Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

στοκ ειμαι 7594 σε superposition 1080p extreme, με +100 core και  +1250 μνήμη πάω 8100~ αλλά ingame 0 ουσιαστική διαφορά σε games οπότε τρέχω στοκ μην φάω και κανένα random crash στο LoL και ρίχνω καντήλια. 1995 core στους 65-67 παίζει stock οπότε δεν έχω θέμα. Με 1 οχτάπινο θες να πειράξεις το curve γιατί όπως είπες εισαι power throttled

 

παίξε με ycruncher stress component. 1-2-3 iterations, μαξ 1 ωρίτσα αν θες να μην βαράς 2,5+ ωρες

Κανά 10% θα δίνει, ειδικά με μνήμες +1250. Βέβαια εξαρτάται πόσο bandiwidth starved είναι η 3060. Στο lol δύσκολο να φας crash από GPU oc, εκτός αν του τινάξεις τα πέταλα. Μπορείς να τεστάρις κανά βαρύ παιχνίδι σε 4k με RTX (cyberpunk) με κλειστό DLSS, αμα εκεί είσαι stable τότε θα είσαι κατά 99% παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Κανά 10% θα δίνει, ειδικά με μνήμες +1250. Βέβαια εξαρτάται πόσο bandiwidth starved είναι η 3060. Στο lol δύσκολο να φας crash από GPU oc, εκτός αν του τινάξεις τα πέταλα. Μπορείς να τεστάρις κανά βαρύ παιχνίδι σε 4k με RTX (cyberpunk) με κλειστό DLSS, αμα εκεί είσαι stable τότε θα είσαι κατά 99% παντού. 

Μάλλον δεν παίζει τόσο ρόλο στην 3060ti γιατί δοκίμασα με +800 και +1000 και  διαφορά με τα +1250 ηταν margin of error. Σε 3070 δλδ έχω δει πολύ μεγαλύτερες διαφορές online. 

10% με τίποτα πάντως. Δεν έχω το sottr τώρα εγκατεστημένο, αλλά stock με o.c. διαφορά ήταν της φάσης 2%. ΜΟνο θερμοκρασίες πήρα στο κεφάλι, έφτανα 72c :P 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Dantε είπε

Θα το ψαξω εφοσον υπαρχει στους drivers.Οπως πρεπει να βρω πως ενεργοποιω και το freesync.

Κοιτα με την 5700 στη παρουσα εκδοση του pubg τουλαχιστον,δεν ειχε.Ηρθε δηλαδη αυτο με το που εγινε τραμπα η καρτα.

Προσωπικα το ριχνω στο power limit καθως θυμαμαι παρομοια θεματα ειχα και με μια 1070 που ειχα καποτε αλλα με tweaking στο curve εστρωσε.Απλα θα ηθελα το 2ο 8πινο για να ανεβαζα ισως και το core λιγο.Αλλα οκ πιστευω θα ηταν μικρη η διαφορα σε αποδοση ετσι και αλλιως.

Το PlebG σε μένα ήταν πάντα τίγκα στα microstutters πάντως με όσες κάρτες είχα. Τώρα με την 3080 δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κατά 99% θα είναι τα ίδια χάλια. Με την 5700 δεν είχες καθόλου ; Φαντάζομαι usaρες DDU πριν αλλάξεις κάρτα.

Για το sharpening εδώ ή από GFE(Αν το έχεις installed) πατάς Alt + F3 και βάζεις όποιο φίλτρο θες(Και Sharpening).

aid_4920_01.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το PlebG σε μένα ήταν πάντα τίγκα στα microstutters πάντως με όσες κάρτες είχα. Τώρα με την 3080 δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κατά 99% θα είναι τα ίδια χάλια. Με την 5700 δεν είχες καθόλου ;

Για το sharpening εδώ ή από GFE(Αν το έχεις installed) πατάς Alt + F3 και βάζεις όποιο φίλτρο θες(Και Sharpening).

aid_4920_01.png

Ναι,με την 5700 το τελευταιο καιρο ηταν απειροελαχιστο.Φτιαξανε και στο παιχνιδι αρκετα θεματα δηλαδη.

Θα δοκιμασω να βαλω λιγο sharpening.Ομολογω οτι μου φαινονται λιγο θολα τα γραφικα χωρις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Ναι,με την 5700 το τελευταιο καιρο ηταν απειροελαχιστο.Φτιαξανε και στο παιχνιδι αρκετα θεματα δηλαδη.

Θα δοκιμασω να βαλω λιγο sharpening.Ομολογω οτι μου φαινονται λιγο θολα τα γραφικα χωρις αυτο.

μηπως τόσο καιρό έπαιζες με λάθος γραφικά? :P 

το sharpening προσθέτει ψεύτικη λεπτομέρεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

μηπως τόσο καιρό έπαιζες με λάθος γραφικά? :P 

το sharpening προσθέτει ψεύτικη λεπτομέρεια. 

Κοιτα εφοσον μου αρεσε στο ματι,τι να κανω 😛

Γενικα εκανε πιο crisp τα παντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι,με την 5700 το τελευταιο καιρο ηταν απειροελαχιστο.Φτιαξανε και στο παιχνιδι αρκετα θεματα δηλαδη.

Θα δοκιμασω να βαλω λιγο sharpening.Ομολογω οτι μου φαινονται λιγο θολα τα γραφικα χωρις αυτο.

Και εμένα θολιζουν στο plebg, τρέχω με resolution scale 120% μεσα απο το παιχνίδι. Δες αν σε βοηθάει και εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Και εμένα θολιζουν στο plebg, τρέχω με resolution scale 120% μεσα απο το παιχνίδι. Δες αν σε βοηθάει και εσένα. 

Εσύ έχεις stutters με την 3090 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Εσύ έχεις stutters με την 3090 ;

Γενικα οχι, κάτι μεμονωμένα εδώ και εκεί 1-2 φορες ανά map ίσως. Παλιά είχα με την ti, αλλά φαντάζομαι απλά θα έπεσε optimization. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Γενικα οχι, κάτι μεμονωμένα εδώ και εκεί 1-2 φορες ανά map ίσως. Παλιά είχα με την ti, αλλά φαντάζομαι απλά θα έπεσε optimization. 

Παλιά το θυμάμαι να είναι κάθε βήμα και micro-stutter. Τώρα έχω πάνω από χρόνο να μπω δεν ξέρω πως πάει, το Warzone πάντως είναι βούτυρο αν δεν χτυπάς VRAM limitation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Κανά 10% θα δίνει, ειδικά με μνήμες +1250. Βέβαια εξαρτάται πόσο bandiwidth starved είναι η 3060. Στο lol δύσκολο να φας crash από GPU oc, εκτός αν του τινάξεις τα πέταλα. Μπορείς να τεστάρις κανά βαρύ παιχνίδι σε 4k με RTX (cyberpunk) με κλειστό DLSS, αμα εκεί είσαι stable τότε θα είσαι κατά 99% παντού. 

Ας δοκιμάσουμε κανα Warzone εκεί θα βρεις σταθερότητα. Κι όμως ας φαίνεται αστείο. Έπαιζα αβερτα ώρες με τη 5700ΧΤ Exodus, crash Warzone.

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Μάλλον δεν παίζει τόσο ρόλο στην 3060ti γιατί δοκίμασα με +800 και +1000 και  διαφορά με τα +1250 ηταν margin of error. Σε 3070 δλδ έχω δει πολύ μεγαλύτερες διαφορές online. 

10% με τίποτα πάντως. Δεν έχω το sottr τώρα εγκατεστημένο, αλλά stock με o.c. διαφορά ήταν της φάσης 2%. ΜΟνο θερμοκρασίες πήρα στο κεφάλι, έφτανα 72c :P 

Αυτό δεν είναι τίποτα. Με τον @Dantε είμαστε συνηθισμένοι στα 70αρια της 5700ΧΤ, ΚΑΙ με UV, χειμώνα καλοκαίρι.  Βέβαια η δικιά μου ήταν ήσυχη αρκετά. 

υ.γ. Μεγια btw!

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, optimus prime είπε

Eχει δοκιμασει καποιος τελευταια το oc scanner του afterburner?

Σας δουλευει σωστα το scan του στην εκδοση 4.6.2?

Όχι, βγάζει error.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Παλιά το θυμάμαι να είναι κάθε βήμα και micro-stutter. Τώρα έχω πάνω από χρόνο να μπω δεν ξέρω πως πάει, το Warzone πάντως είναι βούτυρο αν δεν χτυπάς VRAM limitation.

Ναι και γω παλιά αυτό θυμάμαι, συνεχόμενα microstutters. Πλέον η γέρασα η το φτιάξανε, συμβαίνει ένα κάθε 15 20 λεπτά παιχνιδιού, μπορεί και παραπάνω. Φαντάζομαι ίσως φορτώνει κάτι ο χάρτης εκείνη τη στιγμή. 

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ας δοκιμάσουμε κανα Warzone εκεί θα βρεις σταθερότητα. Κι όμως ας φαίνεται αστείο. Έπαιζα αβερτα ώρες με τη 5700ΧΤ Exodus, crash Warzone.

Αυτό δεν είναι τίποτα. Με τον @Dantε

Το warzone το χρησιμοποιώ για memory stability, τρως error ακόμα και στο menu αν δεν είσαι stable στις μνημες. Για κάρτα γραφικών δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι το Cyberpunk λόγω και rtx θα είναι πιο βαρύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Όχι, βγάζει error.  

Ενταξει και εμενα τα ιδια κανει,αρα πρεπει να ειναι γενικο το προβλημα.

Δοκιμασα επισης το αντιστοιχο oc scanner του geforce experience και δουλευει μια χαρα..

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αν  το ξανα πατησετε στα καπακια ξεκιναει κανονικα 

Μπα σε εμενα συνεχιζεται το προβλημα με αλλο error code ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...