Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, mike299 είπε

Zotac_usa.jpg

Μας τρολαρουν και οι επισημοι κατασκευαστες τωρα! #PcGaming my ass

Επιτέλους...έχει μέρες που το λέω...οι Aibs θα πέσουν με τα μούτρα στο Mining...σιγά μην πουλάνε και περιμένουν αν ο ταδε πιτσιρικάς πήρε χαρτζηλίκι να αγοράσει κάρτα....και σιγά μην το συζητάμε πόσες κάρτες θα πάρει ο τάδε προμηθευτής και "πόση έκπτωση θα μου κάνεις"

"Σπιτίσιο farming" και αφήστε τους υπόλοιπους να κουρεύονται

Μόλις τώρα, drouks είπε

Μου φαίνεται σε λίγο θα μας βγαίνει πιο φτηνά να αγοράζουμε κονσόλες, να ξεπατώνουμε τη GPU τους και να τη βάζουμε πατέντα στο pc 😁

Δεν θα προλάβεις...υποθέτω ότι κάποια τζιμάνια ήδη θα εχουν φουλάρει τις μηχανές για mining στις κονσόλες...είναι επόμενες στην σειρά...τις ξέχασα αυτές... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ συνιστώ ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση. Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε ήδη κάρτα που μας καλύπτει. Η αναβάθμιση γίνεται περισσότερο λόγω κ@υλ@ς. Ούτε οι απαιτήσεις των games αυξήθηκαν ξαφνικά κατακόρυφα, ούτε τα visuals. Ένα CP77 έχουμε φέτος και ένα RDR2 πριν 2 χρόνια και από εκεί και πέρα more of the same. Σε 1080p που είναι οι περισσότεροι, κάρτες από 1070 έως 2060/5600ΧΤ έχουν ζωή ακόμη, και σε 1440p από 5700/ΧΤ και άνω επίσης. Φυσικά όποιος δεν έχει θέμα με τις τιμές προφανώς αγοράζει και καινούργια, δεν του κάνουμε έλεγχο στο πορτοφόλι του. Για όλους τους υπόλοιπους υπομονή να δούμε πως θα πάει, άλλωστε σιγά τα games που βγαίνουν, και όταν βγαίνουν θέλουν κάνα 4-5 μήνες beta testing πρώτα. Είδαμε τα χάλια σε horizon zero dawn, cp77 και medium..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ συνιστώ ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση. Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε ήδη κάρτα που μας καλύπτει. Η αναβάθμιση γίνεται περισσότερο λόγω κ@υλ@ς. Ούτε οι απαιτήσεις των games αυξήθηκαν ξαφνικά κατακόρυφα, ούτε τα visuals. Ένα CP77 έχουμε φέτος και ένα RDR2 πριν 2 χρόνια και από εκεί και πέρα more of the same. Σε 1080p που είναι οι περισσότεροι κάρτες από 1070 έως 2060/5600ΧΤ έχουν ζωή ακόμη και σε 1440p από 5700/ΧΤ και άνω επίσης. Φυσικά όποιος δεν έχει θέμα με τις τιμές προφανώς αγοράζει και καινούργια, δεν του κάνουμε έλεγχο στο πορτοφόλι του. Για όλους τους υπόλοιπους υπομονή να δούμε πως θα πάει, άλλωστε σιγά τα games που βγαίνουν, και όταν βγαίνουν θέλουν κάνα 4-5 μήνες beta testing πρώτα. Είδαμε τα χάλια σε horizon zero dawn, cp77 και medium..

Ρε συ προφανώς και γίνεται λόγω κάυλας το θέμα είναι οτι οι κάρτες φτιάχτηκαν για gaming απευθύνονται σε gamers και οι τζογαδώροι μας έχουν γ********ι έτσι ώστε να μην μπορούμε καν (οι περισσότεροι) να το απολαύσουν όπως πρέπει

-Και όχι δεν θα προσαρμοστώ στην κονσόλα, γιατί άντε τα γραφικά τα καταπίνεις, εγώ το χειριστήριο  την μόνη θέση που θα του έβρισκα είναι στον σκουπιδοτενεκέ, όπως την βρίσκει ο καθένας, μια φορά αγόρασα playstation 3 και το χάρισα (κυριολεκτώ)

-Εγω δεν έχω χόμπι το πως θα βγάλω φράγκα στον ελεύθερο χρόνο μου, όπως δεν εμποδίζω κανένα να παίξει στοίχημα τζόκερ ιππόδρομο φρουτάκια δεν καταλαβαίνω γιατί να καταστρέφουν το δικό μου χόμπι.

(Προχθεσινό περιστατικό πραγματικό για αυτό πόσταρα χθές ότι πόσταρα) Με πήρε γνωστός μήπως έχω καμία άκρη λόγω επαγγέλματος να του βρω κάρτα για να minαρει, μόλις του είπα οτι δεν παίζει τίποτα τέτοιο δεν ασχολούμαι και του είπα ότι οι κάρτες είναι για παιχνίδια όπως και η δική μου, μου την ζήτησε παρακαλώ να την αγοράσει 1500€ αφού δεν κατάλαβε οτι δεν πουλάω γιατί απλά δεν θέλω να πουλήσω, κατέστρεψα μια ας πουμε γνωριμία γιατί στο τέλος το έκλεισα με παναγίες....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λέμε την αλήθεια όμως οι κάρτες δεν είναι μόνο για gaming. Είναι και για rendering και για ΑΙ και για mining, κτλ..

Υ.Γ. Εγώ πάντως 2 βδομάδες minάρω και αγόρασα το CP77. Πάω και για τα υπόλοιπα στη λίστα. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου :P 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-anti-mining-algoritm-is-not-just-a-driver-thing-technology-could-expand-to-more-skus
‘’NVIDIA would relaunch its existing SKUs under a new Device ID. This means that future RTX3090/3080/3070/3060Ti models would carry a different ID and feature the anti-crypto algorithm.’’

Νόμιζα ότι την NVIDIA δεν την ένοιαζε η χρήση απλά η πώληση, τόσο κακό ήταν το pr από το mining?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όσοι έχουν τώρα 3060Ti δηλαδή να τις κρατήσουν γιατί θα πωλούνται χρυσές μετά :P

Μη το γελας.

Πωλειται 3060ΤΙ απο τις καλες,αυτες που μιναρουν.Ανταλλαγη με 3080 (απο αυτες που μονο παιζουν) και δινετε και 200Ε 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Μη το γελας.

Πωλειται 3060ΤΙ απο τις καλες,αυτες που μιναρουν.Ανταλλαγη με 3080 (απο αυτες που μονο παιζουν) και δινετε και 200Ε 😁

Καλή φάση, ή να πουλήσω σε miner την 3070 μου και να πάρω 3080 gaming only.. δε θα με χαλούσε καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για να λέμε την αλήθεια όμως οι κάρτες δεν είναι μόνο για gaming. Είναι και για rendering και για ΑΙ και για mining, κτλ..

Υ.Γ. Εγώ πάντως 2 βδομάδες minάρω και αγόρασα το CP77. Πάω και για τα υπόλοιπα στη λίστα. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου :P 

 

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Μη το γελας.

Πωλειται 3060ΤΙ απο τις καλες,αυτες που μιναρουν.Ανταλλαγη με 3080 (απο αυτες που μονο παιζουν) και δινετε και 200Ε 😁

Μην τα γραφετε ετσι αυτα. Διαβαζουμε και Πατρινοι το νημα και ενοχλουμεθα με τετοιες βωμολοχιες.😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ' την πλάκα δεν είναι και απίθανο αυτό. Δηλαδή αν επιβεβαιωθούν οι φήμες και η NVIDIA βγάλει νέες 3060Ti και άνω με κλειδωμένο σε hardware level το hashrate, τότε οι προηγούμενες εκδόσεις θα έχουν πολύ ζήτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD έκανε σε επίπεδο αρχιτεκτονικής και δεν είναι τόσο καλές σε mining όσο οι Ampere. Τώρα αν το έκανε εσκεμμένα ή όχι δεν ξέρω. Πάντως το θέμα της AMD δεν είναι το mining αλλά η διαθεσιμότητα και τα φούμαρα που μας πουλούσαν ότι δεν θα είναι paper launch. Μας υποχρέωσε και αυτή.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι ποσα hash βγαζουν τωρα οι καρτες της πρασινης σε etherium?? Και γιατι να μην προτιμησει καποιος μηναρας( αυτος που κανει mining δηλαδη και οχι κωστα δεν ειναι βρισια :P ) εκεινες της καρτες που θα ειναι dedicated για σκαψιμο.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Γιατι ποσα hash βγαζουν τωρα οι καρτες της πρασινης σε etherium?? Και γιατι να μην προτιμησει καποιος μηναρας( αυτος που κανει mining δηλαδη και οχι κωστα δεν ειναι βρισια :P ) εκεινες της καρτες που dedicated για σκαψιμο.

Ποιες είναι dedicated για σκάψιμο τώρα; Ή εννοείς αυτές που θα βγουν, αν θα βγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...