Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Manolo Sismanidis είπε

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση παρακαλω τι θερμοκρασιες εχετε με την rtx 3080 και ιδιαιτερα αν εχει κανεις την gigabyte vision oc?  Σε idle η δικια μου ειναι  στους 49 και σε παιχνιδι red dead redemption 4k ultra  67-69,

 

Καλές είναι. Στους 50 βαθμούς πέφτουν τα fans σχεδόν στο μηδέν οπότε δε θα δεις σχεδόν ποτέ κάτω από 50, εκτός αν το ρυθμίσεις εσύ. Όσο για τους 67-69 σε 4k ultra στο RDR2, δε το συζητάω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Manolo Sismanidis είπε

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση παρακαλω τι θερμοκρασιες εχετε με την rtx 3080 και ιδιαιτερα αν εχει κανεις την gigabyte vision oc?  Σε idle η δικια μου ειναι  στους 49 και σε παιχνιδι red dead redemption 4k ultra  67-69,

Εγώ με την 3080 master , σε idle είμαι στους 33 βαθμούς και στο cyberpunk ultra settings με 5120x1440p παίζω max στους 67 βαθμούς. Από αυτά που μου λες, στο game φαίνεσαι μια χαρά , στο idle μου φαίνονται κάπως πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να το δεις: @tosser

Δεν είναι ακριβώς οφφ τοπικ καθώς εξηγεί κάποια πράγματα. Το βρήκα πολύ straight to the point για όσους ψάχνοντας κοιτάνε και ανάλογη οθόνη με τη κάρτα τους ή τα παιχνίδια που θα παίξουν σε αυτήν. Λέει τα + - της κάθε κατηγορίας. 

 

* με παραδείγματα παιχνιδιών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, X4Tz1S είπε

Εγώ με την 3080 master , σε idle είμαι στους 33 βαθμούς και στο cyberpunk ultra settings με 5120x1440p παίζω max στους 67 βαθμούς. Από αυτά που μου λες, στο game φαίνεσαι μια χαρά , στο idle μου φαίνονται κάπως πολλά.

είναι bug με τα 144-165-170hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, X4Tz1S είπε

Εγώ με την 3080 master , σε idle είμαι στους 33 βαθμούς και στο cyberpunk ultra settings με 5120x1440p παίζω max στους 67 βαθμούς. Από αυτά που μου λες, στο game φαίνεσαι μια χαρά , στο idle μου φαίνονται κάπως πολλά.

Στους 45 βαθμούς λειτουργούν οι ανεμιστήρες της κάρτας σου; Στην vision από default στους 50 σταματάνε οι ανεμιστήρες τελείως. Είναι από τη μάνα τους έτσι. Αν θες πιο χαμηλές idle πας με custom fan curve.

 

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

είναι bug με τα 144-165-170hz

?

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Εξακολουθώ να μην βλέπω κάτι το μεμπτό :P

Και εγώ αν ήμουν εταιρεία δεν θα έστελνα δωρεάν ακριβό υλικό μου πριν από το release για να του κάνει review κάποιος ο οποίος συστηματικά κάνει αρνητικές κριτικές στα προιόντα μου. 

 

Από το Site της NVIDIA 🙄

https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/technologies/dlss/

NVIDIA-DLSS-Media-1.png


 

Αναφορά σε κείμενο

 

It is very clear from your community commentary that you do not see things the same way that we, gamers, and the rest of the industry do. Our founder's editions boards and other Nvidia products are being allocated to media outlets that recognize the changing landscape of gaming and the features that are important to gamers and anyone buying a GPU today. Be it for gaming, content creation, or studio and streaming.


 

Τι καπνίζουν εκεί στην NVIDIA ??

Survey.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ αλλα δε θα μπορεσω να ανταπεξελθω στη συζητηση σημερα,για να παρακολουθησω man utd-man city και real-atletico εχω χτυπησει μισο μπουκαλι  τζονι μπλακ και παλι τα μας δε βλεπονταν...μια θολουρα γενικως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tosser είπε

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=25230565%2C25360351

Τα βρίσκω από Γερμανία 1300 και 900 αντίστοιχα

 

Size matters. Έχω την 38άρα και σπέρνει. Προχώρα άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά επιχειρήματα όχι αστεία τώρα.. αλλά μιας και τελείωσα άλλο ένα πεντάωρο από την παιχνιδαρα ποσταρω και εγω κατι..

Σοβαρά τώρα; 🙄

Τσιμπατε στις βλακειες ολων αυτων που κονομανε στις πλατες σας; Μια ετσι μια γιουβετσι σας πανε και χορευετε μια χαρα στο ρυθμο τους ή στο ρυθμο της αγαπημενης σας εταιρειας... Ρε τι γινεται.. Ουτε να τα περνατε απο την φαση.. :D  Αφηστε καθαρο το νημα τουλαχιστον να γραφονται 5 σοβαρα πραγματα και οχι οι "ευαισθησιες" σας. Ημαρτον δηλαδη τωρα να κανουμε και διαδηλωση για την παρεα του Steve.. Ειπαμε εκανε λακακια η Nvidia δεν κανεις ποτε τετοια κινηση μονο εσυ μπορεις να βγεις χαμενη ο Στιβ και η παρεα του σιγουρα οχι αλλα οκ μην γινομαστε γραφικοι τωρα.. Aντε καληνυχτα..

 

 

FB_IMG_1606125421605.jpg

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω προσωπικα δεν δινω  ουτε ενα ευρο  για 3080 και 3090 , ειμαι καλυμμενος με τα παιχνιδια  που παιζω.

στο κατω κατω  με την  2080- super  δεν εχω κανενα  θεμα.. ..δεν  θα κατσω να δωσω 1000 ευρω  για cyberbank,.

εξαλου το rt ειναι σε  beta σταδιο. ,. παντος  τα παιχνιδια  που  θα  βγουν πχ  hitman ktl `εκει  θα δουμε το rt πως  θα παιξει.

 

ειναι κοροιδια να σκαμε  λεφτα   καθε χρονο  για 3 και 5 παιχνιδια  που θα εχουν  υποστηριξη RT

Οταν  βγουν το χρονο  100 παιχνιδια με  RT ναι εκει αξιζει να  αγορασεις  καρτα   .. αλλα  για  6 παιχνιδια δεν λεει..

 

o καθενας αναλογα με τα λεφτα  του  τα σκαει οποτε  θελει..

για μενα δεν αξιζει  ..

εξαλου  εγω  καρτα αγορασω  καθε  3 χρονια.. και τι εγινε big deal,  αν δεν παιξω καπια νεα παιχνιδια.. δεν  χαθηκε και ο κοσμος.

 

απλα ολα  ειναι μαρκετing  για να  πουλανε οι εταιριες  επιδοσεις  κτλ..

Την  3080 και  3090  o πετσινος τις  εμφανισε σαν μια καρτες  που εχουν   200 τις 100  υποδυναμη.  στο  RT..

Τα επομενα  παιχνιδια  που θα  βγουν  θα  γονατιζουν  την  3080 και 3090..

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..

οταν βγει και  η νεα μηχανη unreal engine με  RT  εχει να πεσει κλαμα.. 

 

https://www.digitaltrends.com/computing/games-support-nvidia-ray-tracing/

αξιζει  το  RT  για ολα αυτα τα παιχνιδια;

o καθενας  αγοραζει καρτα γραφικων  αναλογα με τις αναγκες  του..

Tον επομε\νο  χρονο θα  βγουνε  super  3080 , 3070  και παει  λεγοντας  η καραμελα .

το  θεμα ειναι οτι καρτα και να παρεις πανω  απο  2 χρονια  για  να παιζεις σε full  επιδοσεις  καμια δεν κραταει  οποτε τι λεμε τωρα.

ανακεφαλάιωση,,  αν  καπιος θελει  καρτα  για να παιζει στο full  , 3080 και  3090. απο εκει και μετα ο καθενας κρινει και αγοραζει αναλογα με τι παιχνιδια παιζει./.

αν  εγω ειμαι καλυμμενος με τα παιχνιδια  που παιζω γιατι να αλλαξω  καρτα και γιατι να κανω πλουσιο τον πετσινο;    για τις  επιδοσεις και καλα  που οραματιζεται;

σκοπος ειναι να δινεις 1000 ευρω σε καρτα αλλα να  κραταει σταθερα  4 και  5 χροννια ειτε σε RT ειτε οτι  βγει στο μελλον..

 

Επεξ/σία από hellraiser2030
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Στους 45 βαθμούς λειτουργούν οι ανεμιστήρες της κάρτας σου; Στην vision από default στους 50 σταματάνε οι ανεμιστήρες τελείως. Είναι από τη μάνα τους έτσι. Αν θες πιο χαμηλές idle πας με custom fan curve.

 

?

Τι εννοείς;

Έχω την 3090 vision oc και οι θερμοκρασίες είναι παρόμοιες μ αυτές της 3080. 
Σε idle πέφτει λίγο κάτω από 50 και σε full load πάει 68-70. 
70 μόνο σε cyberpunk προς το παρον. 
Οι ανεμιστήρες της σε full load είναι στο 70-75%. 
 

Σε idle δεν πέφτει κάτω από 45 γιατί και η συγκεκριμένη σταματάει πλήρως τους ανεμιστήρες όταν φτάνει 50 βαθμούς. 
Εκτός αν έχεις open case βέβαια. 
 

Δεν ξέρω για την 3080, αλλά η 3090 είναι η πιο αθόρυβη κάρτα που έχω χρησιμοποιήσει. Και είναι μεγάλη η λίστα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Στους 45 βαθμούς λειτουργούν οι ανεμιστήρες της κάρτας σου; Στην vision από default στους 50 σταματάνε οι ανεμιστήρες τελείως. Είναι από τη μάνα τους έτσι. Αν θες πιο χαμηλές idle πας με custom fan curve.

 

?

Τι εννοείς;

στα 144-165-170hz ανεβάζει θερμοκρασία η κάρτα γραφικών. Στα <120 και 170<  είναι καλύτερες οι θερμορκασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hellraiser2030 είπε

εγω προσωπικα δεν δινω  ουτε ενα ευρο  για 3080 και 3090 , ειμαι καλυμμενος με τα παιχνιδια  που παιζω.

στο κατω κατω  με την  2080- super  δεν εχω κανενα  θεμα.. ..δεν  θα κατσω να δωσω 1000 ευρω  για cyberbank,.

εξαλου το rt ειναι σε  beta σταδιο. ,. παντος  τα παιχνιδια  που  θα  βγουν πχ  hitman ktl `εκει  θα δουμε το rt πως  θα παιξει.

 

ειναι κοροιδια να σκαμε  λεφτα   καθε χρονο  για 3 και 5 παιχνιδια  που θα εχουν  υποστηριξη RT

Οταν  βγουν το χρονο  100 παιχνιδια με  RT ναι εκει αξιζει να  αγορασεις  καρτα   .. αλλα  για  6 παιχνιδια δεν λεει..

 

o καθενας αναλογα με τα λεφτα  του  τα σκαει οποτε  θελει..

για μενα δεν αξιζει  ..

εξαλου  εγω  καρτα αγορασω  καθε  3 χρονια.. και τι εγινε big deal,  αν δεν παιξω καπια νεα παιχνιδια.. δεν  χαθηκε και ο κοσμος.

 

απλα ολα  ειναι μαρκετing  για να  πουλανε οι εταιριες  επιδοσεις  κτλ..

Την  3080 και  3090  o πετσινος τις  εμφανισε σαν μια καρτες  που εχουν   200 τις 100  υποδυναμη.  στο  RT..

Τα επομενα  παιχνιδια  που θα  βγουν  θα  γονατιζουν  την  3080 και 3090..

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..

οταν βγει και  η νεα μηχανη unreal engine με  RT  εχει να πεσει κλαμα.. 

 

https://www.digitaltrends.com/computing/games-support-nvidia-ray-tracing/

αξιζει  το  RT  για ολα αυτα τα παιχνιδια;

o καθενας  αγοραζει καρτα γραφικων  αναλογα με τις αναγκες  του..

Tον επομε\νο  χρονο θα  βγουνε  super  3080 , 3070  και παει  λεγοντας  η καραμελα .

το  θεμα ειναι οτι καρτα και να παρεις πανω  απο  2 χρονια  για  να παιζεις σε full  επιδοσεις  καμια δεν κραταει  οποτε τι λεμε τωρα.

ανακεφαλάιωση,,  αν  καπιος θελει  καρτα  για να παιζει στο full  , 3080 και  3090. απο εκει και μετα ο καθενας κρινει και αγοραζει αναλογα με τι παιχνιδια παιζει./.

αν  εγω ειμαι καλυμμενος με τα παιχνιδια  που παιζω γιατι να αλλαξω  καρτα και γιατι να κανω πλουσιο τον πετσινο;    για τις  επιδοσεις και καλα  που οραματιζεται;

σκοπος ειναι να δινεις 1000 ευρω σε καρτα αλλα να  κραταει σταθερα  4 και  5 χροννια ειτε σε RT ειτε οτι  βγει στο μελλον..

 

Γιατί σου είπε κανένας να πάρεις κάρτα με το ζόρι; Εδώ μιλάμε για αυτούς που θέλουν να πάρουν καινούργια κάρτα για τον δικό του λόγο ο καθένας. Και γιατί να μας πειράζει αν κάποιος δίνει 1000άρικο για να παίξει ένα game; Εσύ του πλήρωσες το 1000άρικο; Όσο για τα 100 παιχνίδια με RT δεν θα γίνει ποτέ αυτό, ακόμη και όταν το RT γίνει mainstream, λες και βγαίνουν 100 παιχνίδια το χρόνο με καλά γραφικά χωρίς RT και θέλουμε 100 με RT για να "αξίζει" να δώσεις για 3080, λες και μόνο games με RT θα παίζει η κάρτα ξέρω 'γω. Τώρα αυτό με το hitman δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει πως θα τρέχει το RT περισσότερο απ' ότι μας ενδιαφέρει το CP77..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...