Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ilos είπε

Για τι αναλύσεις μιλάμε? 1440p με high res textures γύρω στα 6.5 πιάνει σε μένα. Btw τα rivatuner κλπ δείχνουν πόση vram είναι alocated απο την game engine. Έχει μεγάλη διαφορά πό το πόσο χρειάζεται στη πραγματικότητα. To COD είναι notorious που δεσμεύει όλη την VRAM, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει θέμα ούτε και με 6 GB κάρτες.

Σε 4κ με 1080ti το έχω μετρήσει αυτό. Ωστόσο ναι, τι έγραφε το afterburner λέω, δεν ξέρω πόση πραγματικά χρειάζεται. Γιατί σε 1080p με 1060 6gb αν και μου γράφει θέλει 6,5gb για high res. texture pack δεν έχω καθόλου προβληματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Υπάρχει ήδη, RotTR.

Το έτρεξα μία από περιέργεια. DX11, smaa max settings εκτός από purehair, motion blur, film grain και Bloom στο bench παίζει από 6.8-7.5 GB. Αρκετά βαρβάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οχι δεν είπα ότι είμαι χωρίς κάρτα, έχω την 2080Ti, απλά επειδή βγήκαν οι ampere και εν αναμονή της παραγγελίας θεωρώ οτι δεν έχω κάρτα

Αφού έχεις ti χαλάρωσε και περίμενε λιγο για μένα.κερδισμενος θα βγεις...οι σοφές αγορες θα γίνουν προς τα Χριστούγεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, iazriel είπε

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-synthetic-and-gaming-performance-leaked

On average than RTX 2080 Ti is 24% slower than RTX 3080, RTX 2080 SUPER is 37% slower, RTX 2070 SUPER – 45%, and RTX 2060 SUPER is 50% slower.

 

Tα αποτελεσματα δεν τα λες και εντυπωσιακα...

 

1.png.62deaa52f353004fb8be981ecfedc127.png

2.png.dc51968cf74920b8314265f3ed66c6e0.png

3.png.ed870ced373e75f6c34100a50ed48da5.png

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

1.png.62deaa52f353004fb8be981ecfedc127.png

2.png.dc51968cf74920b8314265f3ed66c6e0.png

3.png.ed870ced373e75f6c34100a50ed48da5.png

 

'Οπως φαίνεται για τα παιχνίδια αυτής της γενιάς, 4Κ60-check, 2Κ100/144-check. Πάντα αναλόγως των συνθηκών (υποστήριξη DLSS, RT κτλ). Για post-Cyberpunk εποχή, αναμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οσες πιθανότητες έχει να εμφανιστεί μια μελλοντική Ti άλλες τόσες έχει και να μην υπάρξει ποτέ, οπότε το να περιμένεις κάτι επειδή το είπε ο χ ή ο ψ από το κεφάλι τους είναι χαμένος χρόνος αν πας να αγοράσεις του χρόνου πάλι θα λες μήπως κάνω υπομονή άλλο ένα χρόνο κοκ

Η **80Τi είχε νόημα και έβγαινε δίνοντας από 30-40% uplift σε σχέση με την απλή **80 που χρησιμοποιούσε **104 πυρήνα. τώρα η **80 με**102 πυρήνα enthusiast level κάρτα θα παίζει σε ένα 15% διαφορά σε σχέση με την 3090, ακόμα στην υποθετική μελλοντική Ti να της δώσουν το GA 102-300 πάλι η διαφορά είναι μικρή για να έχει λόγο ύπαρξης και να την προτιμήσει κάποιος με ένα uplift στην τιμη 300€ υποθετικά πάντα

Το καλύτερο παιχνίδι στον οπτικό τομέα και όχι μόνο που έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής ever για pc είναι το RDR2, ε στο saint denis σε 4Κ με όλα τα settings maxed η κατανάλωση της vram ΔΕΝ ξεπερνά τα 7,5 gb, στο metro exodus με extreme settings, rtx ultra το ίδιο, τώρα πώς έχουν βγει όλοι και θεωρούν πως δεν επαρκούν τα 10gb vram για 4Κ? Που οι περισσότεροι εξ' αυτών ούτε ανάλογη οθόνη ή κάρτα διαθέτουν είναι απορίας άξιο

Η ampere και ταχύτερες μνήμες έχει μεγαλύτερο bandwith ταχύτερο πυρήνα χωρίς να φορτώνει την vram τόσο, αλλά και καλύτερο compression, επίσης στο rdr2 maxed η 2080Τi βγάζει 44fps. πως γίνεται τώρα μια κάρτα 30% ταχύτερη (benchmarks δεν έχουν βγει βασιζόμενος στις σαχλαμάρες που κυκλοφορούν για την οικονομία της συζήτησης παίρνω το χειρότερο δυνατό σενάριο) να μην επαρκεί επίσης είναι απορίας άξιο

ΠΑΝΤΑ θα βρεθεί κάποιος κλόουν να πάρει κάποιο σαβουροπαίχνιδο AotS, devil may cry, και να το αναγάγει στο σύνολό όπου τότε θα καλεί σε σταυροφορία τους απανταχού gamers να ρίξουν πίσσα και πούπουλα στην πράσινη και να περιμένουν την μελλοντική γενιά των καρτών γραφικών........

Δεν έχεις άδικο, το είπα περισσότερο από τη δίκη μου σκοπιά επειδή είναι οκ με την 1080ti ακόμα (δεν έχω κατασταλάξει σε 4k monitor) και λόγω των διαφόρων "φημών"

Αλλα ναι έτσι είναι, μπορεί να μη βγει ποτέ ti μπορεί να βγάλουν super σε κανα χρόνο κλπ και πάντα θα λες ας περιμένω λίγο ακόμα για την 40ΧΧ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το θέμα είναι πόσο oc θα παιρνουν.εκει είναι το ζουμί

Φανταζομαι τα comparison ειναι stock vs stock. Οποτε σε αυτην την περιπτωση για να εχεις κατι καλυτερο το θεμα δεν ειναι ποσο ΟC θα περνουν οι Ampere, αλλα αν το OC headroom τους θα ειναι παραπανω απο τις Τuring.

Βεβαια με βαση αυτα που διαβαζα παραπανω για το node της Samsung και οτι τα ρολογια δεν πανε και πολυ ψηλα στις 3080 εναντιθεσει με τις 3090 (φανταζομαι λογω Binning) δεν θα ημουν και παρα πολυ αισιοδοξος για το OC headroom..

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Tα αποτελεσματα δεν τα λες και εντυπωσιακα...

1.png.62deaa52f353004fb8be981ecfedc127.png

2.png.dc51968cf74920b8314265f3ed66c6e0.png

3.png.ed870ced373e75f6c34100a50ed48da5.png

Στο tomb raider έχει +30% σε 1440p και +33% σε 4Κ από την 2080Ti και -300$, εντάξει καλά είναι. Στο new dawn παίζει cpu μπουκάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

ΠΑΝΤΑ θα βρεθεί κάποιος κλόουν να πάρει κάποιο σαβουροπαίχνιδο devil may cry, και να το αναγάγει στο σύνολό 

Για αυτο το σαβουρο παιχνιδο μιλαμε?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Να ξεκαθαριστει λιγο ο πανικός με τις Vram. Εννοείται κατά την γνώμη μου, η 3080 θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 16gb VRAM ΑΛΛΆ η κατάσταση την σωζει η GDDR6X για να εξηγήσω. 

Σε παράδειγμα φίλου μου, ειχε 1080Ti (11Gb Gddr5X) και στο VR του ειχε τεράστιο θεμα με cradhes διότι του γέμιζε πολυ εύκολα η μνήμη στα βαριά games. Πηγε σε 2080S(8gb Gddr6) σε κάποια φαση, και απο τότε δεν του ξανακρασαρε κανένα παιχνίδι και το μέγιστο που ειδε την Vram του ηταν 7.2Gb.

Οπότε η 3080 που εχει Gddr6X θα εχει ακομα καλύτερη διαχείριση της μνήμης αρα δεν θα είναι εύκολο να γεμίσουν τα 10gb οσο πιστεύουμε ακομα και στα 4K.

Δεν έχει να κάνει με το GDDR5X vs GDDR6 vs GDDR6X αλλά με τους αλγόριθμους συμπίεσης που έχει κάθε γενιά. Η Turing έχει καλύτερη από Pascal και η Ampere πιθανότατα θα έχει καλύτερη από Turing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...