Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

ποτε έγινε αυτο?!

μια χαρά στέλνει. Προ 4μηνου πήρα 2 τροφοδοτικά για συγκενή

 

https://eu.evga.com/eligible-countries/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μαλλον υπομονη για ti ειναι η καλύτερη λυση, αν παιζεις σε 4k (δεν εχω ακομα 4k monitor) ισως τα 10gb να αποδειχθουν λιγα ισως και οχι αλλα οπως και να εχει ειναι ξενερωμα. Επισης αν ισχυουν οι φημες για διαθεσιμοτητα μεχρι να γινει διαθεσιμη παντου σε msrp τιμες παιζει να εχουν βγει ηδη.

Οσες πιθανότητες έχει να εμφανιστεί μια μελλοντική Ti άλλες τόσες έχει και να μην υπάρξει ποτέ, οπότε το να περιμένεις κάτι επειδή το είπε ο χ ή ο ψ από το κεφάλι τους είναι χαμένος χρόνος αν πας να αγοράσεις του χρόνου πάλι θα λες μήπως κάνω υπομονή άλλο ένα χρόνο κοκ

Η **80Τi είχε νόημα και έβγαινε δίνοντας από 30-40% uplift σε σχέση με την απλή **80 που χρησιμοποιούσε **104 πυρήνα. τώρα η **80 με**102 πυρήνα enthusiast level κάρτα θα παίζει σε ένα 15% διαφορά σε σχέση με την 3090, ακόμα στην υποθετική μελλοντική Ti να της δώσουν το GA 102-300 πάλι η διαφορά είναι μικρή για να έχει λόγο ύπαρξης και να την προτιμήσει κάποιος με ένα uplift στην τιμη 300€ υποθετικά πάντα

Το καλύτερο παιχνίδι στον οπτικό τομέα και όχι μόνο που έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής ever για pc είναι το RDR2, ε στο saint denis σε 4Κ με όλα τα settings maxed η κατανάλωση της vram ΔΕΝ ξεπερνά τα 7,5 gb, στο metro exodus με extreme settings, rtx ultra το ίδιο, τώρα πώς έχουν βγει όλοι και θεωρούν πως δεν επαρκούν τα 10gb vram για 4Κ? Που οι περισσότεροι εξ' αυτών ούτε ανάλογη οθόνη ή κάρτα διαθέτουν είναι απορίας άξιο

Η ampere και ταχύτερες μνήμες έχει μεγαλύτερο bandwith ταχύτερο πυρήνα χωρίς να φορτώνει την vram τόσο, αλλά και καλύτερο compression, επίσης στο rdr2 maxed η 2080Τi βγάζει 44fps. πως γίνεται τώρα μια κάρτα 30% ταχύτερη (benchmarks δεν έχουν βγει βασιζόμενος στις σαχλαμάρες που κυκλοφορούν για την οικονομία της συζήτησης παίρνω το χειρότερο δυνατό σενάριο) να μην επαρκεί επίσης είναι απορίας άξιο

ΠΑΝΤΑ θα βρεθεί κάποιος κλόουν να πάρει κάποιο σαβουροπαίχνιδο AotS, devil may cry, και να το αναγάγει στο σύνολό όπου τότε θα καλεί σε σταυροφορία τους απανταχού gamers να ρίξουν πίσσα και πούπουλα στην πράσινη και να περιμένουν την μελλοντική γενιά των καρτών γραφικών........

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Γνώμη μου.... είναι κρίμα να πληρώσεις τόσο ακριβά μια "φθηνή" υλοποίηση
Βιάζεσαι τόσο; Είσαι χωρίς κάρτα αυτή τη στιγμή;

Δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια προσωπικά είμαι με 2080Ti, και ναι δεν έχω κάρτα αυτή την στιγμή αφού βγήκαν οι ampere θέλω να την έχω στο rig μου έστω και για το ψυχολογικό μου ....

Το χόμπι είναι χόμπι....κινητό έχω ένα nokia που δεν θυμάμαι καν μοντέλο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οσες πιθανότητες έχει να εμφανιστεί μια μελλοντική Ti άλλες τόσες έχει και να μην υπάρξει ποτέ, οπότε το να περιμένεις κάτι επειδή το είπε ο χ ή ο ψ από το κεφάλι τους είναι χαμένος χρόνος αν πας να αγοράσεις του χρόνου πάλι θα λες μήπως κάνω υπομονή άλλο ένα χρόνο κοκ

Η **80Τi είχε νόημα και έβγαινε δίνοντας από 30-40% uplift σε σχέση με την απλή **80 που χρησιμοποιούσε **104 πυρήνα. τώρα η **80 με**102 πυρήνα enthusiast level κάρτα θα παίζει σε ένα 15% διαφορά σε σχέση με την 3090, ακόμα στην υποθετική μελλοντική Ti να της δώσουν το GA 102-300 πάλι η διαφορά είναι μικρή για να έχει λόγο ύπαρξης και να την προτιμήσει κάποιος με ένα uplift στην τιμη 300€ υποθετικά πάντα

Το καλύτερο παιχνίδι στον οπτικό τομέα και όχι μόνο που έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής ever για pc είναι το RDR2, ε στο saint denis σε 4Κ με όλα τα settings maxed η κατανάλωση της vram ΔΕΝ ξεπερνά τα 7,5 gb, στο metro exodus με extreme settings, rtx ultra το ίδιο, τώρα πώς έχουν βγει όλοι και θεωρούν πως δεν επαρκούν τα 10gb vram για 4Κ? Που οι περισσότεροι εξ' αυτών ούτε ανάλογη οθόνη ή κάρτα διαθέτουν είναι απορίας άξιο

Η ampere και ταχύτερες μνήμες έχει μεγαλύτερο bandwith ταχύτερο πυρήνα χωρίς να φορτώνει την vram τόσο, αλλά και καλύτερο compression, επίσης στο rdr2 maxed η 2080Τi βγάζει 44fps. πως γίνεται τώρα μια κάρτα 30% ταχύτερη (benchmarks δεν έχουν βγει βασιζόμενος στις σαχλαμάρες που κυκλοφορούν για την οικονομία της συζήτησης παίρνω το χειρότερο δυνατό σενάριο) να μην επαρκεί επίσης είναι απορίας άξιο

ΠΑΝΤΑ θα βρεθεί κάποιος κλόουν να πάρει κάποιο σαβουροπαίχνιδο AotS, devil may cry, και να το αναγάγει στο σύνολό όπου τότε θα καλεί σε σταυροφορία τους απανταχού gamers να ρίξουν πίσσα και πούπουλα στην πράσινη και να περιμένουν την μελλοντική γενιά των καρτών γραφικών........

Πάντως το zero dawn που είναι last gen τρώει 8+ gb σε 4k. Δεν θα το θεωρούσα απίθανο να βγει παιχνίδι στα κοντά που για ultra textures να ζητάει πάνω από 10.

ΥΓ1. Στο συγκεκριμένο φαίνεται και η ανωτερότητα της NVIDIA σε ότι αφορά το Memory compression. Η RX570 4gb και η 5500xt 4gb σε 4k κλατταρουν λόγω έλλειψης VRAM, ενώ η 1060 3gb παίζει κανονικά. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Πάντως το zero dawn που είναι last gen τρώει 8+ gb σε 4k. Δεν θα το θεωρούσα απίθανο να βγει παιχνίδι στα κοντά που για ultra textures να ζητάει πάνω από 10.

Υπάρχει ήδη, RotTR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια προσωπικά είμαι με 2080Ti, και ναι δεν έχω κάρτα αυτή την στιγμή αφού βγήκαν οι ampere θέλω να την έχω στο rig μου έστω και για το ψυχολογικό μου ....

Το χόμπι είναι χόμπι....κινητό έχω ένα nokia που δεν θυμάμαι καν μοντέλο...

Εγώ απλά ρώτησα και είπα τη γνώμη μου και αφού είσαι χωρίς κάρτα έχεις ένα λόγο παραπάνω να βιάζεσαι.
Εννοείται το χόμπι είναι χόμπι. Αν ήταν αποκλειστικά λοιπόν ανάμεσα στις 2 τότε θα προτιμούσα την OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Πάντως το zero dawn που είναι last gen τρώει 8+ gb σε 4k. Δεν θα το θεωρούσα απίθανο να βγει παιχνίδι στα κοντά που για ultra textures να ζητάει πάνω από 10.

και το iceborne φτάνει 9-10gb αναλόγως το map!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

μια χαρά στέλνει. Προ 4μηνου πήρα 2 τροφοδοτικά για συγκενή

https://eu.evga.com/eligible-countries/

Εγώ ανέφερα ότι δεν πουλάει στην Ευρώπη. Αυτή είναι η απάντηση από υπάλληλο της EVGA USA την 15/02/2020 όταν ρωτήθηκε γιατί δεν υπάρχει πουθενά απόθεμα στο Ευρωπαϊκό store: 

EVGATech_AdamB

I discussed with our EU team to try to get a little more clarification about our EU store. We are undergoing a restructuring process which will affect our online store for an indefinite period of time. The products are being offered though our channel partners and if there’s any issue with sourcing any given product please feel to reach out to our customer service team to direct you to the appropriate partner. You can call us at 1-888-881-3842 or EU customers may want to e-mail our EU team directly at .
 
Thank you for supporting EVGA.

 

Δεν το μπέρδεψα με κανένα άλλο κατάστημα και ούτε ήθελα να προκαλέσω σύγχυση σε κανένα. Αν στέλνει, καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mark Watney είπε

Εγώ ανέφερα ότι δεν πουλάει στην Ευρώπη. Αυτή είναι η απάντηση από υπάλληλο της EVGA USA την 15/02/2020 όταν ρωτήθηκε γιατί δεν υπάρχει πουθενά απόθεμα στο Ευρωπαϊκό store: 

EVGATech_AdamB

I discussed with our EU team to try to get a little more clarification about our EU store. We are undergoing a restructuring process which will affect our online store for an indefinite period of time. The products are being offered though our channel partners and if there’s any issue with sourcing any given product please feel to reach out to our customer service team to direct you to the appropriate partner. You can call us at 1-888-881-3842 or EU customers may want to e-mail our EU team directly at .
 
Thank you for supporting EVGA.

Δεν το μπέρδεψα με κανένα άλλο κατάστημα και ούτε ήθελα να προκαλέσω σύγχυση σε κανένα. Αν στέλνει, καλώς.

Ναι το ανέφερα αυτό. Έχει γτπ διαθεσιμότητα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαριστει λιγο ο πανικός με τις Vram. Εννοείται κατά την γνώμη μου, η 3080 θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 16gb VRAM ΑΛΛΆ η κατάσταση την σωζει η GDDR6X για να εξηγήσω. 

Σε παράδειγμα φίλου μου, ειχε 1080Ti (11Gb Gddr5X) και στο VR του ειχε τεράστιο θεμα με cradhes διότι του γέμιζε πολυ εύκολα η μνήμη στα βαριά games. Πηγε σε 2080S(8gb Gddr6) σε κάποια φαση, και απο τότε δεν του ξανακρασαρε κανένα παιχνίδι και το μέγιστο που ειδε την Vram του ηταν 7.2Gb.

Οπότε η 3080 που εχει Gddr6X θα εχει ακομα καλύτερη διαχείριση της μνήμης αρα δεν θα είναι εύκολο να γεμίσουν τα 10gb οσο πιστεύουμε ακομα και στα 4K.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

και το iceborne φτάνει 9-10gb αναλόγως το map!

Για τι αναλύσεις μιλάμε? 1440p με high res textures γύρω στα 6.5 πιάνει σε μένα. Btw τα rivatuner κλπ δείχνουν πόση vram είναι alocated απο την game engine. Έχει μεγάλη διαφορά πό το πόσο χρειάζεται στη πραγματικότητα. To COD είναι notorious που δεσμεύει όλη την VRAM, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει θέμα ούτε και με 6 GB κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...