Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, ADHD said:

Αρκετοι εκαναν skip τις Turing, το θεμα ειναι οτι και η αναλυση που λες τείνει να γινει niche, το 4k ειναι το μέλλον. Αν πχ θελήσεις να κανεις upgrade στο monitor σε 4k@144 θα πας οποτε πρεπει η καρτα να αντεχει, δεν ειναι αναγκη να πας σε 3090 αρκει η 3080 να παιζει τα περισσοτερα single player σε ~100fps χωρις μεγαλες εκπτωσεις στα γραφικα (πχ textures) και να εχεις και ενα αξιοπρεπες RTX. 

Θες να μου πεις δηλαδή ότι η πλειοψηφία των gamer με ή χωρίς εισαγωγικά έχει 1440p η 4Κ μόνιτορ? Ο Fulgore τόσες φορές έχει βάλει τα διαγράμματα του Steam. Όλοι αυτοί με 1060 παίζουν σε 1440p μονιτορ δηλαδή? Και πρόσεξε, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είπα να μην υπάρχει εξέλιξη αλλά νομίζω ότι το παρακάνουμε λίγο. Όπως έχει ξανα-αναφερθεί το raster performance improvement πλέον δεν είναι εύκολο να είναι πολύ μεγάλο όσο φτάνουμε στα όρια της λιθογραφίας και οι διαφορές σε γραφικά δεν θα είναι ποτέ ξανά τόσο wow όπως πριν 10 χρόνια, εξαιρώντας το RT/DXR όπως θες πες το. Άρα νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε περισσότερο στα RT improvements και λιγότερο στα raster. "Μα ο πέτσινος είπε..." ναι οκ, να πουλήσει θέλει.

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Parapas είπε

Να πω και εγώ ξανά τον πόνο μου? Ρε παίδες υπάρχουμε και εμείς που κάναμε skip την Turing γενιά και θέλουμε 1440p/144 και όχι 4k/60/whatever. Οκ, καταλαβαίνω τη σύγκριση με 2080 και 2080Ti και τα "ποιο evolution σε perf/watt" σχόλια αλλά μήπως τα ισοπεδώνουμε λίγο όλα? Οκ φλόπα οι τιμές των Turing για την απόδοσή τους, marketing κάργα ο πέτσινος αλλά οκ δεν είναι τόοοσο κακή η απόδοση της 3080 για μη Turing κατόχους. Στην τελική, όποιος έχει 2080 Super και πάνω ακόμα και για 4Κ δε νομίζω ότι δε μπορεί να περιμένει λίγο. 

Βλέπω δηλαδή αρκετή γκρινια από ένα niche X% ποσοστό χρηστών που θέλουν να παίζουν 4Κ/60 και έχουν 2080Ti και περίμεναν ότι ξαφνικά θα παίζουν 4Κ/120 ξέρω γω. Ok όπως προείπαν και άλλοι πιο πριν, για εσάς είναι η 3090 (πιασοκωλέ δε διαφωνώ) ή περιμένετε. Simple as that.

Έχεις δίκιο αδερφέ μου , η 2080ti είναι καρτάρα και πολύ θα ήθελαν να την έχουν αλλά δεν μπορούσαν όπως και έγω, και τώρα μας πεταν την 3080 στα 2/3 της τιμής από την 2080ti και υπάρχουν άτομα που ξηνήζουν και κατηγορούν το 20%-30% πάνω,που είναι στα 2/3 της τιμής...Και σου λέω εγώ αν ήσουν ο πέτσινος και τα έβλεπες αυτά δεν θα την βαρούσες και την επόμενη γενια ένα 1500άρι??? έτσι γιατί μπορείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Parapas είπε

Θες να μου πεις δηλαδή ότι η πλειοψηφία των gamer με ή χωρίς εισαγωγικά έχει 1440p η 4Κ μόνιτορ? Ο Fulgore τόσες φορές έχει βάλει τα διαγράμματα του Steam. Όλοι αυτοί με 1060 παίζουν σε 1440p μονιτορ δηλαδή? Και πρόσεξε, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είπα να μην υπάρχει ανάπτυξη αλλά νομίζω ότι το παρακάνουμε λίγο. Όπως έχει ξανα-αναφερθεί το raster performance improvement πλέον δεν είναι εύκολο να είναι πολύ μεγάλο όσο φτάνουμε στα όρια της λιθογραφίας και οι διαφορές σε γραφικά δεν θα είναι ποτέ ξανά τόσο wow όπως πριν 10 χρόνια, εξαιρώντας το RT/DXR όπως θες πες το. Άρα νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε περισσότερο στα RT improvements και λιγότερο στα raster. "Μα ο πέτσινος είπε..." ναι οκ, να πουλήσει θέλει.

Οχι μαλλον δεν καταλαβες, επειδη ειδα το steam hw ειπα οτι το 4k ειναι το μελλον, το 1080p ειναι mainstream atm. Το 1440p οπως φαινεται βρισκεται στο 6.6% χωρις να εχει καταφερει να εδραιωθεί στην αγορα ολα αυτα τα χρονια (δηλαδη να γινει το νεο mainstream) και ακολουθει το 4k με 2.24% αν ειναι να κανεις αναβαθμιση πλεον η λογικη λεει οτι θα πας σε 4k . Αυτο δεν ειναι απολυτο απλα αν οι Ampere και οι RDNA 2 ειναι 4k catered δεν βλεπω κανενα λογο αν αναβαθμισεις monitor τελος 2020-αρχες 2021 και να πας σε 1440p το κανεις skip και πας απευθείας 4k. 

 

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, ADHD said:

Οχι μαλλον δεν καταλαβες, επειδη ειδα το steam hw ειπα οτι το 4k ειναι το μελλον, το 1080p ειναι mainstream atm. Το 1440p φαινεται βρισκεται στο 6.6% και ακολουθει το 4k με 2.24% αν ειναι να κανεις αναβαθμιση πλεον η λογικη λεει οτι θα πας σε 4k . Αυτο δεν ειναι απολυτο απλα αν οι Ampere και οι RDNA 2 ειναι 4k catered δεν βλεπω κανενα λογο αν αναβαθμισεις monitor τελος 2020-αρχες 2021 και να πας σε 1440p το κανεις skip και πας απευθείας 4k.

Ναι αλλά εγώ αναβάθμισα φέτος σε 1440p και δε με βλέπω να πηγαίνω πολύ σύντομα σε 4k :P Οπότε γενικά υπάρχουν διάφορα σενάρια.

Εν τω μεταξύ πέφτει πολύ ξύλο στις τιμές

https://www.proshop.de/?s=rtx+3080&o=1028

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Parapas είπε

Ναι αλλά εγώ αναβάθμισα φέτος σε 1440p και δε με βλέπω να πηγαίνω πολύ σύντομα σε 4k :P Οπότε γενικά υπάρχουν διάφορα σενάρια.

Εν τω μεταξύ πέφτει πολύ ξύλο στις τιμές

https://www.proshop.de/?s=rtx+3080&o=1028

Σιγουρα, και εγω δεν αποκλειω την αναβαθμιση σε 1440p αν δεν βρω κατι στα 4k να με καλυπτει, παλι ομως το θεωρω το μεταβατικό σταδιο σε 4k, οπως ηταν το 720p που δεν εγινε ποτε ιδιαιτερα popular iirc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, merchant είπε

Έχεις δίκιο αδερφέ μου , η 2080ti είναι καρτάρα και πολύ θα ήθελαν να την έχουν αλλά δεν μπορούσαν όπως και έγω, και τώρα μας πεταν την 3080 στα 2/3 της τιμής από την 2080ti και υπάρχουν άτομα που ξηνήζουν και κατηγορούν το 20%-30% πάνω,που είναι στα 2/3 της τιμής...Και σου λέω εγώ αν ήσουν ο πέτσινος και τα έβλεπες αυτά δεν θα την βαρούσες και την επόμενη γενια ένα 1500άρι??? έτσι γιατί μπορείς??

Ο καθένας τα βλέπει από τη μεριά του τα πράγματα φίλε μου .λογικό δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχισαν τωρα τα preaching για το τι καρτα χρειαζεται ο καθενας και ποσο ανοητοι ειναι οι αλλοι παλι; Καταλαβα.. Ειμαι 4 χρονια με 11Gb και παιζω 4k παραπανω απο 5μιση , ξεκινωντας με 970 SLi και μετα λιγους μηνες 980Ti SLi και θα μαθω τα τερτιπια της αναλυσης απο το ιντερνετι που τα εχω φαει με τον κουβα σε ενα καρο games και σε sli configs και σε single καρτες (1080Ti / 2080Ti)..

 Αν αισθανεστε εν ετει 2020 ασφαλεις για τοσο μεγαλες αναλυσεις με 10Gb γρηγορης μνημης γουστο σας και καπελο σας ειδικα σε βαθος 3ετιας και με τις νεες κονσολες στην γωνια.. Ειδικα αν καποιοι απο εσας τις κρατατε και πανω απο 2-3 χρονια, να μου το πει καποιος που τις αλλαζει σαν τα πουκαμισα να πω ναι οκ σιγα μικρο το κακο. Aν παλι παιζετε οπως οι περισσοτεροι μεχρι 1440p τοτε μην ασχολειστε καν με εμας τους λιγους γκρινιαρηδες..

Κατα τα αλλα τα ειπαμε.. WAIT FOR BENCHMARKS.. Διασπαρτα αριστερα και δεξια διαφαινεται οτι δεν ειναι τα πραγματα οπως τα περιμεναμε.. Ναι μια χαρα καρτες ειναι, ναι η nvidia θα τις στηριξει μελλοντικα και θα φροντισει η ψαλιδα να ανοιξει και λιγο παραπανω με τους οδηγους (ηθελημενα ή μη) για να προωθησει την νεα γενια οπως παντα αφου αλλωστε εκει εστιαζει το optimization ετσι και αλλιως, αλλα μεχρι να ομαλοποιηθει η αγορα με την διαθεσιμοτητα και τις λογικες τιμες, τα πανηγυρια για τα χαμηλα MSRP και τις vfm καρτες θα μας καλωσορισουν τον νεο χρονο.. Blah blah.. Φευγω να προλαβω να πουλησω την 2080Ti μου λολ

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Αρχισαν τωρα τα preaching για το τι καρτα χρειαζεται ο καθενας και ποσο ανοητοι ειναι οι αλλοι παλι; Καταλαβα.. Ειμαι 4 χρονια με 11Gb και παιζω 4k παραπανω απο αυτα ξεκινωντας με 970 SLi και μετα λιγους μηνες 980Ti SLi και θα μαθω τα τερτιπια της αναλυσης απο το ιντερνετι που τα εχω φαει με τον κουβα σε ενα καρο games και σε sli configs και σε single καρτες (1080Ti / 2080Ti)..

 Αν αισθανεστε εν ετει 2020 ασφαλεις για τοσο μεγαλες αναλυσεις με 10Gb γρηγορης μνημης γουστο σας και καπελο σας ειδικα σε βαθος 3ετιας και με τις νεες κονσολες στην γωνια.. Ειδικα αν καποιοι απο εσας τις κρατατε και πανω απο 2-3 χρονια να μου το πει καποιος που τις αλλαζει σαν τα πουκαμισα να πω ναι οκ σιγα μικρο το κακο. 

Κατα τα αλλα τα ειπαμε.. WAIT FOR BENCHMARKS.. Διασπαρτα αριστερα και δεξια διαφαινεται οτι δεν ειναι τα πραγματα οπως τα περιμεναμε.. Ναι μια χαρα καρτες ειναι, ναι η nvidia θα τις στηριξει μελλοντικα και θα φροντισει η ψαλιδα να ανοιξει και λιγο παραπανω με τους οδηγους (ηθελημενα ή μη) για να προωθησει την νεα γενια οπως παντα αφου αλλωστε εκει εστιαζει το optimization ετσι και αλλιως, αλλα μεχρι να ομαλοποιηθει η αγορα με την διαθεσιμοτητα και τις λογικες τιμες, τα πανηγυρια για τα χαμηλα MSRP και τις vfm καρτες θα μας καλωσορισουν τον νεο χρονο.. Blah blah.. Φευγω να προλαβω να πουλησω την 2080Ti μου λολ

Για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω, δεν κάνω καμία μομφή σε όσους "κράζουν" και είναι με Turing. Τους καταλαβαίνω. Απλά ανέφερα και κάποια άλλα πιθανά consumer σενάρια στα οποία απευθύνονται οι νέες κάρτες. Εγώ πχ θα μπορούσα να πάω και σε 3070 αλλά ακριβώς επειδή συνήθως κρατάω κάρτα 2-3 χρόνια τουλάχιστον λέω να το παίξω πιο safe αυτή τη φορά και με βάση τα benchmark που έχω δει ως τώρα. Ίσως απλά όλοι οι ελάχιστοι/αρκετοί (?) 4k gamers που το σηκώνει η τσέπη τους έχουν μαζευτεί και "κράζουν" εδώ και οι υπόλοιποι που δε μπορούν/δε θέλουν/δεν ξέρω τι παρακολουθούν απλώς τη συζήτηση.

Δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανένα από τα παιδιά εδώ (δε τους ξέρω κιόλας και ίσα ίσα που πολλών όπως και εσένα σέβομαι και συμφωνώ με τις απόψεις σας και σε άλλα thread). Aπλά είπα να πω και μια διαφορετική άποψη.

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Parapas είπε

Για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω, δεν κάνω καμία μομφή σε όσους "κράζουν" και είναι με Turing. Τους καταλαβαίνω. Απλά ανέφερα και κάποια άλλα πιθανά consumer σενάρια στα οποία απευθύνονται οι νέες κάρτες. Εγώ πχ θα μπορούσα να πάω και σε 3070 αλλά ακριβώς επειδή συνήθως κρατάω κάρτα 2-3 χρόνια τουλάχιστον λέω να το παίξω πιο safe αυτή τη φορά και με βάση τα benchmark που έχω δει ως τώρα. Ίσως απλά όλοι οι ελάχιστοι/αρκετοί (?) 4k gamers που το σηκώνει η τσέπη τους έχουν μαζευτεί και "κράζουν" εδώ και οι υπόλοιποι που δε μπορούν/δε θέλουν/δεν ξέρω τι παρακολουθούν απλώς τη συζήτηση.

Δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανένα από τα παιδιά εδώ (δε τους ξέρω κιόλας και ίσα ίσα που πολλών όπως και εσένα σέβομαι και συμφωνώ με τις απόψεις σας και σε άλλα thread). Aπλά είπα να πω και μια διαφορετική άποψη.

All good φιλος , λογω τιμης δεν αναφερομουν σε καποιον συγκεκριμενα.. Απλα διαβαζω ωρες ωρες καποια πραγματα αριστερα και δεξια και αναρωτιεμαι μερικες φορες..That's all

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αν πχ θελήσεις να κανεις upgrade στο monitor σε 4k@144 θα πας οποτε πρεπει η καρτα να αντεχει...

wut? κάτσε ρε συ, πόσοι θα αναβαθμίσουν σε τέτοιο μόνιτορ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ο καθένας τα βλέπει από τη μεριά του τα πράγματα φίλε μου .λογικό δεν είναι?

λογικάτο φιλαράκι μου και η δικιά σου η μεριά τι λέει? δεν βαριέσαι δώσαμε 1300€ για την 2080ti, αλλά τι να μας πει η 3080 με 700€ και μόνο +30% πάνω...?

να προσθέσω ότι οικονομικά μπορώ-μπορούσα-θα μπορώ να πάρω 2080ti αλλά δεν θεωρούσα  ΕΓΩ προσωπικά ότι άξιζε, το λέω για να προλάβω τυχών σχόλια περί τσέπης κτλ κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, merchant είπε

λογικάτο φιλαράκι μου και η δικιά σου η μεριά τι λέει? δεν βαριέσαι δώσαμε 1300€ για την 2080ti, αλλά τι να μας πει η 3080 με 700€ και μόνο +30% πάνω...?

να προσθέσω ότι οικονομικά μπορώ-μπορούσα-θα μπορώ να πάρω 2080ti αλλά δεν θεωρούσα  ΕΓΩ προσωπικά ότι άξιζε, το λέω για να προλάβω τυχών σχόλια περί τσέπης κτλ κτλ..

Βασικά 1000άρικο θέλει μια καλή 3080,δεν είναι δα κ τόσο τραγική η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...