Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

χμμμ. Επειδη χρονια με amd, γνωριζα μονο για τυπου 480 -> 580, 5700 -> 5700χτ. Δλδ γινεται να περασω οποιο bios θελω (φανταζομαι με παρομοια clocks και ρευμα, απλα απο καποια καρτα με Unlocked pl)

 

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/jpkwh1/gigabyte_gaming_oc_3070_bios_flashed_to_aorus/

Θέλει προσοχή γιατί αν πάει κάτι στραβά μπορείς να brickάρεις την κάρτα σου, αλλά θεωρητικά ναι. Βέβαια όταν έχεις dual bios είναι πιο safe, γιατί αν πάει κατι λάθος με το flashing του ενός bios, υπάρχει και το δεύτερο.

Εγώ για παράδειγμα, έχω αγοράσει μία Gigabyte Vision 3080.

Με stock bios και χωρίς oc είχα 50°C σε idle, 72°C σε βαρύ benchmark/gaming και 14249 σε Superposition 4k optimized, ενώ με bios από Aorus Master έχω 40°C idle, 60°C under load και 15037 στο Superposition 4k Optimized. Και με OC, ήμουν με 14941 με og bios και 15967 με της AM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση! Υπαρχει περιπτωση στα Μεσα Φλεβαρη να βγουν αλλες καρτες; Του τυπου ΤΙ και τετοια! Δλδ αυτοι με τις 3080 και 3070 θα τις εχουν για πεταμα; Και κατι ακομα οι διαφορες αναμεσα σ αυτες αν εφοσον βγουν θα ειναι χαοτικες; Θα μας βαλουν παλι στο τρυπακι της αναβαθμισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδια μια ερωτηση! Υπαρχει περιπτωση στα Μεσα Φλεβαρη να βγουν αλλες καρτες; Του τυπου ΤΙ και τετοια! Δλδ αυτοι με τις 3080 και 3070 θα τις εχουν για πεταμα; Και κατι ακομα οι διαφορες αναμεσα σ αυτες αν εφοσον βγουν θα ειναι χαοτικες; Θα μας βαλουν παλι στο τρυπακι της αναβαθμισης;

Γιατί να τις έχουν για πέταμα και γιατί να είναι χαοτικές οι διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδια μια ερωτηση! Υπαρχει περιπτωση στα Μεσα Φλεβαρη να βγουν αλλες καρτες; Του τυπου ΤΙ και τετοια! Δλδ αυτοι με τις 3080 και 3070 θα τις εχουν για πεταμα; Και κατι ακομα οι διαφορες αναμεσα σ αυτες αν εφοσον βγουν θα ειναι χαοτικες; Θα μας βαλουν παλι στο τρυπακι της αναβαθμισης;

Γιατί να είναι για πέταμα οι κάρτες? 

Και να βγούνε ti πιο γρήγορες και με παραπάνω μνήμη, λες να τις δίνουν κοψοχρονιάς ενώ έχουν 6 μήνες backlog παραγγελίες? 

Μην περιμένετε refresh νέες κάρτες πριν το 22. Εδώ ακόμα δεν βγήκαν αυτές που ανακοίνωσαν λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και να βγει 3080Ti πόσο καλύτερη θα είναι από τη στιγμή που η 3080 είναι ήδη στο GA102; 10% καλύτερη; Και αν. Ε κλάιν. Θα έχει παραπάνω vram, οκ, δεν είναι και τραγικό για όσους έχουν 3080..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδια μια ερωτηση! Υπαρχει περιπτωση στα Μεσα Φλεβαρη να βγουν αλλες καρτες; Του τυπου ΤΙ και τετοια! Δλδ αυτοι με τις 3080 και 3070 θα τις εχουν για πεταμα; Και κατι ακομα οι διαφορες αναμεσα σ αυτες αν εφοσον βγουν θα ειναι χαοτικες; Θα μας βαλουν παλι στο τρυπακι της αναβαθμισης;

Δες το έτσι.

Η 3090, έχει +10% απόδοση σε σχέση με την 3080 για περίπου +100% στην τιμή. Αν υποθέσουμε ότι η  3080 ti θα είναι ανάμεσα σε 3080 και 3090, κατά πάσα πιθανότητα θα προσφέρει +5% απόδοση σε σχέση με την 3080 για +50% παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδια μια ερωτηση! Υπαρχει περιπτωση στα Μεσα Φλεβαρη να βγουν αλλες καρτες; Του τυπου ΤΙ και τετοια! Δλδ αυτοι με τις 3080 και 3070 θα τις εχουν για πεταμα; Και κατι ακομα οι διαφορες αναμεσα σ αυτες αν εφοσον βγουν θα ειναι χαοτικες; Θα μας βαλουν παλι στο τρυπακι της αναβαθμισης;

Κάνοντας στην άκρη όλα τα άλλα: Απλά θα βγει αυτό που οι περισσότεροι γνωρίζουν 3080Ti. Μια 3090 φαντάσου με 20gb vram. MSRP από 999$ έως 1199$. Δηλαδή 1500 ευρώ με τη σημερινή κατάσταση.

Gpu Wars: The petsinos strikes back 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάνοντας στην άκρη όλα τα άλλα: Απλά θα βγει αυτό που οι περισσότεροι γνωρίζουν 3080Ti. Μια 3090 φαντάσου με 20gb vram. MSRP από 999$ έως 1199$. Δηλαδή 1500 ευρώ με τη σημερινή κατάσταση.

Gpu Wars: The petsinos strikes back 

Εγω παντως δεν βλεπω τη λογικη να βγαλουν νεες καρτες! Απο την αποψη οτι η σειρα της amd αφησε αναμεικτα συναισθηματα! Αλλα και οτι την 3080 την χαρακτηρισε ο ιδιος ο πετσινος flagship! Και τελος εδω ακομη δεν εχουν παραλαβει ανθρωποι καρτες που εχουν παραγγελια θα βγαλουν αλλες; Οιμονοι που αναπαραγουν τετοια σεναρια ειναι κατι καναλια ξενα στο youtube για να τραβηξουν cloud!

58 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί να τις έχουν για πέταμα και γιατί να είναι χαοτικές οι διαφορές;

Δεν ξερω ρε συ μ αυτα που βλεπω! Ειδαμε και με την παραπανω vram τι γινεται! Η 3080 ανταγωνιζεται στα ισια και ξεπερναει κιολας την 6900xt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Εγω παντως δεν βλεπω τη λογικη να βγαλουν νεες καρτες! Απο την αποψη οτι η σειρα της amd αφησε αναμεικτα συναισθηματα! Αλλα και οτι την 3080 την χαρακτηρισε ο ιδιος ο πετσινος flagship! Και τελος εδω ακομη δεν εχουν παραλαβει ανθρωποι καρτες που εχουν παραγγελια θα βγαλουν αλλες; Οιμονοι που αναπαραγουν τετοια σεναρια ειναι κατι καναλια ξενα στο youtube για να τραβηξουν cloud!

Δεν ξερω ρε συ μ αυτα που βλεπω! Ειδαμε και με την παραπανω vram τι γινεται! Η 3080 ανταγωνιζεται στα ισια και ξεπερναει κιολας την 6900xt!

που ειδες εσυ οτι η  3080 ξεπερναει  την   6900χτ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάνοντας στην άκρη όλα τα άλλα: Απλά θα βγει αυτό που οι περισσότεροι γνωρίζουν 3080Ti. Μια 3090 φαντάσου με 20gb vram. MSRP από 999$ έως 1199$. Δηλαδή 1500 ευρώ με τη σημερινή κατάσταση.

Gpu Wars: The petsinos strikes back 

Ετσι και αλλιως αυτο που βλεπω και εγω σαν  hardware enthusiast που δεν γνωριζω και πολλα! Αυτη η vram που προσπαθουν να πλασαρουν με τις καρτες και αυτες  που βγηκαν με παραπανω δλδ τι εγινε; Η 6900xt ας πουμε εχει σε πολλα παιχνιδια χειροτερες επιδοσεις απο την 3080!! 

1 λεπτό πριν, hellraiser2030 είπε

που ειδες εσυ οτι η  3080 ξεπερναει  την   6900χτ;

 

Δεν μπαινω στη διαδικασια αντιπαραθεσης! Καλα Χριστουγεννα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Δεν ξερω ρε συ μ αυτα που βλεπω! Ειδαμε και με την παραπανω vram τι γινεται! Η 3080 ανταγωνιζεται στα ισια και ξεπερναει κιολας την 6900xt!

Δεν νομίζω να ξεπερνάει την 6900ΧΤ πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

Ετσι και αλλιως αυτο που βλεπω και εγω σαν  hardware enthusiast που δεν γνωριζω και πολλα! Αυτη η vram που προσπαθουν να πλασαρουν με τις καρτες και αυτες  που βγηκαν με παραπανω δλδ τι εγινε; Η 6900xt ας πουμε εχει σε πολλα παιχνιδια χειροτερες επιδοσεις απο την 3080!! 

Δεν μπαινω στη διαδικασια αντιπαραθεσης! Καλα Χριστουγεννα! 

το video  φιλε  δειχνει αλλα πραγματα

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν νομίζω να ξεπερνάει την 6900ΧΤ πάντως..

ουτε και την  6800XT ξεπερναει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Δεν ξερω ρε συ μ αυτα που βλεπω! Ειδαμε και με την παραπανω vram τι γινεται! Η 3080 ανταγωνιζεται στα ισια και ξεπερναει κιολας την 6900xt!

Εντάξει, κόψε κάτι 🤣.

Αν ξεπερνάει η 3080 την 6900xt σε 1-2 παιχνίδια είναι ζήτημα.

 

4 λεπτά πριν, hellraiser2030 είπε

το   4Κ απλα εχει  μελλον  ακομα..

Καλά, υπερβάλλεις κι εσύ λίγο.

 

Γενικά από ότι έχω δει, κατά μέσο όρο κερδίζει σε 4k η 3080, σε 1440p είναι στα ίδια(διαφορά της τάξης του 0,5fps υπέρ της 6800xt) και σε 1080p νικάει η 6800xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...