμήστε λίγο ,τι είναι για να μισείτε δεν κατάλαβα? Οι εταιρίες αποτελούνται από ανθρώπους και μάλιστα όταν μιλάμε για τις συγκεκριμένες Nvidia/amd που έχουν πραγματικά τους κορυφαίους engineer στην ιστορία της ανθρωπότητας και πάνε την τεχνολογία βήματα μπροστά στην εποχή του κορεσμού και στην εποχή που όλοι μας σαν ειδικοί έχουμε άποψη σε όλα👍

Εγώ τις γουστάρω και είμαι fan και των δύο εταιριών για τα προϊόντα που παράγουν ,βέβαια διαφωνώ στις τιμές 👍

Το μισω δεν ειναι προσωπικο με καποιο ανθρωπινο ον αλλα με την νομικη οντοτητα και την επιχειρηματικη άποψη της μεγιστοποιησης του κερδους με οποιο καφρικο τροπο υπάρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Nick77 είπε

Εξακολουθώ να μην βλέπω κάτι το μεμπτό :P

Και εγώ αν ήμουν εταιρεία δεν θα έστελνα δωρεάν ακριβό υλικό μου πριν από το release για να του κάνει review κάποιος ο οποίος συστηματικά κάνει αρνητικές κριτικές στα προιόντα μου. 

Ειδικά όταν έχει δημιουργήσει ένα κοινό από nvidia haters το οποίο το καλλιεργεί και το τροφοδοτεί συνεχώς. Ας αγοράζει με χρήματα που κερδίζει από το κανάλι τις nvidia κάρτες που θέλει να κάνει review, για να είναι και πιο αξιόπιστος. Είμαι σίγουρος ότι η AMD θα εκτιμήσει εξαιρετικά θετικά τις συγκεκριμένες εξελίξεις και θα του παρέχει έξτρα προνομιακή μεταχείριση από εδώ και πέρα, οπότε ένα μέρος της όποιας "ζημιάς" θα κελυφθεί από εκεί. :D:D:D 

Αυτά παλιότερα.

Τον τελευταίο καιρό (σχεδόν) δίκαιος είναι στα review του ή τέλος πάντων προσπαθεί να τηρεί ίσες αποστάσεις.

Επίσης κάνεις λάθος σε αυτά που έχω μαρκάρει bold. Δεν αγοράζει με λεφτά του καναλιού. Του στέλνουν οι AIBs (Asus/MSI/Giga κτλ) κάρτες και τις κάνει review. Από την τσέπη του βάζει σε πολύ λίγες περιπτώσεις. Οπότε δε θα τον πονέσει κάτι τέτοιο.

Μάλλον η Nvidia εκτέθηκε αυτή μλκια που έκανε και τρέχει τώρα να τα πάρει πίσω. Καλώς ή κακώς το HWU και το DF κάνουν τα εκτενέστερα και πιο αναλυτικά reviews. Δεν πας να επιβάλεις τη γνώμη σου στο ένα από τα δύο...

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hellraiser2030 είπε

εγω προσωπικα δεν δινω  ουτε ενα ευρο  για 3080 και 3090 , ειμαι καλυμμενος με τα παιχνιδια  που παιζω.

στο κατω κατω  με την  2080- super  δεν εχω κανενα  θεμα.. ..δεν  θα κατσω να δωσω 1000 ευρω  για cyberbank,.

εξαλου το rt ειναι σε  beta σταδιο. ,. παντος  τα παιχνιδια  που  θα  βγουν πχ  hitman ktl `εκει  θα δουμε το rt πως  θα παιξει.

 

ειναι κοροιδια να σκαμε  λεφτα   καθε χρονο  για 3 και 5 παιχνιδια  που θα εχουν  υποστηριξη RT

Οταν  βγουν το χρονο  100 παιχνιδια με  RT ναι εκει αξιζει να  αγορασεις  καρτα   .. αλλα  για  6 παιχνιδια δεν λεει..

 

o καθενας αναλογα με τα λεφτα  του  τα σκαει οποτε  θελει..

για μενα δεν αξιζει  ..

εξαλου  εγω  καρτα αγορασω  καθε  3 χρονια.. και τι εγινε big deal,  αν δεν παιξω καπια νεα παιχνιδια.. δεν  χαθηκε και ο κοσμος.

 

απλα ολα  ειναι μαρκετing  για να  πουλανε οι εταιριες  επιδοσεις  κτλ..

Την  3080 και  3090  o πετσινος τις  εμφανισε σαν μια καρτες  που εχουν   200 τις 100  υποδυναμη.  στο  RT..

Τα επομενα  παιχνιδια  που θα  βγουν  θα  γονατιζουν  την  3080 και 3090..

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..

οταν βγει και  η νεα μηχανη unreal engine με  RT  εχει να πεσει κλαμα.. 

 

https://www.digitaltrends.com/computing/games-support-nvidia-ray-tracing/

αξιζει  το  RT  για ολα αυτα τα παιχνιδια;

o καθενας  αγοραζει καρτα γραφικων  αναλογα με τις αναγκες  του..

Tον επομε\νο  χρονο θα  βγουνε  super  3080 , 3070  και παει  λεγοντας  η καραμελα .

το  θεμα ειναι οτι καρτα και να παρεις πανω  απο  2 χρονια  για  να παιζεις σε full  επιδοσεις  καμια δεν κραταει  οποτε τι λεμε τωρα.

ανακεφαλάιωση,,  αν  καπιος θελει  καρτα  για να παιζει στο full  , 3080 και  3090. απο εκει και μετα ο καθενας κρινει και αγοραζει αναλογα με τι παιχνιδια παιζει./.

αν  εγω ειμαι καλυμμενος με τα παιχνιδια  που παιζω γιατι να αλλαξω  καρτα και γιατι να κανω πλουσιο τον πετσινο;    για τις  επιδοσεις και καλα  που οραματιζεται;

σκοπος ειναι να δινεις 1000 ευρω σε καρτα αλλα να  κραταει σταθερα  4 και  5 χροννια ειτε σε RT ειτε οτι  βγει στο μελλον..

 

Ναι αλλά εγώ πέσει περιοχή δώσει διαιτητή πέναλτι Εδεσσαικός

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτά παλιότερα.

Τον τελευταίο καιρό (σχεδόν) δίκαιος είναι στα review του ή τέλος πάντων προσπαθεί να τηρεί ίσες αποστάσεις.

Επίσης κάνεις λάθος σε αυτά που έχω μαρκάρει bold. Δεν αγοράζει με λεφτά του καναλιού. Του στέλνουν οι AIBs (Asus/MSI/Giga κτλ) κάρτες και τις κάνει review. Από την τσέπη του βάζει σε πολύ λίγες περιπτώσεις. Οπότε δε θα τον πονέσει κάτι τέτοιο.

Μάλλον η Nvidia εκτέθηκε αυτή μλκια που έκανε και τρέχει τώρα να τα πάρει πίσω. Καλώς ή κακώς το HWU και το DF κάνουν τα εκτενέστερα και πιο αναλυτικά reviews. Δεν πας να επιβάλεις τη γνώμη σου στο ένα από τα δύο...

Καλά η nvidia τώρα που το πήρε πίσω χειρότερα τα έκανε. Έλεος δηλαδή, πιγκουίνους έχεις στο marketing department? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Είπαμε, όταν κάνει κάτι ανήθικο (όπως εδώ, να τα λέμε όλα, άσχετα αν ο Walton είναι κοκκινοφρουρός) η πράσινη, τρέχουμε να σηκώσουμε το banner του λευκού ιππότη.

Ο ίδιος συμφορουμίτης, στο θέμα των navi, προσπαθούσε να μας πείσει ότι καλώς η amd σταματά την παραγωγή των reference xt (συλλεκτική έκδοση), because reasons.

Ο ορισμός του ''δυο μέτρα και δύο σταθμά''...

Το να εξισώνεις αυτό που έκανε η NVIDIA με το να σταματήσει ένα προϊόν η AMD είναι το μεγαλύτερο damage control που έχω δει ποτέ μου σε forum. Well done

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εκπροσωποι τυπου να πατε μερικοι το εχετε.. Και κυβερνητικοι ευχομαι.. Τετοια αφοσιωση δεν παει ποτε χαμενη.. 

Σηκωθηκα σημερα το πρωι και ετρεξα με την τσιμπλα στο ματι να πατησω δυο like ακομη για συμπαρασταση στον κακομοιρη τον Steve που εχει λυσει το προβλημα της ζωης του και δυο dislike στην κακια nvidia αλλα προς εκπληξη μου ειδα οτι καταλαβαν την λακακια τους (obviously δεν ξερω ποιο team εκει μεσα ειχε την φαεινη αυτη ιδεα να κανει αυτη την κινηση εξ αρχης απολυση θελει) και τελικα ηρεμησα ο ανθρωπος.. 

Τωρα μπορω να συνεχισω ησυχος την μερα μου και να κανω και κατι δευτερευουσης σημασιας.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το να εξισώνεις αυτό που έκανε η NVIDIA με το να σταματήσει ένα προϊόν η AMD είναι το μεγαλύτερο damage control που έχω δει ποτέ μου σε forum. Well done

Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό που έκανε η nvidia. Άσχετα αν έχει δίκιο ή άδικο. Αποφάσισε να μην δείνει δωρέαν και με special access τις κάρτες της σε κάποιον στο youtube. Big fucking deal, υποχρεωμένη είναι? Ούτε σε μένα δίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό που έκανε η nvidia. Άσχετα αν έχει δίκιο ή άδικο. Αποφάσισε να μην δείνει δωρέαν και με special access τις κάρτες της σε κάποιον στο youtube. Big fucking deal, υποχρεωμένη είναι? Ούτε σε μένα δίνει

Υπάρχουν δυο πράγματα που έκανε η NVIDIA, το ότι δεν θέλει να δώσει κάρτες για review σε κάποιον είναι το λιγότερο που μας ενδιαφέρει από αυτά τα δυο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Υπάρχουν δυο πράγματα που έκανε η NVIDIA, το ότι δεν θέλει να δώσει κάρτες για review σε κάποιον είναι το λιγότερο που μας ενδιαφέρει από αυτά τα δυο.  

Ε τι άλλο έκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ε τι άλλο έκανε?

Αν διάβασες το mail που έστειλε η NVIDIA στο Hardware Unboxed και ειλικρινά δεν ξέρεις τι άλλο έκανε τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε. Ίσως να πρέπει να το ξαναδιαβάσεις και να δεις τι γράφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το να εξισώνεις αυτό που έκανε η NVIDIA με το να σταματήσει ένα προϊόν η AMD είναι το μεγαλύτερο damage control που έχω δει ποτέ μου σε forum. Well done

Αρχικά, μάθε να διαβάζεις καλύτερα. Εξαρχής έγραψα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων (λες και το ήξερα), πως αυτό που έκανε η nvidia είναι ανήθικο, ασχέτως των προτιμήσεων του Walton.

Είναι ανεπίτρεπτη η φίμωση της ελευθερίας του λόγου και κάθε reviewer/content creator θα έπρεπε να μπορεί ελεύθερα να υποστηρίζει τις απόψεις του.

Ακόμη και αν ο Walton (και ο κάθε Walton) ανέβαζε παραπλανητικά γραφήματα, η θιγόμενη εταιρεία θα έπρεπε να τον ξεσκεπάσει με οποιονδήποτε άλλο τρόπο εκτός αυτού που διάλεξε στην περίπτωσή μας η nvidia (ντα θα σε κάνω, κακό παιδί, δεν θα ξαναδείς κάρτα από μένα).

Επίσης, οι custom partners στέλνουν λίστα στην πράσινη με όσους πρόκειται να πάρουν κάρτες για review, οπότε η nvidia μπορεί να "κόψει" τους ανεπιθύμητους και μ' αυτόν τον τρόπο.

Ο Walton, λοιπόν, έκρινε (απόλυτα σεβαστό) πως το rt δεν είναι universally adopted feature, οπότε, ναι μεν, θα αφιέρωνε ξεχωριστό video ώστε να το καλύψει κι αυτό, τη δεδομένη στιγμή, δε, δεν είναι το κυρίαρχο γνώρισμα/χαρακτηριστικό βάσει του οποίου θα έπρεπε να επιλέξει κανείς κάρτα γραφικών.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν με αφορούν, καθώς εσύ κάνεις damage control υπέρ της amd, αυτό δε είναι γνωστό στο forum. Εγώ τόνισα το προφανές απλώς.

Συνέχισε τώρα να υποστηρίζεις την αγαπημένη σου εταιρεία και άσε τα υπόλοιπα για εκεί που σε παίρνει.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Αν διάβασες το mail που έστειλε η NVIDIA στο Hardware Unboxed και ειλικρινά δεν ξέρεις τι άλλο έκανε τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε. Ίσως να πρέπει να το ξαναδιαβάσεις και να δεις τι γράφουν.

 Αν δεν μπορείς να μου πείς τι σε πείραξε απτό mail όντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...